PDA

Επιστροφή στο Forum : Eπανηλθε το paypal?


Σελίδες : [1] 2

sarpijk
18-08-15, 11:10
Διαβασα πριν λιγο ενα αρθρο που ελεγε οτι επιτρεπεται στα φυσικα προσωπα η μεταφορα κεφαλαιων μεχρι 500€.

Μετα την επιβολη των capital controls το paypal δε με αφηνε να κανω confirm την καρτα μου και ετσι δε μπορουσα και να κανω αγορες. Σημερα με αφησε και τωρα περιμενω να παρω απο την τραπεζα των κωδικο.


Για δειτε και πειτε.

nazgul
18-08-15, 12:29
Θεωρητικα μπορει το καθε φυσικο προσωπο να βγαλει 500 ευρω ανα μηνα εκτος Ελλαδας. Εδω και το φρεσκο ΦΕΚ (http://www.naftemporiki.gr/documents/990161/epta-allages-sta-capital-controls-me-apofasi-eu-tsakalotou). Λογικα και για την paypal ισχυει το ιδιο.

Τάκης
18-08-15, 12:48
Όχι παιδιά, για αγορές με προπληρωμένες/πιστωτικές/χρεωστικές από εξωτερικό μέσω internet μόνο για ειδικές κατηγορίες , όπως αγορά αεροπορικών εισιτηρίων, πληρωμή ξενοδοχείων κλπ αλλά και αυτά μόνο για επαγγελματίες και κάποιες ειδικές περιπτώσεις. Τώρα ήμουν στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και τους ρώτησα. Paypal όχι ακόμα, τουλάχιστον για ιδιώτες.

sarpijk
18-08-15, 12:58
Εγω θα περμενω κανα δυο μερες και θα ενημερωσω.

Τακη εγω δεν το δενω κομπο επειδη στο ειπαν στο ταμιευτηριο. Μπορει να μην διαβασαν το Φεκ. Διαβασα σε αλλο φορουμ οτι ατομα πηραν με χρεωστικες απο το εξωτερικο.

more2
18-08-15, 13:35
Εγώ προσπαθώ να κάνω επιβεβαίωση την κάρτα της alpha bank (mastercard) αλλά δεν την περνάει.
"The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer's customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue"

Α ρε θέλουνε κάτι πιστολιές!! zw zw zw zw zw zw

sarpijk
18-08-15, 13:48
Εγω με Πειραιως καρτα μπηκα.

bonelias
18-08-15, 14:24
Καλησπέρα σας,

Σήμερα πραγματοποίησα αγορά από εξωτερικό και συγκεκριμένα από Κίνα χωρίς paypal, μόνο με χρεωστική.

more2
18-08-15, 17:01
Για να δούμε τι θα γίνει...
Γιατί τσουρέκια μας τα κάνανε με τις μαλα&^% τους.....
Θέλουνε τίποτα πιστολιές!! zw

no_name
18-08-15, 17:14
Έχω την εντύπωση ότι οι αγορές επιτρέπονται στο εξωτερικό μέχρι 500e

http://www.zougla.gr/file.ashx?fid=1770427

leonidas87
18-08-15, 23:05
Παιδία μην μπερδεύεσται κ μην μπερδευετε....

Τα 500 ευρω είναι για εμβάσματα στο εξωτερικό

Το paypal είναι ένας διαμεσολαβητης κεφαλλέων-χρημάτων κ αυτή την στιγμή ΔΕΝ σου επιτρέπει συναλλαγές.

Άλλα ακόμα κ μέσο capital control o Έλληνας βρήκε "παράθυρο" :grin:

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ (http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%8D/)

tdinosauros
18-08-15, 23:09
με πιστωτικη η χρεωστικη τουλαχιστον της αλφα κανεις αγορα ,paypal οχι ακομα,ενω eurobank δεν με αφησε

alan boy
18-08-15, 23:13
μολις προσπαθησα να κανω αγορα απο e bay με paypal αλλα δεν :(:(

Tanganyiκας
19-08-15, 07:50
μολις προσπαθησα να κανω αγορα απο e bay με paypal αλλα δεν :(:(

Μπορείς να αγοράσεις από εξωτερικό,οπουδήποτε αλλού(με πιστωτική-χρεωστική) εκτός το ebay!Το eday δουλεύει με PayPal το οποίο είναι κλειδωμένο.

Sakisdraminos
19-08-15, 08:05
Δλδ απο fish-street.com απο UK μπορουμε να παρουμε?
Χρεωστικη ειναι η VISA?

nazgul
19-08-15, 08:32
Λογικα μπορεις να αγορασεις απο καταστημα χρεωνοντας τη visa σου.

Tanganyiκας
19-08-15, 09:42
Λογικα μπορεις να αγορασεις απο καταστημα χρεωνοντας τη visa σου.

Από όσο γνωρίζω αν μπεις απευθείας στο κατάστημα μπορείς.
-------------------------
Δλδ απο fish-street.com απο UK μπορουμε να παρουμε?
Χρεωστικη ειναι η VISA?
Δεν έχω αγοράσει από το συγκεκριμένο.

Τάκης
19-08-15, 11:31
Παιδιά όσο υπάρχει το capital control δεν υπάρχει τρόπος για αγορες εκτός Ελλάδας, άσχετα αν πληρώσεις με Paypal ή με χρεωστική / πιστωτική / προπληρωμένη κατευθείαν στο μαγαζί

Tanganyiκας
19-08-15, 11:55
Παιδιά όσο υπάρχει το capital control δεν υπάρχει τρόπος για αγορες εκτός Ελλάδας, άσχετα αν πληρώσεις με Paypal ή με χρεωστική / πιστωτική / προπληρωμένη κατευθείαν στο μαγαζί

Τάκη δεν ισχύει αυτό για όλα!Την προηγούμενη εβδομάδα η αδερφή μου παράγγειλε 4 ζευγάρια γυαλιά από έξω και ήρθανε.

alan boy
19-08-15, 12:25
μολις προσπαθησα στο alliexpres με χρεωστηκη maestro της εθνικης
η απαντηση Payment failed. :mad::(.

Τάκης
19-08-15, 12:41
Τάκη δεν ισχύει αυτό για όλα!Την προηγούμενη εβδομάδα η αδερφή μου παράγγειλε 4 ζευγάρια γυαλιά από έξω και ήρθανε.
Μήπως η κάρτα της είναι εξωτερικού ; Μήπως η πληρωμή έγινε στην Ελλάδα ; Γιατί μπορεί να έρχονται από εξωτερικό τα πράγματα αλλά μπορεί ο έμπορας να έχει υποκατάστημα εδώ στην Ελλάδα και τότε η αγορα φαίνεται πως γίνεται εντός της χώρας

Tanganyiκας
19-08-15, 13:30
Μήπως η κάρτα της είναι εξωτερικού ; Μήπως η πληρωμή έγινε στην Ελλάδα ; Γιατί μπορεί να έρχονται από εξωτερικό τα πράγματα αλλά μπορεί ο έμπορας να έχει υποκατάστημα εδώ στην Ελλάδα και τότε η αγορα φαίνεται πως γίνεται εντός της χώρας
Η πληρωμή έγινε με την κάρτα μισθοδοσίας,το εμπόρευμα έφυγε από Ισπανία και ήρθε Ελλάδα μέσο Γερμανίας.Όσο για υποκατάστημα από ότι έψαξα δεν έχει Ελλάδα!

Τάκης
19-08-15, 14:08
Τώρα διάβασα εδώ http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/1898868/ti-ischii-gia-tis-agores-meso-internet-logo-ton-capital-controls
πως το paypal μας έχει κλειδώσει όπως και κάποιες άλλες παρόμοιες εταιρίες και πως σε κάποιες περιπτώσεις μπορείς να ψωνίσεις με τη κάρτα σου απευθείας από ηλεκτρονικο κατάστημα του εξωτερικού , δηλαδή αν κατάλαβα καλά εκτός απο το capital control που ισχύει από την ΤτΕ , υπάρχει και capital control που εφαρμόζουν οι ξένες εταιρίες μεταφορας χρημάτων και πληρωμών , πχ Paypal
Καλά κρασιά

Tanganyiκας
19-08-15, 19:21
Τώρα διάβασα εδώ http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/1898868/ti-ischii-gia-tis-agores-meso-internet-logo-ton-capital-controls
πως το paypal μας έχει κλειδώσει όπως και κάποιες άλλες παρόμοιες εταιρίες και πως σε κάποιες περιπτώσεις μπορείς να ψωνίσεις με τη κάρτα σου απευθείας από ηλεκτρονικο κατάστημα του εξωτερικού , δηλαδή αν κατάλαβα καλά εκτός απο το capital control που ισχύει από την ΤτΕ , υπάρχει και capital control που εφαρμόζουν οι ξένες εταιρίες μεταφορας χρημάτων και πληρωμών , πχ Paypal
Καλά κρασιά

:smt023

ReaperX
19-08-15, 19:35
Υπάρχουν ημερήσια όρια.

Για αγορές από εξωτερικό δοκιμαστε μετά τις 00:00 που τα όρια μηδενίζονται. Για απευθείας πληρωμή με κάρτα πάντα,όχι paypal.

Sakisdraminos
19-08-15, 19:46
Υπάρχουν ημερήσια όρια.

Για αγορές από εξωτερικό δοκιμαστε μετά τις 00:00 που τα όρια μηδενίζονται. Για απευθείας πληρωμή με κάρτα πάντα,όχι paypal.

Ποια ειναι τα ορια????

ReaperX
19-08-15, 21:02
Ποια ειναι τα ορια????


Αυτό που ήξερα μέχρι πρότινος ήταν 300.000 ημερησίως για τις περισσότερες τράπεζες. Βέβαια δεν ξέρω μηπως τα έχουν αλλάξει από τότε..

Kostas12
19-08-15, 21:45
Με κάρτα Visa μπορούν να γίνουν αγορές από το εξωτερικό, εγώ έχω κάνει από Amazon.

basilhs
20-08-15, 08:54
Για να βάλετε χρήματα στο paypal wallet κάποιες φορές δουλεύει το παρακάτω.

Καντε λογκ ιν στο παιπαλ σας. Καντε request money σε ένα 2ο μαιλ σας.
Καντε λογκ οφ. Μπήτε στο 2ο μείλ σας, πληρώστε με κάρτα κ όχι με πευπαλ. Δώστε τα στοιχεία της κάρτας. σας κρατάει 3.4% + €0.35 EUR . (https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_display-receiving-fees)

Δεν δουλεύει πάντα με όλες τις κάρτες κ όλες τις ώρες ...

(σε εμένα δούλεψε χθές μια μία κάρτα, σήμερα δε θέλει με καμία κάρτα)

good luck

japetus
20-08-15, 10:06
Όπως ειπώθηκε, μικροαγορές από εξωτερικό μπορούν να γίνουν πλέον, μέχρι όμως ενός ορίου συνολικά ανά τράπεζα ανά ημέρα, που σημαίνει ότι με την ίδια κάρτα μπορεί να προλάβεις και να αγοράσεις από εξωτερικό, μπορεί όμως και να έχει συμπληρωθεί από άλλους το όριο και να απορριφθεί η αγορά.
Για το πέιπαλ τώρα, αγορές αυτή τη στιγμή μπορούν να γίνουν μόνο από ποσό που υπάρχει στο balance και όχι από συνδεδεμένες κάρτες/λογαριασμούς. Ο τρόπος που περιγράφει παραπάνω ο basilhs είναι και ο μόνος αυτή τη στιγμή να βάλει κάποιος χρήματα στο balance του από Ελλάδα. Επειδή ισχύει το παραπάνω με τα όρια, η κάρτα μπορεί να μη γίνει αποδεκτή κάποια στιγμή, μπορεί όμως να γίνει κάποια άλλη στιγμή αργότερα.
Πέρα από την προμήθεια που κρατάει το paypal, υπάρχει και μια άλλη χρέωση 0.90 ευρώ ανά προσπάθεια πληρωμής από κάρτα, γίνει δε γίνει αποδεκτή. Σε περίπτωση ανεπιτυχούς προσπάθειας μπορούμε να ακυρώσουμε τη χρέωση αυτή από το μενού activity.
Επίσης ένα σημείο προσοχής είναι ότι το ποσό που θέλετε να κάνετε request πρέπει να γίνει σαν goods and services για να γίνει αποδεκτό από το σύστημα (και γι αυτό κρατά και προμήθεια). Στην ουσία 'πουλάμε' με αυτόν τον τρόπο χρήματα μέσω paypal στον εαυτό μας και επειδή θεωρείται εμπορική συναλλαγή, περνά από το σύστημα...

bonelias
20-08-15, 13:36
Την προηγούμενη Πέμπτη πραγματοποίησα αγορά από rapid led με χρεωστική Πειραιώς και έγινε δεκτή. Συναλλαγή 120€.

Paypal και λοιπά είναι κλειδωμένα προς το παρόν.

Επίσης, αν δεν γίνει δεκτή η πληρωμή μπορείτε απλά να επικοινωνήσετε με τον πωλητή και να πραγματοποιήσετε κατάθεση σε προσωπικό του λογαριασμό, αν το δεχτεί (από Κίνα πολύ σπάνια να μην το δεχτούν).

alan boy
20-08-15, 15:06
Επίσης, αν δεν γίνει δεκτή η πληρωμή μπορείτε απλά να επικοινωνήσετε με τον πωλητή και να πραγματοποιήσετε κατάθεση σε προσωπικό του λογαριασμό, αν το δεχτεί (από Κίνα πολύ σπάνια να μην το δεχτούν).

