PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλαγιασμενο οραντα


tsala
18-08-15, 15:16
Καλησπέρα.
Έχω ενα θέμα με ενα οράντα, δυστυχώς σοβαρό..
Απο την μια μέρα την αλλη το ψάρι βρέθηκε πλαγιασμενο στον πάτο.
Δεν έχει εξωτερικά σημάδια , εκτός απο την ουρά που είχε κοκκινίσει στις άκρες, προφανώς απο την ακκινησια στον βυθό... έφυγε όμως με αλάτι και esha 2000.
Το ψάρι μένει ακίνητο την περισσότερη ωρα , όταν κολυμπάει κανει κυκλικές κινήσεις γύρω απ τον εαυτό του, γενικά δείχνει οτι έχει στραβωσει.
Έχω δώσει μουλιασμενη τροφή σε φλατζυλ , αλλά δεν βλέπω βελτίωση, ή κατασταση είναι σταθερη,.
Το ψάρι έχει μεταφερθεί σε καραντίνα, τρώει κάθε μέρα.. αλλά δεν βλέπω βελτίωση εδω και περιπου 10 μερες και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
Δυστηχως φωτο δεν έχω βγάλει και δεν μπορω αυτήν τη στιγμη γιατί το ψάρι είναι Βέροια κι εγώ Δραμα.
Οποιαδήποτε βοήθεια,δεκτή.
Ευχαριστώ.

Anna10
19-08-15, 01:09
Κρίμα Γιάννη το ψαράκι. Εύχομαι να γίνει γρήγορα καλά το καημένο. :(

tsala
19-08-15, 06:45
να'σαι καλα Αννα, ευχαριστω..
μακαρι να γινει...

tsoui
19-08-15, 12:07
Πολυ κριμα βρε Γιαννη ανεξηγητα πραγματα......

Τάκης
19-08-15, 12:24
Αυτα φοβάμαι βρε Γιάννη,
μακάρι να δεις βελτίωση

tsala
19-08-15, 13:46
να΄στε καλα παιδια για την συμπαρασταση...
μακαρι, αλλα βελτιωση δεν βλεπω.. σταθερα τα πραγματα..
και τον εχω τον μαγκα απο μικρο , απ΄τα τελη του ΄13 :(

SOCRATIS
21-08-15, 07:56
Μάλλον μιλάμε για βακτήριο και σε περιπτώσεις που τα απλά αντιβιωτικά δεν
βοηθούν τότε μόνο σε ενέσιμη μορφη υπάρχει ελπίδα.

Υπάρχει όμως και η πιθανότητα να οφείλεται σε μολυσμένη ή ακατάλληλη τροφή.

Θα πρότεινα, για μια εβδομάδα.
1.Διακοπή ταισματος.
2.Αλάτι στην στήλη νερού 0,5%
3.Καλή ανατάραξη επιφανείας.
4.Καθημερινές αλλαγές νερού 50%..
5.Καθημερινο σκούπισμα πυθμένα.

tsala
22-08-15, 09:19
Σωκρατη, ευχαριστω για την απαντηση..
αλατι εχω , αεραντλια, αλλαγες 100% καθε μερα , barre bottom .
το φαι φοβαμαι να το κοψω ομως, νομιζω πως θα το αποδυναμωσω :rolleyes:

καμια ιδεα για αντιβιωτικο σε ενεσιμη μορφη?
τι δραστικη ουσια ? και σε τι ποσοτητα?

globalzero
23-08-15, 21:27
Flagyl- μετρονιδαζολη είδα δίνουν οι περισσότεροι , αναερόβια βακτήρια πιάνει στους ανθρώπους .αν θες μπορώ να σου βρω δωρεάν ενέσιμη μορφή που είναι προαραιωμενη στα 500μλ

tsala
26-08-15, 06:52
ευχαριστω Γιαννη,
θα ψαξω δοσολογιες κλπ... αν βρω τπτ θα σου πω ;)

tsala
28-08-15, 07:38
το ψαρι τα ιδια.. 15+ μερες τωρα...
μηπως υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο του εμποριου που θα μπορουσε να κανει κατι (πχ Furan-2) ?
η μετρονιδαζολη θα κανει δουλεια σε ενεσιμη μορφη (το flagyl δεν εκανε) ?
μηπως θα πρεπει να δοκιμασω καποια αλλη δραστικη ουσια?
οποιος εχει βρει κανενα λινκ (ξενο κλπ) με παρομοιο προβλημα ή με δοσολογια σε ενεσιμη μορφη μετρονιδαζολης , ας στειλει...

