PDA

Επιστροφή στο Forum : Sarasa comet aquarium.


MINA
30-07-15, 22:46
Παρουσίαση του ενυδρείου μου σε βίντεο .
Σύντομα και η αναλυτική παρουσίαση .


https://www.youtube.com/watch?v=l0iftAPjRM8

poltre
31-07-15, 08:50
Καλό ξεκίνημα! Τα ψάρια πολύ όμορφα! Όμως πολλά ψάρια (ειδικά για μονή ουρα) για τόσο μικρό ενευδρείο, θέλουν πολύ μεγαλύτερο χώρο. Ο βυθός τι ύλικο είναι; μήπως επηρεάζει τις μετρήσεις σου; Τέλος τα βράχια-πέτρες σχηματίζουν ωραίο αισθητικά αποτέλεσμα, το οποίο βέβαια δεν βοηθάει τα χρυσόψαρα. Την περισσότερη ώρα αναζητούν-σκάβουν για τροφή, είναι φυσική ανάγκη τους. Ίσως, επίσης επειδή είναι και ιδιαιτέρως ρυπογόνα, να σου ανεβάζει αμμωνία, αφού το φίλτρο δεν θα μπορεί να τραβάει τις ακαθαρσίες (θα "μαγκώνουν" ανάμεσα στις πέτρες). Φιλικά οι συμβουλές-παρατηρήσεις , καλή συνέχεια...

MINA
31-07-15, 10:54
Καλό ξεκίνημα! Τα ψάρια πολύ όμορφα! Όμως πολλά ψάρια (ειδικά για μονή ουρα) για τόσο μικρό ενευδρείο, θέλουν πολύ μεγαλύτερο χώρο. Ο βυθός τι ύλικο είναι; μήπως επηρεάζει τις μετρήσεις σου; Τέλος τα βράχια-πέτρες σχηματίζουν ωραίο αισθητικά αποτέλεσμα, το οποίο βέβαια δεν βοηθάει τα χρυσόψαρα. Την περισσότερη ώρα αναζητούν-σκάβουν για τροφή, είναι φυσική ανάγκη τους. Ίσως, επίσης επειδή είναι και ιδιαιτέρως ρυπογόνα, να σου ανεβάζει αμμωνία, αφού το φίλτρο δεν θα μπορεί να τραβάει τις ακαθαρσίες (θα "μαγκώνουν" ανάμεσα στις πέτρες). Φιλικά οι συμβουλές-παρατηρήσεις , καλή συνέχεια...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Το ενυδρείο '' τρέχει'' από τον Ιανουάριο του 2015 και είναι 300 λίτρα.
Το , δε, σαμπ είναι 200 λίτρα με 14 κιλά ελαφρόπετρα, 6 κιλά eheim substrat pro και 50*50*3 μπλε σφουγγάρι.
Αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα 60% , νιτρικά 10.
Είναι 4 ψάρια μεγάλα και ένα μικρότερο. Αντιστοιχούν σχεδόν 80 λίτρα για κάθε ψάρι.
Η μαύρη άμμος ήταν άστοχη επειδή δεν ήταν χαλαζιακή και σβώλιαζε, δεν είναι πέτρες.
Τώρα έχω βάλει μπεζ. Θα ανεβάσω νέο βίντεο.

pavos
31-07-15, 11:26
Όμορφο ενυδρείο.... όμορφα ψάρια!!!

Artemisia
31-07-15, 16:28
Μπραβο πολύ ωραίο να το χαίρεσαι και τα comet σου μέσα στην χαρά !!! :)

SOCRATIS
31-07-15, 17:08
Όμορφο αποτέλεσμα.Να τα χαίρεσε.
Μια πιο πλήρης παρουσίαση με φωτογραφίες των όσων μας αναφέρεις θα ηταν καλοδεχούμενη.

MINA
01-08-15, 20:45
Θα μου επιτρέψετε μία σύντομη παρουσίαση μέχρι να γράψω μία αναλυτική.
Το ενυδρείο τρέχει από 1/2015.
όγκος ενυδρείου: 300 λίτρα
διαστάσεις : 100*50*60h
όγκος σαμπ : 200 λίτρα
διαστάσεις : 100*40*50h
φωτισμός : 4*7w spot led 6500k DIY
υπερχείλιση : tunze overflow 2U
επιστροφή : jebao dc 3000 ( δουλεύει στις 3000 )
αναπλήρωση : water waves
υλικά σαμπ : ελαφρόπετρα και σφουγγάρια
φυτά : anubias
refugium : ναι
φωτισμός refugium : 1*10w led 6500k
αλλαγή νερού : 60% κάθε εβδομάδα , νιτρικά 10ppm

https://www.youtube.com/watch?v=AZQlwxLvqyY

stanisalus18
02-08-15, 10:50
ομορφο φαινεται. απλο και λιτο. κατι στην πλατη δεν θελεις να βαλεις? ακουμπαει το ενυδρειο στο τοιχο? εχει διακοπτη για τα φωτα βλεπω πισω. δεν ειναι λιγο παιδεμα καθε φορα που αναβεις τα φωτα?

MINA
02-08-15, 20:20
ομορφο φαινεται. απλο και λιτο. κατι στην πλατη δεν θελεις να βαλεις? ακουμπαει το ενυδρειο στο τοιχο? εχει διακοπτη για τα φωτα βλεπω πισω. δεν ειναι λιγο παιδεμα καθε φορα που αναβεις τα φωτα?


Ήθελα να βάψω την πλάτη αλλά κάπου στην πορεία χάθηκα στη μετάφραση.
ίσως στο μέλλον τη βάψω.

Τα φώτα του ενυδρείου ανάβουν από από χρονοδιακόπτη στο κάτω ντουλάπι.
Οι διακόπτες που βλέπεις είναι τα φώτα του μπαλκονιού και απέχουν 25 πόντους από το ενυδρείο.

MINA
09-08-15, 06:19
Ένα νέο βίντεο

https://www.youtube.com/watch?v=3PhJk2IwBZs

stanisalus18
09-08-15, 22:46
δεν υπαρχει καλη κυκλοφορια στο νερο του ενυδρειου? ελλειπης μου φαινεται η μηχανικη φιλτρανση, εχεις πολλα αιωρουμενα σωματιδια απο οτι βλεπω, δεν σε ενοχλουν αυτα? φιλικα. γιαννης.

MINA
10-08-15, 20:20
δεν υπαρχει καλη κυκλοφορια στο νερο του ενυδρειου? ελλειπης μου φαινεται η μηχανικη φιλτρανση, εχεις πολλα αιωρουμενα σωματιδια απο οτι βλεπω, δεν σε ενοχλουν αυτα? φιλικα. γιαννης.

Εχω μια jebao 3000 dc και δουλευει στο φουλ.
Απλα ταιζω πολυ και συνεχεια ........
Το βιντεο ειναι τραβηγμενο Σαββατο απογευμα και εχω ταισει 7 με 8 φορες φουλ.
Αλλαγη νερου και σιφωναρισμα βυθου καθε Κυριακη.
Νιτρικα 10ppm.

