PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξυφοφοράκια!!! παρακαλώ πληροφορίες!


ASSOS
24-08-05, 17:53
Χαιρετίζω όλο το forum σαν νεό μέλος!
Παιδιά είστε πραγματικά φοβεροί και οι πληροφορίες που μπορεί να πάρει κανείς από εδώ είναι πολλές και χρήσιμες!

Μόλις γίναμε και εμείς γονείς!!!
Πριν από λίγες ώρες πήρα μια γεννήστρα για την ετοιμόγενη ξιφοφορίνα μας. Ίσως περίμενε να απομονοθεί από τον αρσενικό, που την κινήγαγε συνέχεια μέσα στο ενυδρείο, για να γεννήσει και έτσι πριν από λίγο πρόσεξα ότι είχε κάνει 14 μικρά.
Μου φάνηκε ότι τα κινήγαγε.... και την έβγαλα από την γεννήστρα αμέσως παρ'οτι είχε ακόμα και άλλα μαυράκια στην κοιλιά.
Αφού έβαλα το διαχωριστικό στην γεννήστρα την ξαναέβαλα μέσα για να ολοκληρώσει την γέννα της και την ταϊσα.

Έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. μετά από πόση ώρα ολοκληρώνετε η γέννα, δηλ βγάζει και το τελευταίο ψαράκι?
2. Τα μικρά είναι στον πάτο της γεννήστρας και κινούνται πολύ λίγο. Αυτό συμβαίνει γιατί είναι νεογέννητα ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Ύστερα από ώρα θα αρχίσουν να κολιμπάνε?
3. Έτριψα flakes TetraRubin που έχω και έρυξα στην ταϊστρα και πήγε στον πάτο. Καλά έκανα ή έπρεπε να περιμένω μέχρι να αρχίσουν να κολλιμπάνε για να τα ταϊσω?
4. Τι άλλο εκτός από flakes και αυγό (που δεν θέλω) μπορώ να τα ταϊσω?
5. Μέχρι πόσες μέρες μπορούν να μείνουν στην γεννήστρα μέχρι να τα αφήσω στο ενυδρείο?

Όποιος γνωρίζει για τα παραπάνω παρακαλώ να απαντήσει. Θέλω να ζήσουν όσο γίνεται περισσότερα για να τα δώσω σε φίλους που περιμένουν!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
25-08-05, 09:16
Καλοσήρθες ASSOS. Πρώτον καλό είναι να μην χρησιμοποιείς γεννήστρα γιατί στρεσάρονται και πολλές φορές κρατάνε τα μωρά και δεν γεννάνε, αν έχεις την δυνατότητα και χώρο πάρε ένα μικρό ενυδρειάκι ή στο κυρίος ενυδρείο σου βάλε φυτά java moss και κυρίως κάποια επιφάνειας. Τα γκάπι και τα ξιφοφοράκια τρώνε τα μωρά τους στα πλάτυ και στα μολλύ παίζετε, εμένα δεν μου τα τρώνε. Τα μωρά κακός τα τάισες την πρώτη μέρα δεν τρωνε μέχρι να αποροφήσουν το σάκο απο αύριο ρίχνε λίγο φαγητό, πρέπει να τα ταϊζεις 3-4 φορές την ημέρα πάντα απο λίγο, τροφές υπάρχουν έτοιμες είναι σαν σκόνη παρε μια που να έχει και βιταμίνες ή σπιρουλίνα, αυγό δεν χρειάζεται να φτιάξεις για μένα είναι περιττό όλες τις γέννες τις έχω μεγαλώσει έτσι, η άλλη λύση είναι να φτιάξεις αρτέμια είναι λίγο μπελάς για μένα πάντα. Τον πάτο της γεννήστρα πρέπει να τον καθαρίζεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενα λάστιχο μικρού διαμετρίματος σαν αυτο που βάζουμε στην αεραντλία.Τα μωρά πρέπει να τα αφήσεις περίπου κανα 2μηνο για να είσαι σίγουρος πως δεν θα έχεις απώλειες δηλ να είναι τουλάχοστον 1.5 πόντο τώρα αν εκεί που θες να τα δώσεις δεν υπάρχουν άλλα ψαράκια μπορείς και σε 15 μέρες θα είναι βέβαια ακόμη μωρούλια αλλά δεν θα πάθουν τίποτα. Αυτά ελπίζω να σε φώτισα λίγο ότι άλλο θες ρώτα . Τζίνια