SOCRATIS
28-08-15, 08:06
Σε ποια κατάσταση είναι σήμερα το χρυσόψαρο;
Την τροφή την διέκοψες;Αν όχι ,οπωσδήποτε τώρα.

To ενεσιμο ονομάζετε:
Baytril enrofloxacin antibacterial injectable solution 2.27%

Η δοσολογία ανάλογα το μήκος σώματος(χωρις ουρά) έχει ως εξής:
5 εκατοστά μήκος ενέσιμο διάλυμα 0,05μλ
8 εκατοστά μήκος ενέσιμο διάλυμα 0,10μλ
15 εκατοστά μήκος ενέσιμο διάλυμα 0,50μλ

Χορήγηση:

1 δόση(ένεση) ημερησίως για τις πρώτες 2-3 ημέρες και εν συνεχεία μέρα παρα μέρα πάλι μια δόση σε διάστημα 3 με 4 ημερών.

Προσωπικά όταν χρειάζομαι,προμηθεύομαι από γνωστό μου κτηνίατρο έτοιμες τις 5-7 ενέσεις ινσουλίνης με την ανάλογη ποσότητα.

Επειδή η δοκιμασία ενός ψαριού όταν το τρυπάμε είναι αρκετά επίπονη δεν κάνουμε χρήση αν δεν έιμαστε απολυτα σίγουροι.
Αν δεν ξέρουμε υπάρχει κίνδυνος να το τραυματίσουμε ανεπανόρθωτα .Δύο είναι τα ποιό βολικά σημεία τρυπήματος
στην ρίζα του κοιλιακού πτερυγίου και στην ράχη κάτω από το ραχιαιο πτερύγιο,πάντα με μικρή κλίση.
Στο youtube υπάρχουν ανάλογα βιντεο που μπορουν να βοηθήσουν.

tsala
29-08-15, 08:55
ευχαριστω θερμα...
εχω δει και εχω ψαξει βιντεακια , θα τα καταφερω πιστευω με τις δοσεις.

Το ψαρι ειναι στην ιδια κατασταση , πλαγιασμενο καπου καπου κινειται , αλλα στο πλαι , δεν μπορει να ερθει το σωμα του σε ευθεια.
το χρωμα η ουρα και η κοιλια του ειναι φυσιολογικα.
το φαι δεν το εκοψα, για ποσες μερες να το κοψω?

SOCRATIS
29-08-15, 12:58
Για όσο κρατα η θεραπεία.Αντέχουνε τα χρυσόψαρα και πάνω από εβδομάδα.
Μην ανησυχείς.

tsala
29-08-15, 13:16
Οτι αντέχουν αντέχουν...
Μέχρι να κάνω την θεραπεία να ταισω όμως;
Είμαι εκτός και θα την ξεκινησω όταν πάω Βέροια (καμια 10ρια μερες)

globalzero
29-08-15, 13:18
Γιατί να κόψεις φαί ; δεν θα το καταναλώνεις περισσότερο ;

SOCRATIS
29-08-15, 13:32
Η τροφή σε ένα άρρωστο χρυσόψαρο μπορεί να προκαλέσει εσωτερικές επιπλοκές κατά την διάρκεια της "πέψης" της .
Οπότε η διακοπή της τροφής επιβάλλετε για να μην χειροτερέψουν ή και επιταχυνθούν οι ρυθμοί εξέλιξης της νόσου.
Η αντοχή των χρυσόψαρων σε μεγάλες δίαιτες εξυπηρετεί αυτήν την απαραίτητη διακοπή .