MINA
06-09-15, 17:06
Δύο νέα ψαράκια θα εισαχθούν σε λίγο καιρό στο ενυδρείο. Είναι δική μου αναπαραγωγή , τα οποία μεγάλωσαν στο σαμπ, χωρίς καμία ιδιαίτερη φροντίδα.

https://www.youtube.com/watch?v=2ZNcrzchwk4

Lth1
05-10-15, 12:09
Τα ψαρια πανεμορφα πραγματικα...η ριζα ειναι τοσο μεγαλη που περνανε απο κατω?!?Πως και δεν βαζεις και αλλα φυτα?!Πανεμορφο παντος...το refugium τι ειναι?!?

MINA
05-10-15, 12:32
Τα ψαρια πανεμορφα πραγματικα...η ριζα ειναι τοσο μεγαλη που περνανε απο κατω?!?Πως και δεν βαζεις και αλλα φυτα?!Πανεμορφο παντος...το refugium τι ειναι?!?

Η ρίζα είναι αρκετά μεγάλη. Την ήθελα έτσι ώστε να δένω πάνω της ανούμπιες για να μεγαλώνουν.
Όμως , τα χρυσόψαρα έχουν κάνει τις ανούμπιες .... γκαζόν.

Το refugium είναι ένας χώρος στο σαμπ όπου μπορείς να βάλεις άλγες ή φυτά ταχείας ανάπτυξης για να τραβούν τα νιτρικά.
Γενικά όταν έχεις σαμπ , μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα ή να παίξεις με πολλά πράγματα.

Lth1
05-10-15, 12:36
Εχω σαμπ για το μελλοντικο που θα το φτιαξω σε κανα μηνα...ηδη εχω παρει τα πραγματα ολα σχεδον...το ενυδρειο που θα φτιαχτει σπιτι μου και το καπακι...απλα το σαμπ ειναι διαφορετικο τελιεως απο το δικο σου..τεσπα..
και τις ανουμπιες γκαζον....?!!

MINA
05-10-15, 12:43
Εχω σαμπ για το μελλοντικο που θα το φτιαξω σε κανα μηνα...ηδη εχω παρει τα πραγματα ολα σχεδον...το ενυδρειο που θα φτιαχτει σπιτι μου και το καπακι...απλα το σαμπ ειναι διαφορετικο τελιεως απο το δικο σου..τεσπα..
και τις ανουμπιες γκαζον....?!!

Τα δικά μου χρυσόψαρα τρώνε ότι φυτό βάλω μέσα.......ακόμα και τις ανούμπιες που θεωρούνται σκληρές.
Το δικό σαμπ πως είναι ??

Lth1
05-10-15, 20:26
επειδη στελνω απο κινητο..δες στα Diy κατασκευη και μελετη νεου ενυδρειου που εχω ανοιξει και θα καταλαβεις :-)
-------------------------
επισης απο τον Diy φωτισμο...τι εχεις βαλει?!?Ταινια λεντ?Τα σποτακια ποια ειναι που λες?!!

MINA
06-10-15, 07:17
επειδη στελνω απο κινητο..δες στα Diy κατασκευη και μελετη νεου ενυδρειου που εχω ανοιξει και θα καταλαβεις :-)
-------------------------
επισης απο τον Diy φωτισμο...τι εχεις βαλει?!?Ταινια λεντ?Τα σποτακια ποια ειναι που λες?!!


Την είδα την κατασκευή σου στο σαμπ . Δεν σου αφήνει όμως πολλά περιθωρια - χώρο για '' παιχνίδια''.
Για φωτισμό έχω ανοίξει τρύπες σε ξύλο θαλάσσης και έχω βάλει 2 σποτ λεντ 6.500κελβιν 7 watt. Μπορώ να βάλω άλλα 4, στο σύνολο 6 αλλά δεν έχει νόημα.
Κόστος σύνολο για όλο το φωτιστικό : 40 ευρώ. Στο ίδιο είχα βάλει , όταν είχα reef sps , 6*39w με ανακλαστήρες. Είναι φωτιστικό για όλες τις δουλειές!!

Lth1
06-10-15, 08:34
Ετοιμο το πηρα για αυτο ειναι σε αυτες τις διαστασεις..βεβαια με βολευει και με τον χωρο..
εχεις να μου προτεινεις καποιο φυτο ταχειας αναπτυξης για να κανω αυτο με το refugium?
5 χωρισματα εχω να παιξω μπαλα οπως θελω..οποτε κατι θα γινει... :D

MINA
06-10-15, 14:31
Ετοιμο το πηρα για αυτο ειναι σε αυτες τις διαστασεις..βεβαια με βολευει και με τον χωρο..
εχεις να μου προτεινεις καποιο φυτο ταχειας αναπτυξης για να κανω αυτο με το refugium?
5 χωρισματα εχω να παιξω μπαλα οπως θελω..οποτε κατι θα γινει... :D

Ταχεία ανάπτυξης βάζω : egeria densa, κερατοφυλλο και ''φακή ''.

Lth1
06-10-15, 18:33
μεσα σε γλαστρακι?και απλα τα αφηνεις με τον φωτισμο αυτον που ειδα οτι εχεις μεσα στο σαμπ ε?

MINA
07-10-15, 07:47
μεσα σε γλαστρακι?και απλα τα αφηνεις με τον φωτισμο αυτον που ειδα οτι εχεις μεσα στο σαμπ ε?

Ούτως ή άλλως και να τα δέσω, θα τα ρημάξουν. Οπότε, όταν τα αγόρασα , τα έριξα μέσα με το γλαστράκι για να πατώσουν.
Στο σαμπ έχω ένα 10 watt προβολέα λεντ.

Lth1
07-10-15, 07:51
Για το refugium εννοουσα...πως τα εχεις εκει μεσα τα φυτα?! :-)

MINA
07-10-15, 07:56
Για το refugium εννοουσα...πως τα εχεις εκει μεσα τα φυτα?! :-)

Στο refugium έχω τα ταχείας ανάπτυξης και τα έχω χύμα. Παλιά όμως που είχα φυτεμένο, είχα φτιάξει το refugium σαν κανονικό φυτεμένο με υποστρωμα, τα φυτά φυτεμένα και πολλές γαριδούλες red cherry.

Lth1
07-10-15, 08:02
ναι το καταλαβα αυτο :-) απλα οταν λες χυμα εννοεις ουτε σε γλαστρακι?!Οι ριζες δλδ απλα ειναι χυμα..σωστα?!

MINA
07-10-15, 08:07
ναι το καταλαβα αυτο :-) απλα οταν λες χυμα εννοεις ουτε σε γλαστρακι?!Οι ριζες δλδ απλα ειναι χυμα..σωστα?!

Με το γλαστράκι, όπως τα αγοράζω. Δεν έχει νόημα να βγάλω.

