PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκέψεις για Pico Reef


samgr
09-05-15, 21:57
Ναι μόνο σκέψεις προς το παρόν !!!

Θέλω να μυρίσω αλάτι πως να το κάνουμε .

Εδώ και αρκετό καιρό είχα την ιδέα να τρυπήσω μια γυάλα που βρήκα στα Jumbo με σκοπό να έχω 2 εισόδους για αλφαδολάστιχο και να στήσω μέσα σ'αυτή μια μινιατούρα reef ενυδρείου .Πρόσφατα έφτιαξα και τη βάση του οπότε πήρε μια αρχική μορφή η ιδέα μου και ανοίγω το θέμα εδώ για ιδέες πως μπορώ να τη προχωρήσω .Εντελώς χοντρικά σκέφτομαι την δημιουργία ενός sump μέσα στο χώρο του επίπλου εκεί όπου θα βάλω μια μεγάλη αντλία , και θερμοστάτη .

Ακολουθούν φωτογραφίες:

https://c2.staticflickr.com/8/7690/17327484192_03e6f16b74_c.jpg

https://c2.staticflickr.com/8/7745/17329355495_e0f43cebff_c.jpg

https://c1.staticflickr.com/9/8791/17141782150_ea2e480d12_c.jpg

stelios816
09-05-15, 22:06
περα απο κανα φυτακι εκει μεσα δεν μπαινει κατι αλλο κατα τη γνωμη μου..τωρα αν θες να βαλεις απλα καποιο κοραλακι καλως..αλλα ψαρι οχι ειναι κριμα;)

samgr
09-05-15, 22:11
Φυτάκι σε Pico Reef :D

Εννοείτε ότι δεν πρόκειται να βάλω ζωντανό .

Καμιά ιδέα για το sump ?

stelios816
09-05-15, 22:14
εννωο απλα οτι σαν reef δεν θα εχει καμια τυχη..απλα ταλαιπωρια.

samgr
09-05-15, 22:26
Μην είσαι τόσο απαισιόδοξος εγώ του δίνω μια ευκαιρία

stelios816
09-05-15, 22:31
μια δοκιμη θα σε πεισει λοιπον;)απλα θα κανεις εξοδα τσαμπα ..φτιαξε ενα κανονικο για να το ευχαριστηθεις και να μην σε κουραζει ..αυτα απο μενα καλη συνεχεια σε οτι αποφασισεις φιλε μου .ας ακουσεις και αλλες γνωμες και βλεπεις:)

tolee
10-05-15, 01:48
μια δοκιμη θα σε πεισει λοιπον;)απλα θα κανεις εξοδα τσαμπα ..φτιαξε ενα κανονικο για να το ευχαριστηθεις και να μην σε κουραζει ..αυτα απο μενα καλη συνεχεια σε οτι αποφασισεις φιλε μου .ας ακουσεις και αλλες γνωμες και βλεπεις:)

Συμφωνω με τον φιλο..... φτιαξε ρε σαμ ενα 300αρι να το χαρεις... λεφτα και χωρο εχεις μην τσιγκουνευεσαι.....

Sakisdraminos
10-05-15, 03:55
Μην είσαι τόσο απαισιόδοξος εγώ του δίνω μια ευκαιρία

Απο θεμα λειτουργικοτητας θα εχεις ενα θεματακι.
Εμενα μου αρεσει σαν σκεψη.φυσικα αμα μπορεις να εχεις ενα μεγαλυτερο καντο τωρα.
Τεσπα μερικα ζοανθακια και αλλα lps και softies θα μπορουσαν να μπουν ευκολα....

samgr
10-05-15, 07:37
Συμφωνω με τον φιλο..... φτιαξε ρε σαμ ενα 300αρι να το χαρεις... λεφτα και χωρο εχεις μην τσιγκουνευεσαι.....