poltre
15-09-15, 07:37
Τι έγινε με το ψαράκι;

tsala
15-09-15, 18:15
τα ιδια περιπου..
εγινε μια θεραπεια με αντιβιωτικα που μου προταθηκε για το στραβωμα..
ελαφρως ισιωσε αλλα παραμενει στον πατο και κολυμπα ελαχιστα..
Σε λιγες μερες θα ειμαι Βεροια και θα κανω την θεραπεια με baytril, ιδωμεν:rolleyes:

tsala
27-09-15, 09:38
καλημερα.
Εκανα θεραπεια με baytril 5% , καθως δεν βρηκα πουθενα 2.27% , ετσι εγινε η μιση δοση με το baytril 5%.
Πηγα Βεροια για ενα 3ημερο , ετσι η θεραπεια εγινε για 3μερες 0.05ml ημερησιως.
Το ψαρι ειχε ισιωσει αρκετα απο την προηγουμενη θεραπεια , παρεμενε στο πλαι , αλλα ισιο κι οχι στραβο..
παρολαυτα δεν ειχε δυναμη να ερθει σε ορθη σταση ,ουτε να κολυμπησει.
απο την συνεχη ακινησια ειχε κανει πληγη στο σημειο που καθοταν, εβαλα 3γρ./λιτρο αλατι κι ευτυχως μεσα σε 2 μερες η πληγη εκλεισε.
Δυστυχως απ' οτι μαθαινω το ψαρι συνεχιζει το ιδια , χθες εγινε προσπαθεια για ταισμα, αλλα την τροφη την εφτυνε :(
Θα ηθελα να συνεχισω την θεραπεια , αλλα επρεπε να φυγω.. σκεφτηκα να το παρω μαζι μου,αλλα θα το ταλαιπωρουσα παρα πολυ στον δρομο και σκεφτηκα πως θα ειναι καλυτερα να μεινει πισω..
Τωρα ειμαστε σε αναμονη , ελπιζω να φαει τις επομενες μερες , αλλιως δυσκολα τα πραγματα..
αυτα.

yTLpFZlxefM&feature=youtu.be

Lth1
27-09-15, 09:42
Γιαννη ευχομαι να πανε ολα καλα με το ψαρακι...

tsala
27-09-15, 10:17
να΄σαι καλα.. ;)

Anna10
27-09-15, 10:33
Γιάννη μπράβο σου που κάνεις τα πάντα για να γιατρευτεί το ψαράκι σου. Εύχομαι να αναρρώσει σύντομα.

stanisalus18
27-09-15, 10:47
καλο κουραγιο και απο μενα.

tsala
27-09-15, 10:52
ευχαριστω παιδια, να΄στε καλα!

Τάκης
28-09-15, 21:09
Καλη δύναμη Γιάννη, μακαρι να γίνει καλά, και για αυτό αλλά και για εσένα

tsala
29-09-15, 15:03
Thanks τακη;)
Απο χθες αρχισε να ψιλοτρωει, παρηγγειλα fishtamin μήπως τον βοηθήσουν λίγο..

tsoui
29-09-15, 22:17
Ευχομαι τα καλυτερα Γιαννη!!!

tsala
29-09-15, 22:39
Ευχαριστώ Χρήστο.

Lth1
29-09-15, 22:46
κρατα μας ενημερους γιαννη..ευχομαι ξανα καλα νεα :-)

Artemisia
29-09-15, 23:29
:( Γιάννη περαστικά και καλή δυναμη , να πάνε όλα καλά !!!
έκανες μεγάλο αγώνα πάντως , συγχαρητήρια !!