Lth1
07-10-15, 08:20
Δεν σαπιζουν οι ριζες ετσι?!Ωραια..αμα ειναι τοτε θα παρω και εγω για να αποφυγω τα νιτρικα οπως κανεις εσυ :-)

MINA
07-10-15, 08:24
Δεν σαπιζουν οι ριζες ετσι?!Ωραια..αμα ειναι τοτε θα παρω και εγω για να αποφυγω τα νιτρικα οπως κανεις εσυ :-)

Οι ρίζες δεν σαπίζουν. Ισα - ισα που βρίσκουν σταθερό υπόβαθρο για να αναπτυχθούν και να δέσουν.
Τα ταχείας ανάπτυξης στο σαμπ είναι ο καλύτερος τρόπος για τη σταθέροτητα των νιτρικών σε ένα ενυδρείο. Από μόνα τους , μεσομακροπρόθεσμα , καθορίζουν την ανάπτυξή τους ανάλογα με τα νιτρικά.

Lth1
07-10-15, 08:25
τελεια τελεια...και ποσα φυτα κρινεις απαραιτητα..1-2-3?!!

MINA
07-10-15, 12:21
τελεια τελεια...και ποσα φυτα κρινεις απαραιτητα..1-2-3?!!

Είχα βάλει κερατοφυλλο 6 ματσάκια.
Για έναν που προέρχεται από τον κόσμο του reef , αυτές οι τιμές είναι τσάμπα!!!!
Η egeria αργει λίγο να πάρει .
Η LEMNA είναι πολύ γρήγορη και με αυτή ταιζω και τα χρυσόψαρα τακτικά.

Lth1
07-10-15, 12:28
Ωραια ωραια θα φτιαξω λοιπον ενα απο τα 5 διαχωρισματα ετσι...με φυτα για τα νιτρικα :-)

MINA
07-10-15, 21:23
Ωραια ωραια θα φτιαξω λοιπον ενα απο τα 5 διαχωρισματα ετσι...με φυτα για τα νιτρικα :-)


Αντε φτιάχτο και ανεβασέ το να το δουμε

Lth1
07-10-15, 21:25
ευκολα..οταν τελειωσω με την ολη κατασκευη θα γινει καλη παρουσιαση :-)

delta66
07-10-15, 23:09
"The stone wool (πετροβάμβακας) is best removed when under water".
0'.48"

44cDbR2YvK4



Ασφάλεια υλικού:
Ο πετροβάμβακας είναι υλικό το οποίο πρέπει να χειρίζεται με ιδιαίτερη προσοχή. Μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς στα μάτια στο δέρμα και στο αναπνευστικό σύστημα. Παρατεταμένη έκθεση μπορεί να προκαλέσει μακροχρόνια προβλήματα υγείας και ορισμένα είδη πετροβαμβακα είναι καταχωρημένα σαν καρκινογόνες ουσίες προς τον άνθρωπο .
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%BC%C E%B2%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%82#.CE.91.CF.83.CF.86.CE .AC.CE.BB.CE.B5.CE.B9.CE.B1_.CF.85.CE.BB.CE.B9.CE. BA.CE.BF.CF.8D

Lth1
08-10-15, 06:07
Σπυρο αφου δεν θα πειραξω τον πετροβαμβακα απλα θα το αφησω το φυτο μαζι με αυτο μεσα στο χωρισμα...θα υπαρξει ποβλημα?!?

MINA
11-10-15, 17:36
Δεν ξέρω αν stone wool και πετροβάμβακας είναι το ίδιο υλικό .
Η ελληνική απόδοση μπορεί να μοιάζει αλλά δεν ξέρω αν εννοούν το ίδιο πράγμα.
Θα μου επιτρέψεις δύο ενστάσεις :
1) αν πρέπει να τα φυτέψεις στο χώμα είναι λογικό να πρέπει να βγάλεις το stonewool. Είναι λογικό αλλά όχι αυτονόητο για κάποιους, για αυτό και το αναφέρει ( έτσι νομίζω τουλάχιστον ).
Σε οδηγίες τροχόσπιτου έγραφε '' όταν κινείτε, μην αφήνεις τη θέση του οδηγού για να πας στο πίσω μέρος ''.
2) αν ήταν καρκινογόνο, δεν θα το έβαζαν στα φυτά αλλά και δεν θα πέρναγε από τις Αμερικάνικες αρχές πιστοποίησης προιόντων ( αν το μεταφράζω σωστά στα Ελληνικά ). Στην Αμερική τα ευκόλως ενοούμμενα, παραλείπονται.
3) Τα έχω ετσι 10 μήνες . Δεν είδα κάτι περίεργο. Μέχρι που άνθιζαν αλλά έγιναν γεύμα!

delta66
11-10-15, 18:04
Ο πετροβαμβακας (rock wool ή stone wool) ανηκει στους ορυκτοβάμβακες (Mineral wool). https://en.wikipedia.org/wiki/Mineral_wool
"Specific mineral wool products are stone/Rockwool and slag wool"
"Stone wool is a furnace product of molten rock at a temperature of ..."
Αν πατησεις μαλιστα αριστερα languages > ελληνικα, θα σε βγαλει αυτοματα στο λημμα "πετροβαμβακας"

Στον IARC (https://en.wikipedia.org/wiki/International_Agency_for_Research_on_Cancer) τα εχουν ως "possibly carcinogenic to humans" και επειδη υπαρχουν διαφορα Grades ας πουμε, δεν μπορουν να μπουν ολα στην ιδια κατηγορια τοξικοτητας.
Περισσοτερα εδω Safety of material (https://en.wikipedia.org/wiki/Mineral_wool#Safety_of_material)

Σημασια επισης για μενα εχει οτι επειδη το ξερω απο πρωτο χερι, αφου εχω δουλεψει με πετροβαμβακα, (ηχοθερμομονωση για το στουντιο (https://www.youtube.com/watch?v=7GEbTPkdLUE)) και ξερω τι μπορεις να παθεις στα ματια, δερμα, και αναπνευστικο αν δεν το δουλεψεις υπο απολυτη προστασια (γαντια, μασκα, κλπ). Και οχι μονο οταν το δουλευεις, αλλα και αν μετα την εγκατασταση δεν το καλυψεις απο πανω με αλλο υλικο (πετροβαμβακς > τσουβαλι ή παλιες κουρτινες > και απο πανω γυψοσανιδα).
Εχω και την υποδειξη της tropica οτι ""The stone wool is best removed when under water", τι αλλο θελω για να μη ρισκαρω στο ενυδρειο μου, οπως και να προτεινω το ιδιο και στους αλλους??
Δεν επιμενω να το κανετε. Απλα τεκμηριωνω οσο πληρεστερα γινεται την αποψη μου.
Αν μου δωθουν στοιχεια για να αλλαξω αποψη. Πολυ ευχαριστως να τα διαβασω.
Σε δεκα μηνες δεν μπορεις να δεις τα αποτελεσματα της εκθεσης σε "υποπτο για καρκινογενεση" υλικο. Αλλα ακομα κι αν το δουμε καποτε, ποσοι θα το καταλαβουμε και δεν θα πουμε το γνωστο "θανατος χωρις λογο"?