:D σταμάτα το τρολάρισμα ρε , και κοίτα να βρεις εσύ χώρο για να το βάλεις γιατί αν καταλάβει η δικιά μου ότι θα μείνει σε μας , μάλλον θα μου ανοίξει χώρο για να το βάλω

Απο θεμα λειτουργικοτητας θα εχεις ενα θεματακι.
Εμενα μου αρεσει σαν σκεψη.φυσικα αμα μπορεις να εχεις ενα μεγαλυτερο καντο τωρα.
Τεσπα μερικα ζοανθακια και αλλα lps και softies θα μπορουσαν να μπουν εύκολα....

Κάπως έτσι το φαντάζομαι.Άμμος και πάνω της ένας βράχος στη μέση στολισμένος με τέτοιους οργανισμούς !!!

Έκανα ένα τεστ : Έβαλα από κάτω (στη θέση του μελλοντικού sump ), ένα δοχείο και μέσα σ αυτό μία πολύ δυνατή αντλία για τα λίτρα .Δούλεψαν όλα κανονικά εννοώ δεν είχα διαρροές, το μόνο όταν σταμάταγα την αντλία μου επέστρεφε το νερό του ενυδρείου στο sump .Ερωτήσεις:

α)Υπάρχει βαλβίδα ανεπίστροφης (ή όπως αλλιώς θα μπορούσαν να το λένε στα υδραυλικά ή στα ενυδριακά ) για τόσο μεγάλη διάμετρο όσο το αλφαδολάστιχο ? (Κάτι τέτοιο (http://www.marinastores.gr/product.php?product=1645&category=140) μου κάνει ? , έχει δοκιμάσει κανένας ?)

β)Μπορώ να βασιστώ στη δύναμη πλυντηρίου της αντλίας ώστε να εξοικονομήσω σε ωφέλιμο χώρο από wave maker στο main tank ?

thanasis76
10-05-15, 07:55
ισως να μου ξεφυγε, αλλα ξερουμε περιπου διαστασεις...???
λιτρα...???
μου αρεσει σαν ιδεα, και ισως κατι μπορεις να κανεις υπο προηποθεσεις και με το σκεπτικο οτι θα ειναι ενα συστημα που χρειαζεται πολυ φροντιδα και σωστες κινησεις γιατι ευκολα καταρεει...

samgr
10-05-15, 08:10
Θανάση καλημέρα ,είναι διακοσμητική γυάλα από τα jumbo , λέω 10 λίτρα για να μη φάω ξύλο μπορεί να είναι και 9 λίτρα , συν ότι θα βάλω στο sump άλλα 10 το πολύ.

Αν δουλέψει ποτέ θα το ονομάσω: « Ένα μικρό μόριο Αιγαίου » :D (ζηλεύω το original (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58068))

Η εξάτμιση φαντάζομαι θα είναι το χειρότερο που θα αντιμετοπίσω

tolee
10-05-15, 09:39
Η δικια μου δεν θα σου ανοιξει χωρο νομιζεις.... τεσπα, ως ασχετος απο ενυδρεια (!) εμενα με φοβιζει η στατικοτητα του και ξεχασα να στο πω... αυτο θελει βιδωμα στον τοιχο....

thanasis76
10-05-15, 10:05
Θανάση καλημέρα ,είναι διακοσμητική γυάλα από τα jumbo , λέω 10 λίτρα για να μη φάω ξύλο μπορεί να είναι και 9 λίτρα , συν ότι θα βάλω στο sump άλλα 10 το πολύ.

Αν δουλέψει ποτέ θα το ονομάσω: « Ένα μικρό μόριο Αιγαίου » :D (ζηλεύω το original (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58068))

Η εξάτμιση φαντάζομαι θα είναι το χειρότερο που θα αντιμετοπίσω

Mε μπερδεψες.... !!!!
θελεις να φτιαξεις ενα reef η' ενα μεσογειακο...??
παντος τα 9 λιτρα ειναι του φοβου απο θεμα σταθερων παραμετρων, αλλα αν επιμενεις το δοκιμαζεις... απλα διαλεξε τι απο τα 2 θα φτιαξεις...

samgr
10-05-15, 10:36
Η δικια μου δεν θα σου ανοιξει χωρο νομιζεις.... τεσπα, ως ασχετος απο ενυδρεια (!) εμενα με φοβιζει η στατικοτητα του και ξεχασα να στο πω... αυτο θελει βιδωμα στον τοιχο....