tsala
30-10-15, 18:29
ενημερωση στο θεμα..
το ψαρι ζει και ειναι στην ιδια κατασταση... η συμπεριφορα του σχεδον νορμαλ (οσο μπορει) , τρωει , κανει κινησεις να κολυμπησει ,αλλα δεν μπορει να ερθει σε ορθη σταση.
πολυ φοβαμαι πως εχει μονιμο προβλημα με την κυστη του, αν ηταν ασθενεια, θα τα ειχε τιναξει τωρα...
Εχουν περασει 3 μηνες και δεν λεει να κολυμπησει κανονικα..
εχει ¨φαει¨ πολυ αντιβιοτικο και δεν εγινε σχεδον τπτ..
Σκεφτηκα και την ευθανασια γιατι ειναι κριμα να βασανιζεται τοσο καιρο...
αλλα θα τα εξαντλησω ΟΛΑ , πριν φτασω εκει..
λοιπον...
σκεφτηκα να του φτιαξω ενα σωσιβιο , ωστε να τον κραταει σε ορθια θεση, οταν τον κραταω ισιο στο χερι μου κολυμπαει, αλλα μονος του δεν μπορει να σταθει και γερνει προς το πλαι...
δεν ξερω κατα ποσο θα λειτουργησει, αλλα αν δεν το κανεις, δεν θα μαθεις..
εψαξα λιγο στο νετ, αν εχει φτιαξει καποιος τπτ με παρομοιο και βρηκα αυτο (http://www.dailymail.co.uk/news/article-2313439/Disabled-fish-swim-right-way-owner-makes-LIFE-JACKET-stop-sinking-tank.html) , που δειχνει και ευκολο...
λεω να το δοκιμασω..
ποια η γνωμη σας?
ριχτε και ιδεες εαν εχετε..

Artemisia
30-10-15, 18:52
Aυτο βρήκα :
http://www.earthporm.com/fish-wheelchair/
ουφ κριμα :(

Τάκης
30-10-15, 18:57
Το ρωτας ; φτιάχνεις σωσίβιο

stanisalus18
30-10-15, 20:01
πρεπει να το εχω ξαναδει καπου αυτο παλι με τα χρυσοψαρα και τα σωσιβια. δοκιμασε το θα σου ελεγα εγω και το βλεπεις στη πορεια. δεν εχεις να χασεις κατι νομιζω. καλη συνεχεια και καλο κουραγιο να εχεις στη προσπαθεια σου.

tsala
30-10-15, 21:29
οτι θα το δοκιμασω, θα το δοκιμασω...
να 'στε καλα παιδια ;)

delta66
30-10-15, 21:34
ενημερωση στο θεμα..
το ψαρι ζει και ειναι στην ιδια κατασταση... η συμπεριφορα του σχεδον νορμαλ (οσο μπορει) , τρωει , κανει κινησεις να κολυμπησει ,αλλα δεν μπορει να ερθει σε ορθη σταση.
πολυ φοβαμαι πως εχει μονιμο προβλημα με την κυστη του, αν ηταν ασθενεια, θα τα ειχε τιναξει τωρα...
Εχουν περασει 3 μηνες και δεν λεει να κολυμπησει κανονικα..
εχει ¨φαει¨ πολυ αντιβιοτικο και δεν εγινε σχεδον τπτ..
Σκεφτηκα και την ευθανασια γιατι ειναι κριμα να βασανιζεται τοσο καιρο...
αλλα θα τα εξαντλησω ΟΛΑ , πριν φτασω εκει..
λοιπον...
σκεφτηκα να του φτιαξω ενα σωσιβιο , ωστε να τον κραταει σε ορθια θεση, οταν τον κραταω ισιο στο χερι μου κολυμπαει, αλλα μονος του δεν μπορει να σταθει και γερνει προς το πλαι...
δεν ξερω κατα ποσο θα λειτουργησει, αλλα αν δεν το κανεις, δεν θα μαθεις..
εψαξα λιγο στο νετ, αν εχει φτιαξει καποιος τπτ με παρομοιο και βρηκα αυτο (http://www.dailymail.co.uk/news/article-2313439/Disabled-fish-swim-right-way-owner-makes-LIFE-JACKET-stop-sinking-tank.html) , που δειχνει και ευκολο...
λεω να το δοκιμασω..
ποια η γνωμη σας?
ριχτε και ιδεες εαν εχετε..
Συμφωνω.
Οσο δεν αιμορραγεί και εσωτερικα, θα ελεγα να τον αφησεις να ζησει. (υπαρχει και χειροτερο σταδιο δλδ)
Αν του φτιαξεις σωσιβιο, ακομα καλυτερα γιατι δεν θα ακουμπαει και στο βυθο συνεχεια (κατι που ευνοει και τις μυκητιασεις).

