PDA

Επιστροφή στο Forum : Rainbow paradise!!


nikkoin
20-09-15, 22:48
Πληροφορίες

Διαστάσεις:120X45X45
Όγκος: 243l
Κατηγορία:φυτεμένο
Φυτά: cryptocoryne cilliata, vallisneria gigantea, java moss, cyperus helferi,
bacora aystralis, cabomba caroliana, ceratopteris thalictroides, alternathera reineicki
Ψάρια / Άλλα είδη: πρoς το παρών 4 melanotaenia parkinsoni
Διακοσμητικά υλικά: υπόστρωμα eco-complete, ρίζες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: βαμμένη πλάτη μαύρο ματ
Φωτισμός: 2Χ54W
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες
Φιλτράρισμα: fluval 406 +fluval 206
Θερμοστάτης:jager 250W σε stc-1000
Λίπανση:
Παροχή CO2:2kg μπουκάλα, 80 φυσ/λεπτό, διάχυση στην είσοδο του φίλτρου

Παράμετροι:

pH: 7,4 (υγρά τεστ)
Γενική σκληρότητα (GH): 7 (υγρά τεστ)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5 (υγρά τεστ)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 (υγρά τεστ)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 (υγρά τεστ)
Νιτρικά (ΝΟ3): 5 (υγρά τεστ)
Αλλαγές νερού: 70l την εβδομάδα
Θερμοκρασία: 26
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
__________________

Κωστας Malawi
20-09-15, 22:49
υπεροχο ενυδρειο:smt041

Themis_aqua
20-09-15, 23:09
Πραγματι πολυ ομορφο ενυδρειο μπραβο!!
Οσον αφορα το KH μηπως να το κρατουσες λιγο πιο ψηλα;Το 5 οριακο μου φαινεται,μη τυχον εχεις καμια αποτομη πτωση στο PH..Εκτος κι εχει να κανει με τα ψαρακια που εχεις!

johnreta
20-09-15, 23:19
Πολυ ομορφο μπραβο και απο μενα :)!!!
τι λιπανση χρησιμοποιεις ?

nikkoin
20-09-15, 23:26
υπεροχο ενυδρειο:smt041

Σε ευχαριστώ!!

Τάκης
20-09-15, 23:26
Μπραβο, πολύ όμορφο το ενυδρειο σου.
Να το χαίρεσαι :)

nikkoin
20-09-15, 23:33
Πραγματι πολυ ομορφο ενυδρειο μπραβο!!
Οσον αφορα το KH μηπως να το κρατουσες λιγο πιο ψηλα;Το 5 οριακο μου φαινεται,μη τυχον εχεις καμια αποτομη πτωση στο PH..Εκτος κι εχει να κανει με τα ψαρακια που εχεις!

Το περίεργο είναι ότι δεν κάνω κάποια επεξεργασία στο νερό πέρα απο το co2. Τα ψάρια θέλουν απλό νερό βρύσης .
-------------------------
Πολυ ομορφο μπραβο και απο μενα :)!!!
τι λιπανση χρησιμοποιεις ?


Εκεί παίζει το ζόρι, ακόμα με λίγο γενικό είμαι. Θα χρειαστω βοήθεια σε αυτό το κομμάτι.
-------------------------
Μπραβο, πολύ όμορφο το ενυδρειο σου.
Να το χαίρεσαι :)

Σε ευχαριστώ πολυμήχανε :D:D:D

johnreta
20-09-15, 23:34
μια χαρα δειχνει με το γενικο αν δεις οτι σε παει μια χαρα και για τον φωτισμο που εχεις μην βαλεις κατι παραπανω για μενα.
ποσο καιρο το τρεχεις ?

sarpijk
20-09-15, 23:41
Τελειο!

nikkoin
20-09-15, 23:41
Περίπου ενα μήνα. Είναι ακόμα νωρις αλλα μόλις πάρουν μπροστά τα φυτά σίγουρα θα χρειαστούν το κάτι παραπάνω

Timekeeper
21-09-15, 01:36
Φιλέ μου υπέροχο το ενυδρείο σου μου άρεσε παρά πολύ.λίγο το aquascape φτιάξε και θα γίνει τέλειο.

nikkoin
21-09-15, 07:30
Φιλέ μου υπέροχο το ενυδρείο σου μου άρεσε παρά πολύ.λίγο το aquascape φτιάξε και θα γίνει τέλειο.