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
25-08-05, 09:26
Α ξέχασα.. για το πότε ολοκληρώνεται η γέννα δεν μπορεί να σου πει κανείς με σιγουριά ανάλογα σε τι φάση είναι πόσα μωρά έχει μπορεί να σου κρατήσει απο 15 λεπτά μέχρι και 2 μέρες. Εμένα μου έτυχε πριν 1 μήνα με μια ballon molly να την πάρω απο το pet που μου την είχαν κρατήσει γιατί μόλις είχα αγοράσει το καινούργιο μου ενυδρείο και δεν είχα να την βάλω κάπου όταν μετά απο μια βδομάδα έπρεπε αναγκαστικά να την πάρω γιατί ήταν η μόνη που είχε μείνει και του τη ζητούσαν και του σπάγαν τα νεύρα γιατί έπρεπε να λέει όχι και τον κοιτάζαν καλά καλά πήραν την μαμά και όλο το συγγενολόι δηλ μόνο 25 μωρά. Την έβαλα μόνη της στο νέο και τα μωρά στο ενυδρείο - γεννήστρα με αποτέλεσμα μετά απο 2 μέρες να κάνει άλλα 15 μωρούλια και πάθαμε σοκ, όχι γιατί γέννησε αλλά γιατί γίνανε παρά πολλά συνολικά με όλα τα υπόλοιπα πάνω απο 100!!!!

torm
25-08-05, 09:27
Χαιρετίζω όλο το forum σαν νεό μέλος!
Παιδιά είστε πραγματικά φοβεροί και οι πληροφορίες που μπορεί να πάρει κανείς από εδώ είναι πολλές και χρήσιμες!

Μόλις γίναμε και εμείς γονείς!!!
Πριν από λίγες ώρες πήρα μια γεννήστρα για την ετοιμόγενη ξιφοφορίνα μας. Ίσως περίμενε να απομονοθεί από τον αρσενικό, που την κινήγαγε συνέχεια μέσα στο ενυδρείο, για να γεννήσει και έτσι πριν από λίγο πρόσεξα ότι είχε κάνει 14 μικρά.
Μου φάνηκε ότι τα κινήγαγε.... και την έβγαλα από την γεννήστρα αμέσως παρ'οτι είχε ακόμα και άλλα μαυράκια στην κοιλιά.
Αφού έβαλα το διαχωριστικό στην γεννήστρα την ξαναέβαλα μέσα για να ολοκληρώσει την γέννα της και την ταϊσα.

Έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. μετά από πόση ώρα ολοκληρώνετε η γέννα, δηλ βγάζει και το τελευταίο ψαράκι?
2. Τα μικρά είναι στον πάτο της γεννήστρας και κινούνται πολύ λίγο. Αυτό συμβαίνει γιατί είναι νεογέννητα ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Ύστερα από ώρα θα αρχίσουν να κολιμπάνε?
3. Έτριψα flakes TetraRubin που έχω και έρυξα στην ταϊστρα και πήγε στον πάτο. Καλά έκανα ή έπρεπε να περιμένω μέχρι να αρχίσουν να κολλιμπάνε για να τα ταϊσω?
4. Τι άλλο εκτός από flakes και αυγό (που δεν θέλω) μπορώ να τα ταϊσω?
5. Μέχρι πόσες μέρες μπορούν να μείνουν στην γεννήστρα μέχρι να τα αφήσω στο ενυδρείο?

Όποιος γνωρίζει για τα παραπάνω παρακαλώ να απαντήσει. Θέλω να ζήσουν όσο γίνεται περισσότερα για να τα δώσω σε φίλους που περιμένουν!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συγχαρητήρια για τα γεννητούρια σου!
1. Μπορεί να γεννάει 1-2 ώρες ή και πολύ περισσότερες. Αν την παρακολουθείς και δείς ότι σταματούν να βγαίνουν μικρά για κάνα μισάωρο τότε μάλλον έχει τελειώσει.
2. Τα νεογέννητα ξιφοφοράκια γενικά μένουν στον πάτο του ενυδρείου και προσπαθούν να κρυφτούν εκει. Είναι το ένστικτό τους. Σιγά σιγά θα κολυμπούν και περισσότερο.
3. Καλύτερα πάρε έτοιμη τριμμένη τροφή για μωρά. Είναι πιο λεπτοί οι κόκκοι απο αυτούς που μπορείς να φτιάξεις εσύ, ώστε να χωρούν στο στόμα των μικρών. Επίσης θα εκτιμήσουν και τη spirulina σε σκόνη.
4. Τάισε αυτά τα 2 που είπα πιο πάνω. Επίσης μπορείς να ταίσεις κατεψυγμένη artemia ή και ζωντανή (να την φτιάχνεις μόνος σου δηλαδή), αλλά αυτό είναι λίγο μπελάς. Ποιός σου είπε να ταϊσεις αυγό; Αν το δοκιμάσεις το πιο πιθανό είναι να αποκτήσεις ένα ενυδρείο μπάχαλο.
5. Μέχρι να είναι αρκετά μεγάλα ώστε να μη χωρούν στο στόμα των μεγαλύτερων ψαριών του ενυδρείου.