εδω θελει πολυ προσοχη !!!
μπορει να παρει τα χρηματα ο κινεζος και μετα να κανει τον κινεζο...και τρεχα γυρευε

Τάκης
20-08-15, 15:17
Επίσης, αν δεν γίνει δεκτή η πληρωμή μπορείτε απλά να επικοινωνήσετε με τον πωλητή και να πραγματοποιήσετε κατάθεση σε προσωπικό του λογαριασμό, αν το δεχτεί (από Κίνα πολύ σπάνια να μην το δεχτούν).
εδω θελει πολυ προσοχη !!!
μπορει να παρει τα χρηματα ο κινεζος και μετα να κανει τον κινεζο...και τρεχα γυρευε

Συμφωνώ, δεν έχεις καμία εξασφάλιση πως θα σου έρθουν αυτά που αγόρασες, δεν θα το έκανα με τίποτα, όπως δεν θα έκανα αγορά χωρίς paypal, είναι ρίσκο

alan boy
20-08-15, 15:20
μια απ τα ιδια

Sakisdraminos
20-08-15, 16:08
Αλάνια όλα τα e-shop στο εξωτερικό κάνουν εκατομμύρια τσιρο.
Σιγά να μην κοιτάξουν πος θα φάνε τα 5 ή 10 ευρώ του πελάτη επειδή δεν μπορεί να ψωνίσεις μέσω paypal!

nazgul
20-08-15, 16:15
Δεν ειναι ακριβως ετσι. Το ebay τουλαχιστον εχει τοσους πολλους πωλητης, που δεν ξερεις ποιος ειναι ποιος. Αλλο να κανεις καταθεση σε ενα e-shop που γνωριζεις και αλλο σε καποιο καταστημα του ebay, που μπορει να μη γνωριζεις τιποτα γι'αυτο. Και εσυ μπορεις να γινεις πωλητης, δεν ειναι αναγκη να εχεις επιχειρηση. Η paypal δινει μια ασφαλεια, οπως και να το κανουμε.

Τωρα αν ειναι να χαθει ενα μικροποσο, δε βαριεσαι φυσικα...αλλα αν ειναι μεγαλο το ποσο, παινεις το ρισκο σου.

Sakisdraminos
20-08-15, 16:27
Δεν ειναι ακριβως ετσι. Το ebay τουλαχιστον εχει τοσους πολλους πωλητης, που δεν ξερεις ποιος ειναι ποιος. Αλλο να κανεις καταθεση σε ενα e-shop που γνωριζεις και αλλο σε καποιο καταστημα του ebay, που μπορει να μη γνωριζεις τιποτα γι'αυτο. Και εσυ μπορεις να γινεις πωλητης, δεν ειναι αναγκη να εχεις επιχειρηση. Η paypal δινει μια ασφαλεια, οπως και να το κανουμε.

Τωρα αν ειναι να χαθει ενα μικροποσο, δε βαριεσαι φυσικα...αλλα αν ειναι μεγαλο το ποσο, παινεις το ρισκο σου.

Πότε δεν θα ψώνιζα από μαγαζί που δεν το είχα ακουστά.
Δεν χάνονται τα λεφτά από μεριάς καταστήματος μόνο από αμέλια δικιά μας!
Είναι πολύ μεγάλο το τσιραρισμα και κανένα μαγαζί δεν θέλει την παραμικρή δυσφήμιση!
Αν θέλεις κάτι από E-bay μπορείς να ψάξεις τον πωλητή που 99% έχουν και μαγαζιά E-shop και ίσως το βρεις και φθηνότερα!
Βλέπεις της κρητικές του και μετά ψωνίζεις από το κανονικό E-shop του χωρίς το E-bay.
Επίσης μερικά E-shop στην παραγγελία έχουν να βάλεις και ασφάλεια σε περίπτωση που χαθεί το δέμα οπότε είσαι από παντού καλημενος!

nazgul
20-08-15, 17:53
Απο ebay εχω παρει απειρες φορες πραγματα και ειμαι οντως πολυ ευχαριστημενος. Οποτε επικοινωνησα με πωλητη για να μου ξαναστειλει κατι επειδη δεν ηρθε, το εστειλε χωρις δευτερη κουβεντα ευγενεστατα και με επαγγελματισμο.

Οταν, ομως, μιλησεις με πωλητη για να σου στειλει κατι χωρις paypal, αυτοματως φευγεις απο το ebay και μιλας απευθειας με το καταστημα. Η συναλλαγη δε θα γινει μεσω ebay, εφοσον δεχεται μονο paypal (εκτος αν αλλαξε κατι). Εκει, δε τον νοιαζουν τα αρνητικα σχολια (τα οποια μπορουν να γινουν μονο μεσω emails), γιατι ξαναλεω, η συναλλαγη ειναι εκτος ebay.

Ολα αυτα τα γραφω για να ειμαστε ολοι λιγο προσεκτικοι σε οτι αφορα συναλλαγες με μαγαζια που δε γνωριζουμε.

Για ανεξαρτητα καταστηματα τωρα, εχω ακουσει μερικες περιπτωσεις που γινεται "στραβη" απο e-shops (υποθετω και εσυ). Οπως και αλλες που και λαθος να γινει, σε αφηνει ευχαριστημενο και με το παραπανω. Εκει ειναι που σε παιρνει με το μερος του ενα καταστηματα και επιβραβευεις τον επαγγελματισμο. Θα προτιμουσα σε καθε περιπτωση να γνωριζω την ποιοτητα εξυπηρετησης πριν προχωρησω σε αγορα απο καποιο e-shop, οταν προκειται για καποιο σχετικα σοβαρο χρηματικο ποσο.

Και κατι τελευταιο. Ενα απο τα πολυ θετικα του paypal, ειναι οτι στη συναλλαγη που κανεις, το καταστημα δε γνωριζει τιποτα για τον τραπεζικο σου λογαριασμο, οτι αυτο μπορει να σημαινει για την ασφαλεια μιας ηλεκτρονικης τραπεζικης συναλλαγης.

bonelias
20-08-15, 18:05
Αν έχεις σκοπό να αγοράσεις από τον οποιοδήποτε, τότε σίγουρα θα κάνει τον Κινέζο.

Όταν όμως έχεις να κάνεις με σοβαρές επιχειρήσεις που δεν τους νοιάζει απλά να εξαπατήσουν κάποιον για ένα 200 ευρώ και γνωρίζοντας την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας, το μόνο που θέλουν είναι να εξυπηρετήσουν τους πελάτες τους με κάθε τρόπο.

Πίστεψε με, από την ημέρα που εφαρμόστηκαν τα capital controls, έχω κάνει αρκετές συναλλαγές από Κίνα και Ηνωμένο Βασίλειο μέσω WU, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Υπενθυμίζω, ότι πραγματοποιώ αγορές από συγκεκριμένα μαγαζιά που έκανα και πριν εφαρμοστούν τα συγκεκριμένα μέτρα.

Sakisdraminos
20-08-15, 18:11
Απο ebay εχω παρει απειρες φορες πραγματα και ειμαι οντως πολυ ευχαριστημενος. Οποτε επικοινωνησα με πωλητη για να μου ξαναστειλει κατι επειδη δεν ηρθε, το εστειλε χωρις δευτερη κουβεντα ευγενεστατα και με επαγγελματισμο.

Οταν, ομως, μιλησεις με πωλητη για να σου στειλει κατι χωρις paypal, αυτοματως φευγεις απο το ebay και μιλας απευθειας με το καταστημα. Η συναλλαγη δε θα γινει μεσω ebay, εφοσον δεχεται μονο paypal (εκτος αν αλλαξε κατι). Εκει, δε τον νοιαζουν τα αρνητικα σχολια (τα οποια μπορουν να γινουν μονο μεσω emails), γιατι ξαναλεω, η συναλλαγη ειναι εκτος ebay.

Ολα αυτα τα γραφω για να ειμαστε ολοι λιγο προσεκτικοι σε οτι αφορα συναλλαγες με μαγαζια που δε γνωριζουμε.

Για ανεξαρτητα καταστηματα τωρα, εχω ακουσει μερικες περιπτωσεις που γινεται "στραβη" απο e-shops (υποθετω και εσυ). Οπως και αλλες που και λαθος να γινει, σε αφηνει ευχαριστημενο και με το παραπανω. Εκει ειναι που σε παιρνει με το μερος του ενα καταστηματα και επιβραβευεις τον επαγγελματισμο. Θα προτιμουσα σε καθε περιπτωση να γνωριζω την ποιοτητα εξυπηρετησης πριν προχωρησω σε αγορα απο καποιο e-shop, οταν προκειται για καποιο σχετικα σοβαρο χρηματικο ποσο.

Και κατι τελευταιο. Ενα απο τα πολυ θετικα του paypal, ειναι οτι στη συναλλαγη που κανεις, το καταστημα δε γνωριζει τιποτα για τον τραπεζικο σου λογαριασμο, οτι αυτο μπορει να σημαινει για την ασφαλεια μιας ηλεκτρονικης τραπεζικης συναλλαγης.


Φίλε καλά τα λες από την μεριά σου αλλά δεν πιστεύω να αλλάζει ενάς επαγγελματία άμα ψωνίζεις από E-bay ή όχι.
Της περισσότερες αγορές μου φροντίζω να της κάνω εκτός e-bay-paypal γιατί υπάρχουν χρεώσεις. φυσικα εσύ μπορείς μην ''ρισκάρεις''.
Ο κάθε ένας όπως νομίζει.


τώρα για το θέμα ότι βλέπει τα τι λεφτά έχεις δεν νομίζω να φτάσει εκεί ούτε να κάτσει να κλέψει! αυτά τα λένε οι παππούδες που δεν ξέρουν.

nazgul
20-08-15, 18:12
Αν έχεις σκοπό να αγοράσεις από τον οποιοδήποτε, τότε σίγουρα θα κάνει τον Κινέζο.

Όταν όμως έχεις να κάνεις με σοβαρές επιχειρήσεις που δεν τους νοιάζει απλά να εξαπατήσουν κάποιον για ένα 200 ευρώ και γνωρίζοντας την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας, το μόνο που θέλουν είναι να εξυπηρετήσουν τους πελάτες τους με κάθε τρόπο.

Πίστεψε με, από την ημέρα που εφαρμόστηκαν τα capital controls, έχω κάνει αρκετές συναλλαγές από Κίνα και Ηνωμένο Βασίλειο μέσω WU, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Υπενθυμίζω, ότι πραγματοποιώ αγορές από συγκεκριμένα μαγαζιά που έκανα και πριν εφαρμοστούν τα συγκεκριμένα μέτρα.

Αυτο λεω πιο πανω. Απλα να ειμαστε λιγο προσεκτικοι απο που αγοραζουμε.

nazgul
20-08-15, 18:24
Φίλε καλά τα λες από την μεριά σου αλλά δεν πιστεύω να αλλάζει ενάς επαγγελματία άμα ψωνίζεις από E-bay ή όχι.
Της περισσότερες αγορές μου φροντίζω να της κάνω εκτός e-bay-paypal γιατί υπάρχουν χρεώσεις. φυσικα εσύ μπορείς μην ''ρισκάρεις''.
Ο κάθε ένας όπως νομίζει.
Συμφωνω οτι ο επαγγεματιας παραμενει επαγγελματιας οπου και να ειναι.

Προσωπικα δεν κανω μεγαλες αγορες μεσω ιντερνετ (που λεφτα :D), για να με νοιαζει αν χασω και κατι. Το θεμα ειναι οτι διαβαζει κοσμος που μπορει να μην εχει εμπειρια σε ηλεκτρονικες συναλλαγες και καλο θα ειναι να ειναι προσεκτικος.

Sakisdraminos
20-08-15, 18:33
Όχι όλοι στο ίδιο επίπεδο είμαστε πάνω κάτω. Μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας μας μπορεί να τα βάλει κάτω και να διαλέξει.
Ο μόνος λόγος που έγραψα είναι για να ακουστεί και μια άλλη άποψη άλλωστε τόσα άτομα δεν μπορούμε να έχουμε ίδιες απόψεις!;)

alan boy
20-08-15, 23:59
Πίστεψε με, από την ημέρα που εφαρμόστηκαν τα capital controls, έχω κάνει αρκετές συναλλαγές από Κίνα και Ηνωμένο Βασίλειο μέσω WU, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα..

φιλε στα καταστηματα του ελτα δεν λειτουργει το WU. που εχει καταστημα και μπορει να στειλει ;

παντως εχω ακουσει περιπτωση σε φορουμ με κινητα που καποιος εστειλε λεφτα με WU στην κινα και κινητο δεν ειδε ποτε.

οπως και να χει συμφωνω με αυτο Όχι όλοι στο ίδιο επίπεδο είμαστε πάνω κάτω. Μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας μας μπορεί να τα βάλει κάτω και να διαλέξει.
)

stratigos24
21-08-15, 12:42
Φίλος έκανε αυτό (http://luben.tv/web/www/61154) και δούλεψε κανονικά.

japetus
21-08-15, 13:08
Φίλος έκανε αυτό (http://luben.tv/web/www/61154) και δούλεψε κανονικά.

Το είπαμε στην προηγούμενη σελίδα...

stratigos24
21-08-15, 13:19
Α, μου διεφυγε..

Anna10
21-08-15, 14:47
Απο ebay εχω παρει απειρες φορες πραγματα και ειμαι οντως πολυ ευχαριστημενος. Οποτε επικοινωνησα με πωλητη για να μου ξαναστειλει κατι επειδη δεν ηρθε, το εστειλε χωρις δευτερη κουβεντα ευγενεστατα και με επαγγελματισμο.

Οταν, ομως, μιλησεις με πωλητη για να σου στειλει κατι χωρις paypal, αυτοματως φευγεις απο το ebay και μιλας απευθειας με το καταστημα. Η συναλλαγη δε θα γινει μεσω ebay, εφοσον δεχεται μονο paypal (εκτος αν αλλαξε κατι). Εκει, δε τον νοιαζουν τα αρνητικα σχολια (τα οποια μπορουν να γινουν μονο μεσω emails), γιατι ξαναλεω, η συναλλαγη ειναι εκτος ebay.

Ολα αυτα τα γραφω για να ειμαστε ολοι λιγο προσεκτικοι σε οτι αφορα συναλλαγες με μαγαζια που δε γνωριζουμε.