Ναι είναι ένα θέμα δε λέω , όχι τόσο για ριχτερ αλλά για ...

http://data3.whicdn.com/images/121447292/large.gif

κοίτα το έχω υπόψη μου αυτό που λές γιαυτό και έβαλα το μεγαλύτερο ξύλο στη βάση .Είναι ψαρωτικό το μακρόστενο σχήμα του αλλά δεν είναι και φύλλο στον άνεμο .

Mε μπερδεψες.... !!!!
θελεις να φτιαξεις ενα reef η' ενα μεσογειακο...??
παντος τα 9 λιτρα ειναι του φοβου απο θεμα σταθερων παραμετρων, αλλα αν επιμενεις το δοκιμαζεις... απλα διαλεξε τι απο τα 2 θα φτιαξεις...

Θανάση εγώ είμαι πιο πολύ μπερδεμένος :smt120

Προς το παρόν έχω καταλήξει (μάλλον) για το sump και για το δοχείο αναπλήρωσης .Πώς θα τα χωρέσω μέσα στο επιπλάκι δεν ξέρω !!

thanasis76
10-05-15, 10:57
Ναι είναι ένα θέμα δε λέω , όχι τόσο για ριχτερ αλλά για ...

http://data3.whicdn.com/images/121447292/large.gif

κοίτα το έχω υπόψη μου αυτό που λές γιαυτό και έβαλα το μεγαλύτερο ξύλο στη βάση .Είναι ψαρωτικό το μακρόστενο σχήμα του αλλά δεν είναι και φύλλο στον άνεμο .



Θανάση εγώ είμαι πιο πολύ μπερδεμένος :smt120

Προς το παρόν έχω καταλήξει (μάλλον) για το sump και για το δοχείο αναπλήρωσης .Πώς θα τα χωρέσω μέσα στο επιπλάκι δεν ξέρω !!

αυτο ειναι το ευκολο.
βασεις χαμηλα το δοχειο της αναπληρωσης. και λιγο πιο πανω φτιαχνεις ενα ραφακι και βαζεις το σαμπ.
με 1-2 ραφακια μεσα στο επιπλο θα το δεσει και πιο καλα αν τα βιδωσεις...
ΑΛΛΑ... το βασικο ειναι να αποφασισεις τι θελεις να κανεις...

tolee
10-05-15, 11:32
Ναι είναι ένα θέμα δε λέω , όχι τόσο για ριχτερ αλλά για ...

http://data3.whicdn.com/images/121447292/large.gif

κοίτα το έχω υπόψη μου αυτό που λές γιαυτό και έβαλα το μεγαλύτερο ξύλο στη βάση .Είναι ψαρωτικό το μακρόστενο σχήμα του αλλά δεν είναι και φύλλο στον άνεμο .



Θανάση εγώ είμαι πιο πολύ μπερδεμένος :smt120

Προς το παρόν έχω καταλήξει (μάλλον) για το sump και για το δοχείο αναπλήρωσης .Πώς θα τα χωρέσω μέσα στο επιπλάκι δεν ξέρω !!

Αυτό ακριβως εννοώ κι εγώ... :)

samgr
10-05-15, 14:02
Kαι βιντεάκι από τη δοκιμή που σας είπα νωρίτερα

PJ8FxnOW51o

Παναγιώτης Κ
10-05-15, 18:00
Καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου.
Αν τελικά το υλοποιήσεις, τις σωλήνες κάντες πιο διακριτικές γιατί είναι μές στη μέση.;)
Με λίγα κοραλάκια υπο προυποθέσεις θα γίνει σούπερ.

samgr
10-05-15, 18:11
Καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου.
Αν τελικά το υλοποιήσεις, τις σωλήνες κάντες πιο διακριτικές γιατί είναι μές στη μέση.;)
Με λίγα κοραλάκια υπο προυποθέσεις θα γίνει σούπερ.