Σε ευχαριστώ! Έχεις να προτείνεις κάτι?

johnpecn`
21-09-15, 11:22
Σε ευχαριστώ! Έχεις να προτείνεις κάτι?

Μπραβο κι απο μενα , μ αρεσει πολυ,αν θα αλλαζα κατι θα
ηταν τα διασπαρτα κοκκινα φυτα θα τα εκανα μια συσταδα
παντως και ετσι πολυ ωραιο ειναι.

Timekeeper
21-09-15, 13:26
Φιλέ μου nikkoin το aquascape μου άρεσε παρά πολύ .οι διορθώσεις που σκέφτηκα είναι οι εξής. Ή δεξιά μεριά και το κέντρο είναι πολύ όμορφα.αριστερά δεν μου άρεσε που είναι τ φυτά λίγο ασυναρτητα.επίσης ο θερμοστάτης με χαλάει που είναι διαγώνια αλλά φαντάζομαι τον εβαλες έτσι λόγο ύψους επειδή δεν σε επερνε.δοκίμασε λίγο να φυτεψεις τα φυτά καλύτερα στην αριστερή μεριά βάλε και μερικά φυτά που να περνούν ύψος να κρυψεις τον θερμοστατη και την είσοδο του φίλτρου και θα πρότεινα στο κέντρο πίσω να βλεις κάποιο είδος εχινωδωρου σε συστάδες να γεμίσει λίγο.από λίπανση περίμενε να δεις τι θα ζητήσουν τα φυτά και πράξε εάν και πιστεύω λίγο κάλιο και ιχνοστοιχεία καλό θα κάνουν.φωσφωρο σίδηρο με ρεγουλο εάν και εφόσον δεις ελλείψεις.τα φυτά σου αλήθεια τα τσιμπανε γιατί εμένα ενώ ταιζω πολύ σπιρουλίνα και φυτική τα βοκανε σαν αγελάδες οι μελανοτενιες μου.......φιλικά Γιώργος.

stanisalus18
21-09-15, 20:35
πανεμορφο το ενυδρειο σου μπραβο :smt041

nikkoin
22-09-15, 08:27
Φιλέ μου nikkoin το aquascape μου άρεσε παρά πολύ .οι διορθώσεις που σκέφτηκα είναι οι εξής. Ή δεξιά μεριά και το κέντρο είναι πολύ όμορφα.αριστερά δεν μου άρεσε που είναι τ φυτά λίγο ασυναρτητα.επίσης ο θερμοστάτης με χαλάει που είναι διαγώνια αλλά φαντάζομαι τον εβαλες έτσι λόγο ύψους επειδή δεν σε επερνε.δοκίμασε λίγο να φυτεψεις τα φυτά καλύτερα στην αριστερή μεριά βάλε και μερικά φυτά που να περνούν ύψος να κρυψεις τον θερμοστατη και την είσοδο του φίλτρου και θα πρότεινα στο κέντρο πίσω να βλεις κάποιο είδος εχινωδωρου σε συστάδες να γεμίσει λίγο.από λίπανση περίμενε να δεις τι θα ζητήσουν τα φυτά και πράξε εάν και πιστεύω λίγο κάλιο και ιχνοστοιχεία καλό θα κάνουν.φωσφωρο σίδηρο με ρεγουλο εάν και εφόσον δεις ελλείψεις.τα φυτά σου αλήθεια τα τσιμπανε γιατί εμένα ενώ ταιζω πολύ σπιρουλίνα και φυτική τα βοκανε σαν αγελάδες οι μελανοτενιες μου.......φιλικά Γιώργος.