ΥΓ αυτος ειναι ενας απο τους λογους που δεν προτεινω τα fancy χρυσοψαρα, παρολο που "βολευουν" για κατοχους μικροτερων ενυδρεια

tsala
30-10-15, 22:09
ναι, το καλο ειναι οτι δεν θα ακουμπαει στον βυθο , γιατι κανει και πληγες και πεφτει συνεχεια αλατι.
το μονο που σκεφτομαι και θελει καποια μελετη η κατασκευη , ειναι να μην τον ακουμπαει πολυ το σωσιβιο και δημιουργησει κι αυτο πληγες στην πορεια...:rolleyes:

Υ.Γ Δυστυχως οι επιλεκτες αναπαραγωγες, εχουν και τα κουσουρια τους..

tsala
05-11-15, 19:40
το εκανα το σωσιβιο.. τον αφησα ετσι 2 μερες..
δεν πολυκολυμπαει..:(
γενικα κουναει ελαχιστα και πολυ σπανια την ουρα του..:(
συνηθως κινηται λιγο με τα μπροστα πτερυγια..
λιγο τα κουναει και με το σωσιβιο κοβει καμια βολτα.. αλλα λιγο και αραια..
το θεμα ειναι πως τον κοιταξα πριν λιγο και εχει κανει πληγη οπως το φοβομουν.
το εχω κανει οσο πιο χαλαρα μπορεσα, πιο χαλαρα βγαινει.. αλλα και παλι εκανε πληγη...
του το εβγαλα τωρα και σκεφτομαι κανεναν αλλο τροπο να μην τον ακουμπαει τοσο :rolleyes:

Τάκης
05-11-15, 20:04
Γιάννη για προσπάθησε με μια λωριδα απο τούλι και κανα μικρό φελό

Artemisia
05-11-15, 20:34
Γιάννη , ίσως ήρθε η ώρα να τον αφήσεις :(:( λυπάμαι που το λέω πραγματικά :( αλλά αξίζει όλη αυτη η ταλαιπωρία που περνάτε και οι δύο ?? Δεν το λέω με ελαφριά την καρδιά μου ..... λυπάμαι πολύ .

tsala
05-11-15, 21:55
Τακη , το σκεφτηκα, αλλα θα ειναι μονιμως σ ενα σημειο...
ενω με το σωσιβιο παει οπου θελει...
το θεμα ειναι οτι καπου πρεπει να τον πιεζει λιγο για να στεκεται..
τον πιεζε πριν στα πλαγια , στην κοιλια....
αλλαξα λιγο το στησιμο τωρα και τον "πιεζει" στην ραχη και το κατω μερος..
θα δειξει.... :confused:

Αρτεμισια, ταλαιπωρια δεν ειναι για μενα, αλλα γι αυτον...
οταν βλεπεις αυτα τα ματακια, δεν σου παει η καρδια να τα "αφησεις"...

tsala
08-11-15, 00:29
με το καινουργιο "στησιμο" του σωσιβιου , δεν βλεπω πληγες..
αλλα παραμενει ακινητο και κουνιεται ελαχιστα καποιες φορες...
μονο στο φαι "παιρνει" μπρος..
θα τον μεταφερω αυριο εξω , μηπως αντιδρασει αν δει αλλα ψαρια και αλλαξει και η διαθεση του... εχει μιζεριασει 3 μηνες μονος του.
μηπως δω καποια αλλαγη, αλλιως θα τον γυρισω παλι πισω :rolleyes:

delta66
08-11-15, 00:34
θα τον μεταφερω αυριο εξω , μηπως αντιδρασει αν δει αλλα ψαρια και αλλαξει και η διαθεση του... εχει μιζεριασει 3 μηνες μονος του.
μηπως δω καποια αλλαγη, αλλιως θα τον γυρισω παλι πισω :rolleyes::smt023:smt023

Τάκης
08-11-15, 00:42
Κάντο Γιάννη, τα χρυσόψαρα έχω δει πως μαραζώνουν μόνα τους, την θελουν τη παρέα τους

Michali[s]
08-11-15, 03:03
οταν βλεπεις αυτα τα ματακια, δεν σου παει η καρδια να τα "αφησεις"...