Ποια μου προτείνεις ?

Παναγιώτης Κ
11-05-15, 10:34
Ποια μου προτείνεις ?

Για κοράλλια;
Εύκολα. Μανιτάρια, ζωανθα, διαφορους πολύποδες κλπ. Σε μικρά μεγέθη.

samgr
11-05-15, 10:48
Για κοράλλια;
Εύκολα. Μανιτάρια, ζωανθα, διαφορους πολύποδες κλπ. Σε μικρά μεγέθη.

Ευχαριστώ Παναγιώτη ,ναι για τα κοράλλια εννοούσα .Βρήκα ένα forum που θα μου χρησιμεύσει .Πολύ πληροφορία και νομίζω από εκεί παίρνουν πράγματα οι πιο πολλοί .

www.nano-reef.com

Έχει και ειδική κατηγορία pico !!!

tolee
11-05-15, 11:52
ο φιλος πιο πανω εχει δικιο.. πολυ γκουμουτσες οι σωληνες, κατι πρεπει να κανεις... οι γωνιες κατω πες κρυβονται με αμμο κτλ, αλλα οι σωληνες? μηπως θα ηταν καλυτερα να ανεβαινουν καθετα και γυρω γυρω να το "ντυσεις" με βραχο?

samgr
11-05-15, 12:44
ο φιλος πιο πανω εχει δικιο.. πολυ γκουμουτσες οι σωληνες, κατι πρεπει να κανεις... οι γωνιες κατω πες κρυβονται με αμμο κτλ, αλλα οι σωληνες? μηπως θα ηταν καλυτερα να ανεβαινουν καθετα και γυρω γυρω να το "ντυσεις" με βραχο?

Eλα μη κλέβεις ...

Ναι έτσι θα το κάνω

tolee
11-05-15, 15:04
Eλα μη κλέβεις ...

Ναι έτσι θα το κάνω
δε μου πες τπτ ρε, μονος μου το σκεφτηκα... ειμαι εξυπνος :D:D

Sakisdraminos
11-05-15, 20:01
Καλό φαίνεται στο βιντεάκι αλλά σίγουρα δες να μην είναι τόσο γκουμουτσες!
Από εκεί και πέρα δούλεψε το πριν το στήσεις!
Χωρίς να δουλεύει η αντλία να μην πέφτει πολύ η στάθμη και αν τύχη να βουλώσει η επιστροφή να μην πλημμυρίσεις!
f4dyxXQn2Mg

samgr
11-05-15, 22:33
Καλό φαίνεται στο βιντεάκι αλλά σίγουρα δες να μην είναι τόσο γκουμουτσες! " Η Εισαγωγή εξαγωγή λες εε, ναι θα προσπαθήσω να τα κρύψω στο βράχο
"
Από εκεί και πέρα δούλεψε το πριν το στήσεις!
Χωρίς να δουλεύει η αντλία να μην πέφτει πολύ η στάθμη"Aυτό σκεφτόμουνα να το κάνω βάζοντας μια ανεπίστροφη είτε στην εισαγωγή ή στην εξαγωγή ανάλογα με το ποια είναι πιο χαμηλά μέσα στο ενυδρείο σε σχέση με την άλλη" και αν τύχη να βουλώσει η επιστροφή να μην πλημμυρίσεις! "Αυτό είναι μια ωραία περίπτωση αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να το αντιμετοπίσω αν συμβεί. Συμβουλέψτε με τι να κάνω "


Τώρα για το βιντεάκι που έβαλες εντάξει ο τύπος έχει γράψει !!!!!
Πρότυπο, όνειρο ,απίστευτο.Αλλά δεν νομίζω ότι αρκεί μια αεραντλία για να συντηρεί τη ποιότητα και όλες τις παραμέτρους του νερού .Κανονικά στο βίντεο θα έπρεπε να φαίνεται και η super reefara που θα πρέπει να έχει από πίσω και θα τροφοδοτεί στις αλλαγές τον νάνο βαζοενυδρείο.Εννοώ ότι ο τύπος το πολύ κάθε βδομάδα θα πρέπει να κάνει 100% αλλαγή αν στηρίζετε μόνο στην αεραντλία (διορθώστε με αν κάνω λάθος εκτίμηση)