Lth1
11-10-15, 18:19
μεσα στο σαμπ τοτε πως θα το τοποθετησω?!

delta66
11-10-15, 18:30
Στο σαμπ θα θελεις και φωτισμο για τα φυτα, ετσι?
Θα βαλεις?
Η βιολογια δεν το πολυγουσταρει. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933
Γιατι δεν βαζεις ενα φυλλοδεντρο στο ενυδρειο που τραβαει τα αντερα του απο νιτρικα? (με τη ριζα στο νερο και το φυτο ακουμπησμενο στο καπακι)
Εμενα μου αρεσει και σαν διακοσμητικο στο ενυδρειο.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-500_lt_goldfish-th_phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha810. jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/500%20lt%20Goldfish/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha810.jpg ) http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-th_352.jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/352.jpg) http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-th_philodendronerubescensredemerald.jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/PhilodendronerubescensRedEmerald.jpg)

Ή γιατι δεν φτιαχνεις Algae scrubber (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAAahUKEwjw8J3N6rrIAhULWCwKHUQ9B3k&url=https%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FAlgae_ scrubber&usg=AFQjCNGlWHLzv1VROhYCxdMqVqZD8zPFKw&sig2=4XN-MFLMBZF5-rA8pKTWfg), αντι να σχολεισαι με κανονικα φυτα στο σαμπ?


Μη νομιζεις ομως οτι θα εισαι safe απο αλγες με οποιοδηποτε τροπο. Ιδιως με κανονικα φυτα στο σαμπ και ιδιως σε χρυσοψαραδικο.
Δες και στο 2ο και 3ο βιντεο της Μινας (στο 1ο ηταν ακομα νωρις) το φυτα και το ξυλο.
Ελαχιστος φωτισμος με σωστες λαμπες και οχι πολυκαιρισμενες, ή led, μικρη φωτοπεριοδος, οχι απευθειας ηλιος, ειναι χρησιμα.
Η διακόσμηση λιτη και τοποθετημενη ετσι ωστε αν χρειαστει, να ειναι ευκολο να βγει για καθαρισμα κατα καιρους.
Μαθε να ζεις με αυτην. Ειναι το φυτο των χρυσοψαρων και οχι μονο :)
Αλλα να την κρατας σε χαμηλα επιπεδα και να καθαριζεις το μπροστινο τζαμι μονο, για να βλεπεις. :)

Lth1
11-10-15, 18:36
φυλλοδεντρο κανει την ιδια δουλεια απλα ειναι εξω απο το σαμπ δεν χρειαζομαι και φωτισμο εξτρα φανταζομαι...που βρισκω φυλλοδεντρα?!

delta66
11-10-15, 18:41
Φυλοδεντρο στα φυτωρια. Οχι δεν χρειαζεται αν εχει φωτισμο χωρου. Του συμπεριφερερσαι (απο αποψης φρωτισμου) σαν το ειχες σε γλαστρα σχ εσωτερικο χωρο.
Το δικο μου ειναι Philodendron erubescens (Red Emerald ποικιλια)
Εδω οι "απαιτησεις" του http://phyto.gr/philodendron/ με λιγα λογια, αν το βαλεις οπως φαινεται στις φωτο και εχεις λιγο φως απο εξω στο χωρο, τα εχεις καλυψει ολα. Δεν θελει τιποτα αλλο.
Αλλη επιλογη ειναι ο "ποθος"., αλλα σε εμενα δεν εκανε τη δουλεια που κανει το φυλοδεντρο. Αργουσε πολυ. Ισως γιατι τα ειχα και τα δυο μαζι και το ενα ανταγωνιζοταν το αλλο. Το φυλοδεντρο νικησε κατα κρατος παντως.

Αν θελεις να βαλεις κατι στο σαμπ σονι και καλα, δεν χρειαζεται φυτο που θελει φυτεμα.
Πχ το κερατοφυλλο που ειναι ρουφηχτρα νιτρικων, το πετας απλα στο νερο. Φωτακι θελει ομως κι αυτο.

Lth1
11-10-15, 18:48
Εγινεεε θα δω τι θα κανω τοτενες..και το ενα ακουγεται καλο και το αλλο εξισου..Ευχαριστω και τους δυο για τις πληροφοριες :-)

MINA
11-10-15, 21:10
Δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία του Σπύρου .
Οπότε αν το λέει , προφανώς το έχει ψάξει αρκετά και θα έχει δίκιο.
Θα τον βγάλω και εγώ άμεσα.
Συμφωνώ και με το φυλλόδεντρο . Είναι ωραίο και κάνει καλή δουλειά

Lth1
11-10-15, 21:17
θα κοιταξω να βρω ενα :-)

MINA
18-10-15, 06:32
Το ενυδρείο σε λίγες ημέρες μετακομίζει στο μπαλκόνι.
Ετοιμάστηκε νέα βάση από κοιλοδοκό ύψους 50cm , αλλά προβληματίζομαι με το θέμα του σαμπ.
Αυτό που έχω δεν χωράει άρα πρέπει να βάλουμε κάτι άλλο. Ίσως πλαστική κούτα από LEROY με ύψος 30cm.
Δεν θα έχει φωτισμό , ούτε θερμοστάτη, ούτε αναπλήρωση. Μόνο φίλτρο και αλλαγές νερού.
Ο χώρος που καταλαμβάνει στο σπίτι , πλέον χρειάζεται για άλλη χρήση αλλά δεν θα μπορούσα να αποχωριστώ τα χρυσόψαρά μας.

Lth1
18-10-15, 08:04
χωρισματα μεσα στο σαμπ πως θα κανεις?!Θα κολισεις πλαστικα χωρισματα?!

MINA
18-10-15, 16:20
χωρισματα μεσα στο σαμπ πως θα κανεις?!Θα κολισεις πλαστικα χωρισματα?!

Δεν χρειάζονται χωρίσματα. Αν βάλεις πχ γλάστρα, στην μια μεριά κάνεις τρύπα να πέφτει το νερό μέσα στο ενυδρείο και στην άλλη την εισαγωγή. Ενδιάμεσα βάζεις μπλε σφουγγάρι ή το κάνεις σαντουιτσ, μπρος - πίσω μπλε σφουγγάρι και ανάμεσα ελαφρόπετρα.
Μιλάμε πάντα για overhead sump.

Lth1
18-10-15, 16:57
ετσι μια χαρουλα :-)

MINA
27-11-15, 17:45
Το ενυδρείο είναι ήδη στο μπαλκόνι από 1/11/2015. Λειτουργεί αβάδιστα.
Το σαμπ αντικαταστάθηκε από πλαστική δεξαμενή, 45 λίτρων, γεμάτη ελαφρόπετρα, που ήδη είχα.
Μέσα έβαλα τον βασιλικό, τον πόθο, τις ανούμπιες, τον κισσό καθώς και το ωραίο φύλλο. Δεν είναι μεγάλα αλλά έχουν πολύ καλή ανάπτυξη. Η αντλία είναι συνεχούς ροής -- για όσους τους ενδιαφέρει η ενυδρειοπονία.
Επίσης έβαλα πριν μερικές ημέρες και δύο βολβούς από νούφαρα λευκά.
Σε λίγο και το βίντεο.