Για ανεξαρτητα καταστηματα τωρα, εχω ακουσει μερικες περιπτωσεις που γινεται "στραβη" απο e-shops (υποθετω και εσυ). Οπως και αλλες που και λαθος να γινει, σε αφηνει ευχαριστημενο και με το παραπανω. Εκει ειναι που σε παιρνει με το μερος του ενα καταστηματα και επιβραβευεις τον επαγγελματισμο. Θα προτιμουσα σε καθε περιπτωση να γνωριζω την ποιοτητα εξυπηρετησης πριν προχωρησω σε αγορα απο καποιο e-shop, οταν προκειται για καποιο σχετικα σοβαρο χρηματικο ποσο.

Και κατι τελευταιο. Ενα απο τα πολυ θετικα του paypal, ειναι οτι στη συναλλαγη που κανεις, το καταστημα δε γνωριζει τιποτα για τον τραπεζικο σου λογαριασμο, οτι αυτο μπορει να σημαινει για την ασφαλεια μιας ηλεκτρονικης τραπεζικης συναλλαγης.

Πάντος εμένα μου έτυχε να κάνω αγορά από e-shop και μου έστειλε ελαττωματικό προϊόν παρόλο που στο ebay είχε πολύ καλές κριτικές ο συγκεκριμένος πωλητής.

Τάκης
21-08-15, 15:51
Πάντος εμένα μου έτυχε να κάνω αγορά από e-shop και μου έστειλε ελαττωματικό προϊόν παρόλο που στο ebay είχε πολύ καλές κριτικές ο συγκεκριμένος πωλητής.
Μπορεί να συμβεί και αυτό, αν η πληρωμή όμως έχει γίνει μέσω PayPal μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, με άλλους τρόπους φοβάμαι πως θα είναι δύσκολο.

Sakisdraminos
21-08-15, 16:00
Πάντος εμένα μου έτυχε να κάνω αγορά από e-shop και μου έστειλε ελαττωματικό προϊόν παρόλο που στο ebay είχε πολύ καλές κριτικές ο συγκεκριμένος πωλητής.

Αννα στηλε ενα mail να τους πει τι προβλημ εχεις.

bonelias
21-08-15, 21:10
φιλε στα καταστηματα του ελτα δεν λειτουργει το WU. που εχει καταστημα και μπορει να στειλει ;

Αν μπει στο site της WU αναφέρει όλους τους συνεργάτες ανά περιοχή

alan boy
21-08-15, 23:22
Αν μπει στο site της WU αναφέρει όλους τους συνεργάτες ανά περιοχή

http://www.westernunion.gr/WUCOMWEB/staticMid.do?method=load&countryCode=GR&languageCode=el&pagename=HomePage

εδω λεει καθαρα οτι δεν μπορεις να στειλεις λεφτα εξω

Anna10
22-08-15, 01:39
Αννα στηλε ενα mail να τους πει τι προβλημ εχεις.

Σάκη το περιστατικό έγινε πριν καιρό και έχει λυθεί το θέμα. Απλώς το ανέφερα ότι μπορεί να συμβεί όπως είπε και ο nuzgul. Ο συγκεκριμένος είχε κάποιο ελαττωματικό προϊόν που ήθελε να ξεφορτωθεί και ρίσκαρε να το στείλει γιατί δεν ήταν μέσω ebay. Τώρα αν η λύση είναι έκπτωση ή επιστροφή του προϊόντος, που μου ήταν δύσκολο να το πάω μέχρι το ταχυδρομείο λόγω του ότι ήταν αρκετά βαρύ, το ίδιο και το αυτό δεν είναι; Αυτός πούλησε κάτι που μπορεί να μην πουλούσε εύκολα διαφορετικά και αν το έδινε μέσω ebay θα είχε επιπτώσεις.

Sakisdraminos
22-08-15, 07:58
Σάκη το περιστατικό έγινε πριν καιρό και έχει λυθεί το θέμα. Απλώς το ανέφερα ότι μπορεί να συμβεί όπως είπε και ο nuzgul. Ο συγκεκριμένος είχε κάποιο ελαττωματικό προϊόν που ήθελε να ξεφορτωθεί και ρίσκαρε να το στείλει γιατί δεν ήταν μέσω ebay. Τώρα αν η λύση είναι έκπτωση ή επιστροφή του προϊόντος, που μου ήταν δύσκολο να το πάω μέχρι το ταχυδρομείο λόγω του ότι ήταν αρκετά βαρύ, το ίδιο και το αυτό δεν είναι; Αυτός πούλησε κάτι που μπορεί να μην πουλούσε εύκολα διαφορετικά και αν το έδινε μέσω ebay θα είχε επιπτώσεις.

Αννα απο την στιγμη που λυθηκε δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε.
Τωρα αμα εσυ με αυτον τα βρηκατε με καποια εκπτωση η επιστροφη του προιοντος ειναι αλλο θεμα! νομιζω καπος ετσι γινεται και στο E-bay.

Τεσπα η αποψη μου ακουστικε το ιδιο και τον υπολοιπων. οποτε δεν τιθεται λογος να το κουραζουμε!
οπως ξανα ειπα ο καθε ενας ειναι ενηλικας και μπορει να δει που τον βολευει καλητερα!

Themis_aqua
25-08-15, 23:36
παιδια εγω σημερα εκανα παραγγελια απο amazon αγγλια με χρηση πιστωτικης και την πηρε κανονικα το κοστος αγορας ηταν 25 ευρω.Βεβαια εδω δεν μεσολαβει paypal..

Konstantin79
25-08-15, 23:47
Δεν επιτρέπουν ακόμα PayPal. Μόνο μέσω κάρτας.

Themis_aqua
26-08-15, 00:01
Δηλαδη μπορουμε να παραγγειλουμε απο e bay παρακαμπτωντας το paypal βαζωντας κατευθειαν την καρτα μας εκει?

asteris_veria
26-08-15, 00:06
εγω με πειραιως χρεωστικη δεν μπορω πουθενα.Με τι καρτες κανετε αγορες?

Konstantin79
26-08-15, 00:10
Αναγκαστικά μέσω Πειραιώς, αλλά στο ebay δύσκολα θα κάνεις αγορά χωρις PayPal

asteris_veria
26-08-15, 00:12
δεν δεχεται την καρτα πουθενα σε κανενα ξενο site χωρις paypal π δοκιμασα

Themis_aqua
26-08-15, 00:17
Ναι αλλα απ τον Ιουνιο και μετα αν θυμαμαι καλα (μου ηρθε mail απο paypal,φανταζομαι και σ ολους τους συνδρομητες) σταματησε η συνεργασια paypal-e bay,γιαυτο μηπως μπορουμε κατευθειαν μεσω καρτας.Αυριο θα το κοιταξω και τα ξαναλεμε:)

Tanganyiκας
26-08-15, 06:52
εγω με πειραιως χρεωστικη δεν μπορω πουθενα.Με τι καρτες κανετε αγορες?

Με πιστωτική,το Paypal ακόμα είναι κλειδωμένο!

Sakisdraminos
26-08-15, 07:35
Ποσο ειναιωτο οριο με χρεωστικη?
θελω να κανω αγορα ενα σκιμμερ απο αγγλια.
381 ευρω κανει....

Tanganyiκας
26-08-15, 09:12
Ποσο ειναιωτο οριο με χρεωστικη?
θελω να κανω αγορα ενα σκιμμερ απο αγγλια.
381 ευρω κανει....
Από αυτά που έχω διαβάσει τελευταία.....μπορείς.

Themis_aqua
26-08-15, 09:14
δεν δεχεται την καρτα πουθενα σε κανενα ξενο site χωρις paypal π δοκιμασα

Εγω παντως χθες εκανα αγορα απο amazon με πιστωτικη visa εθνικης τραπεζας την πηρε κανονικα!

Sakisdraminos
26-08-15, 09:44
Δλδ δεν υπαρχει ανωτερο οριο?

pavos
26-08-15, 11:07
Κάτι λέγαν για 500€

Sakisdraminos
26-08-15, 11:11
Κάτι λέγαν για 500€

Κομπλε ειμαστε....

nazgul
26-08-15, 11:50
500 ευρω ανα μηνα ειναι το οριο για φυσικα προσωπα.

panos84
28-08-15, 09:05
Εχω και εγω μια απορια για το pay-pal και μια και το θεμα αυτο ειναι ενεργο ας μου επιτραπει να την εκφρασω εδω την απορια-ερωτηση μου.
Αν εχεις balanse στο λογαριασμο σου πχ εχεις 1000ευρω απο οσα εχω καταλαβει αυτα ολα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις,ακομα κ αν ειχες παραπανω.
Δηλαδη ρε παιδες αν γινοταν κατι και βαρουσαμε πιστολι και γινοτανε το περιβοητο 'κουρεμα' αν ειχα εγω στο balannse ολες τις καταθεσεις μου, θα τις κουρευαν ή οχι?
Παντα ειχα αυτη την απορια αν το Pay-pal ειναι σα να εχεις λογαριασμο στο εξωτερικο...
Εχει καποιος την απαντηση?
Ευχαριστω που με ακουσατε.

nazgul
28-08-15, 09:24
Νομιζω οτι δεν μπορει να σου αγγιξει κανενας χρηματα που εχεις σε καποιο site. Αν δεν κανω λαθος, τα χρηματα εχουν αποδεσμευτει απο το λογαριασμο σου και δεν ανηκουν σε τραπεζικο λογαριασμο, που μπορει να κουρευτει. Με επιφυλαξη το λεω, αλλα αν εχεις χρηματα στο paypal, δεν τα βλεπεις μεσω της τραπεζας σου. Κατι αναλογο ειχα σκεφτει, αλλα σχετικα με sites στοιχηματος.

Να σημειωθει, ομως, οτι οταν αρχισαν τα capital controls δεν μπορουσες να βγαλεις χρηματα εκτος Ελλαδας και συνηθως ολα τα παραπανω sites εχουν λογαριασμους στο εξωτερικο, οποτε η συναλλαγη θα γινοταν προς το εξωτερικο. Δηλαδη, δεν μπορουσες να κανεις καποια μεταφορα για να γλυτωσεις το κουρεμα, εκτος αν ειχες ηδη μεταφερει χρηματα.

peritzan
28-08-15, 11:10
Στην ουσια το Paypal μια τραπεζα (ηλεκτρονικη) του εξωτερικου ειναι,σε πιθανο κουρεμα εδω,τα χρηματα σου θα παρεμεναν ακεραια στο Paypal.

Πάνος
28-08-15, 12:29
Δηλαδη ρε παιδες αν γινοταν κατι και βαρουσαμε πιστολι και γινοτανε το περιβοητο 'κουρεμα' αν ειχα εγω στο balannse ολες τις καταθεσεις μου, θα τις κουρευαν ή οχι?
Παντα ειχα αυτη την απορια αν το Pay-pal ειναι σα να εχεις λογαριασμο στο εξωτερικο...
αυτά τα σκέφτονται ...τα κανουν....αλλα δε τα μαρτυράνε δημοσια....:D:D

Lth1
28-08-15, 18:35
επειδη το εχω αποριαααα...αυτο το θεμα ποτε θα ερθει στα ισα του ?!Ποτε θα ειμαστε σε θεση να χρησιμοποιησουμε pay pal...?????Εμπειρικα η και υποθετικα καποιος..θα ημουν ευγνωμων...

Gemomar
28-08-15, 19:19
6μηνο +

Lth1
28-08-15, 19:24
με τον καινουργιο χρονο...την βαψαμε δηλ..!!

no_name
28-08-15, 21:25
Προσπάθησα σήμερα να κάνω αγορά από e-bay με πιστωτική κάρτα και έφαγα πόρτα!!! :( :(

Lth1
28-08-15, 21:26
αρα δεν υπαρχει κανενας τροπος αγορας πραγματων απο εξωτερικο με.προπληρωμενη καρτα της eurobank...?Φαγαμε πακετακιιι

Tanganyiκας
28-08-15, 22:46
Προσπάθησα σήμερα να κάνω αγορά από e-bay με πιστωτική κάρτα και έφαγα πόρτα!!! :( :(
Μπορείς να βρεις αυτό που θες στο ebay.......αλλά το προϊόν να αγοραστεί μέσα από το κατάστημα του πωλητή!

no_name
28-08-15, 22:47
Μπορείς να βρεις αυτό που θες στο ebay.......αλλά το προϊόν να αγοραστεί μέσα από το κατάστημα του πωλητή!

Σ' ευχαριστώ για την πληροφορία!!!!

Lth1
07-09-15, 19:46
Εχουμε κανενα νεοτερο?!Γτ καπου διαβασα για χαλαρωση και για επαναφορα του pay pal..ισχυει?!? Ευχαριστω

stanisalus18
09-09-15, 11:06
Εχουμε κανενα νεοτερο?!Γτ καπου διαβασα για χαλαρωση και για επαναφορα του pay pal..ισχυει?!? Ευχαριστω

και εγω για κατι τετοιο διαβασα καπου. ξερει καποιος?

goldjohnny
09-09-15, 20:57
"work around" capital control
http://www.vthis.gr/kolpo-gia-parakampsi-paypal-capital-control-nomima/

Themis_aqua
09-09-15, 23:27
"work around" capital control
http://www.vthis.gr/kolpo-gia-parakampsi-paypal-capital-control-nomima/

Δουλεύει και στο ebay αυτή η παράκαμψη ;

sailor247
10-09-15, 00:07
Δουλεύει και στο ebay αυτή η παράκαμψη ;
Ναι!Δοκιμασμένο από εμένα σε 5 αγορές

asteris_veria
10-09-15, 00:40
εμενα παλι με χρεωστικη πειραιως τιποτα.Σ εσας με τι καρτες δουλευει?

sailor247
10-09-15, 00:44
Χρεωστική Πειραιώς με το κόλπο που αναφέρεται παραπάνω

asteris_veria
10-09-15, 01:18
και δουλεψε?

