PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραχος ασβεστολιθικος απο θαλασσα!


neofytou_giwrgos
24-05-15, 22:02
Παιδια βρηκα βραχους ασβεστολιθικους απο θαλασσα και αναρωτιεμαι αν μπορω να τους βαλω στο ενυδρειο.το ενυδρειο τρεχει εδω και ενα μηνα χωρις κανενα φιλοξενουμενο ακομη..αν μπορω να τον βαλω μεσα τι πρεπει να κανω πρωτα? Ειναι παναλαφρος και ειναι γεματος τρυπες.σαν αυτον που πουλανε..
-------------------------
Σημειωση.ηταν μεσα στον βυθο ο ενας βραχος και ο αλλος εξω στη ξηρα..

Παναγιώτης Κ
24-05-15, 22:02
Παιδια βρηκα βραχους ασβεστολιθικους απο θαλασσα και αναρωτιεμαι αν μπορω να τους βαλω στο ενυδρειο.το ενυδρειο τρεχει εδω και ενα μηνα χωρις κανενα φιλοξενουμενο ακομη..αν μπορω να τον βαλω μεσα τι πρεπει να κανω πρωτα? Ειναι παναλαφρος και ειναι γεματος τρυπες.σαν αυτον που πουλανε..
ριχτον μια φωτό.

neofytou_giwrgos
24-05-15, 22:05
Φωτο δεν μπορω να βγαλω αδερφε..εχει σπασει η καμερα του κινητου προχθες..το παταω να ανοιξει και δεν ανοιγει..κανω επανεκκινηση το τηλ και παλι τα ιδια..
-------------------------
Εχεις υποψη τι μπορω να κανω φιλε?

nicpapa
24-05-15, 22:27
Παιδια βρηκα βραχους ασβεστολιθικους απο θαλασσα και αναρωτιεμαι αν μπορω να τους βαλω στο ενυδρειο.το ενυδρειο τρεχει εδω και ενα μηνα χωρις κανενα φιλοξενουμενο ακομη..αν μπορω να τον βαλω μεσα τι πρεπει να κανω πρωτα? Ειναι παναλαφρος και ειναι γεματος τρυπες.σαν αυτον που πουλανε..
-------------------------
Σημειωση.ηταν μεσα στον βυθο ο ενας βραχος και ο αλλος εξω στη ξηρα..
Προσεξε γιατι ετσι θα μεταφερεις ανεπιθυμητους οργανισμους...

Παναγιώτης Κ
25-05-15, 08:01
Φωτο δεν μπορω να βγαλω αδερφε..εχει σπασει η καμερα του κινητου προχθες..το παταω να ανοιξει και δεν ανοιγει..κανω επανεκκινηση το τηλ και παλι τα ιδια..
-------------------------
Εχεις υποψη τι μπορω να κανω φιλε?
Ξεπλύνει τους καλά, βάλτους μέσα στο ξύδι για δυο μέρες, ξεπλύνε και τρίψε τους καλά και βάλτους άλλες 2 μέρες σε γκυκο νερό και αλλαζε το τακτικά. Πιστεύω θα είσαι κομπλέ μετά.

Άλλα καλο είναι να τον δούμε πρώτα

Sakisdraminos
25-05-15, 08:58
Φιλε αμα προοριζεται για θαλασσινο και ειναι τραγανα αυτο που βρηκες το μονο που εχεις να κανεις ειναι να τον νεκρωσεις να τον καθαρισεις και μπλουμ.
εγω στο νανο μου εχω αρκετο.
Επισις πιστευω οτι ειναι καλυτερος απο τον τροπικο!

neofytou_giwrgos
25-05-15, 22:36
Θα σας ακουσω αδερφια !θα τον καθαρισω καλα και να τον βαλω! Το ξυδι δεν επηρεαζει τιποτα ομως??
-------------------------
Δεν ειναι καλυτερα να τον βρασω σε νερο σε πολλους βαθμους??

Παναγιώτης Κ
25-05-15, 23:17
Θα σας ακουσω αδερφια !θα τον καθαρισω καλα και να τον βαλω! Το ξυδι δεν επηρεαζει τιποτα ομως??
-------------------------
Δεν ειναι καλυτερα να τον βρασω σε νερο σε πολλους βαθμους??
το ξύδι αν το ξεπλύνει καλά δεν έχει θέμα.
Το βράσιμο είναι εξίσου καλο.

neofytou_giwrgos
26-05-15, 14:18
Ενταξει φιλε ευχαριστω πολυ!!

neofytou_giwrgos
04-06-15, 18:17
7233172332

neofytou_giwrgos
04-06-15, 18:24
Ειναι καλοι οι βραχοι παιδια? Θα κανουν καλο στο ενυδρειο η απλα ντεκορ?

Παναγιώτης Κ
04-06-15, 19:35
Καλός φαίνεται.
Δεν χάνεις τίποτα να τον βάλλεις.

neofytou_giwrgos
04-06-15, 19:36
Εχω γυρω στα 100 κιλα τετοιο. Αλλα πρωτα πρεπει να υον βρασω και να τον εχω σε αλμυρο νερο για λιγο καιρο και να κανω μετρησεις ετσι? Αμμονια και ασβεστιο αν δεν κανω λαθος

Παναγιώτης Κ
04-06-15, 19:39
Εχω γυρω στα 100 κιλα τετοιο. Αλλα πρωτα πρεπει να υον βρασω και να τον εχω σε αλμυρο νερο για λιγο καιρο και να κανω μετρησεις ετσι? Αμμονια και ασβεστιο αν δεν κανω λαθος

Εφοσον το ενυδρειο ειναι στρωμενο απλα θα βαλλεις και αυτον να αποικιστει.
Δεν χρειαζεται να μετρησεις αμμωνια. Νιτρικα κρατα χαμηλα και εισαι οκ.
Πόσο ζωντανό βράχο έχεις;
Θα σε βοηθήσουν και τα βακτήρια να αποικιστεί πιο γρήγορα.;)

neofytou_giwrgos
04-06-15, 19:41
Δεν εχω ζωντανο φιλε..μολις εστρωσα το ενυδρειο και φιλοξενει δυο ψαρακια yellowtail..τι πρεπει να κανω?

Παναγιώτης Κ
04-06-15, 21:40
Δεν εχω ζωντανο φιλε..μολις εστρωσα το ενυδρειο και φιλοξενει δυο ψαρακια yellowtail..τι πρεπει να κανω?
Βάλτο μέσα. Θα ζωντανέψει. Δεν έχει θέμα.

neofytou_giwrgos
05-06-15, 06:08
Ενταξει φιλε ευχαριστω!!