Επίσης μερικές γενικότερες συμβουλές:
1. Καλύτερα να μη χρησιμοποιείς γεννήστρα. Η θηλυκιές στρεσάρονται πολύ εκεί και θα έχεις πολλούς θανάτους ή και αποτυχημένες γέννες με τα μικρά νεκρά. Καλύτερα να εξοπλίσεις ένα 10λιτρο ή 20λιτρο ενυδρείο και να φτιάξεις αρκετές κρυψώνες και να βάζεις εκεί τη θηλυκιά να γεννάει.
2. Οι ξιφοφορίνες γεννούν συνήθως κάθε 30-32 μέρες, άρα θα έχεις πολλές γέννες.
3. Τα μικρά πρέπει να ταίζονται πολλές φορές τη μέρα (4 μίνιμουμ) όχι με πολλή τροφή όμως. Όση μπορούν να φάνε μέσα σε κανα λεπτό. Επίσης είναι πολύ σημαντικό να έχουν πολύ καθαρό νερό. Αν τα έχεις μέσα στη γεννήστρα θα προσέξεις ότι σιγά σιγά θα μαζεύεται βρώμα στον πάτο οπότε πρέπει να τη 'σιφωνάρεις' με κάποιο τρόπο.
4. Όπως είπα παραπάνω η ποιότητα του νερού είναι πολύ βασική για τα μικρά. Πρέπει να κρατάς την ποιότητα του νερού του ενυδρείου σου σε πολύ καλά επίπεδα και όταν κάνεις αλλαγές να προσέχεις την διαφορά θερμοκρασίας του νερού που θα προσθέτεις (καλό είναι να μην ξεπερνά τον 1 βαθμό) για να μην πουντιάσουν τα βρωμόπαιδα!
5. Τα ψάρια όσο περισσότερα λίτρα έχουν στη διάθεσή τους τόσο πιο πολύ μεγαλώνουν. Αυτό ισχύει πολύ για τα μικρά. Αν τα έχεις στη γεννήστρα θα αργήσουν πάρα πολύ να μεγαλώσουν. Καλύτερα πάρε κάνα 20λιτρο με φίλτρο και θερμοστάτη και βάλτα εκεί. Θα μεγαλώσουν πολύ πιο γρήγορα.

DimmyF
25-08-05, 12:33
Συγχαρητήρια και από μένα ASSOS!!
Γενικά συμφωνώ με όσα αναφέρθηκαν παραπάνω.
Θέλω να προσθέσω κάτι σχετικά με τη γενήστρα:
Αν πρέπει να τα κρατήσεις κ άλλο μέσα σε αυτή τα μικρά για κάποιο λόγο (πχ.αν δεν έχεις στο ενυδρείο σου java moss ή κάποιο φυτό να κρύβονται ή αν δεν έχεις άλλο μικρό ενυδρείο μαιευτήριο), θα πρέπει να φροντίζεις για την καλή ποιότητα του νερού. Όπως αναφέρθηκε με το συφονάρισμα θα καθαρίζεις τον πάτο. Για το νερό που βρίσκεται μέσα σε αυτή μπορείς κάθε τόσο να την ανασηκώνεις προσεκτικά με τα χέρια σου (όχι τελείως έξω απ'το νερό...) και να την ξαναβυθίζεις. Με αυτό τον τρόπο ανανεώνεις το νερό μέσα στη γεννήστρα το οποίο είναι 'σχετικά' στάσιμο αφού οι μικρές τρύπες της γεννήστρας δεν επιτρέπουν ελεύθερη ροή.

ASSOS
25-08-05, 13:12
Ευχαριστώ για της πληροφορίες!

Τελικά μέσα σε 4-5 ώρες έβγαλα την μάνα από την γεννήστρα. Όταν άρχισαν να κολλιμπάνε πήγαν στην επιφάνεια και διαπίστωσα ότι ζούσαν τα 8 από τα 14.
Σήμερα το πρωϊ πήγα και πήρα έτοιμη τροφή από το Pet Shop (wardley, Small Fry). Έιναι ρευστή και έχει μέσα Αυγό, Μαγιά, βιταμίνες κ.α.

Με συχνές αλλαγές και σωστό ταϊσμα πιστεύω ότι θα ζήσουν και τα 8.