MINA
16-12-15, 22:52
Όταν λέω σε λίγο .......... δεν το εννοώ ακριβώς.

https://www.youtube.com/watch?v=x9sui7uKPJk

tsala
16-12-15, 23:30
ωραιος! εχουν γινει δισκοι, σαν τα δικα μου :D:D:D
τι θερμακρασια εχεις τωρα?
εβαλες/ θα βαλεις καποια θερμανση?

MINA
17-12-15, 06:03
ωραιος! εχουν γινει δισκοι, σαν τα δικα μου :D:D:D
τι θερμακρασια εχεις τωρα?
εβαλες/ θα βαλεις καποια θερμανση?

Ευχαριστω
Η θερμοκρασια εχει φτασει και τους 13 , ισως και λιγοτερο.
Δεν την παρακολουθω συνεχεια.
Θερμανση extra δεν προβλεπει το project.

alexis cosmo
17-12-15, 06:09
Μονωσε το τοτε για να μην εχεις προβληματα.
Αν θες ριξε μια ματια στην μονωση που εκανε ο takis.gt
Που και αυτος τα εχει στην ταρατσα εξω.

MINA
17-12-15, 07:07
Μονωσε το τοτε για να μην εχεις προβληματα.
Αν θες ριξε μια ματια στην μονωση που εκανε ο takis.gt
Που και αυτος τα εχει στην ταρατσα εξω.

Δεν νομιζω να χρειαζεται μονωση. Τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια λιμνης. Οταν πεσει πολυ η θερμοκρασια ριχνουν τους ρυθμους τους......

tsala
17-12-15, 13:48
13 ειναι μια χαρα,τα δικα μου στους 13 ζευγαρωνουν:D
ετσι οπως τα ειδα νομιζα πως εχεις 3 :D
προβλημα με θερμοκρασια , σιγουρα δεν θα εχεις... αν βλεπεις οτι πεφτει κατω απο 6, τοτε ενα ντυσιμο με dow θα εισαι οκ.

MINA
17-12-15, 15:57
13 ειναι μια χαρα,τα δικα μου στους 13 ζευγαρωνουν:D
ετσι οπως τα ειδα νομιζα πως εχεις 3 :D
προβλημα με θερμοκρασια , σιγουρα δεν θα εχεις... αν βλεπεις οτι πεφτει κατω απο 6, τοτε ενα ντυσιμο με dow θα εισαι οκ.

Και τα δικα μου πριν μερικες ημερες....... ξαναγεννησαν
Δεν ειναι 3...... ειναι 6 μεγαλα και 3 απο γεννες , τα οποια εξελισονται σε γαιδουρια. Αλλα και εγω ταιζω απλοχερα.
Μπορει και 6 φορες την ημερα ειδικα το ΣΚ που ειμαι σπιτι

tsala
17-12-15, 16:37
Δεν ειναι 3.......
Εννοουσα 3 βαθμους, οχι 3 ψαρια ;)
ισως δεν το εθεσα σωστα..

MINA
18-12-15, 05:57
Εννοουσα 3 βαθμους, οχι 3 ψαρια ;)
ισως δεν το εθεσα σωστα..

Μεχρι τους 3 βαθμους.......... εχουμε καιρο!!!

Lth1
19-12-15, 08:50
Μια χαρουλα...να ρωτησω τι ταιζεις και γινονται τοσο μεγαλα,γτ θυμαμαι ενα απο αυτα τα μικρα πριν λιγο καιρο και τωρα το βλεπω να εχει παρει διαστασεις καλες...φτου φτου
καθως επισης με την θερμοκρασια δεν εχεις θεμα??Φαγητο και χαμηλη θερμοκρασια εννοω...λογω χαμηλου μεταβολισμου..
Κατα τα αλλα μια χαρα!Μπραβο!

MINA
19-12-15, 15:33
Μια χαρουλα...να ρωτησω τι ταιζεις και γινονται τοσο μεγαλα,γτ θυμαμαι ενα απο αυτα τα μικρα πριν λιγο καιρο και τωρα το βλεπω να εχει παρει διαστασεις καλες...φτου φτου
καθως επισης με την θερμοκρασια δεν εχεις θεμα??Φαγητο και χαμηλη θερμοκρασια εννοω...λογω χαμηλου μεταβολισμου..
Κατα τα αλλα μια χαρα!Μπραβο!

Ταιζω stics για χρυσοψαρα, σκουλικι, φυλλαρακι (πολυ ) και φακη του νερου.
Αλλα ταιζω συνεχεια,ολη τη μερα , επειδη δεν εχω θεμα με τα νιτρικα.
Αλλαγη νερου δεν εχω κανει 2 μηνες .
Στο μεταξυ ειδα και μικρα , δηλ. ειχα και γεννες.
Σχετικα με το μεταβολισμο τους : εχουν πεσει οι ρυθμοι τους αλλα οταν ριχνω φαγητο γινεται κολαση.

Lth1
19-12-15, 15:57
δηλ ανεξαρτητως την περιοδο τα ταραζεις στην τροφη...?σκουλικι ολοκληρο να φανταστω ετσι?

MINA
19-12-15, 20:57
δηλ ανεξαρτητως την περιοδο τα ταραζεις στην τροφη...?σκουλικι ολοκληρο να φανταστω ετσι?

Φετος ειναι η πρωτη χρονια που ειναι στο μπαλκονι για να ξεχειμωνιασουν. Απο φαγητο δεν εχω σταματησει να ριχνω οτι εριχνα και το καλοκαιρι. Σκουλικι βαζω bloodworm το οποιο μολις το βγαλω απο την καταψυξη το ριχνω μεσα. Σε 2 λεπτα δεν υπαρχει τιποτα. Ριχνω 6 κυβους καθε μερα.
Επειδη στο χωριο της γυναικας μου εχει πολλους γρυλλους ειδικα το βραδυ στους δρομους, το καλοκαιρι θα φροντισω να τους τρωνε με το κιλο τα σκασμενα.

delta66
19-12-15, 21:19
Με τον τροπο που γραφεις, να συμπερανω (?) οτι θελεις να πεις και να αποδειξεις, οτι αυτα που λενε για τη διαιτα των χρυσοψαρων σχετιζομενη με τη θερμοκρασια και το οτι χρειαζεται να αποψυχεται η κατεψυγμενη τροφη πριν το ταισμα, ειναι .... κουραφεξαλα?

MINA
19-12-15, 21:55
Με τον τροπο που γραφεις, να συμπερανω (?) οτι θελεις να πεις και να αποδειξεις, οτι αυτα που λενε για τη διαιτα των χρυσοψαρων σχετιζομενη με τη θερμοκρασια και το οτι χρειαζεται να αποψυχεται η κατεψυγμενη τροφη πριν το ταισμα, ειναι .... κουραφεξαλα?

