PDA

Επιστροφή στο Forum : 55lt Χρυσοψαράδικο


Harris1
25-09-15, 11:40
Ξεκινώ με μια παρουσίαση της μικρής μου γυάλας, όπως μου είχε συσταθεί όταν πρωτοήρθα. (Αργησα λίγο oops!)

Πληροφορίες

Διαστάσεις:
Όγκος:55lt
Κατηγορία:
Φυτά:2
Ψάρια / Άλλα είδη:1 shubukin χρυσόψαρο και 1 veiltail χρυσ/ρο
Διακοσμητικά υλικά:1 πέτρα, λευκό χαλίκι και χώμα από κάτω
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:οχι
Φωτισμός:1χ11w
Διάρκεια φωτισμού:5hr/d μεταβλητή δύναται
Φιλτράρισμα:ένα εσωτ. φίλτρο
Θερμοστάτης:οχι
Λίπανση: ( ?)
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:6,8
Γενική σκληρότητα (GH):>7d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6d
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25
Αλλαγές νερού:1 λίτρο την εβδομάδα καθώς εξατμίζεται και 18-27λτ κάθε 10 - 20 μέρες
Θερμοκρασία: του καιρού (χειμώνα φτάνω 19, καλοκαίρι φτάνω 32)
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:αργότερα


Δεκτά τα σχόλια. Οι φωτογραφίες και οι λοιπές πληροφορίες που λείπουν ακόμα αργότερα. Επαναλαμβάνω , αν κάνω κάτι λάθος διορθώστε με. Μόνο ... για τα λίτρα μην μου πείτε, θα διορθωθεί, λίγο αργότερα, που θα προστεθεί ο τρίτος της παρέας.
Ερώτηση: μπορώ να βάλω κανένα αλγοφάγο, με τις θερμοκρασίες μου? Υπόψη το shubukin δείχνει μεγάλη όρεξη, παλιότερα κούρεψε έναν μονομάχο που συγκατοικούσαν.
Φιλικά

Τάκης
25-09-15, 11:58
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το ενυδρείο δεν κάνει για χρυσόψαρα, και αν το μήκος του είναι λιγότερο από 80 πόντους δεν κάνει ούτε για το veiltail. Αν τα ψάρια είναι μικρά μπορείς για λίγο καιρό να τα κρατήσεις αλλά θα πρέπει να βρεις κάτι μεγαλύτερο.
Επειδή και εγώ έτσι λάθος ξεκίνησα στην αρχή είναι όλα ρόδινα, μετά από λίγους μήνες άρχισαν οι δυσκολίες και στο τέλος τα δράματα.
Θα σου πρότεινα να μη βάλεις τίποτα άλλο μέσα στο ενυδρείο, να αυξήσεις τις αλλαγές σου, και σε ποσότητα και σε συχνότητα , γιατί τα νιτρικά σου ήδη είναι σχετικά υψηλά και να αρχίσεις να ψάχνεις για μεγαλύτερο χώρο αν θες να κρατήσεις αυτά τα ψάρια. Το Shubunkin δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μεγάλο μπορεί να γίνει, όπως δεν μπορούσα και εγώ για το δικό μου το comet αλλά τώρα το καμαρώνω.
Πόσο καιρό έχεις αυτά τα ψάρια στο ενυδρείο ;
Διάβασε λίγο εδώ για τα χρυσόψαρα , θα μάθεις πολλά, όπως έμαθα και εγώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Επίσης πρέπει να φροντίσεις για κάποιο σύστημα ψύξης το καλοκαίρι, 32 είναι πολύ ψηλή θερμοκρασία, θεωρητικά μέχρι 24 πρέπει να έχουμε τα χρυσόψαρα
-------------------------
Επίσης να προσθέσω , με χρυσόψαρα δεν μπορούμε εύκολα να έχουμε άλλα είδη ψαριών, και ειδικα μονομάχους, θέλουν διαφορετικές παράμετρες νερού, και ο μονομάχος δεν πήγε γιατι τον κουρεψε το shubunkin αλλά για άλλη αιτία, όπως θερμοκρασία ή λάθος παράμετροι του νερού. Τα χρυσόψαρα μόνο με χρυσόψαρα, δεν χρειάζεται και κάτι άλλο , γεμίζουν το ενυδρείο από μόνα τους

Harris1
25-09-15, 12:23
Ευχαριστώ, Ευχαριστώ.
Επρεπε να δεις την τιμή τα νιτρικά πριν κάνω μια γεναία αλλαγή νερού!
Τα ψάρια τα έχω ακριβώς ένα χρόνο!
Καταλαβαίνω αυτό που λες για 24 βαθμούς το καλοκαίρι, όμως ένα τον Αυγουστο λείπουν, οπότε τα 31 - 32 δεν τα βλέπουν πολύ. Και επίσης κάπου διάβασα, ότι αντέχουν μέχρι 40 (μα που όμως, μα που ?)
Θα το (ξανα) διαβάσω αυτό που λες, σύντομα.
Ο μονομάχος, να σε διορθώσω, δεν πήγε. Τον πρόλαβα, να φανταστείς όμως είχε 4 πόντους φτερά γύρω του και του τα είχε κάνει παρά κάτι ένα πόντο.
Τον πρόλαβα, απομόνωσα, συντήρησα και σήμερα τα φτερά του έχουν γίνει καλύτερα από πριν!

Τάκης
25-09-15, 12:33
40 δεν αντέχουν με τίποτα, ούτε οι δίσκοι δεν αντέχουν 40 που ζουν στους 32.
Για λίγες ημέρες στους 32 δεν θα πεθάνουν, μεγαλώνει ο μεταβολισμός τους και αυξάνονται οι ανάγκες για οξυγόνο, ταυτόχρονα όμως μειώνεται το προσδόκιμο ζωής τους.