Ο θερμοστάτης ίσως του αλλάξω θέση ώστε να μην φαίνεται τόσο πολύ, για το μπαστούνι του φίλτρου σκεφτόμουν να το καλύψω με moss, για τις βαλισνέριες περιμένω να πάρουν λίγο τα πάνω τους ώστε να δω πως θα τις φτιάξω. Για το κέντρο να σου πω την αλήθεια μου δεν θέλω να βάλω κάποιο ψηλό φυτό γιατί άμα φουντώσει και η αριστερή πλευρά θέλω να "σπάει" η πολύ πρασινίλα. Για το βόσκημα είναι δεδομένο, που να δεις τι κάνουν με glossostigma!!!!
-------------------------
πανεμορφο το ενυδρειο σου μπραβο :smt041

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Timekeeper
22-09-15, 14:41
Μια χαρά απλά το μπαστούνι γνώμη μου μην το ντυσεις με μοςς.πρώτον όταν θα χρειαστεί να το καθαρίσεις θα ναι πεδαιμα να την βγαλεις και θα σκορπίσει κιόλας συν ότι άμα μεγαλώσει μπορεί να φτάσει στην είσοδο και να σου μπουκωσει το φίλτρο ή το μπαστούνι.και πάλι συγχαρητήρια για το ενυδρείο.

nikkoin
23-09-15, 10:31
Έχεις δίκιο για το μπαστούνι. κάτι θα βρω και θα το καλύψω. Σε ευχαριστώ πάντως!!:)

nikkoin
27-09-15, 13:34
Καινούρια μέλη στην οικογένεια:smt041!! 3 glossolepis incisus προστέθηκαν στην ομάδα και συνεχίζουμε σιγά σιγά το στοκάρισμα. Τα φυτάκια αρχίζουν να φουντώνουν και γενικά πάμε καλά. Έχουμε δρόμο ακόμα βέβαια...:smt069

tsala
27-09-15, 16:38
Ωραία ψάρια διαλλεξες!:smt023
Και το ενυδρείο πολύ ομορφο, να το χαιρεσαι!

sarpijk
27-09-15, 18:03
Πολυ ομορφο συνολο μην αλλαζεις τιποτα! Ασε τα φυτα να μεγαλωσουν και το ενυδρειο να ωριμασει.

Anna10
27-09-15, 22:58
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου. Και πολύ όμορφες οι μελανοταινίες σου.

sarpijk
27-09-15, 23:03
Τωρα διαβασα πως κανεις διαχυση co2. Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια? Με ενδιαφερει γιατι και εγω εχω φιλτρο fluval.

nikkoin
29-09-15, 07:44
Ωραία ψάρια διαλλεξες!:smt023
Και το ενυδρείο πολύ ομορφο, να το χαιρεσαι!

Σε ευχαριστώ!! Τα ψάρια είναι 3 γενιές μελανοταινίες αυτή την στιγμή και περιμένω την τέταρτη!
-------------------------
Τωρα διαβασα πως κανεις διαχυση co2. Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια? Με ενδιαφερει γιατι και εγω εχω φιλτρο fluval.

Έλα βρε, εύκολο είναι, εγώ το ένα το fluval το δουλεύω με τα δικά του σπιράλ ενώ στο άλλο που έχω τον διαχύτη έχω κανονικό αλφαδολάστιχο. Φωτογραφίες το απόγευμα.
-------------------------
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου. Και πολύ όμορφες οι μελανοταινίες σου.

Σε ευχαριστώ πολύ!! Όμορφα αλλά παρεξηγημένα ψαράκια, δεν βλέπω πολύ κίνηση ενώ είναι πολύ όμορφα και χωρίς απαιτήσεις για επεξεργασία νερού και με πολύ ωραίες συμπεριφορές.

tsoui
29-09-15, 22:15
Πολλες ομορφιες μπραβο βρε nikkoin!!!!
Τα πιτσιρικια που ειχες τι εγιναν?

nikkoin
30-09-15, 20:27
Πολλες ομορφιες μπραβο βρε nikkoin!!!!
Τα πιτσιρικια που ειχες τι εγιναν?

Σε ευχαριστώ πολύ!! Είχαμε κάτι απώλειες το καλοκαίρι αλλά όσα μείναν είναι μια χαρά!! Δεν προλαβαίνω να φτιάχνω αρτέμια..:smt120

tsala
02-10-15, 23:51
να σου ζησουν!

Dimis
13-10-15, 21:24
Αν ειναι προσφατη η φωτο με τα μικρα Νικο,σε κανα μηνα-εναμιση θα ειναι ετοιμα να μπουν με τα μεγαλα...

nikkoin
15-10-15, 19:15
Πρόσφατη είναι Δημήτρη, υπομονή κάνω να μεγαλώσουν λίγο ακόμη για να μοιράσω και μερικά.