Themis_aqua
10-09-15, 07:22
Ναι!Δοκιμασμένο από εμένα σε 5 αγορές

Aν οντως ειναι ετσι τοτε προκειται για ειδηση:D:D

sailor247
10-09-15, 08:14
Ετσι ειναι.ακολουθηστε το κολπο

tolee
11-09-15, 08:56
παιδια εγω απο χθες προσπαθω με το κολπο αλλα δεν.. δοκιμασα 2 καρτες της alpha

sailor247
11-09-15, 12:44
Με την alpha έχω ακούσει και από άλλους οτι υπάρχει πρόβλημα

Michali[s]
11-09-15, 12:45
"work around" capital control
http://www.vthis.gr/kolpo-gia-parakampsi-paypal-capital-control-nomima/

Με debit εθνικης ολα μια χαρα. Δουλευει.

Lth1
11-09-15, 19:07
με προπληρωμενη της eurobank δοκιμασε κανεις?!

giannisnt
11-09-15, 19:44
με προπληρωμενη της eurobank δοκιμασε κανεις?!

το δοκίμασα σήμερα με eurobank άλλα δεν μου το δέχεται έμενα

Undertaker
12-09-15, 07:59
Με την alpha έχω ακούσει και από άλλους οτι υπάρχει πρόβλημα

Το δοκίμασα προχθές με χρεωστική της Alpha αλλά τίποτα. Μάλλον απο τον λογαριασμό αφαιρέθηκε ενα μικρο ποσο (περίου 0,91€) αμέσως μετα απο την αποστολή των χρημάτων που έκανα απο την κάρτα αλλα στο PayPal δεν έχει μπει τίποτα ακόμα (έχω στείλει δοκιμαστικά 5€). Το τελευταίο mail μου έλεγε οτι θα με ενημερώσουν οταν μπουν τα χρήματα αλλα μέχρι στιγμής τίποτα.

tolee
12-09-15, 08:52
Το δοκίμασα προχθές με χρεωστική της Alpha αλλά τίποτα. Μάλλον απο τον λογαριασμό αφαιρέθηκε ενα μικρο ποσο (περίου 0,91€) αμέσως μετα απο την αποστολή των χρημάτων που έκανα απο την κάρτα αλλα στο PayPal δεν έχει μπει τίποτα ακόμα (έχω στείλει δοκιμαστικά 5€). Το τελευταίο mail μου έλεγε οτι θα με ενημερώσουν οταν μπουν τα χρήματα αλλα μέχρι στιγμής τίποτα.
εμενα (με alpha) μου βγαζει αυτο το μηνυμα
We're sorry, we couldn't complete your purchase using card Visa x-xxxx, because it has been denied by the card issuer. Please enter a new credit or debit card to continue payment.

δεν κανει ουτε μεταφορα ουτε τπτ
-------------------------
Μολις το εκανα με debit της εθνικης (απο τις καινουριες, οχι με παλια που γραφει "maestro") και την πηρε...


Απ οτι φαινεται δουλευει ΜΟΝΟ με εθνικη (απ οσο λενε και οι υπολοιποι οσο εχω ψαξει)....

sailor247
12-09-15, 09:25
Και Πειραιώς

tkougi
12-09-15, 11:40
και πειραιως visa ειναι οκ.. μολισ το εκανα και εγω. :D:D

Themis_aqua
12-09-15, 11:55
και πειραιως visa ειναι οκ.. μολισ το εκανα και εγω. :D:D

Ψωνισες απο e bay δηλαδη;

Lth1
12-09-15, 13:57
δηλ eurobank alpha δεν δεχεται προπληρωμενες..,μονο εθνικη και πειραιως απο οτι καταλαβα..

tkougi
12-09-15, 15:05
Ψωνισες απο e bay δηλαδη;




οχι ακομα αλλα περασα χρηματα στο paypal.,

edit. και μια που ηθελα κατι ψιλοπραγματακια εκανα δυο παραγκελιες και ολα καλα..αρα δουλευει το συστημα κανονικα

Undertaker
12-09-15, 15:52
εμενα (με alpha) μου βγαζει αυτο το μηνυμα


δεν κανει ουτε μεταφορα ουτε τπτ
-------------------------
Μολις το εκανα με debit της εθνικης (απο τις καινουριες, οχι με παλια που γραφει "maestro") και την πηρε...


Απ οτι φαινεται δουλευει ΜΟΝΟ με εθνικη (απ οσο λενε και οι υπολοιποι οσο εχω ψαξει)....

Εμένα τέτοιο μηνυμα δε μου έβγαλε, ίσα ίσα το PayPal με το mail που μου έστειλε με ενημέρωσέ οτι απο τον άλλο λογαριασμό mail που εφτιαξα, μου έστειλαν χρήματα. Με ενημερώνουν οτι θα μου στείλουν νέο μειλ μόλις γίνει η πληρωμή αλλα τίποτα ακόμα. Μου γράφει επίσης κάποια βήματα που πρεπει να ακολουθήσω αν θέλω να κανω "ακύρωση" της αποστολής. Το θέμα ειναι οτι δε ξέρω αν πρέπει με κάποιο τροπο να κανω μέσα απο τον λογαριασμό μου στο PayPal, κάτι σαν "αποδοχή" της αποστολής χρημάτων να γίνει τελικά η πληρωμή.

Themis_aqua
12-09-15, 17:12
Οταν λετε βρε παιδια χρεωστικες εθνικης η πειραιως εννοειται τις προπληρωμενες (virtual)που φορτιζονται μεσω atm η banking απ τον λογαριασμο σωστα;

mixalhs89
12-09-15, 17:24
Οταν λετε βρε παιδια χρεωστικες εθνικης η πειραιως εννοειται τις προπληρωμενες (virtual)που φορτιζονται μεσω atm η banking απ τον λογαριασμο σωστα;

Όχι φίλε μου εννοούμε τις κάρτες που κάνουμε ανάληψη από τα ατμ και είναι συνδεδεμένες με τον/τους τραπεζικό/ούς λογαριασμό/ούς που διαθέτουμε στην εκάστοτε κάρτα και την οποία μπορείς να την χρησιμοποιήσεις κατευθείαν για αγορές που το ποσό θα το πάρουν από τον κύριο λογαριασμό της κάρτας ( εάν έχεις παραπάνω από έναν λογαριασμό συνδεδεμένο στην κάρτα) διαφορετικά από τον λογαριασμό που διαθέτεις.

giannisnt
12-09-15, 17:34
υπάρχει κάποιο ελληνικό pet shop που να δέχεται πληρωμή με προπληρωμένη κάρτα?

giorgosg
12-09-15, 18:34
υπάρχει κάποιο ελληνικό pet shop που να δέχεται πληρωμή με προπληρωμένη κάρτα?

Ψωνισα τις προαλλες απο petsupermarket με την χρεωστικη,ολα οκ.
Πιστευω και στα υπολοιπα να μην υπαρχει προβλημα,απλα καλεσε τους
πριν και ρωτησε τους.

Themis_aqua
12-09-15, 21:34
Παιδια εγω πριν λιγο δεν το καταφερα..:(Χρησιμοποιησα χρεωστικη Εθνικης τραπεζας maestro..Θα δοκιμασω αυριο και Πειραιως και βλεπουμε..Παντως δεν μπορω να καταλαβω πως θα λειτουργησει στο ebay απ τη στιγμη που ο λογαριασμος paypal που ναι δηλωμενος δεν αλλαζει..
Γιατι οταν φτανουμε στο προτελευταιο βημα πληρωμης στο ebay μας ζηταει να κανουμε login στο paypal για να γινει η επιβεβαιωση πληρωμης:rolleyes:

MAVROGP
12-09-15, 21:41
Χθες δοκίμασα χωρίς επιτυχία για αγορά από το e-bay με πληρωμή από paypal. Χρησιμοποίησα τρεις κάρτες της alpha (visa-prepaid-debit). Μέχρι και το κόλπο με την αποστολή μετρητών στο paypal έκανα και με απέρριψε.

tkougi
12-09-15, 22:42
εφόσον ο λογαριασμος μας στο paypal εχει χρηματα μεσα(στο balance) μπορουμε να κανουμε αγορες. στο ebay αν εχει το paypal μεσα χρηματα δέχεται την συναλαγη. το προβλημα ειναι αν δεν εχεις balance και πρεπει να τραβηξει απο το συνδεμενο λογαριασμο σου.αυτο δεν το δεχεται . αυτο παρακάμπτουμε με την διαδικασία που κανουμε ποιο πάνω,

Themis_aqua
13-09-15, 18:50
Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο!!Μολις το καταφερα με χρεωστικη Πειραιως:smt041:smt041 Βεβαια σου κραταει 1,20 το paypal για την συναλλαγη αλλα τι να κανουμε αλλιως δεν γινεται..
Και προχωρησα φυσικα σε αγορα στο e bay χωρις κανενα προβλημα,να ναι καλα τα παιδια που το σκεφτηκαν ευχαριστουμε πολυ:D

Undertaker
13-09-15, 20:41
Δοκίμασα και με χρεωστική της Εθνικής αλλα πάλι τίποτα.

Themis_aqua
13-09-15, 20:46
Δοκίμασα και με χρεωστική της Εθνικής αλλα πάλι τίποτα.
Κι εγω δεν τα καταφερα με χρεωστικη εθνικης αλλα με πειραιως ναι!!

mixalhs89
14-09-15, 18:51
Δοκίμασε κανένας σήμερα με Πειραιώς; γιατί μου φαίνεται ότι μας πήραν χαμπάρι γιατί το δοκίμασα με την κάρτα και έφαγα άκυρο.

Michali[s]
14-09-15, 19:09
Με πειραιως σημερα το απογευμα κατα της 17:30, ολα δουλεψαν σωστα. Τι ωρα προσπαθησες εσυ ?

mixalhs89
14-09-15, 19:18
;899046']Με πειραιως σημερα το απογευμα κατα της 17:30, ολα δουλεψαν σωστα. Τι ωρα προσπαθησες εσυ ?
την ώρα που έγραψα οπότε σκέφτομαι μήπως απλά το διαθέσιμο κεφάλαιο της Πειραιώς εξαντλήθηκε για σήμερα. Θα δοκιμάσω πάλι τα ξημερώματα. Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες.

magman
14-09-15, 19:28
Μολις το εκανα :) Με prepaid mastercard της ETE που εβγαλα προχθες. Στα 22 ευρω προμηθεια 1,10 :/ Παω να ψωνισω :p

Dimitris77
14-09-15, 23:48
Μολις το εκανα με prepaid Πειραιως με επιτυχια.

magman
15-09-15, 21:23
Απο τη την eurobank εφαγα πορτα...

Lth1
15-09-15, 21:46
Απο τη την eurobank εφαγα πορτα...
η δικη μου η προπληρωμενη ελειξε,να παω να βγαλω σε αλλη τραπεζα??? :grin:
Πλακα πλακα ποτε λετε να τελειωσει ολη αυτη η ιστορια με τα capital controls?

giorgosg
15-09-15, 23:04
http://www.protothema.gr/economy/article/508967/capital-controls-epistrefoun-oi-pliromes-meso-paypal-kai-ebay-/

Γιώργος Κ
15-09-15, 23:33
Μολις εκανα αγορα απευθειας απο το paypal (χωρις να ειχα υπολοιπο μεσα αλλα συνδεμενο με χρεωστικη της Πειραιως) οποτε .... επανηλθε!!!!! :smt041:smt041:smt041:smt041

alan boy
16-09-15, 02:20
εγω προσπαθησα μολις αλλα δεν


We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-5005. This happened because it has been denied by the card issuer.

To pay for this purchase right now, link a debit or credit card to your PayPal account.

Lth1
16-09-15, 07:23
πολυ ωραιααααααααααα...αν δωσουμε λιγο χρονο και λογικα θα φτιαξει το πραγματακι

Γιώργος Κ
16-09-15, 09:12
Μετά την επιτυχημένη αγορά στη δεύτερη μου έβγαλε μήνυμα λάθους αλλά εκανα request απο άλλο μέιλ και την εκανα και αυτή ....

bouboulas
16-09-15, 17:19
Μόλις μου απέρριψε συναλλαγή το paypol με προπληρωμένη. Σε συνομιλία που είχα με το αρμόδιο τμήμα της τράπεζας Πειραιώς μου είπαν πως αγορές γίνονται από σήμερα μέσο ebay και paypol με εξαίρεση αγορές όπου αφορούν.
Καλλυντικά, ηλεκτρικά – ηλεκτρονικά προϊόντα, ένδυση και υπόδηση , είδη σπιτιού, δωρεές σε ιδρύματα κτλ, εταιρίες στοιχημάτων. Στην ουσία την τύφλα στα μάτια τους άνοιξαν. Επίσης σε ερώτηση που έκανα αν μπορώ να στείλω έμβασμα μέσο web banking στον λογαριασμό μου στο ebay σε τράπεζα της Γερμανίας μου είπαν μόνο από κατάστημα και με δικαιολογητικά για τον λόγο που θέλω να στείλω τα χρήματα.

Dimitris77
16-09-15, 17:54
Βρησκεις εναν φιλο με λογαριασμο paypal,κανεις request το ποσο που θες και στο στελνει ο φιλος(με προμηθεια 3,5%+0,35ε)απο την χρεωστικη του καρτα....και τα λεφτα πανε στο balance του λογαριασμου σου.Αγοραζεις οτι θες και ολα καλα.

gregkn73
16-09-15, 19:32
Βρησκεις εναν φιλο με λογαριασμο paypal,κανεις request το ποσο που θες και στο στελνει ο φιλος(με προμηθεια 3,5%+0,35ε)απο την χρεωστικη του καρτα....και τα λεφτα πανε στο balance του λογαριασμου σου.Αγοραζεις οτι θες και ολα καλα.
Ο φίλος μπορεί πιοο εύκολα να εισα εσυνο ίδιος με ένα δεύτερο λογαριασμό στο PayPal, ,,που δεν χρειάζεται καν άλλη κάρτα...απλά ένα δεύτερο Μάιλ!

giorgosg
16-09-15, 23:06
Εμενα με την προπληρωμενη της Eurobank
Μου βγαζει αυτο το μηνυμα
Sorry, we couldn't complete your purchase using the card you selected. Please enter a new card. :smt102

Dimitris77
22-09-15, 09:05
Μαλλον ανοιξε το paypal.