Harris1
25-09-15, 13:23
κατάλαβα.

delta66
25-09-15, 18:25
Επρεπε να δεις την τιμή τα νιτρικά πριν κάνω μια γεναία αλλαγή νερού!

Και επίσης κάπου διάβασα, ότι αντέχουν μέχρι 40 (μα που όμως, μα που ?)


Η τιμη που εχεις βαλει στα νιτρικα (ΝΟ3: 25) ειναι μετα τη γενναια αλλαγη?

"Αντεχουν" διαβασες. Οχι "ζουν".
Δεν εννοει οτι στους 39C ειναι ολα τελεια και στους 40 πεθαινουν.
Στο λινκ που σου εδωσε ο Τακης, λεει τις θερμοκρασιες σωστης διαβιωσης.

Συμφωνω με τα Τακη γενικοτερα.

Φωτο δεν εχεις βαλει.

Lth1
25-09-15, 18:40
Να θαυμασουμε λιγο το Veiltail :-)

Harris1
25-09-15, 20:44
η δική μου άποψη είναι οτι είναι 'Veiltail' - αν το λέω σωστά- σύμφωνα με το post που έχει κάνει ο delta66 και με τις ελλειπείς μου γνώσεις....
Φωτογραφία, μόλις μου πει κάποιος πως μπορώ να βάλω φτγρφία....

Lth1
25-09-15, 20:45
πολυ ευχαριστως να σου ελεγα χαρη αλλα ειμαι μεσα στρατοπαιδο και οχι στον υπολογιστη οποτε υποθετικα την ωρα που ξεκινας καποιο μηνυμα καπου σου γραφει συννημενο εκει πατας,επειτα πατας το μερος που εχεις την φωτο και ανεβαινει :-)

Harris1
25-09-15, 20:51
δεν είναι απλό Lth1, πρέπει να σηκώσω φτγρφία url στο imageshack και μου έχει κάνει τη ζωή δύσκολη τελευταία που έχει αναβαθμιστεί.
Καλές εξόδους!

Κωστας Malawi
25-09-15, 21:01
δεν είναι απλό Lth1, πρέπει να σηκώσω φτγρφία url στο imageshack και μου έχει κάνει τη ζωή δύσκολη τελευταία που έχει αναβαθμιστεί.
Καλές εξόδους!

http://postimage.org/?lang=greek

πανευκολο..δοκιμασε.

Lth1
25-09-15, 21:07
γτ πιστευω και ειμαι σιγουρος οτι ειναι πιο απλο...πρεπει να εχει συνημμενο κατω φιλε χαρη και να σε καθοδηγει ..εγω δεν εμπλεκα ποτε με url κτλ..

Harris1
25-09-15, 21:27
μια παλιότερη

Harris1
25-09-15, 21:36
μια φωτογραφία με το πρώτο στήσιμο, πριν την κρίση του 2014
και μια με τον μονομάχο όταν παλιότερα συγκατοίκησε λίγο με τα χρυσόψαρα
αυριο θα έχω μια πιο καλή με τα 2 χρυσόψαρα και ένα γενικό πλάνο του ενυδρείου

Lth1
25-09-15, 21:37
δεν μου κανει για veiltail αν και δεν ειμαι σιγουρος :-(

delta66
25-09-15, 22:02
μια φωτογραφία με το πρώτο στήσιμο, πριν την κρίση του 2014
και μια με τον μονομάχο όταν παλιότερα συγκατοίκησε λίγο με τα χρυσόψαρα
αυριο θα έχω μια πιο καλή με τα 2 χρυσόψαρα και ένα γενικό πλάνο του ενυδρείου
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=73922&d=1443209671
Απιστευτη φωτο
Τιγρακι κανει το γατοψαρο.
Στην κριση του ενυδρειου πρεπει να ηταν τραβηγμενη :)

tsala
26-09-15, 01:49
Veiltail δεν εχεις, και δεν εχεις και fancy..
Στην φωτο βλέπω ενα comet κι ενα shumbunkin , που σημαίνει μεγαλο ενυδρείο 200+ λιτρα.
ένας χρονος είναι πολύ , δεν θα αναπτυχθούν όπως πρεπει εαν παραμείνουν κι άλλο εκεί..
+ φωνω με όσα σου είπε ο Τάκης ..

Harris1
26-09-15, 08:44
200 λίτρα ! Τα παραλέτε βρε παιδιά !

Lth1
26-09-15, 08:52
Καλημερα και απο εμενα...Ο κανονας λεει φιλε χαρη για τετοια ψαρια που ανοικουν σε αυτην την κατηγορια common,commet &shubukin 80 λιτρα αν ψαρι...περισσοτερο σε απασχολει το μηκος του ενυδρειου...για να κολυμπουν ανετα...Εσυ εφοσον εχεις 2 παει να πει 160 λιτρα...βεβαια αυτα ισχυουν αν θελεις τα ψαρια να ειναι μια χαρα..Κατα τα αλλα εχω δει να καταριπτονται αυτες οι μελετες με ψαρια σε πολυ λιγοτερα λιτρα...η επιλογη στο τελος ειναι δικη σου :-)
φιλικα παντα :-)

tsala
26-09-15, 09:35
μιλαω για τελικο μεγεθος ψαριου και σε πληρη αναπτυξη..
αν πας σταδιακα την αναβαθμιση στα λιτρα , ειναι δικη σου επιλογη... καποια στιγμη θα καταληξεις εκει ομως.

δες εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81651) αν τα παραλεμε..
Το ενυδρειο ειναι του Τακη και εχει 1.18 μηκος..
OsuGBnrHsPY

Lth1
26-09-15, 11:19
του τακη το ενυδρειο σημα κατατεθεν :-)