Σπυρο δεν θελω να αποδειξω κατι.
Γραφω εμπειρικα τι κανω στο δικο μου ενυδρειο. Καλοδεχουμενες ολες οι αποψεις_προτασεις.
Νομιζω λοιπον οτι :
Αν τα ψαρια θελουν να περμενουν να αποψυχθει η τροφη, μπορουν να το κανουν, θα την εφτυναν. Δεν τα αναγκαζει κανεις να φανε.
Για το θεμα της διαιτας το χειμωνα..... δεν εχω αποψη.

Lth1
19-12-15, 22:15
Σπυρο δεν θελω να αποδειξω κατι.
Γραφω εμπειρικα τι κανω στο δικο μου ενυδρειο. Καλοδεχουμενες ολες οι αποψεις_προτασεις.
Νομιζω λοιπον οτι :
Αν τα ψαρια θελουν να περμενουν να αποψυχθει η τροφη, μπορουν να το κανουν, θα την εφτυναν. Δεν τα αναγκαζει κανεις να φανε.
Για το θεμα της διαιτας το χειμωνα..... δεν εχω αποψη.

και εγω εμπειρικα ρωταω για το τι γινεται στο ενυδρειου του μινα :)

delta66
20-12-15, 05:08
Σπυρο δεν θελω να αποδειξω κατι.
Γραφω εμπειρικα τι κανω στο δικο μου ενυδρειο. Καλοδεχουμενες ολες οι αποψεις_προτασεις.
Νομιζω λοιπον οτι :
Αν τα ψαρια θελουν να περμενουν να αποψυχθει η τροφη, μπορουν να το κανουν, θα την εφτυναν. Δεν τα αναγκαζει κανεις να φανε.
Για το θεμα της διαιτας το χειμωνα..... δεν εχω αποψη.
Πιστευεις γενικα δλδ οτι ΟΛΑ τα ψαρια των ενυδρειων δεν τα αναγκαζουμε να φανε (αργα ή γρηγορα) οτι θελουμε εμεις, αλλα εχουν δυνατοτητα επιλογης, αλλα και την υπομονη να περιμενουν να πεσει τροφη που να τους αρεσει και ειναι καλη και για την υγεια τους (ιδιως τα χρυσοψαρα :))

Αυτα τα αρθρα ειναι απο το thegab (απο τις πιο αξιοπιστες ιστοσελιδες για χρυσοψαρα).
Goldfish Nutrition
Part 1: The natural diet and digestive processes (http://thegab.org/Articles/GoldfishNutrition1.html)
Part 2: Food and Nutrition (http://thegab.org/Articles/GoldfishNutrition2.html)
Kι αυτα απο την hikari. (γιαπωνεζοι, εξειδικεμενοι ας πουμε στις τροφες χρυσοψαρων και Κοι)
http://hikari.info/topics/to_07.html

.

MINA
20-12-15, 06:33
[QUOTE=delta66;911390]Πιστευεις γενικα δλδ οτι ΟΛΑ τα ψαρια των ενυδρειων δεν τα αναγκαζουμε να φανε (αργα ή γρηγορα) οτι θελουμε εμεις, αλλα εχουν δυνατοτητα επιλογης, αλλα και την υπομονη να περιμενουν να πεσει τροφη που να τους αρεσει και ειναι καλη και για την υγεια τους (ιδιως τα χρυσοψαρα :))

Θετεις ηθικα ζητηματα. Εσυ δηλ. πιστευεις οτι υπαρχουν ψαρια ενυδρειων?
Οι τροφες hikari ειναι πολυ ανωτερες σε σχεση με αυτες που δινω. Ειναι λογικο να προτεινει ποσες φορες να ταιζεις με τις δικες του τροφες.
Φροντιζω να ταιζω οση ποσοτητα τρωνε και συχνα.
Δεν μπορω να τους επιβαλλω διαιτες του καλοκαιριου και του χειμωνα.

MINA
17-02-16, 17:58
Μετά από καιρό.........

https://www.youtube.com/watch?v=ekGfXPkTwnU

όλα τα σχόλια , δεκτά.

Τάκης
17-02-16, 18:03
Μια χαρά φαίνονται τα ψαράκια σου Παναγιώτη, στρουμπουλά στρουμπουλά
και φραουλίτσες είδα ε :)

Artemisia
17-02-16, 18:15
:smt023Το φίλτρο σου πρέπει να κάνει φανταστική δουλειά :D:D Να τα χαίρεσαι !!

tsala
17-02-16, 19:13
Ωραια πραγματα!!!
Κουκλια!

Lth1
17-02-16, 20:12
Και περιμενα καιρο την παρουσιαση σου :-) αυξηθηκανε οι ψαρουκλες σου ειδα??Φτου φτου αληθεια....η δουλεια με το υδροπονικη δουλεψε???

MINA
17-02-16, 20:52
Μια χαρά φαίνονται τα ψαράκια σου Παναγιώτη, στρουμπουλά στρουμπουλά
και φραουλίτσες είδα ε :)

Τακη σε ευχαριστω. Ειναι οπως λεμε απο ολα εχει ο μπαξες...
Οπως εχω ξαναγραψει αν δεν εντυπωσιαζομουν απο τα δικα σου ψαρια δεν θα εβαζα χρυσοψαρα ουτε θα τα εβαζα στο μπαλκονι το οποιο ηταν η καλλιτερη επιλογη.
-------------------------
:smt023Το φίλτρο σου πρέπει να κάνει φανταστική δουλειά :D:D Να τα χαίρεσαι !!

Αρτεμισια σε ευχαριστω. Τα νιτρικα ειναι 25 αυτη τη περιοδο και αρα θα κανω αλλαγη νερου. Τελευταια φορα αλλαξα το μισο πριν ενα μηνα και ειχα νιτρικα 10.
Τα φυτα λογω χειμωνα δεν αναπτυσσονται για αυτο ανεβαινουν τα νιτρικα. Σε κανα μηνα θα κατεβουν .
-------------------------
Ωραια πραγματα!!!
Κουκλια!

Σε ευχαριστω. Οταν μου λενε για χειμερινο ενυδρειο στην αυλη σκεφτομαι το δικο σου.....
-------------------------
Και περιμενα καιρο την παρουσιαση σου :-) αυξηθηκανε οι ψαρουκλες σου ειδα??Φτου φτου αληθεια....η δουλεια με το υδροπονικη δουλεψε???

Σε ευχαριστω. Δουλευει ξεκουραστα και μου δινει το πλεονεκτημα να παιζω.
Επισης ετοιμαζω νεο σαμπ...πιο οργανωμενο...