Lth1
22-09-15, 09:37
εκανες αγορα?!

isidor
22-09-15, 10:04
καλημέρα
χτες έκανα αγορά στο ebay με την χρεωστική της Alpha Bank.
ποσό 38€ και με άφησε κανονικά.

ReaperX
22-09-15, 12:14
Προχτές αγόρασα και εγώ κανονικά με Alpha Bank American Express.

Πειραιώς VISA δε μου τη δέχτηκε..

giorgosg
22-09-15, 19:26
Τωρα εκανα δοκιμη με την prepaid της eurobank και δεν
εγινε τιποτα,μου βγαζει αυτο
We're sorry, we couldn't complete your purchase using card Visa x-2316, because it has been denied by the card issuer. Please enter a new credit or debit card to continue payment.:rolleyes:

ansistrus
23-09-15, 12:38
Τωρα εκανα δοκιμη με την prepaid της eurobank και δεν
εγινε τιποτα,μου βγαζει αυτο
We're sorry, we couldn't complete your purchase using card Visa x-2316, because it has been denied by the card issuer. Please enter a new credit or debit card to continue payment.:rolleyes:

το ιδιο και εγω χθες με Πειραιως

isidor
23-09-15, 12:50
καλημέρα
χτες έκανα αγορά στο ebay με την χρεωστική της Alpha Bank.
ποσό 38€ και με άφησε κανονικά.
σήμερα πήγα να κάνω άλλη μια αγορά πάλι από ebay με την ίδια κάρτα αλλά όταν μπήκα στο paypal δεν έβγαζε καν την επιλογή να κάνω την χρέωση μέσω κάρτας παρά μόνο από το balance του paypal.
μήπως παίζει ρόλο ότι η πρώτη αγορά έγινε προς Αγγλία ενώ η δεύτερη ήταν για Κίνα?

Kostas12
23-09-15, 13:01
Εγώ χτες έκανα αγορά από το ebay κανονικά με EUROBANK Visa :)

Skydiver
24-09-15, 01:35
Εγώ χτες έκανα αγορά από το ebay κανονικά με EUROBANK Visa :)

Από που την έκανες την αγορά; Σήμερα διάβασα ότι το PayPal έχει ανοίξει αλλά μόνο για αγορές από Ευρώπη. Προς το παρών, δεν επιτρέπονται αγορές από Αμερική και Ασία... :? :smt017 :smt102

Kostas12
24-09-15, 07:29
Από που την έκανες την αγορά; Σήμερα διάβασα ότι το PayPal έχει ανοίξει αλλά μόνο για αγορές από Ευρώπη. Προς το παρών, δεν επιτρέπονται αγορές από Αμερική και Ασία... :? :smt017 :smt102
Από Κίνα αγόρασα.

Themis_aqua
24-09-15, 10:05
Μολις εκανα αγορα με χρεωστικη Πειραιως ενω μου απέρριψε νωριτερα πιστωτικη Εθνικης..Αγορα απο ebay-Ευρωπη αν εχει σημασια..Περιεργα πραγματα:rolleyes:

Skydiver
24-09-15, 21:43
Από Κίνα αγόρασα.

Τι να πω... :smt102
Θα δοκιμάσω να κάνω και εγώ καμία αγορά απο ebay να δω...:smt108

Undertaker
24-09-15, 21:56
Με χρεωστική της alpha bank έκανα δυο αγορές σημερα κανονικά.

panagiotis_21
24-09-15, 22:03
Αγορά με χρεωστική τράπεζας πειραιώς στο ebay μέσω paypal Hong Kong

vickoboy
24-09-15, 23:05
Μόλις έκανα αγορά με χρεωστική της eurobank από Ευρώπη και έγινε κανονικά

globalzero
25-09-15, 01:07
εγώ έβαλα 200 ευρώ με το γνωστό κόλπο του request money και σιγά σιγά τα τρώω παραγγέλνοντας χαζομαρίτσες :D

Πειραιώς Visa ακόμα δεν τη δέχεται.

Skydiver
26-09-15, 11:37
Πρέπει να χαλάρωσαν οι απαγορεύσεις για χρήματα προς το εξωτερικό και να έχει επιτραπεί με όριο τα 500€/μήνα. :smt041




Για ρίχτε μια ματιά εδώ (http://www.sofokleousin.gr/archives/257237.html) και αν έχετε κάποια άλλη πληροφορία θα ήταν χρήσιμη σε όλους μας!!! :p

Lth1
26-09-15, 12:09
ναι το ακουσα αυτο σημερα....αλλα περι πει παλ κτλ χαλαρωσανε?!

sarpijk
26-09-15, 12:32
Xτες επιτελους εκανα ξανα ενεργοποιηση την visa με το paypal. Παω να κανω αγορα και ξανα η τραπεζα δε μου επετρεψε να αγορασω. Ο πωλητης του ebay ηταν εντος E.U.

Skydiver
27-09-15, 01:24
Xτες επιτελους εκανα ξανα ενεργοποιηση την visa με το paypal. Παω να κανω αγορα και ξανα η τραπεζα δε μου επετρεψε να αγορασω. Ο πωλητης του ebay ηταν εντος E.U.

Και εγώ σήμερα μια απο τα ίδια. Ίσως δεν έχει ενημερωθεί ακόμη το τραπεζικό σύστημα. Παρατήρησα στην αρχική σελίδα της τράπεζας (e-banking) έχουν ακόμη τους όρους των capital controlls της 18 Ιουλ.
Δεν ξέρω αυτό αν παίζει ρόλο αλλά ίσως θέλει λίγο χρόνο για να ενεργοποιηθούν οι μεταφορές και τα όρια των χρημάτων προς το εξωτερικό.
Τι να πω... :confused:

gallos
27-09-15, 10:36
Παιδιά σε ότι αφορά το paypal δεν ξέρω αν είναι κάποια απόφαση της paypal απέναντι σε ορισμένες ελληνικές τράπεζες...Ξέρω και άλλη περίπτωση με χρεωστική Πειραιώς που έκανε αγορά κανονικά μέσω paypal...Εγώ με Alpha έχω φάει 2 άκυρα..

Skydiver
27-09-15, 12:35
Παιδιά σε ότι αφορά το paypal δεν ξέρω αν είναι κάποια απόφαση της paypal απέναντι σε ορισμένες ελληνικές τράπεζες...Ξέρω και άλλη περίπτωση με χρεωστική Πειραιώς που έκανε αγορά κανονικά μέσω paypal...Εγώ με Alpha έχω φάει 2 άκυρα..

Δεν νομίζω πως είναι θέμα paypal αλλά τράπεζας. Εμένα μου γράφει ότι φταίει η κάρτα μου. Μου λέει να περάσω μια άλλη κάρτα και να κάνω τη συναλλαγή μου. Προφανώς δεν επιτρέπει η τράπεζα τη μεταφορά των χρημάτων προς την paypal. Θα πάω την Δευτέρα το πρωί να βγάλω άλλη κάρτα (έτσι κιαλλιώς λήγει τον Οκτώβριο) και να τους ρωτήσω και τι παίζει ακριβώς με τις συναλλαγές με καταστήματα του εξωτερικού μέσω της paypal. :smt069:smt090

sarpijk
27-09-15, 12:40
Εγω πηγα την Παρασκευη σε Πειραιως. Ρωτησα τον υπαλληλο τι παιζει και δεν ειχε καμια ενημερωση.

paraskevas
27-09-15, 15:42
καλησπερα παιδια καπου διαβασα οτι η καθε τραπεζα επιτρεπει καθε μερα αγορες ηλεκτρονικες μεχρι ενα ποσο νομιζω 300 χιλιαδες συνολικα μολις συμπληρωθει το ποσο σου βγαζει οτι η τραπεζα δεν δεχετε την συναλαγη, επισης ελεγε οτι καλα ειναι να κανετε αγορες μετα τις 12 το βραδυ που μηδενιζει ο μετρητης και οτι το σαβατοκυριακο μετριετε μαζι με την παρασκευη, οποτε αν ισχυουν ολα αυτα το ποσο εχει γεμισει γιαυτο δεν μπορουμε να κανουμε αγορες

isidor
27-09-15, 16:51
Οποτε απόψε το βράδυ μετά τις 12 θα εχει μηδενίσει. Άρα αν κάποιος εχει σκοπό να αγοράσει κατι ας το δοκιμάσει να μας πει.

Lth1
27-09-15, 18:17
ψαχνω στο διαδυκτιο κατι σχετικα με αγορες στο εξωτερικο και capital controls αλλα δεν βρισκω κατι το οποιο εξακριβωνει την "χαλαρωση" η το οτι ανοιξαν οι αγορες προς το εξωτερικο μεσω paypal...
Εκτος αν δεν ψαχνω σωστα...
Αλλα απο οτι καταλαβαινω δεν εχει ξεδιαλυνει ακομα το θεμα τουλαχιστον οχι μεχρι να κλεισει η δανειακη συμφωνια ωστε να ανοιξουν τοτε οι αγορες στο εξωτερικο
Αυτα καταλαβα κανω καπου λαθος?

paraskevas
27-09-15, 19:06
παιδια εγω εκανα μια αγορα μεσω ebay αλλα αμεσως πηγα να κανω και δευτερη αλλα δεν μπορεσα

Lth1
27-09-15, 19:15
παιδια εγω εκανα μια αγορα μεσω ebay αλλα αμεσως πηγα να κανω και δευτερη αλλα δεν μπορεσα
Τι ποσο αγορας αν επιτρεπεται?

paraskevas
27-09-15, 20:21
μικρο ποσο 70 λεπτα για να δω αν θα γινοταν η συναλλαγη

Skydiver
27-09-15, 21:07
ψαχνω στο διαδυκτιο κατι σχετικα με αγορες στο εξωτερικο και capital controls αλλα δεν βρισκω κατι το οποιο εξακριβωνει την "χαλαρωση" η το οτι ανοιξαν οι αγορες προς το εξωτερικο μεσω paypal...
Εκτος αν δεν ψαχνω σωστα...
Αλλα απο οτι καταλαβαινω δεν εχει ξεδιαλυνει ακομα το θεμα τουλαχιστον οχι μεχρι να κλεισει η δανειακη συμφωνια ωστε να ανοιξουν τοτε οι αγορες στο εξωτερικο
Αυτα καταλαβα κανω καπου λαθος?

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.sofokleousin.gr/archives/257237.html).
-------------------------
Οποτε απόψε το βράδυ μετά τις 12 θα εχει μηδενίσει. Άρα αν κάποιος εχει σκοπό να αγοράσει κατι ας το δοκιμάσει να μας πει.

Θα το προσπαθήσω... :/

Lth1
27-09-15, 21:23
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.sofokleousin.gr/archives/257237.html).
-------------------------
- Επιτρέπεται η αποδοχή και εκτέλεση εντολών μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από πιστωτικά ιδρύματα (αλλά και από τα ΕΛΤΑ ή και ιδρύματα πληρωμών) έως του ποσού των πεντακοσίων (500) ευρώ ανά καταθέτη και ανά ημερολογιακό μήνα.

Αυτο μας αφορα εμας που θελουμε αγορες απο το εξωτερικο σωστα?

Skydiver
27-09-15, 22:34
-------------------------
- Επιτρέπεται η αποδοχή και εκτέλεση εντολών μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από πιστωτικά ιδρύματα (αλλά και από τα ΕΛΤΑ ή και ιδρύματα πληρωμών) έως του ποσού των πεντακοσίων (500) ευρώ ανά καταθέτη και ανά ημερολογιακό μήνα.

Αυτο μας αφορα εμας που θελουμε αγορες απο το εξωτερικο σωστα?

Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Ίσως και να το έχω καταλάβει λάθος. Θα δείξει... :rolleyes:

Lth1
27-09-15, 22:39
ε ωραια αν εχουμε καταλαβει και οι 2 σωστα τοτενες μπορουμε να κανουμε αγορες 500 ευρω τον.μηνα στο εξωτερικο...το μονο θεμα ειναι η αρση αποκλεισμου απο την paypal και αλλων τετοιων.υπηρεσιων προς την ελλαδα...λογικα ολα θα φτιαξουν οταν γινει η συμφωνια..προσωπικος υπολογισμος τελη του αλλου μηνα..για τυχον δυσλειτουργιες :-)

Skydiver
27-09-15, 23:25
Οποτε απόψε το βράδυ μετά τις 12 θα εχει μηδενίσει. Άρα αν κάποιος εχει σκοπό να αγοράσει κατι ας το δοκιμάσει να μας πει.

Τζίφος :smt009. Δοκίμασα στις 00:15 και μια από τα ίδια... :smt019

Skydiver
27-09-15, 23:42
μικρο ποσο 70 λεπτα για να δω αν θα γινοταν η συναλλαγη

Με προβλημάτισε αυτό που ανέφερες και προσπάθησα και εγώ, μετά από αρκετές άλλες προσπάθειες μεγαλύτερων ποσών, να κάνω μια αγορά που κόστιζε 0,89€. Έγινε αποδεκτή!!! :smt041 Τσάμπα χάρηκα όμως... :( Δοκίμασα να κάνω μια άλλη στα 4,39€ και τζίφος... :smt009 Στο καπάκι άλλη μια στα 1,77€ και πάλι τίποτα... :smt019 Ίσως μας επιτρέπουν να κάνουμε συναλλαγές που δεν ξεπερνάνε το 1€... :smt093 :smt084 zw

Kostas12
28-09-15, 07:40
Το PayPal μια δουλεύει μια δεν δουλεύει, ενώ μπόρεσα να κάνω μια αγορά την προηγούμενη εβδομάδα από το Ebay από Κίνα τώρα δεν με αφήνει να κάνω άλλη αγορά δοκίμασα να κάνω μερικές αγορές σε μικρά ποσά αλλά τίποτα.
Άγνωστες οι βουλές των τραπεζών :D

bouboulas
28-09-15, 08:00
Για τους κατόχους καρτών της τράπεζας Πειραιώς μπορείτε να πάρετε πληροφορίες για το τι ισχύει μέχρι αυτή την στιγμή, στο τηλέφωνο 182838 ή 210 3288000
Θα χρειαστεί ταυτοποίηση στοιχείων για να σας δώσουν πληροφορίες για την κάθε κάρτα.
Όπως έγραψα παραπάνω, στην ουσία δεν έχει ανοίξει το paypol. Υπάρχουν περιορισμοί στο τι θα αγοράσετε. Όσοι μιλήσετε με τα τηλέφωνα που σας έγραψα παραπάνω θα καταλάβετε. Όσοι έκαναν αγορές απλά έτυχε και ξεγελάστηκε το σύστημα από το είδος του προϊόντος. Γιαυτό την μία φορά προχώρησε η αγορά, ενώ την επόμενη στιγμή σε άλλο προϊόν την απέρριπτε.