Sakisdraminos
12-05-15, 05:56
Τώρα για το βιντεάκι που έβαλες εντάξει ο τύπος έχει γράψει !!!!!
Πρότυπο, όνειρο ,απίστευτο.Αλλά δεν νομίζω ότι αρκεί μια αεραντλία για να συντηρεί τη ποιότητα και όλες τις παραμέτρους του νερού .Κανονικά στο βίντεο θα έπρεπε να φαίνεται και η super reefara που θα πρέπει να έχει από πίσω και θα τροφοδοτεί στις αλλαγές τον νάνο βαζοενυδρείο.Εννοώ ότι ο τύπος το πολύ κάθε βδομάδα θα πρέπει να κάνει 100% αλλαγή αν στηρίζετε μόνο στην αεραντλία (διορθώστε με αν κάνω λάθος εκτίμηση)

Σίγουρα πάντως η αλλαγή νερού έστω και 100% που δεν κάνεις τόσο πολύ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Υπάρχουν αλάτια με ανεβασμένα τα στοιχεία και απλά κάνεις κανε εβδομάδα 50 και είσαι υπέρκομπλε!
τώρα το θέμα της ροής νομίζω ότι με lps kai softies δεν είναι κάτι ιδιαίτερο....

samgr
12-05-15, 06:01
Σίγουρα πάντως η αλλαγή νερού έστω και 100% που δεν κάνεις τόσο πολύ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Υπάρχουν αλάτια με ανεβασμένα τα στοιχεία και απλά κάνεις κανε εβδομάδα 50 και είσαι υπέρκομπλε!
τώρα το θέμα της ροής νομίζω ότι με lps kai softies δεν είναι κάτι ιδιαίτερο....


Ευχαριστώ για τις οδηγίες και τη βοήθεια
Υπάρχει κανένας τρόπος για να αντιμετοπίσω αυτό που μου έγραψες πιο πάνω για το αν μπουκώσει η έξοδος προς το sump?

Sakisdraminos
12-05-15, 06:13
Ευχαριστώ για τις οδηγίες και τη βοήθεια
Υπάρχει κανένας τρόπος για να αντιμετοπίσω αυτό που μου έγραψες πιο πάνω για το αν μπουκώσει η έξοδος προς το sump?

Η λύση είναι διπλή υπερχείλιση αλλά στα λίτρα σου δεν υπάρχει λόγος να γίνει!
δεν θα χωράει τπτ!
Απλά δες λίγο παραπάνω το θέμα της σήτας-τάπα που θα βάλεις στην άκρη να είναι πιο μακρόστενη!

απο φωτισμο τι θα βαλεις?

samgr
12-05-15, 08:07
Η λύση είναι διπλή υπερχείλιση αλλά στα λίτρα σου δεν υπάρχει λόγος να γίνει!
δεν θα χωράει τπτ!
Ok ,, παίζει να ανοίξω και άλλες 2 τρύπες να έχω και μια τρίτη εφεδρική :D:D
Απλά δες λίγο παραπάνω το θέμα της σήτας-τάπα που θα βάλεις στην άκρη να είναι πιο μακρόστενη!Τάπες σήτες πουλιούνται σκέτες , ξεχωριστά από φίλτρα π.χ ή πάω μόνο σε diy

απο φωτισμο τι θα βαλεις? Κοιτάζω διάφορα από ebay .

