PDA

Επιστροφή στο Forum : sera backtopur direct


Harris1
03-10-15, 16:21
το πήρα.. 1 παστίλια βάζω το τριήμερο ανά 50 λίτρα ????

peristerigeo
03-10-15, 19:12
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51950

Harris1
06-10-15, 09:22
Υπάρχει ανάλογο του sera nitrivec,
και sera aquatan,
ήδη βάζω στο ενυδρείο μου, jbl biotopol και jbl denitrol, μπορώ να κάνω ρύθμιση με αυτά?



Ακόμα τι είναι το sera fishtamin????


και αν μετά την δεύτερη παστίλια που πρόσθεσα υποχωρήσει η ασθένεια, τον άνθρακα πόσες μέρες πρέπει να τον κρατήσω?????

johnpecn`
06-10-15, 09:41
Ωπα ακυρο τωρα ειδα το sera bactopur:D
Seachem prime θα βαλεις αντι για τα ακουαταν κλπ η το biotopol
Που ηδη εχεις ,ολα αντιχλωρια ειναι,το prime ειναι ισως το καλυτερο κ πιο οικονομικο αντι για νιτριβεκ θα βαλεις μπολι ξανα γιατι απ οτι λεει η ιδια η σερα το bactopur σκοτωνει την βιολογια ,εγω θα ειχα κανει θεραπεια σε αλλο ενυδρειο καραντινα. Τα χρυσοψαρα θελουν λιτρα κ καλη φιλτρανση αλλιως ολο σσθενειες θα χεις. Για το bactopur θα εκανα μια μεγαλη αλλαη 60-70% (σωστη ) και θα εβαζα κ ανθρακα στο φιλτρο 5_6 μερες μεχρι την επομενη αλλαγη.

Harris1
08-10-15, 08:39
έριξα μια δέυτερη ταμπλέτα, επειδή την τρίτη το είδα πάλι να κάνει μακριές ακαθαρσίες λευκές. Το νερό έχει γίνει κίτρινο!
Ακόμα σήμερα, μακριές κάνει, καφέ όμως ένα μεγάλο κομμάτι και λευκό κάπως διαφανές ένα άλλο.:roll:
Την τρίτη είχαν περάσει 3 μέρες από την πρώτη παστίλια και το Σάββατο, πρώτα τον είχα σε λεκανίτσα με 2 λιτρα νερό και παστίλια!
Την κυριακή ήταν καλύτερα.
Τρίτη ξαναέριξα όπως είπα.
Να τον απομονώσω?
Υπόψη δεύτερο έχω μόνο ένα 13 λιτρο που θα κάνει παρέα με ένα μονομάχο, ένα μικρό κόκκινο κομέτ, που βρίσκεται μαζί του και συγκατοικεί τώρα με το κίτρινο νερό. Το comet δεν δείχνει να έχει πρόβλημα όμως!
Θα περάσει με το backtopur, άλλο φάρμακο δεν βάζω, δεν μπορώ να αγοράσω, όταν μάλιστα ένα ψαράκι κάνει 2 €.:smt108
Τι θεραπεία να του κάνω, πως θα διαγνωστεί όμως?
Καταλαβαίνω ότι αν δεν έχω καλή διάγνωση, θα παιδεύομαι μέρες ακόμα!

johnpecn`
08-10-15, 09:47
Βασικά δεν εχω δει τι εχει γινει με το ψάρι
Πως καταληξες στο bactopur;
Καλο ειναι οταν εχεις ασθενεια να κανεις πληρη
παρουσιαση με παραμετρους νερου και βιντεο κ να ξεκινας
Θεραπεια μονο οταν ξερεις τι εχει το ψαρι και τι κανεις.
Μπορεις να πάρεις ενα πλαστικο δοχειο για τις θεραπειες.

Diskus fan
08-10-15, 20:18
έριξα μια δέυτερη ταμπλέτα, επειδή την τρίτη το είδα πάλι να κάνει μακριές ακαθαρσίες λευκές. Το νερό έχει γίνει κίτρινο!
Ακόμα σήμερα, μακριές κάνει, καφέ όμως ένα μεγάλο κομμάτι και λευκό κάπως διαφανές ένα άλλο.:roll:
Την τρίτη είχαν περάσει 3 μέρες από την πρώτη παστίλια και το Σάββατο, πρώτα τον είχα σε λεκανίτσα με 2 λιτρα νερό και παστίλια!
Την κυριακή ήταν καλύτερα.
Τρίτη ξαναέριξα όπως είπα.
Να τον απομονώσω?
Υπόψη δεύτερο έχω μόνο ένα 13 λιτρο που θα κάνει παρέα με ένα μονομάχο, ένα μικρό κόκκινο κομέτ, που βρίσκεται μαζί του και συγκατοικεί τώρα με το κίτρινο νερό. Το comet δεν δείχνει να έχει πρόβλημα όμως!
Θα περάσει με το backtopur, άλλο φάρμακο δεν βάζω, δεν μπορώ να αγοράσω, όταν μάλιστα ένα ψαράκι κάνει 2 €.:smt108
Τι θεραπεία να του κάνω, πως θα διαγνωστεί όμως?
Καταλαβαίνω ότι αν δεν έχω καλή διάγνωση, θα παιδεύομαι μέρες ακόμα!