Skydiver
28-09-15, 16:32
Παράξενα πράγματα... :smt108 :smt095 :smt120 Σημερινό δημοσίευμα (http://www.sofokleousin.gr/archives/257484.html)

Lth1
28-09-15, 18:23
Παράξενα πράγματα... :smt108 :smt095 :smt120 Σημερινό δημοσίευμα (http://www.sofokleousin.gr/archives/257484.html)
ΣΑν να ανοιξανε λεει αλλα βλεπουμε ακομα... :rolleyes:

Τάκης
01-10-15, 10:54
Σήμερα διάβασα αυτό

3. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τη χρεωστική μου κάρτα για αναλήψεις μετρητών στο εξωτερικό;
ΝΑΙ, σύμφωνα με το ημερήσιο ή/και εβδομαδιαίο μέγιστο όριο ανάληψης ποσού που ισχύει και εντός Ελλάδος.
Πηγή : http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/1972811/oti-prepi-na-xerete-gia-ta-capital-controls


αρα σύμφωνα με αυτο το δημοσίευμα μπορουμε να ψωνίσουμε από έξω μόνο με χρεωστικές κάρτες

Skydiver
01-10-15, 17:51
Σήμερα διάβασα αυτό

3. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τη χρεωστική μου κάρτα για αναλήψεις μετρητών στο εξωτερικό;
ΝΑΙ, σύμφωνα με το ημερήσιο ή/και εβδομαδιαίο μέγιστο όριο ανάληψης ποσού που ισχύει και εντός Ελλάδος.
Πηγή : http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/1972811/oti-prepi-na-xerete-gia-ta-capital-controls


αρα σύμφωνα με αυτο το δημοσίευμα μπορουμε να ψωνίσουμε από έξω μόνο με χρεωστικές κάρτες

Για την δική μου χρεωστική (Eurobank) δεν ισχύει ή το όριο είναι 1€ :D

Τάκης
01-10-15, 19:33
Για την δική μου χρεωστική (Eurobank) δεν ισχύει ή το όριο είναι 1€ :D
Εσένα σε έχουν βάλει στο μάτι :D:D:D:D:D
Εκτος και αν ξεπέρασες το ημερήσιο ή το εβδομαδιαίο όριο, άρα και πάλι χαλας πολλά , συμμαζέψου :D:D:D:D:D:D

Themis_aqua
06-10-15, 11:20
Τι γινεται ρε παιδια..χθες βραδυ αλλα κ σημερα που προσπαθησα να κανω αγορα με πιστ.εθνικης αλλα και χρεωστικη πειραιως τιποτα...Μ αρεσει που χαλαρωνουν οι περιορισμοι μας κοροιδευουν μου φαινεται..Παλι με request θα παμε..

Skydiver
10-10-15, 18:09
Τι γινεται ρε παιδια..χθες βραδυ αλλα κ σημερα που προσπαθησα να κανω αγορα με πιστ.εθνικης αλλα και χρεωστικη πειραιως τιποτα...Μ αρεσει που χαλαρωνουν οι περιορισμοι μας κοροιδευουν μου φαινεται..Παλι με request θα παμε..

Ακόμη τίποτα :smt009 . Μόνο με το τρικ send money μπορώ και πληρώνω παραγγελίες μου αλλά το κόστος δεν μπορώ να το θεωρήσω αμελητέο... Το 3,5% είναι σοβαρό ποσό :( (για τα οικονομικά μου τουλάχιστον...)

Skydiver
14-10-15, 22:57
Σήμερα μου πέρασε μια συναλλαγή των 10,84€!!! :smt041
Η συναλλαγή έγινε μέσω eBay και ο πωλητής ήταν στην Γαλλία. :rolleyes:

alan boy
14-10-15, 23:11
χωρις το κολπο;

Skydiver
14-10-15, 23:16
χωρις το κολπο;

Ναι, γι' αυτό και το αναφέρω. Απ' ευθείας από την χρεωστική μου. 'Α, ξέχασα να αναφέρω ότι η τράπεζα της κάρτας μου είναι η Eurobank.

isidor
15-10-15, 08:36
καλημέρα
Χτες προσπάθησα για άλλη μια φορά να αγοράσω από ebay, αλλά όχι από Ευρωπαίο πωλητή και δεν με άφησε. το ποσό ήταν 5€ και η κάρτα χρεωστική της Alpha.

dimitrisfz1
15-10-15, 19:34
μολις μιλησα με εκπρωσοπο της eurobank για μια αποτυχημενη αγορα που πηγα να κανω απο το ebay!δεν εχει αλαξει κατι με τα C.C.και οταν του ειπα οτι μερικες φορες εχει επιτρεψει το συστημα καποιες αγορες μου ειπε οτι οταν το συστημα βλεπει τον κωδικο της πληρωμης(αναλογα ποιος ειναι αυτος την καθε φορα)αναλογος επιτρεπει..δηλαδη ισχυει ακομα η απαγορευση αγορων απο το εξωτερικο για συγκεκριμενους κωδικους πληρωμης..

bouboulas
18-10-15, 12:29
Τα ξαναγράφω γιατί μάλλον δεν έχετε πάρει χαμπάρι τι παίζει άσχετα αν το έχω γράψει άλλες δυο φορές. Αγορές από το ebay μπορούν να γίνουν αρκεί το προϊόν που θέλετε να αγοράσετε να μην έχει σχέση με. Ηλεκτρικό- ηλεκτρονικό είδος, κοινός ότι λειτουργεί με ρεύμα, είδος σπιτιού, ακόμα και τάπερ να θες να πάρεις δεν μπορείς. Καλλυντικά, κραγόν κολόνιες, μανό, κρέμες, κτλ . Ένδυση- υπόδηση ,δωρεές και στοιχήματα. Επίσης για όσους θέλουν να στείλουν χρήματα στο εξωτερικό για οποιοδήποτε λόγο, πχ να βάλετε λεφτά στον λογαριασμό σας στο paypol. Μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ από κατάστημα για ποσό εως 500€ και να δικαιολογηθεί ο λόγος που στέλνετε τα χρήματα. Τραπεζικές συναλλαγές για εξωτερικό μέσο e banking δεν επιτρέπονται για την ώρα. Από ότι ακούγετε κάπου κοντά στα Χριστούγεννα θα γίνει άρση όλων των τραπεζικών περιορισμών.

Skydiver
18-10-15, 13:16
Τα ξαναγράφω γιατί μάλλον δεν έχετε πάρει χαμπάρι τι παίζει άσχετα αν το έχω γράψει άλλες δυο φορές. Αγορές από το ebay μπορούν να γίνουν αρκεί το προϊόν που θέλετε να αγοράσετε να μην έχει σχέση με. Ηλεκτρικό- ηλεκτρονικό είδος, κοινός ότι λειτουργεί με ρεύμα, είδος σπιτιού, ακόμα και τάπερ να θες να πάρεις δεν μπορείς. Καλλυντικά, κραγόν κολόνιες, μανό, κρέμες, κτλ . Ένδυση- υπόδηση ,δωρεές και στοιχήματα. Επίσης για όσους θέλουν να στείλουν χρήματα στο εξωτερικό για οποιοδήποτε λόγο, πχ να βάλετε λεφτά στον λογαριασμό σας στο paypol. Μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ από κατάστημα για ποσό εως 500€ και να δικαιολογηθεί ο λόγος που στέλνετε τα χρήματα. Τραπεζικές συναλλαγές για εξωτερικό μέσο e banking δεν επιτρέπονται για την ώρα. Από ότι ακούγετε κάπου κοντά στα Χριστούγεννα θα γίνει άρση όλων των τραπεζικών περιορισμών.

Σταμάτη καλησπέρα!
Δεν ξέρω κατά πόσο το τραπεζικό μας σύστημα είναι σωστό στο μπλοκάρισμα κατά την επιλογή των συναλλαγών που λες. Εγώ για παράδειγμα μπόρεσα και έκανα αγορά με χρεωστική για έναν ατμοποιητή (καθαρά ηλεκτρονικό είδος). Επίσης, για ότι δεν με άφησε, μου επέτρεψε να στείλω χρήματα σε λογαριασμό paypal ώστε να πληρώσω μέσω του λογαριασμού μου για τις συναλλαγές μου (αγορές από το εξωτερικό). Αυτό το έκανα 4 φορές. Όσες φορές δηλαδή και αν το έκανα, πέρασε με τη μία. Συνολικά έστειλα πάνω από 300€.
Επισυνάπτω αντίγραφο των κινήσεων της κάρτας μου καθώς επίσης και της αγοράς του ατμοποιητή που προανέφερα, η οποία έγινε μέσω της χρεωστικής μου χωρίς κανένα πρόβλημα (τελευταία κίνηση στο αντίγραφο των κινήσεων), δια του λόγου το αληθές.

bouboulas
20-10-15, 07:31
Βασίλη τυχαίνει σε μερικά προϊόντα να <<μπερδεύετε >> το σύστημα και να γίνετε η συναλλαγή. Όπως και η μεταφορά χρημάτων με το γνωστό κόλπο, δεν περιορίζεται σε κάποιες από τις κατηγορίες που έγραψα παραπάνω. Αυτά που γράφω, δεν τα βγάζω από το στομάχι μου, αλλά σας είπα ότι μου είπαν από την τράπεζα Πειραιώς :D

Skydiver
27-10-15, 19:43
Μας τσακώσανε... :D
Τρύπα στα capital controls, δραπετεύουν κεφάλαια... (http://www.sofokleousin.gr/archives/262845.html)

kgf12345
01-11-15, 09:07
δεν ξερω τι παιζεται,αλλα μολις εκανα μια αγορα 234 ευρω απο ebay μεσω paypal:D
για τη μεταφορα χρηματων,εστειλα Invoice στον εαυτο μου απο Paypal και μπηκαν στο account μου....
η αγορα ητανε για ηλεκτρικο εργαλειο και (δυστυχως) ηταν απο γερμανια:rolleyes:
αλλα βλεπεις εκει το χρεωνουν 219 ευρω(+15 μεταφορικα) και εδω 400:rolleyes:


...παντως μηπως να το ψαχναμε λιγο αυτο γιατι ειναι και λαμογια?...
λεω μηπως ισχυουν αλλα πραγματα για αγορες απο γερμανια...

Skydiver
01-11-15, 14:00
δεν ξερω τι παιζεται,αλλα μολις εκανα μια αγορα 234 ευρω απο ebay μεσω paypal:D
για τη μεταφορα χρηματων,εστειλα Invoice στον εαυτο μου απο Paypal και μπηκαν στο account μου....
η αγορα ητανε για ηλεκτρικο εργαλειο και (δυστυχως) ηταν απο γερμανια:rolleyes:
αλλα βλεπεις εκει το χρεωνουν 219 ευρω(+15 μεταφορικα) και εδω 400:rolleyes:


...παντως μηπως να το ψαχναμε λιγο αυτο γιατι ειναι και λαμογια?...
λεω μηπως ισχυουν αλλα πραγματα για αγορες απο γερμανια...

Εγώ νομίζω πως έχουν ψιλοχάσει τον έλεγχο...

kgf12345
01-11-15, 17:33
Εγώ νομίζω πως έχουν ψιλοχάσει τον έλεγχο...


τωωωωρα?
εδω και πολλα χρονια...:rolleyes:

dinos99
01-11-15, 17:44
δεν ξερω τι παιζεται,αλλα μολις εκανα μια αγορα 234 ευρω απο ebay μεσω paypal:D
για τη μεταφορα χρηματων,εστειλα Invoice στον εαυτο μου απο Paypal και μπηκαν στο account μου....
η αγορα ητανε για ηλεκτρικο εργαλειο και (δυστυχως) ηταν απο γερμανια:rolleyes:
αλλα βλεπεις εκει το χρεωνουν 219 ευρω(+15 μεταφορικα) και εδω 400:rolleyes:


...παντως μηπως να το ψαχναμε λιγο αυτο γιατι ειναι και λαμογια?...
λεω μηπως ισχυουν αλλα πραγματα για αγορες απο γερμανια...
Η καρτα που ''φορτωσες'' χρηματα στο paypal ηταν american express μηπως??αρκετα παιδια με american μου λενε οτι τα καταφερνουν.....

kgf12345
01-11-15, 17:49
οχι,ηταν της αλφα.χρεωστικη(μαστερ).
και δεν ειναι συνδεδεμενη με το Paypal.
οπως και ο λογαριασμος email.
αλλο email και αλλη καρτα.

dinos99
01-11-15, 18:09
οχι,ηταν της αλφα.χρεωστικη(μαστερ).
και δεν ειναι συνδεδεμενη με το Paypal.
οπως και ο λογαριασμος email.
αλλο email και αλλη καρτα.
εκανες την διαδικασια με request money απο διαφορετικο μειλ,με fees 2% απο οτι καταλαβα.Με αυτο τον τροπο εχω κανει αρκετες παραγγελιες απο εξωτερικο(και μεγαλες) και παντα περναει....απλα εχει τα fees αυτο ειναι το κακο:rolleyes::rolleyes:

kgf12345
01-11-15, 18:22
ναι;)
αλλα στα 200 ευρω ειναι 4 ευρω.
ε δε μου φαινεται και τραγικο.