Lth1
17-02-16, 21:03
Για να δουμε :-)

MINA
30-04-16, 17:41
Το ενυδρειο τρεχει απροβληματιστα. Γεννες συνεχεια.
Αυτη τη φορα θα κρατησω τα μικρα θα τα μεγαλωσω και θα τα χαρισω σε φιλους του φορουμ. Φωτο . Βιντεο συντομα.

tsala
30-04-16, 20:26
Ωραιος!! Περιμενουμε φωτο/βιντεο:p

MINA
08-06-16, 10:59
Μερικές φωτο.

tsala
08-06-16, 11:12
Ωραια τα λελουδα!:p
Απ τον σωληνα στην τελευταια φωτο κατεβαινει το νερο στο ενυδρειο;
Πως και δεν εχεις πρασινο νερο στο main? Γιατι στο sump βλεπω πρασινο..

MINA
08-06-16, 13:05
Ωραια τα λελουδα!:p
Απ τον σωληνα στην τελευταια φωτο κατεβαινει το νερο στο ενυδρειο;
Πως και δεν εχεις πρασινο νερο στο main? Γιατι στο sump βλεπω πρασινο..

Ναι απο αυτή τη σωλήνα κατεβαίνει, είναι φ40.
Αυτή η πρασινίλα - άλγη είναι από το φως του ήλιου που χτυπάει το μισό ενυδρείο μετά τις 15:00.
Στο main δεν υπάρχει τέτοια άλγη επειδή την τρώνε τα χρυσόψαρα.
Στο sump, δεν έχω χρυσόψαρα , έχω μωρά και έχω πολλή άλγη την οποία κόβω ματσα κάθε 2-3 ημέρες και ταιζω τα χρυσόψαρα.
Στο sump έχω 10 περίπου μωρά ενός μήνα , τα οποία δεν τα έχω ταίσει ποτέ. Όλη τη μέρα βόσκουν στην άλγη.
Αν προσέξεις, στην αριστερή μεριά του σαμπ , που δεν χτυπάει ο ήλιος έχω λουλούδια και στη δεξιά , που το χτυπάει ο ήλιος έχω άλγη και μωρά.
Νιτρικά ενυδρείου κάτω από 5 ppm. Αλλαγές νερού 20% όχι στάνταρ . Κάθε 40-50 ημέρες.

stav
08-06-16, 14:39
Ωραια τα φυτα αλλα τραβα μια κοντινη φωτογραφια τα ψαρια
να τα χαρουμε.

tsala
08-06-16, 18:36
Πρασινο νερο (αιωρουμενη αλγη) εχεις η τριχοειδη;
Γιατι χρυσοψαρα δεν τρωνε την αιωρουμενη.

tsala
08-06-16, 19:21
Και το λεω ,επειδη βλεπω απο το ενυδρειο μου, που εχω πρασινο νερο και δεν εξαφανιζεται η μειωνεται ποτε..
Σιγουρα τσιμπανε , και καλυτερα ο γοννος , αλλα δεν ειναι ικανα να εξαφανισουν πρασινο νερο ,εφοσον χτυπαει καποιες ωρες ο ηλιος.
Γι αυτο λεω δεν τρωνε , δλδ δεν κανουν καποια διαφορα στην αιωρουμενη αλγη.

MINA
08-06-16, 20:50
Και το λεω ,επειδη βλεπω απο το ενυδρειο μου, που εχω πρασινο νερο και δεν εξαφανιζεται η μειωνεται ποτε..
Σιγουρα τσιμπανε , και καλυτερα ο γοννος , αλλα δεν ειναι ικανα να εξαφανισουν πρασινο νερο ,εφοσον χτυπαει καποιες ωρες ο ηλιος.
Γι αυτο λεω δεν τρωνε , δλδ δεν κανουν καποια διαφορα στην αιωρουμενη αλγη.

Πρασινο νερο δεν εχω. Ουτε ομως τριχοειδη θα την ελεγα. Ειναι σαν μαλλι της γριας, δεν ξερω αν αυτη ειναι η τριχοειδης. Την τρωνε ομως παρα πολυ.
-------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=lepzfJUgsTo

Ετσι ήταν όταν πρωτοστήθηκε το σαμπ.

tsala
08-06-16, 20:50
Α,οκ τοτε, ναι..αλλαζει το πραμα!

MINA
08-06-16, 20:52
https://www.youtube.com/watch?v=lepzfJUgsTo

Όταν πρωτοστήθηκε.

delta66
08-06-16, 21:09
Τι μαρκα ειναι ο μαγνητης σου?

MINA
09-06-16, 08:49
Τι μαρκα ειναι ο μαγνητης σου?

Mag float , καταλοιπο απο το reef sps που ειχα.

GN_AZ
09-06-16, 09:22
άσχετο αλλά το υγρόμετρο - θερμόμετρο της Avidsen που έχεις να ξέρεις ότι δεν είναι κ πολύ ακριβές. μη βασίζεσαι πολύ στις ενδείξεις του

MINA
09-06-16, 09:48
άσχετο αλλά το υγρόμετρο - θερμόμετρο της Avidsen που έχεις να ξέρεις ότι δεν είναι κ πολύ ακριβές. μη βασίζεσαι πολύ στις ενδείξεις του

Το ειχα παρει 5 ευρω. Το ειχα μεσα, βγηκε εξω και εχει πορεια προς τα σκουπιδια.

Τάκης
09-06-16, 09:57
Όπως θα καταλάβατε φίλοι μου,
το μυστικό είναι το φως του Ζωοδότη Ήλιου,
είναι αναντικατάστατο

GN_AZ
09-06-16, 10:01
Το ειχα παρει 5 ευρω. Το ειχα μεσα, βγηκε εξω και εχει πορεια προς τα σκουπιδια.

νομίζω ότι είναι μονόδρομος :D:D:D

το έχω τεστάρει με 4-5 διαφορετικά κ γράφει ότι να 'ναι. το βγάζεις στη βροχή κ σου δείχνει 50% υγρασία :smt120

το κρατάω απλά για την ένδειξη πλέον. ξέρω δλδ ότι όταν γράφει 25C (21 πραγματικά) κοιμάται ευχάριστα ο γιός :rolleyes:

tsala
09-06-16, 12:25
Τι φως βρε Τακη ,γεμισαμε πρασινα νερα..
Παρηγγειλα uv , για να δω ασπρη μερα!:D:D

Τάκης
09-06-16, 12:48
Γιάννη, το φως όμως στα φυτά που είναι στο σαμπ και
στη τριχοειδή που είναι και αυτή στο σαμπ καταναλώνουν τα νιτρικά

tsala
09-06-16, 14:40
Σωστα , αν χτυπαει ομως στο ενυδρειο οπως σ εμενα καποιες ωρες , την εβαψες!!!:D

MINA
20-08-17, 16:35
Μετά από λίγο καιρό το ενυδρείο υπάρχει ακόμα.
Είναι στο μπαλκόνι χωρίς θερμοστάτη και φωτισμό.


https://www.youtube.com/watch?v=O6zH6c1yjZM

delta66
20-08-17, 17:10
Γιατι ειναι φοβισμενα?
Δεν βλεπω οξυγονωση καθολου.
Τι θερμοκρασια εχει το νερο?

