PDA

Επιστροφή στο Forum : sessiliflora limnophila


kesanis
09-10-15, 16:22
Καλησπέρα.

Σε 200αρι καθαρό, φυτεμένο, με co2 και περιπου 0.5w/l φωτισμό, στο συγκεκριμένο φυτό μαυρίζουν τα πιο χαμηλά φυλλαράκια του και μαδανε, με αποτέλεσμα να μένει μόνο το stem που στην κορυφή του είναι ΟΚ. Δηλαδή έχει τα φυλλαράκια του μια χαρά, με ζωηρό πράσινο χρώμα.
Τα υπόλοιπα φυτά (4-5 είδη) δεν εχουν κανενα πρόβλημα και ουσιαστικά οργιάζουν.
Το ενυδρείο φιλοξενεί 20 red fin + 7 amano που εχουν κλείσει σχεδον 4 χρόνια και δεν καταλαβαίνω ακόμη πως ειναι ζωντανές!

Τι πρόβλημα υπάρχει με την sessiliflora? Υπόψιν οτι τώρα τελευταία εμφανίστηκε το προβλημα. Λιγες μέρες πιο πριν ηταν άψογη και δεν έχει αλλάξει κάτι στο μεταξύ. Να διευκρινίσω οτι εχω 5 μπουκετακια σε διάφορα σημεία και το πρόβλημα το παρουσιάζουν όλα.

sarpijk
09-10-15, 18:38
Ποσοτητα co2 και κυκλοφορια πρεπει να κοιταξεις.

Τάκης
09-10-15, 19:15
Μηπως τα κλαριά που είναι ψηλά δημιουργουν σκιά στα πιο χαμηλά και έτσι δημιουργηται αυτο το φαινόμενο ; Η sessiflora είναι πολύ εύκολο φυτό, προσωπικά την έχω χωρίς co2 και λιπάσματα και πάει καλά. Αν συμβαινει αυτο τότε ένα καλό κλάδεμα θα περίοριζε αυτο το φαινόμενο, και αυτα που θα κόψεις τα φυτεύεις δίπλα

kesanis
09-10-15, 21:20
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ποσοτητα co2 και κυκλοφορια πρεπει να κοιταξεις.
Δεκ άλλαξε κατι στις συνθήκες του ενυδρείου. Το co2 ειναι περίπου στις 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο και η κυκλοφορία ειναι αρκετά καλή.
Ενα fluval 305 και το ενσωματωμένο φιλτρο βγάζουν απο το δεξι μέρος με διαφορετική κλήση στα στομια, συν ενα μικρό φιλτρακι που παίζει τον ρόλο του reactor για το co2, που παίρνει τις φυσαλίδες απο το difusor και τις διαχεει. Ολα δινουν ροή απο δεξιά προς τα αριστερά. Αρκετή θα έλεγα.
Μηπως τα κλαριά που είναι ψηλά δημιουργουν σκιά στα πιο χαμηλά και έτσι δημιουργηται αυτο το φαινόμενο ; Η sessiflora είναι πολύ εύκολο φυτό, προσωπικά την έχω χωρίς co2 και λιπάσματα και πάει καλά. Αν συμβαινει αυτο τότε ένα καλό κλάδεμα θα περίοριζε αυτο το φαινόμενο, και αυτα που θα κόψεις τα φυτεύεις δίπλα
Τι ύψος ειναι καλύτερο να έχουν? Προς στιγμήν τα κοβω καπου στους 10-12 πόντους και εχω δημιουργήσει μπουκετακια. Λες να τα κλαδεψω πιο κοντα?

Λιπασμα και εγω δεν εριχνα εως τώρα. Την Δευτέρα που μας πέρασε έριξα λιγο flourish, μετά την αλλαγή και αυτο γιατί ειδα το χάλι που παει να δημιουργηθεί.

Σίγουρα πάντως θα τις κλαδεψω τώρα γιατι ειναι άσχημες οπως είναι.

Αν κόψω το γυμνό stem και φυτέψω την κορυφή που ειναι ΟΚ, θα πιάσει κανονικα?

Να συμπληρωσω οτι υπαρχουν ακομη κρυπτοκορινες, βαλισνεριες, ανουμπιες νανα και ενα κόκκινο φυτό (εύκολο και αυτό αλλα μόνιμα ξεχναω το όνομά του). Ολα πάνε εξαιρετικά και καθε εβδομάδα στις αλλαγες πρέπει να κλαδεύω για να μην γινει ζούγκλα. Ολα βέβαια πανε καλά εκτος απο αυτές!

Τάκης
09-10-15, 21:24
Δεν είναι θέμα τι υψος έχουν, αλλά αρκει το φως να βλέπει αν είναι δυνατόν το μεγαλύτερο μέρος του φυτού, επίσης αν είναι πυκνοφυτεμενο μπορεί και πάλι να υπάρχουν σκιές.
Και βεβαια θα φυτρώσει αν το κλαδεψεις και το φυτεψεις δίπλα.

kesanis
09-10-15, 21:45
Κατάλαβα. Επομένως το φως λες φταίει. ΟΚ θα κλαδεψω και θα τις βάλω λίγο παραδίπλα μονες τους που και φως θα εχουν και δεν θα τις "πνίγουν" τα άλλα και θα δω πως θα πάνε.

Ττωρα που τα ξαναβλέπω, σε καθε μπουκετακι τα νέα βλασταρια που φυτρώνουν και είναι ακομη κοντά, ειναι μια χαρά. Φουντωτα και ζωηρα πράσινα. Μόλις παρουν λιγο μπόι αρχίζουν και χαλάνε.