Michali[s]
01-11-15, 18:33
Γιωργο δεν πολυκαταλαβα τι επαιξε με τον λογαριασμο σου και το δευτερο email.

Κανω την ιδια διαδικασια, αλλα με φιλο που εχει paypal. του δινω τα λεφτα μετα του κανω request και μπλα μπλα..
Εσυ μονος σου, πως το εκανες? Το email στο οποιο εκανες request δεν ειναι καταχωρημενο στο paypal? Και η καρτα απο την οποια πληρωσες ειναι παλι και αυτη αγνωστη στο paypal ?

-----------------
Το ξαναδιαβασα και καταλαβα ( το γιατι δεν το καταλαβα την πρωτη... αγνωστο ). Για το sanity check, κανεις request σε δευτερο αγνωστο στο paypal email και πληρωνεις παλι με αγνωστη στο paypal καρτα. Σωστα?

kgf12345
01-11-15, 18:44
σωστα:)

paraskevas
12-11-15, 14:43
παιδια εδω και ποσο καιρο προσπαθω να παραγγειλω εναν stc1000 και μου βγαζει error συνεχεια με καρτα της πειραιως ενω μολις τωρα μπορεσα και αγορασα cattapa leaves, οπως ειχε ειπωθει και πιο πανω δεν πρεπει να αφηνουν να παρουμε ηλεκτρονικες συσκευες ενω τα αλλα ειναι ανοιχτα

Skydiver
12-11-15, 15:26
παιδια εδω και ποσο καιρο προσπαθω να παραγγειλω εναν stc1000 και μου βγαζει error συνεχεια με καρτα της πειραιως ενω μολις τωρα μπορεσα και αγορασα cattapa leaves, οπως ειχε ειπωθει και πιο πανω δεν πρεπει να αφηνουν να παρουμε ηλεκτρονικες συσκευες ενω τα αλλα ειναι ανοιχτα

Ο τρόπος με το send money μέσω του PayPal, δουλεύει πάντως.... :rolleyes:
Είναι εύκολο. Γιατί δεν το κάνεις με αυτό τον τρόπο; Θα επιβαρυνθείς βέβαια ένα 3,5% + 0,35€ αλλά θα κάνεις την δουλειά σου. ;)
Για παράδειγμα, αυτός εδώ (http://www.ebay.com/itm/Digital-STC-1000-All-Purpose-Temperature-Controller-Thermostat-With-Sensor-220V-/351575072559?hash=item51db81df2f:g:A~gAAOSwhcJWQVL A), δεν θα σου κοστίσει 9,54€ αλλά 10,22€ (+ η προμήθεια της τράπεζάς σου, για την φόρτωση της κάρτας σου - πιθανότα +1€ που ούτως ή άλλως θα το πληρώσεις, άσχετα με το send money). Θα κάνεις όμως την δουλειά σου... :smt020

paraskevas
12-11-15, 15:54
αυτος ο stc εχει μεταλικο probe με το πλαστικο εχει γυρο στα 13-14Ε αλλα δεν το εχω ψαξει με αυτον το τροπο που λες για να κανεις το send money πρεπει να εχεις και δευτερο λογαριασμο paypal με αλλη καρτα συνδεδεμενη σε αυτον?

Skydiver
12-11-15, 16:26
αυτος ο stc εχει μεταλικο probe με το πλαστικο εχει γυρο στα 13-14Ε αλλα δεν το εχω ψαξει με αυτον το τροπο που λες για να κανεις το send money πρεπει να εχεις και δευτερο λογαριασμο paypal με αλλη καρτα συνδεδεμενη σε αυτον?

Ως παράδειγμα τον έβαλα τον συγκεκριμένο STC.
Ναι, πρέπει να έχεις να φτιάξεις έναν δεύτερο λογαριασμό. Κάρτα εγώ έβαλα την ίδια που έχω και στον κανονικό (1ο μου λογαριασμό) αλλά νομίζω πως δεν χρειάζεται καν να συνδέσεις κάρτα. Τα χρήματα που στέλνεις (από τον 1ο λογαριασμό) περνάνε στο Balance του δεύτερου και όχι σε κάποια κάρτα. Δεν γνωρίζω αν χρειάζεται να συνδέσεις τον δεύτερο λογοριασμό σου με κάποια κάρτα, αλλά και να χρειάζεται, μπορείς να βάλεις την ίδια κάρτα που έχεις και στον άλλο λογαριασμό. Την αγορά θα την κάνεις με τα στοιχεία από τον δεύτερο λογαριασμό και τα χρήματα θα τα πάρει ο πωλητής απο το Balance που έχεις. ;)

nasos_discus
12-11-15, 17:29
Ως παράδειγμα τον έβαλα τον συγκεκριμένο STC.
Ναι, πρέπει να έχεις να φτιάξεις έναν δεύτερο λογαριασμό. Κάρτα εγώ έβαλα την ίδια που έχω και στον κανονικό (1ο μου λογαριασμό) αλλά νομίζω πως δεν χρειάζεται καν να συνδέσεις κάρτα. Τα χρήματα που στέλνεις (από τον 1ο λογαριασμό) περνάνε στο Balance του δεύτερου και όχι σε κάποια κάρτα. Δεν γνωρίζω αν χρειάζεται να συνδέσεις τον δεύτερο λογοριασμό σου με κάποια κάρτα, αλλά και να χρειάζεται, μπορείς να βάλεις την ίδια κάρτα που έχεις και στον άλλο λογαριασμό. Την αγορά θα την κάνεις με τα στοιχεία από τον δεύτερο λογαριασμό και τα χρήματα θα τα πάρει ο πωλητής απο το Balance που έχεις. ;)

+1000 εγω βαζω η χρεωση να γινει στον 2ο λογαριασμο μου. Στον δευτερο λογαριασμο δεν εχω συνδεσει καρτα , κανω τις αγορες απο αυτα που μεταφερω.

Το δοκιμασα χθες και δουλευει μια χαρα

moradin
12-11-15, 19:55
Δεν χρειάζεται καν δεύτερο λογαριασμό, αρκεί να κάνεις request money από τον main σου, σε ένα δεύτερο email

paraskevas
12-11-15, 20:54
μολις το εκανα με το request money και ολα μια χαρα μου κρατησε βεβαια 0,93Ε αλλα χαλαλι τοσο καιρο παιδευομαι

Skydiver
12-11-15, 21:52
μολις το εκανα με το request money και ολα μια χαρα μου κρατησε βεβαια 0,93Ε αλλα χαλαλι τοσο καιρο παιδευομαι

:smt023
Την έκανες δηλαδή την παραγγελία;

paraskevas
12-11-15, 22:00
ναι την εκανα

Skydiver
12-11-15, 22:27
ναι την εκανα
:smt023 Ωραίος!!! Είδες; Τσάμπα ταλαιπωριώσουν... ;)
Άντε με 'γειά!!! :D

sarpijk
29-01-16, 11:20
Καποια ενημερωση νεα υπαρχει? Καταφερε καποιος να αγορασει απευθειας με καρτα?

Τάκης
29-01-16, 11:37
Στέφανε αγορασα τεστ απο το ebay , τα πήρε με καρτα , αγορασα αντλιες , led & stc, δεν με άφηνε και τα πήρα με money request, τεκλικά ότι είναι ηλεκρικό/ηλεκτρινικο δεν με άφησε. Ψώνισε η κόρη μου απο wish (καλυντικά και κλπ γυναικεία) την άφησε κανονικά. Τελικά πιστεύω πως εξαρτάται απο το είδος που θα προσπαθήσεις να αγοράσεις.
Ολα αυτά με paypal

sarpijk
29-01-16, 11:44
Τακη ευχαριστω! Οντως μoυ τραβηξε λεφτα απο την καρτα πριν λιγο για παραγγελια ISTA MAX MIX.

accnt
29-01-16, 12:04
...με σύνδεση πιστωτικής κάρτας, έχω κάνει αρκετές αγορές τις τελευταίες μέρες.
Στην συνέχεια την κάρτα την διαγράφω να μην υπάρχει μέσα στο σύστημα. Την έχω πατήσει παλιότερα (όχι μέσω PAYPAL) και ίσως να είμαι υπερβολικός, αλλά έτσι το κάνω.:p

pavos
29-01-16, 12:05
Στέφανε αγορασα τεστ απο το ebay , τα πήρε με καρτα , αγορασα αντλιες , led & stc, δεν με άφηνε και τα πήρα με money request, τεκλικά ότι είναι ηλεκρικό/ηλεκτρινικο δεν με άφησε. Ψώνισε η κόρη μου απο wish (καλυντικά και κλπ γυναικεία) την άφησε κανονικά. Τελικά πιστεύω πως εξαρτάται απο το είδος που θα προσπαθήσεις να αγοράσεις.
Ολα αυτά με paypal
Ποια τεστ πηρες Τάκη ???? Δώσε λινκ

Τάκης
29-01-16, 14:14
Ποια τεστ πηρες Τάκη ???? Δώσε λινκ
http://www.ebay.com/itm/261034131816?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

τωρα το βλέπω πως έκλεισε, ξεπούλησε μάλλον :)
NO3 της API με 11,5 Ευρω
-------------------------
Πριν απο λίγο διάβασα αυτο

7. Μπορώ να χρησιμοποιώ την κάρτα πληρωμών μου για να κάνω αγορές στο εξωτερικό ή από το internet;
ΝΑΙ, μετά την επιβολή περιορισμών στις αναλήψεις μετρητών και στις μεταφορές κεφαλαίων, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας για αγορές αγαθών και υπηρεσιών από το εξωτερικό ή από το internet [Πάντα μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών] στις ακόλουθες περιπτώσεις:
A. Για αγορές που πραγματοποιείτε σε φυσικά τερματικά (POS) όταν βρίσκεστε στο εξωτερικό:
* χωρίς περιορισμούς.
Β. Για αγορές που πραγματοποιείτε μέσω ιnternet από ηλεκτρονικά καταστήματα που εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα:
* χωρίς περιορισμούς.
Γ. Για αγορές που πραγματοποιείτε μέσω internet από ηλεκτρονικά καταστήματα που εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα του εξωτερικού:
εξακολουθούν να μην επιτρέπονται οι ακόλουθες γενικές κατηγορίες συναλλαγών:
1. Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.
2. Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.
3. Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού, τυχερά παιχνίδια και video games.
4. Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.
5. Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε πορνογραφικό υλικό.
6. Προσωπικές υπηρεσίες (συνοδοί και ραντεβού).
7. Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις.
8. Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης.
9. Αγορές οικιακού εξοπλισμού.
10. Αγορές ηλεκτρονικών ειδών/εξοπλισμού.
11. Αγορές καλλυντικών.
12. Αγορές υπηρεσιών εστίασης.
Oι συναλλαγές με κάρτες πληρωμών στις υπόλοιπες κατηγορίες επιτρέπονται κανονικά.


Πηγή : http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/2114255/ti-lene-i-trapezes-gia-tis-chreosis-stis-pistotikes-kartes

Bill-Samos
29-01-16, 15:44
http://www.ebay.com/itm/261034131816?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

τωρα το βλέπω πως έκλεισε, ξεπούλησε μάλλον :)
NO3 της API με 11,5 Ευρω
-------------------------
Πριν απο λίγο διάβασα αυτο

7. Μπορώ να χρησιμοποιώ την κάρτα πληρωμών μου για να κάνω αγορές στο εξωτερικό ή από το internet;
ΝΑΙ, μετά την επιβολή περιορισμών στις αναλήψεις μετρητών και στις μεταφορές κεφαλαίων, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας για αγορές αγαθών και υπηρεσιών από το εξωτερικό ή από το internet [Πάντα μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών] στις ακόλουθες περιπτώσεις:
A. Για αγορές που πραγματοποιείτε σε φυσικά τερματικά (POS) όταν βρίσκεστε στο εξωτερικό:
* χωρίς περιορισμούς.
Β. Για αγορές που πραγματοποιείτε μέσω ιnternet από ηλεκτρονικά καταστήματα που εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα:
* χωρίς περιορισμούς.
Γ. Για αγορές που πραγματοποιείτε μέσω internet από ηλεκτρονικά καταστήματα που εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα του εξωτερικού:
εξακολουθούν να μην επιτρέπονται οι ακόλουθες γενικές κατηγορίες συναλλαγών:
1. Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.
2. Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.
3. Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού, τυχερά παιχνίδια και video games.
4. Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.
5. Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε πορνογραφικό υλικό.
6. Προσωπικές υπηρεσίες (συνοδοί και ραντεβού).
7. Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις.
8. Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης.
9. Αγορές οικιακού εξοπλισμού.
10. Αγορές ηλεκτρονικών ειδών/εξοπλισμού.
11. Αγορές καλλυντικών.
12. Αγορές υπηρεσιών εστίασης.
Oι συναλλαγές με κάρτες πληρωμών στις υπόλοιπες κατηγορίες επιτρέπονται κανονικά.


Πηγή : http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/2114255/ti-lene-i-trapezes-gia-tis-chreosis-stis-pistotikes-kartes
Καταστροφη...:grin::grin:

giorgosg
29-01-16, 21:43
Παλι καλα που υπαρχει και η 'πατεντα΄ με το ρικουεστ
αλλιως θα μας επιανε καταθλιψη. :grin: Οχι μονο για την Γ6
συναλλαγη της 7 παραγραφου....αλλα για ολες :grin:
Για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα.:rolleyes:
Ποτε πιστευεται να επανελθει το ebay?Να δουμε ποιος θα
πεσει μεσα στο τελος.Αρχιζω εγω και λεω μετα το Πασχα...:grin::grin::grin:
Αισιοδοξος?