.....

samgr
03-06-15, 08:55
Επανέρχομαι ,

Βρήκα ένα κομμάτι απολιθομένο κοράλι σε petshop ,από κοραλιογενή άμμο υπάρχει κάποια μάρκα να προτημίσω ?

kostas82
03-06-15, 12:30
βάλε ένα λινκ :D

samgr
04-06-15, 23:15
Ο βράχος είναι κοράλλι απολιθωμένο τον τρύπησα και πέρασα από μέσα τις σωλήνες εισαγωγής εξαγωγής.Δεν είναι καθαρή ακόμα ελπίζω αυριο να φαίνετε καλύτερα .

Το προβαλάκι έχει led 5 Watt

Περιμένω τις γνώμες και τις ιδέες σας :rolleyes:

72338 72339 72340 72341 72342 72343
72344 72345 72346 72347 72348

Παναγιώτης Κ
04-06-15, 23:30
Πως θα το στρώσεις;

samgr
05-06-15, 05:15
Πως θα το στρώσεις;

Πως θα το στρώσω ?

Δεν έχω διαβάσει ακόμα .

Σκέφτομαι ότι στο Sump θα βάλω ζωντανό βράχο οπότε θα στρώσει ?

Θέλει κάποιου είδους μπόλιασμα και αν ναι με τι ?

Νόμιζα ότι είναι νωρίς για στρώσιμο αφού δεν έχω σκεφτεί ακόμα τι θα βάλω μέσα αλλά όποια συμβουλή έχεις είναι καλοδεχούμενη

Παναγιώτης Κ
05-06-15, 15:11
Πως θα το στρώσω ?

Δεν έχω διαβάσει ακόμα .

Σκέφτομαι ότι στο Sump θα βάλω ζωντανό βράχο οπότε θα στρώσει ?

Θέλει κάποιου είδους μπόλιασμα και αν ναι με τι ?

Νόμιζα ότι είναι νωρίς για στρώσιμο αφού δεν έχω σκεφτεί ακόμα τι θα βάλω μέσα αλλά όποια συμβουλή έχεις είναι καλοδεχούμενη
Όταν ξεθολωσει βαλε φωτό.
Επειδή δεν έχεις χώρο στο κυρίως, εγώ στη θέση σου δεν θα έβαζα καθόλου η ελάχιστο βράχο. Θα τον ειχα στο sump.

kostas82
05-06-15, 15:41
τον βραχο κόψε τον στην μέση , ειναι πολύς , για μπόλι πάρε λίγα μικρά μικρα κομματια ζωντανού βραχου ;)

samgr
05-06-15, 16:54
τον βραχο κόψε τον στην μέση , ειναι πολύς , για μπόλι πάρε λίγα μικρά μικρα κομματια ζωντανού βραχου ;)

Έχετε δίκιο περιμένω να κάτσει η σκόνη για να βγάλω μια πιο ξεκάθαρη φωτογραφία και έπειτα να κόψω το βράχο όσο θα χρειαστεί γιατί τρώει πολύ χώρο

α)Τα μικρά βραχάκια πρέπει να τα κολλήσω στο ενυδρείο ακριβώς πάνω στο νεκρό βράχο ή αν τα βάλω στο sump είμαι οκ ? Γιατί στο sump υπολόγιζα να βάλω ουτως ή άλλως ζωντανό βράχο.

β)Πόσο καιρό χρειάζετε για να στρώσει ο βυθός και ο βράχος ( αφού βάλω τον ζωντανό στο sump ) και για να ξεκινήσω να κολλάω και τα frag στο βράχο ?

Παναγιώτης Κ
05-06-15, 17:01
Έχετε δίκιο περιμένω να κάτσει η σκόνη για να βγάλω μια πιο ξεκάθαρη φωτογραφία και έπειτα να κόψω το βράχο όσο θα χρειαστεί γιατί τρώει πολύ χώρο

α)Τα μικρά βραχάκια πρέπει να τα κολλήσω στο ενυδρείο ακριβώς πάνω στο νεκρό βράχο ή αν τα βάλω στο sump είμαι οκ ? Γιατί στο sump υπολόγιζα να βάλω ουτως ή άλλως ζωντανό βράχο.

