PDA

Επιστροφή στο Forum : anubia κατι δεν παει καλα


Efh
12-09-15, 01:44
Αυτη η ανουμπια εχει δει τα παντα απο μενα κι ομως ακομα αντεχει!

Οταν την πηρα πριν 1 χρονο + ηταν το πρωτο μου φυτο μεσα σε 120 λιτρα με χρυσοψαρα
Την εδεσα στο ξυλο χωρις λιπανση , εμεινε στασιμη για αρκετο καιρο μεχρι που αρχιζαν να σαπιζουν τα παλια φυλλα αλλα δεν πετουσε καινουρια
Το φως ηταν παρα πολυ χαμηλο, ειχε πεσει τελειως η αποδοση της λαμπας αλλα δεν ενοχλουσε αφου δεν υπηρχαν αλλα φυτα μεσα

Ψαχνοντας το πρωτο πραγμα που βρηκα ηταν για το σιδηρο , οποτε ξεκινησα λιπανση με το ferropol
κατευθειαν μεσα σε 1 βδομαδα πεταξε καινουριο φυλλο παρολο που οι λαμπες του ενυδρειου ηταν αχρηστες σχεδον! ηταν 24 βατ και δε φωτιζαν ουτε για 11!!!!
Μετα απο καποιες βδομαδες και αφου εβαζα feropol καθε βδομαδα οσο ελεγε η συσκευασια σε δοση, αλλαξα τις λαμπες (επιτελους) και εκοψα οσα φυλλα ειχαν νεκρωσει, ενω τα καινουρια εβγαιναν ενταξει

Τωρα ειμαι σε φωτοπεριοδο 0,4w/L 8 ωρες χωρις co2 μιας και ειναι φυτα με ελαχιστες απαιτησεις, συνεχιζω με οσο feropol εχει μεινει και επειτα λεω να ξεκινησω το flourish

Ομως μεχρι στιγμης δεν καταλαβαινω τι της λειπει??
το ενυδρειο τρεχει απο το 2011 στρωμενο με μπολι κανονικα

αμμωνια 0, NO2 0 και ΝΟ3 12mg/l ,ph 7.2 ,gh 8d , kh 6d (σημερινες)

Η καταταση της σημερα ειναι αυτη στις φωτο, τρυπες στο νεο μικρο φυλλο και κιτρινισμα στα παλια

johnreta
12-09-15, 10:32
Για έλλειψη καλίου potassa μου κάνει έμενα το φως δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία στο συγκεκριμένο φυτό ίσα ίσα προτιμάει σκιερά μέρη.

http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html

delta66
12-09-15, 15:27
Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις?
Τι αλλα φυτα εχεις μεσα?

Efh
12-09-15, 16:03
Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις?
Τι αλλα φυτα εχεις μεσα?

μονο ανουμπια και προσφατα μπηκε ενα microsorum
αλλαγη 25% ανα βδομαδα ή 50% ανα 2βδομαδες

delta66
12-09-15, 16:39
Τα κιτρινα φυλλα στις ανουμπιες εχω παρατηρησει να παρουσιαζονται ισως υπο ελλειψη στοιχειωδους φωτισμου ή αλλαγων νερου ή παρουσια φυτων γρηγορης αναπτυξης (συνεπως ελλειψη θρεπτικων).
Πιστευω ομως οτι το βασικο ειναι οτι αυτο συμβαινει στα παλια φυλλα.
Δοκιμασε να κλαδευεις το παλιο κομματι της ανουμπιας που κιτρινιζουν τα φυλλα. Νομιζω οτι αυτο εχει κανει τον κυκλο της ζωης του και απλα εχει πεθανει ή θα πεθανει συντομα.
Δεν αναπτυσεται αλλο και το μονο που θα προσφερει, θα ειναι επιφανεια για πιο ευκολη αναπτυξης αλγης.

Efh
12-09-15, 17:33
Τα κιτρινα φυλλα στις ανουμπιες εχω παρατηρησει να παρουσιαζονται ισως υπο ελλειψη στοιχειωδους φωτισμου ή αλλαγων νερου ή παρουσια φυτων γρηγορης αναπτυξης (συνεπως ελλειψη θρεπτικων).
Πιστευω ομως οτι το βασικο ειναι οτι αυτο συμβαινει στα παλια φυλλα.
Δοκιμασε να κλαδευεις το παλιο κομματι της ανουμπιας που κιτρινιζουν τα φυλλα. Νομιζω οτι αυτο εχει κανει τον κυκλο της ζωης του και απλα εχει πεθανει ή θα πεθανει συντομα.
Δεν αναπτυσεται αλλο και το μονο που θα προσφερει, θα ειναι επιφανεια για πιο ευκολη αναπτυξης αλγης.