MINA
20-08-17, 17:19
Γιατι ειναι φοβισμενα?
Δεν βλεπω οξυγονωση καθολου.
Τι θερμοκρασια εχει το νερο?

Τα έχω ταίσει άλγες και κάθονται να χωνεψουν. Πάντα αυτό κάνουν. Έχω άλγες στο σαμπ και κάθε μέρα εκτός του κανονικού φαγητού ρίχνω και τις πρασινάδες.
Άλλωστε φαίνονται στο βίντεο να αιωρούνται.
Οξυγόνωση έχει από την πτώση του νερού του σαμπ στο κυρίως ενυδρείο.
Θερμοκρασία δεν μετράω πλέον. Είναι στο μπαλκόνι σε σκιά όλη την ημέρα. Μετά της 7 το βλέπει ο ήλιος για 1 ώρα και όχι ολόκληρο.

delta66
20-08-17, 17:41
Η αναταραξη φαινεται μικρη, αλλα αφου εχεις διαπιστωσει οτι φτανει, ΟΚ.
Δεν εχει μονιμο θερμομετρο το ενυδρειο?

MINA
20-08-17, 18:00
Η αναταραξη φαινεται μικρη, αλλα αφου εχεις διαπιστωσει οτι φτανει, ΟΚ.
Δεν εχει μονιμο θερμομετρο το ενυδρειο?

Δεν έχω κάνει κάποια διαπίστωση. Άλλωστε ποιός μπορεί να κάνει τέτοια διαπίστωση και πως.
Σαν ανατάραξη αυτή έχω συν την ρίψη του νερού προς το σαμπ.
Φυσικά ότι περισσότερο τόσο - ίσως - το καλλίτερο.
Δεν έχω ούτε θερμόμετρο, ούτε θερμοστάτη, ούτε φωτιστικό.
Όταν το πρωτοέστησα , πριν 2,5 χρόνια, είχα όλο το εξοπλισμό ένος reef τον οποίο και είχα αρχικά ενσωματώσει στα χρυσόψαρα. Μετά από ένα χρόνο παρατηρήσεων άρχισα να αφαιρώ κάποια πράγματα μέχρι που τα αφαίρεσα όλα.
Το ενυδρείο τρέχει μόνο του με συνεχείς γέννες. Στο βίντεο φαίνονται δύο νέα μικρά τριών μηνών.

janickrules
20-08-17, 19:00
θερμομετρο πρεπει να εχουμε μονιμα.

ειναι ο μονος τροπος να ξερουμε ποτε πρεπει να επεμβουμε με θερμοστατη ή ανεμιστηρακια.

MINA
21-08-17, 07:24
θερμομετρο πρεπει να εχουμε μονιμα.

ειναι ο μονος τροπος να ξερουμε ποτε πρεπει να επεμβουμε με θερμοστατη ή ανεμιστηρακια.


Εχεις απολυτο δικιο. Το ενυδρειο ομως το παρατηρουσα για 1 περιπου χρονο με ολο σχεδον τον εξοπλισμο και τα τεστ ενος reef .Με τον καιρο ομως και επειδη τιποτα δεν αλλαζε ή τιποτα δεν αλλαζα , δεν εβλεπα κατι περιεργο. Ετσι αρχισα να μην αντικαθιστω τα τεστ που εληγαν και να αφαιρω πραγματα οπως αυτοματη αναπληρωση.
Θερμοκρασια που μετρησα εχθες στις 17,00 ειχε 29 και σημερα το πρωι 27. Κοιταζοντας το excel που συντηρουσα καποτε , τετοια εποχη Αυγουστο ημουν στα ιδια επιπεδα.

delta66
21-08-17, 10:04
Οκ αλλα ένα βυθιζομενο θερμόμετρο κοστίζει 2-3 ευρω.
Έτσι για να ρίχνουμε μια ματια.
Ποτε δεν ξέρεις τι μπορει να γίνει.

MINA
21-08-17, 10:41
Οκ αλλα ένα βυθιζομενο θερμόμετρο κοστίζει 2-3 ευρω.
Έτσι για να ρίχνουμε μια ματια.
Ποτε δεν ξέρεις τι μπορει να γίνει.

Μου είχε πέσει πέρυσι ένας θερμοστατης ,της sera ,στο sump . Το βρήκα χθες και μέτρησα.

delta66
21-08-17, 10:59
Μου είχε πέσει πέρυσι ένας θερμοστατης ,της sera ,στο sump . Το βρήκα χθες και μέτρησα.

Θερμαντικο σωμα εννοείς? Heater?

MINA
21-08-17, 11:03
Θερμαντικο σωμα εννοείς? Heater?

Θερμόμετρο .... ήθελα να γράψω.

MINA
29-01-22, 22:06
Επιστρέφω στο τελευταίο μου μήνυμα, μετά από 5 χρόνια , ξαναμπαίνω στο αγαπημένο φορουμ και με χαρά διαπίστωσα ότι είναι ακόμα ενεργό και δυναμικό.
Συγχαρητήρια στους διαχειριστές!

Σε μετακόμιση που έκανα, σταμάτησα το χόμπι χαρίζοντας όλα τα χρυσόψαρα ακόμα και το ενυδρείο με το σαμπ. Είχα αυτό https://youtu.be/8wNe7B_CCTM, πήγα σε αυτό https://youtu.be/vBlT2IMbQb8 και αυτό https://youtu.be/2ZNcrzchwk4 και τώρα είμαι εδώ https://youtu.be/wF15kHFY4ZU και εδώ https://youtu.be/TQxeqU8Bu5g.
Βέβαια όλο αυτό το διάστημα δεν τεμπελιασα αλλά έφτιαξα και μερικά τέτοια: https://youtu.be/Wa_J1GhBCLI

Στο νέο σπίτι, επειδή υπάρχει χώρος σκέφτομαι πάλι μια αρχή με κάτι πιο μεγάλο πχ 150 Χ 100 Χ 100.

Έχω όμως και μια απορία:
Πόσοι από αυτούς που γράφανε στο φόρουμ το 2017, είναι ακόμα εδώ?

Παναγιώτης

Κλεόβουλος
30-01-22, 01:56
Γειά σου Παναγιώτη.
Με το καλό η επανεκκίνηση!
......
Έχω όμως και μια απορία:
Πόσοι από αυτούς που γράφανε στο φόρουμ το 2017, είναι ακόμα εδώ?

Παναγιώτης
Πολλοί όπως θα διαπιστώσεις. Όχι όλοι βέβαια καθώς πολλά έχουν αλλάξει από τότε ;)

tkalamat
30-01-22, 14:13
Στο νέο σπίτι, επειδή υπάρχει χώρος σκέφτομαι πάλι μια αρχή με κάτι πιο μεγάλο πχ 150 Χ 100 Χ 100.

Έχω όμως και μια απορία:
Πόσοι από αυτούς που γράφανε στο φόρουμ το 2017, είναι ακόμα εδώ?

Παναγιώτης[/QUOTE]

Με το καλό το θηρίο σου