Δυστιχώς δεν μπορώ να πάρω και άλλο ενυδρείο οπότε θα περιμένω να μεγαλώσουν για να τα αφήσω με τα άλλα. Το ενυδρείο μου είναι πραγματικά "Κοινωνικό" :) με πολλούς εχθρούς για τα μικρά όπως π.χ. 3 σκαλάρια...

Ερώτηση:
Τα τσάμια του ενυδρείου απόκτησαν κάποια άσπρα στίγματα... κάτι σα άλλατα. Τι είναι αυτό; Πρέπει να το καθαρίσω με τον μαγνήτη ή να το αφήσω μήπως και κάνει καλό ή είναι τροφή για τους γλύφτες;

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
25-08-05, 14:03
Αυτή κυρίως είναι για ωοτόκα και θα σου κάνουν το νερό χάλια καλύτερα να έπερνες σκόνη εμένα αυτή η τροφή δεν μου άρεσε να πω την αλήθεια. Τα δικά μου μεγαλώνουν μια χαρά με τη σκόνη τόσους μήνες.

ASSOS
28-08-05, 11:41
Τελικά επέζησε μόνο 1. :( και αυτό δεν ξέρω εάν τα καταφέρει!

Του ανανεώνω στην ταϊστρα που είναι 3-4 φορές την ημέρα με φρέσκο νερό.

Επίσης το ταϊζω 3 φορές την ημέρα και έπειτα από μισή ώρα του ανανεώνω το νερό για να μην μένει σε βρώμικο.

Η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 28-29.

Τι μπορεί να έκανα λάθος?!

torm
28-08-05, 12:26
Τελικά επέζησε μόνο 1. :( και αυτό δεν ξέρω εάν τα καταφέρει!

Του ανανεώνω στην ταϊστρα που είναι 3-4 φορές την ημέρα με φρέσκο νερό.

Επίσης το ταϊζω 3 φορές την ημέρα και έπειτα από μισή ώρα του ανανεώνω το νερό για να μην μένει σε βρώμικο.

Η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 28-29.

Τι μπορεί να έκανα λάθος?!

Μήπως η ποιότητα του νερού σου δεν είναι καλή; Έχεις κάνει καθόλου τέστ στο νερό σου;
Επίσης δεν ξέρω τι λέει αυτή η υγρή τροφή καθότι δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ. Η έτοιμη τριμμένη τροφή (π.χ. Tetra MinBaby) είναι εγγυημένη.

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
29-08-05, 10:17
Καθε 3-4 μέρες το πολύ θέλει καθάρισμα η ταϊστρα όχι 3-4 φορές την ημέρα δεν τους κάνεις καλό μπορεί γι αυτό να πέθαναν. Τις πρώτες μέρες τα αφήνουμε στο νερό που γεννηθήκαν όχι μεταβολές δεν κανει είναι λάθος :smt018

karalioman
26-11-05, 00:02
[
Να ρωτήσω κάτι και εγώ σχετικά με τους ξυφοφορους? Έγινα μπαμπάς εδώ και 4 μέρες. Αλλά μετά την γεννά η θηλύκια είχε επάνω στο σώματης κάτι σαν άσπρες φισαλιδε και κάθετε μέχρι και σήμερα χαμηλά στον πάτο. Είναι από την γεννά η μήπως κάτι τρομαχτικό?:confused:

ASSOS
26-11-05, 02:26
[
Να ρωτήσω κάτι και εγώ σχετικά με τους ξυφοφορους? Έγινα μπαμπάς εδώ και 4 μέρες. Αλλά μετά την γεννά η θηλύκια είχε επάνω στο σώματης κάτι σαν άσπρες φισαλιδε και κάθετε μέχρι και σήμερα χαμηλά στον πάτο. Είναι από την γεννά η μήπως κάτι τρομαχτικό?:confused:

Εάν την έχεις σε μικρό χόρο μαζί με τα νεογέννητα κάνε αλλαγή στο νερό οπωσδήποτε. Επήσεις μπορεί να φταίει η τροφή. Εγώ τα τάϊσα χάπι (ταμπλετες) τριμένο για δοκιμή και γέμισε η ταίστρα φισαλίδες και βρώμαγε μέσα σε λίγες ώρες και άρχησαν να ψωφάνε. Γλύτωσα αρκετά αφού άλλαξα νερό και συνέχισα να ταϊζω με υγρή τροφή και τριμένα flakes.

halvas69
26-11-05, 02:33
Από την ώρα που τρώνε τα τριμένα flakes δεν χρειάζεται να ρίχνεις την υγρή τροφή καθώς θα επιβαρύνει το νερό αρκετά.