1. Αυτά τα ψάρια ΔΕΝ μπορούν να ζουν μαζί... απαιτούν διαφορετικές συνθήκες νερού. Σε 13 λίτρα ούτως ή άλλως ΔΕΝ μπαίνει ψάρι.
2. Τη σκέψη σου... την βρίσκω λάθος. Το κόστος ΔΕΝ έχει να κάνει με την φροντίδα και την αξία μιας ζωής.
3. ΔΕΝ είναι πάντα τα φάρμακα η λύση... το θέμα είναι να βρεθεί η αιτία. Μια απλή διόρθωση συνθηκών νερού και κατάλληλου χώρου, μπορεί να λύσει το πρόβλημα.
4. Τα φάρμακα κάνουν εκτός από καλό και κακό... αυτό να ΜΗΝ το ξεχνάμε. Ισχυρή δοσολογία... ακόμα χειρότερα.
5. Η βελτίωση ΔΕΝ είναι άμεσα εμφανής... σε κάποιες περιπτώσεις.
6. Το μεγαλύτερο προσόν στο χόμπι μας... υπομονή.
7. Για να πάρεις σωστές απαντήσεις... δώσε περισσότερες πληροφορίες... ή ακόμα καλύτερα συμπλήρωσε την φόρμα ασθενειών.-

Harris1
11-10-15, 21:21
την έχω βάλει την φόρμα ασθενειών, αλλά δεν θυμάμαι που :D η αιτία που αρώστησε είναι οτι είναι πεινάλας :mad:
-------------------------
οι τιμές μου το νερό είναι εδώ.

"Εχω μέσα λίγα φυτά. Μάλιστα την μέρα που παρουσίασε την νωχελικότητα είχα προσθέσει 2 ανούβιες, 2 βαλισνερίες, 3 μικρά κοτσανάκια σαν γκαζόν. Και χθες έβαλα κάτι που επιπλέανε με 3 φυλαράκια ανα βλαστό. Τα φυτά που τα κοιτάω δεν φαίνεται να τα τρώει. Λίγο στην μεγάλη βαλισνερία έλλειπε λίγο φυτό, την αφαίρεσα.
Το ψάρι έχει μήκος 8 εκατοστά χωρίς την ουρά.
Και οι τιμές μου πριν αλλάξω το 1/3 το νερό που άλλαξα σήμερα ήταν:
cl2=0,8
NO3=50
NO2=0
GH=>14d
KH=3d
PH=6,8"

αυτά ήταν πριν ξεκινήσω την θεραπεία. Σήμερα έχω κάνει 1 εβδομάδα θεραπεία με φάρμακο, το ψάρι είναι καλά! :) και οκ, όλα καλά τώρα!
Μια ερώτηση ... μόνο, οι οδηγίες το backtopur, λένε οτι: αν προσθέσω sera fishtamin, αυξάνω την ανοσία των ψαριών, ποιά η γνώμη σας?

Κωστας Malawi
11-10-15, 22:09
με τι τεστ μετρας;υπαρχουν προβληματα στις μετρησεις σου...

Τάκης
11-10-15, 22:10
Μετα απο θεραπεία κανουν καλο οι βιταμινες, αλλά μη το παρακανεις

Harris1
11-10-15, 22:58
πως το κατάλαβες Tyrinthos?

Κωστας Malawi
11-10-15, 23:02
ΝΟ3=50(πολυ κακο)
σκληροτητες παραξενες.υψηλο gh χαμηλο kh και χαμηλο πεχα.
απλα ρωταω απο περιεργεια με τι τεστ μετρας μηπως και δειχουν λαθος..

Τάκης
11-10-15, 23:13
ΝΟ3=50(πολυ κακο)
σκληροτητες παραξενες.υψηλο gh χαμηλο kh και χαμηλο πεχα.
απλα ρωταω απο περιεργεια με τι τεστ μετρας μηπως και δειχουν λαθος..
Τώρα το προσεξα και εγω, όντως υπερβολικα τα νιτρικά σου αλλά και η σχέση Gh & Kh.
Για κάνε μέτρηση στο νερό της βρύσης και πες μας, επίσης κάνε γενναίες αλλαγές να κατέβουν τα νιτρικά κάτω από το 15. Οι αλλαγές με νερό με ίδιας θερμοκρασίας με του ενυδρείου