Δεν σου παει, οχι.

Και εγω πιστευω καλυτερα με τα υπολοιπα παρα μονο του. Και η δικη μου οσο ηταν μονη της - δεν ειχε ορεξη. Οταν της εβαλα μεσα και τον μικρο ζωηρεψε.

Περαστικο να ναι.

tsala
08-11-15, 11:43
κι εγω ετσι πιστευω παδια... θα δειξει.
ευχαριστω Μιχαλη ;)

Τάκης
23-11-15, 12:50
Γιάννη πως πάει το ψαράκι ;
Βρήκα φωτο με το τουλι που σου ειχα πει
τη βάζω έτσι για να υπάρχει

http://www.tilestwra.com/wp-content/uploads/2015/05/goldfish-wheelchair-cork-sling-float-coverimage.jpg


και το άρθρο που τη βρήκα
http://www.tilestwra.com/idioktitis-psarion-eftiaxe-mia-idiotipi-anapiriki-karekla-gia-to-arrosto-chrisopsaro-tou/

tsala
10-12-15, 21:31
Τακη δεν ειχα δει την απαντηση σου, παντως εκανα τη γαζα με τον φελο δυο με τρεις ημερες μετα αφοτου το ειπαμε.
Δεν εδειχνε να κανει πληγες με την γαζα , αντιθετως με τις προηγουμενες μεθοδους... τουλαχιστον απο την αρχη γιατι μετα απο αρκετες μερες κατι αρχισε παλι να φαινεται.
Το ψαρι εμεινε μαζι με τα υπολλοιπα, με την γαζα και τον φελο ενωμενα με κορδονακι , σε σταθερο σημειο στην σταθμη.
εριξα και τις ριζες κατω απο το υψος του να μην σκαλωνει.
Δεν ειδα ιδιαιτερη διαφορα, το 90 με 95% της ημερας ηταν ακινητος και κρεμασμενος πανω στην γαζα και καπου καπου ψιλοκουνιοταν , καθως και οταν επεφτε φαι.
Ωσπου πριν λιγες μερες με πηρε τηλ. ο αδερφος μου (που αχολειται λιγο πιο πολυ τωρα λογω και της απουσιας μου) και μου ειπε πως του ελειπε το ενα ματι. :roll:
καθως ειχαμε κατεβασει τις ριζες και γι αυτον τον λογο, πιθανολογω πως καποιο ψαρι τον ενοχλησε κι εγινε η δουλεια..
μικρη σημασια εχει...:rolleyes:
Ετσι λοιπον αποφασισαμε , εχοντας εξαντλησει (θελω να πιστευω) ολα τα περιθωρια να προχωρισουμε σε ευθανασια με γαριφαλελαιο.

Λυπαμαι πολυ που δεν τα καταφερε , δεν ηταν θεωρω ζωη αυτη που ζουσε τους τελευταιους μηνες και ελπιζω να πηραμε την σωστη αποφαση.

Ενα τελευταιο αντιο με ενα βιντεακι του , οταν ηταν δυνατος και με ορεξη για ζωη.

-jUfoeswU3Q

Artemisia
10-12-15, 21:35
Λυπάμαι πολύ Γιάννη, :( αλλά έκανες ότι μπορούσες. .....

tsala
10-12-15, 21:36
Σας ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση και την βοηθεια......

Τάκης
10-12-15, 22:07
Κρίμα Γιάννη :(

tsoui
10-12-15, 22:46
Πολυ λυπαμαι Γιαννη.....:(