β)Πόσο καιρό χρειάζετε για να στρώσει ο βυθός και ο βράχος ( αφού βάλω τον ζωντανό στο sump ) και για να ξεκινήσω να κολλάω και τα frag στο βράχο ?

α) Όπως πές κάντο. Απλά έχε στο νου σου ότι τα κοράλλια θα χρειαστούν χώρο. Μην το μπουκώσεις με βράχο.

β) Εφόσον βάλεις ζωντανό στρώνει σχεδόν άμεσα. Τώρα η αποίκηση του νεκρου απο τον ζωντανό εξαρτάται απο πολλά. Δεν θα πάρει πολύ. Πιστεύω ότι το πολύ σε δίμηνο και ο νεκρός θα είναι πλήρες έτοιμος.



Το ωφέλιμο νερό σου(κυρίως + sump) πόσο είναι; Οχι τα μικτά. Τα καθαρά.

samgr
05-06-15, 17:09
α) Όπως πές κάντο. Απλά έχε στο νου σου ότι τα κοράλλια θα χρειαστούν χώρο. Μην το μπουκώσεις με βράχο.

β) Εφόσον βάλεις ζωντανό στρώνει σχεδόν άμεσα. Τώρα η αποίκηση του νεκρου απο τον ζωντανό εξαρτάται απο πολλά. Δεν θα πάρει πολύ. Πιστεύω ότι το πολύ σε δίμηνο και ο νεκρός θα είναι πλήρες έτοιμος.



Το ωφέλιμο νερό σου(κυρίως + sump) πόσο είναι; Οχι τα μικτά. Τα καθαρά.

Δεν μπορώ να το υπολογίσω ακόμα λόγω του ότι θα αφαιρέσω βράχο και δεν έχω έτοιμο το sump .Maximum 15 λίτρα ωφέλιμα κυρίως και sump

Παναγιώτης Κ
05-06-15, 19:33
Δεν μπορώ να το υπολογίσω ακόμα λόγω του ότι θα αφαιρέσω βράχο και δεν έχω έτοιμο το sump .Maximum 15 λίτρα ωφέλιμα κυρίως και sump

Μαξ 2 κιλά βαλε και αυτα οχι στο κυριως.

samgr
06-06-15, 08:36
Ευχαριστώ για τη βοήθεια συνεχίζω και τα λέμε ξανά

==================================

Από βλακεία μου (μπορεί και από διαροή στην εισαγωγή εξαγωγή ,άδειασε όλο το νερό πάνω στο επιπλάκι και φούσκωσε

Επιπλάκι ΟFF.

Παναγιώτης Κ
06-06-15, 16:25
Ευχαριστώ για τη βοήθεια συνεχίζω και τα λέμε ξανά

==================================

Από βλακεία μου (μπορεί και από διαροή στην εισαγωγή εξαγωγή ,άδειασε όλο το νερό πάνω στο επιπλάκι και φούσκωσε

Επιπλάκι ΟFF.

Κρίμα...
Τώρα τι θα κανεις;

samgr
06-06-15, 18:16
Κρίμα...
Τώρα τι θα κανεις;

Θέλω να μήνω σαυτό το σύνολο δηλαδή σε αυτά τα πολύ λίγα λίτρα .

Θα φτιάξω νέο επιπλάκι και επανέρχομαι

Sakisdraminos
06-06-15, 19:58
Θέλω να μήνω σαυτό το σύνολο δηλαδή σε αυτά τα πολύ λίγα λίτρα .

Θα φτιάξω νέο επιπλάκι και επανέρχομαι


φιλος ολοι μας κατα καιρους εχουμε διαφορα θεματακια!
μην το βαζεις κατω κανε το επιπλο σου και σε περιμενουμε να συνεχισουμε το μικρουλη υφαλο σου!

samgr
06-06-15, 22:24
φιλος ολοι μας κατα καιρους εχουμε διαφορα θεματακια!
μην το βαζεις κατω κανε το επιπλο σου και σε περιμενουμε να συνεχισουμε το μικρουλη υφαλο σου!

Ευχαριστώ έχω μέλλον ακομα