Τάκης
29-01-16, 21:54
Παιζεις με τη φωτια Γιώργο, μη βαζεις τετοια στοιχήματα, γιατι μπορει να ανακοινωθει πως καταργουνται τα καπιταλ κοντρολ το Πασχα και να εφαμοστεί η ανακοινωση τα μεθεπόμενα Χριστουγεννα

Themis_aqua
30-01-16, 00:00
Το περιεργο της υποθεσης ειναι πως με αφησε να μεταφερω χρηματα σε paypal αλλου χρηστη(μεσω paypal balance) στο εξωτερικο αλλα για να κανω αγορα απο ebay μονο με request:smt084

accnt
30-01-16, 09:30
Εγώ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το ebay. Προχτές παράγγειλα κάτι τεράστιες ρίζες και μια αποκριάτικη στολή της κόρης μου, χωρίς προβλήματα.

Themis_aqua
30-01-16, 16:52
Βασικα οτι θελει κανει..Αλλου επιτρεπει συναλλαγες κι αλλου οχι εγω αυτο εχω καταλαβει,τι να πεις..Προτιμοτερο θα ηταν να εβαζαν εναν περιορισμο στο ποσο που μπορει να ψωνισει ο καθενας απ τις χρεωστικες-πιστωτικες καρτες κι οχι στο ειδος της αγορας..

kouf-kouf
30-01-16, 19:22
Στις 3 Ιανουαρίου έκανα παραγγελία μέσω ebay και καταχωρήθηκε κανονικά η παραγγελία.
Μετά από 2 μέρες, πήγα να ξανά κάνω παραγγελία αλλά δεν μου την έκανε. Δεν μπορώ να καταλάβω. Τι γίνεται.

ChocolatePuma
30-01-16, 19:31
Μην τρελαίνεστε. Το ebay αποτελείται από εμπόρους πωλητές.. Όσοι είναι εκτός Ευρώπης και έχουν ανοιχτή τη συναλλαγή τότε γίνεται δεκτή. Στους Ευρωπαίους τα πράγματα είναι πιο σφιχτά. Δοκιμάζεις κι αν την πάρει χαμπάρι βγάζει μήνυμα. Αν σου πει πως η συναλλαγή θα εξεταστεί, συνήθως την απορρίπτει σε 1-2 μέρες

Gigas78
02-02-16, 13:30
Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα να ενηνερωσω οτι οποιος επιθυμει υπαρχει τροπος να γινουν κανονικα οι συνναλαγες με ebay μιας και το δουλευω συνεχεια απο τοτε που παρθηκαν τα capital control.Και με λογαριασμο με paypal φυσικα(οχι το κλασικο τροπο με καρτα κανονικα).Απλως πρεπει το κινητο να διαθετει androit.Αν θελει να γνωριζει καποιος ευχαριστως να βοηθησω.Απλως το ποσο του μηνα δεν μπορει να περασει το οριο τον 500 ευρω οπως αναφερθηκε παραπανω.

Κωστας Malawi
02-02-16, 13:50
Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα να ενηνερωσω οτι οποιος επιθυμει υπαρχει τροπος να γινουν κανονικα οι συνναλαγες με ebay μιας και το δουλευω συνεχεια απο τοτε που παρθηκαν τα capital control.Και με λογαριασμο με paypal φυσικα(οχι το κλασικο τροπο με καρτα κανονικα).Απλως πρεπει το κινητο να διαθετει androit.Αν θελει να γνωριζει καποιος ευχαριστως να βοηθησω.Απλως το ποσο του μηνα δεν μπορει να περασει το οριο τον 500 ευρω οπως αναφερθηκε παραπανω.
την εφαρμογη revolut λες?

Gigas78
02-02-16, 13:57
Ναι δεν ξερω αν εχει αναφερθει.

Κωστας Malawi
02-02-16, 14:01
δεν εχει αναφερθει.τωρα ομως θα μας τα πεις ολα εσυ αναλυτικα:)

Γιαννης Μ5
02-02-16, 14:23
Για δώσε πληροφορίες αν θες.;)

Gigas78
02-02-16, 16:21
Λογω δουλειας καποια στιγμη σημερα θα σας ενημερωσω αναλυτικα.
-------------------------
Μπορειτε να παρετε μια ιδεα απο το παρακατω βιντεο

https://youtu.be/Q0VOHwDWBf0

Themis_aqua
02-02-16, 20:39
Μολις ειδα το βιντεακι που ανεβασε ο φιλος πολυ ενδιαφερον αντε μηπως γλυτωσουμε τις προμηθειες απ τα request:)Αυτο που δεν ακουσα πουθενα στο βιντεο ειναι αν υπαρχει καποια προμηθεια της τραπεζας στο εμβασμα-φορτιση της revolut,λογικα για να μην το αναφερει δεν θα υπαρχει:cool:
Ευχαριστουμε πολυ παντως και περιμενουμε νεοτερα:smt020

kosmas
02-02-16, 20:56
Μηπως ξερει κανεις για την viva wallet?

Gigas78
02-02-16, 20:59
Υπαρχει και σε καθε εμβασμα κραταει 1 ευρω

kosmas
02-02-16, 22:05
Υπαρχει και σε καθε εμβασμα κραταει 1 ευρω
Δηλαδη δουλευει? Γιατι συνεργαζεται με τραπεζα Ελλαδος οχι με ξενη

Gigas78
02-02-16, 22:48
Το εμβασμα το μεταφερεις με λιγα λογια σε αλλη τραπεζα που ειναι συνδεμενη με την καρτα σου η οποια στην συνεχεια την εχεις με το paypal και οταν φορτωθει κανεις κανονικα της αγορες σου...B-)

Γιώργος Κ
02-02-16, 23:05
Παντως εμενα τελευταια δεν το δεχεται ουτε με request :smt068:smt067:smt013:smt072zw

Τάκης
02-02-16, 23:12
Παντως εμενα τελευταια δεν το δεχεται ουτε με request :smt068:smt067:smt013:smt072zw
Γιώργο μήπως επειδη ήταν τέλος του μήνα και η τράπεζα συμπλήρωσε το οριο της ;

Gigas78
02-02-16, 23:26
Δοκιμαστε το παντως δεν εχετε να χασετε κατι και αυτη την εφαρμογη

Themis_aqua
12-03-16, 12:46
Μπορει να βοηθησει καποιος με το revolut;Εβαλα την εφαρμογη στο κινητο,μου εκδοθηκε η virtual καρτα,μετα που παω για να μεταφερω χρηματα απ τον τραπεζικο λογαριασμο μου στην καρτα;

Θοδωρής Μ
12-03-16, 13:35
Πρέπει να έχεις e banking σε κάποια δική σου τράπεζα.
Στην εφαρμογή επιλέγεις top up με transfer και σου δίνει το αγγλικό iban καθώς και έναν κωδικό αναφοράς.
Αυτά χρησιμοποιείς για να στείλεις λεφτά από εδώ στην κάρτα κ θα φανούν λίγες μέρες μετά στο υπόλοιπο σου.

Δες αρκετά βιντεάκια στο YouTube αλλά και στο site που έχει η revolut σαν tutorials.

Επίσης υπάρχουν αναλυτικές παρουσιάσεις της διαδικασίας σε άλλα tech-site ελληνικά. Απλά googlαρε το... ;)

Ελπίζω να βοήθησα.

Themis_aqua
12-03-16, 13:49
Ναι εχω banking ε.τ.ε. και πειραιως..Πιστευω καταλαβα top up,transfer μου στελνουν το αγγλικο iban και στελνω απ το δικο μου banking το ποσο που θελω στο iban που μου στειλανε..χρεωση μεταφορας 1 ευρω; Σ ευχαριστω πολυ!!

bloskas
12-03-16, 13:49
Αναλυτικα εδω (http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%C F%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-3-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B1-posts-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%81%CF%89%CF%84/)

Themis_aqua
12-03-16, 14:04
Bloskas να σαι καλα!!

sarpijk
19-05-16, 19:00
Παιδια χτες παραγγελια και πληρωμη με paypal για ηλεκτρονικη συσκευη εκτελεστηκε κανονικα.

Τάκης
22-05-16, 23:38
Aνοιξα λογαριασμό στο REVOLUT και έστειλα λεφτα.
Πόσο καιρό έκανε σε εσάς να ενημερωθεί ο λογαριασμός σας παιδιά στο REVOLUT ;

Themis_aqua
22-05-16, 23:47
Τακη σε 2 εργασιμες περιπου!!Δεν αργει.

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
22-05-16, 23:55
Να μπουν τα λεφτα εννοεις;
Σε 2-4 μερες.. Συνηθως 2 οπως ειπε ο Θεμης

sarpijk
23-05-16, 00:13
Γιατι Revolut εφοσον δεν υπαρχει θεμα με πληρωμη μεσω paypal?

Τάκης
23-05-16, 00:35
Στέφανε πήγα να αγοράσω από fasttech και δεν με άφησε

sarpijk
09-06-16, 11:06
Tελικα και εγω σημερα ειχα προβλημα. Πηγα να παραγγειλω ενα σετ εξαρτηματα για αυτοματη αναπληρωση και δε με αφηνε να παρω με την καρτα aπο ebay.

Τάκης
09-06-16, 11:14
Στέφανε μην ελπίζεις ,
βάλε revolut να ησυχάσεις ,
απλά θα δίνεις 1 Ευρώ παραπάνω και θα περιμένεις 2-3 ημέρες,
και θα δίνεις λιγότερα για προμήθεια από ότι θα έδινες με Money Request στο Paypal

tsala
09-06-16, 12:05
Συμφωνω!
1 ευρω προμηθεια και τιποτε αλλο!!!
Κι αν πας αγγλια , εσυ που εισαι αγγλομαθης , εχεις και την καρτουλα να ψωνιζεις και να πληρωνεις:D

aquaristas12
09-06-16, 12:09
δειτε το leupay ειναι πολυ καλυτερο απο το revolut γιατι σου δινει προσωπικο ΙΒΑΝ και ειναι κανονικος λογαριασμος σε τραπεζα της Μαλτας .

sarpijk
09-06-16, 18:24
Δε μπορω να καταλαβω πως πριν απο τρεις εβδομαδες με αφησε να παρω κινητο απο το minideal.net ! (http://www.minideal.net/)

Themis_aqua
09-06-16, 22:36
Κατα πασα πιθανοτητα κατι γινεται με το οριο που επιτρεπουν οι τραπεζες ανα εβδομαδα..Οποτε συνεχιζουμε με revolut!

AntoniosR
09-06-16, 22:50
Αυτό το revolut μου μοιαζει μεγάλη απάτη! Προσέξτε με δαυτο...

Themis_aqua
09-06-16, 22:53
Γιατι το λες αυτο σου συνεβη κατι περιεργο;Εγω παντως οσες φορες μεχρι τωρα εχω μεταφερει χρηματα κι εκανα αγορες μεσω paypal ολα καλα!!

AntoniosR
09-06-16, 23:03
Γιατι το λες αυτο σου συνεβη κατι περιεργο;Εγω παντως οσες φορες μεχρι τωρα εχω μεταφερει χρηματα κι εκανα αγορες μεσω paypal ολα καλα!! Μου έκαναν εντύπωση κάποια πράγματα γι'αυτό δεν το προχώρησα. Καταρχήν δεν μπορώ να καταλάβω τι προσφέρει αυτή τι στιγμή το revolut στις χώρες της Ευρώπης που δεν εχουν τα θεματα μας. Μια εταιρεία άνοιξε λογαριασμό στην barclays και έφτιαξε ενα app για την Ελλάδα; Χλωμό! Το άλλο το κουφό είναι ότι δεν γίνεται να μπουν χρήματα στο revolut από κάποιον άλλον. Και τέλος δεν κατάλαβα πιο είναι το κέρδος της revolut.

stratigos24
09-06-16, 23:50
Μια λύση ακόμα είναι το moneysafe (δεν ξέρω αν έχει ξανα αναφερθεί).

Σου βγάζει μια κάρτα mastercard (προπληρωμένη) με την οποία δεν έχεις θέμα με capital controls (μάλλον εδρεύει Κύπρο). Μπορεί να δηλωθεί και στο paypal η κάρτα αυτή.

Μπορεί κάποιος να την αποκτήσει από το site με κόστος 7.95 και άλλα 2.05 τα μεταφορικά (συνήθως σε 2 μέρες την έχεις) ή από κάποιο φυσικό κατάστημα (κολωνάκι έχει και γλυφάδα μέχρι στιγμής) με κόστος 7.95 και βγαίνει επιτόπου.

Μπορείς να τη γεμίσεις με moneysafe voucher από περίπτερα (έχουν χάρτη για το ποιά περίπτερα έχουν voucher τους), καθώς και σε κάποιο από τα καταστήματα τους. Με voucher σου κρατάει το 4% από το κατάστημα 2%. Κάθε μήνα (πέραν του πρώτου) σου κρατάνε 1.5 ευρώ για να μένει ενεργή η κάρτα (μιλάμε δηλαδή για ένα 20άρικο κοντά το χρόνο από το κάθε 1.5 ευρώ που σου παίρνει κάθε μήνα + την κάθε προμήθεια από γέμισμα που κάνεις).

2 φίλοι μου την πήραν ήδη (ο ένας online ο άλλος από κολωνάκι), την έβαλαν στο paypal και κάνουν κανονικά αγορές.

Link: https://www.moneysafecard.com/use/

-------------------------
Παιδια χτες παραγγελια και πληρωμη με paypal για ηλεκτρονικη συσκευη εκτελεστηκε κανονικα.

Tελικα και εγω σημερα ειχα προβλημα. Πηγα να παραγγειλω ενα σετ εξαρτηματα για αυτοματη αναπληρωση και δε με αφηνε να παρω με την καρτα aπο ebay.

Δε μπορω να καταλαβω πως πριν απο τρεις εβδομαδες με αφησε να παρω κινητο απο το minideal.net ! (http://www.minideal.net/)

Κάνει κάτι κουλά.. και εμένα έχουν περάσει 2-3 αγορές με paypal που έχω δηλωμένη χρεωστική Πειραιώς Visa.

Πάω και εγώ για moneysafe τώρα.

stanisalus18
17-06-16, 22:56
Κάνεις άλλος εδώ που να έχει δοκιμάσει την LeuPay? Θα την σύστηνε?
https://www.leupay.eu/