PDA

Επιστροφή στο Forum : Fairy Shrimp.. Βοήθεια κανείς; (artemia)


BaCh
07-10-15, 22:08
Καλησπέρα.
Βρήκα στο ebay (http://www.ebay.com/itm/Fairy-Shrimp-10-000-Eggs-Easy-to-hatch-only-put-eggs-in-fresh-water-/252061183082?hash=item3ab0046c6a) κάποιες γαρίδες που τις αποκαλούν "Fairy Shrimps". Απ' όσο έψαξα μοιάζουν με τις Αρτέμιες (αν τελικά δεν πρόκειται για το ίδιο είδος), ωστόσο ζουν σε γλυκό νερό.

Σκέφτομαι να κάνω μια παραγγελία.

Καμία συμβουλή;

Albatros
07-10-15, 22:41
Η πρωτη συμβουλη που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να σιγουρευτεις οτι μπορεις να παραγγειλεις μεσω ebay λογω capital controls ... :cool:

BaCh
07-10-15, 23:16
Η πρωτη συμβουλη που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να σιγουρευτεις οτι μπορεις να παραγγειλεις μεσω ebay λογω capital controls ... :cool:

Πληρώνομαι που και που για τα βίντεο μου στο YouTube μέσω paypal, και έχω άτομα στο εξωτερικό για να κάνουν την παραγγελία για λογαριασμό μου. Οπότε no problem :P

isidor
21-10-15, 19:14
Καλησπέρα.
Τελικά τις πήρες τις γαριδες;

BaCh
30-10-15, 19:42
Όχι ακόμα.. Περίμενα και καμία συμβουλή από εδώ αλλά δεν..

BaCh
25-11-15, 16:29
Λοιπόν η παραγγελία έγινε.. 10.000 αυγουλάκια, και αγόρασα από συνχομπίστα ένα 10λιτρο ενυδρείο για αρχή.

BaCh
18-12-15, 15:05
Λοιπόν παιδάκια παρέλαβα.
Αυτό που σκεφτόμουν βάση όσων διάβασα είναι απλά να ρίξω τα αυγά σε ένα ενυδρείο με οξυγόνο (χωρίς θερμοστάτη) και από τη δεύτερη μέρα και έπειτα να ρίχνω λίγη τριμμένη ταμπλέτα άλγης.

Ωστόσο η παραλαβή με μπέρδεψε, καθώς συμπεριλαμβάνει μια σκόνη (κάτι μου λέει πως είναι μαγιά για τροφή) και ένα φυλλάδιο με οδηγίες που πρέπει να είναι μεταφρασμένες από τα Κινέζικα στα Αγγλικά με Google translate (έχω ρίξει πολύ γέλιο).

Έχετε να μου κάνετε κάποια πρόταση πέραν όσων σκεφτόμουν αρχικά να κάνω;

Επισυνάπτω φωτογραφίες, κυρίως για να γελάσετε με τις οδηγίες (ο θεός να τις κάνει).

BaCh
22-12-15, 22:05
Λοιπόν χρησιμοποίησα ένα 10λιτρο ενυδρείο με οξυγόνο (μη γελάσετε με τα καλαμάκια, απλώς τελευταία στιγμή διαπίστωσα ότι δεν έχω ενυδρειακό λάστιχο :p)
Τα έχω σε κρύο δωμάτιο, χωρίς καλοριφέρ κλπ. Με το που έριξα τα αυγά άρχισαν να αιωρούνται κάτι μικρά πραγματάκια.
Ήμαστε στην 3η μέρα και ήδη κάποια από αυτά τα πραγματάκια αποκτούν χαρακτηριστικά γαρίδας (μα καλά, με το που ρίχνεις τα αυγά σκάνε; :/ )

pagokoftis
22-12-15, 22:34
Ενημέρωνέ μας!! Και οι artemia οι γαριδούλες πολύ σύντομα εκκολάπτονται!!

Γιώργος Κ
14-02-16, 12:58
Αρτεμιες ειναι βρε
https://www.google.gr/search?q=artemia+salina&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiEwOGvjPfKAhVGLHIKHf0cCWsQ_AUIBygB&biw=1920&bih=1009
πρεπει να τις ταισεις αλλιως θα πεθανουν!!!!

BaCh
25-02-16, 22:08
Βασικά οι αρτέμιες δε θέλουν υφάλμυρο νερό;

BTW αποτυχία η πρώτη απόπειρα καλλιέργειας :/
Της τάισα αλλά κάτι έκανα λάθος..

Γιώργος Κ
25-02-16, 22:29
Χρειαζονται και αλατι ... Ισως αυτο ηταν το λαθος! :rolleyes:
Συνηθως προερχονται απο μεγαλες αλμυρες λιμνες ...
Επισης για να σκασουν τα αβγα θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 25 βαθμοι η θερμοκρασια αρα χρειαζεσαι και καποιο θερμοστατη!
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/artemia.htm

BaCh
18-03-16, 21:09
Και γιατί ρε άνθρωπε δε μιλάς νωρίτερα κι αφήνεις τους κινέζους να με κοροϊδεύουν; :D