με αλγες δεν ειχα ποτε προβλημα, τα μηλοσαλιγκαρα τις εξαφανιζουν κυριολεκτικα
θα δοκιμασω να κλαδεψω ξανα, απλα το νεο που βγηκε εκανε τρυπες και με ανησυχησε, ευχαριστω για τις απαντησεις!!! :D

Efh
20-09-15, 21:36
την κλαδεψα , εκοψα και τις κιτρινισμενες ριζες , αφησα μονο τις καλες και ενεργες
ακομα δεν ειναι μερα να ριξω λιπασμα, εχθες εκανα μια μερα νηστεια στο ενυδρειο
και σημερα εκανα μια μετρηση
NO3 ανεβηκαν 25mg/l NO2 0 ph σταθερο KH σταθερο GH ανεβηκε 10d!

επειτα ταισα πολυ λιγο
-------------------------
σημερα ξανα εκανα τεστ
NO3 30mg/l ΝΟ2 10mg/l και το GH ανεβηκε 14

δεν εχω αλλαξει τιποτα ομως, ουτε αλγες βλεπω ουτε περιεργες συμπεριφορες στα ψαρια

επειδη καμια φορα ομως μπορει η πρωτη φορα να μην ειναι αξιοπισστη εκανα και δευτερη και το αποτελεσμα ηταν ιδιο

Τάκης
20-09-15, 22:06
Δεν είναι καλές οι μετρήσεις σου , 10 ΝΟ2 είναι πολύ, και τα νιτρικα είναι πολλά, άμεσα αλλαγή νερού και βάλε και Prime, έχεις προβλημα με τη βιολογια σου, πρέπει να βρεις μπολι. Και το GH 14 για Αθηνα είναι και αυτο πολύ, πρεπει να έχεις κάτι ασβεστολιθηκο μεσα

Efh
20-09-15, 22:24
Δεν είναι καλές οι μετρήσεις σου , 10 ΝΟ2 είναι πολύ, και τα νιτρικα είναι πολλά, άμεσα αλλαγή νερού και βάλε και Prime, έχεις προβλημα με τη βιολογια σου, πρέπει να βρεις μπολι. Και το GH 14 για Αθηνα είναι και αυτο πολύ, πρεπει να έχεις κάτι ασβεστολιθηκο μεσα


μπολι εχω ευτηχως απο το 2ο ενυδρειο μου
ασβεστολιθηκο? ποτε δεν ειχα, απο χθες το GH ξεκινησε να ανεβαινει!
μα πως μπορει να χαλασε ετσι η βιολογια απο το πουθενα?!
prime δεν εχω, γιατι δεν παιζει φραγκο! αλλα εχω ενα biotopol που ειναι το ιδιο

Τάκης
20-09-15, 22:50
Τι αλλαγή έκανες στο ενυδρείο ;
Εβαλες κατι ;
Αλλαξες κάτι στις ρουτινες σου ;
Κάνε αλλαγή και βάλε μπολι.
Το biotpol είναι μόνο αντιχλώριο, το Prime μειώνει τη τοξικότητα της αμμωνίας και νιτρωδων. Βάζε μονο για αποχλιωριση τοτε, αλλά κανε αλλαγη νερού, άμεσα , χθες δηλαδη

Efh
21-09-15, 21:17
Τι αλλαγή έκανες στο ενυδρείο ;
Εβαλες κατι ;
Αλλαξες κάτι στις ρουτινες σου ;
Κάνε αλλαγή και βάλε μπολι.
Το biotpol είναι μόνο αντιχλώριο, το Prime μειώνει τη τοξικότητα της αμμωνίας και νιτρωδων. Βάζε μονο για αποχλιωριση τοτε, αλλά κανε αλλαγη νερού, άμεσα , χθες δηλαδη

αυτο λεω οτι δεν εκανα απολυτως τιποτα, καμια αλλαγη! γι αυτο ειναι περιεργο!
θα κανω μεγαλη αλλαγη και μπολι
-------------------------
εγινε μεγαλη αλλαγη νερου και τρεφω ελπιδα οτι η βιολογια αποκατασταθηκε
εκανα μια προσωρινη μετρηση
το GH επεσε στο 8 και τα NO3 10mg/L NO2 0 ph oυδετερο
εριξα το biotopol για αντιχλωριο και αναμενω

Τάκης
21-09-15, 21:18
Ωραία, παρακολουθησε το για λίγες ημέρες

Efh
23-09-15, 20:44
κατι ετοιμαζει αυτη η μικρη ανουμπια μου φαινεται
για να δουμε

σημερα ολα κανονικα η βιολογια ενταξει, ΝΟ2 0 και ΝΟ3 15mg/l ph ουδετερο η σκληροτητα ενταξει
σημερα κανονικα θα εριχνα το λιπασμα, να το ριξω?

Efh
27-09-15, 17:17
απ οτι φαινεται εχουμε καινουριο φυλλο

Lth1
27-09-15, 18:18
τελικα πηρε τα πανω της?

Efh
28-09-15, 01:04
τελικα πηρε τα πανω της?

υποθετω , για να πεταξει νεο φυλλο αντι να μεινει στασιμη?
το νεο μου φαινεται καλο χωρις τρυπες και περιεργα χρωματα
λογικα οσο μεγαλωνει τοσο πιο πρασινο θα γινει....ε?

Lth1
28-09-15, 14:17
φανταζομαι αν και δεν εχω μεγαλη εμπειρια πανω στα φυτα ακομα... :-(