PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυγακια


smoof
18-08-05, 11:04
Καλησπερα! Ψαχνοντας χθες σε παλιοτερες συζητησεις στο forum βρηκα ενα θεμα που καποιος ειπε οτι στη λαμπα του πανε μυγακια και καποιος του απαντησε να τα ριξει μεσα. Ειναι καλο για τα ψαρια αυτα τα μυγακια;

ahar
18-08-05, 11:10
σκεψου αυτο....
Στην φυση τι τρώνε;;;;
:smt059:smt112 :p

smoof
18-08-05, 11:13
Οκ,το επιασα το μηνυμα! ευχαριστω!!
:lol:

torm
18-08-05, 12:18
Στη φύση μάλλον κάνουν Πάσχα με μερικά μυγάκια :-)

smoof
18-08-05, 13:18
Εχει σκεφτει ή δοκιμασει κανεις να μαζεψει με καποιο τροπο μυγακια;

torm
18-08-05, 13:24
Όχι.
Το σκέφτεσαι να φέρουν και τα μεγάλα αδελφάκια τους και να γεμίσει ο τόπος απο αυτά τα σιχαμένα πλασματάκια?
Προτιμώ να εκτρέφω δάφνιες και αρτέμιες..

george hmmy
18-08-05, 14:33
Κόλλα για μύγες στο ταβάνι και μετά στο ενυδρείο! :D

smoof
18-08-05, 14:36
Απλα σκεφτηκα ενα βαζακι στην ταρατσα ή κατι τετοιο. Οκ το καταλαβα,ακυρο!

Dimopoulos_d
18-08-05, 14:59
H πιθανότητα κάποιο μυγάκι να κουβαλάει καμιά αρρώστια και να τα παίξει το ψάρι δεν παίζει;

smoof
18-08-05, 15:10
Το forum νομιζω οτι φτιαχτηκε για να συζηταμε και να μαθαινουμε ο ενας απ'τον αλλο και οχι ο ενας να προσπαθει να δειξει ποσα ξερει με οσο λιγοτερα λογια μπορει.

Dimopoulos_d
18-08-05, 15:17
Απο τη σειρά των post να υποθέσω οτι το λές σε μένα smoof;
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το γιατί, και σίγουρα δεν είχα πρόθεση.
Έκανα μια ερώτηση και συνεχίζω να θέλω μια απάντηση γιατι δεν τη γνωρίζω...

torm
18-08-05, 15:42
Απο τη σειρά των post να υποθέσω οτι το λές σε μένα smoof;
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το γιατί, και σίγουρα δεν είχα πρόθεση.
Έκανα μια ερώτηση και συνεχίζω να θέλω μια απάντηση γιατι δεν τη γνωρίζω...


Όντως σε ποιόν αναφέρεται το post αυτό; Δε νομίζω οτι απάντησε κανείς με τέτοιο πνεύμα.
Τα σκουλήκια ξέρω πως κουβαλάνε καμιά φορά αρρώστιες. Τώρα για τα μυγάκια δεν ξέρω..
Επειδή τα θεωρώ εν γένει σιχαμένα (όπως και τα σκουλήκια) προσωπικά τα αποφεύγω. Μπλιαχ!

george hmmy
18-08-05, 15:57
Τα σκουλήκια ξέρω πως κουβαλάνε καμιά φορά αρρώστιες. Τώρα για τα μυγάκια δεν ξέρω..
Επειδή τα θεωρώ εν γένει σιχαμένα (όπως και τα σκουλήκια) προσωπικά τα αποφεύγω. Μπλιαχ!

Μμμ, αν αναλογιστούμε πού κάθονται και τι τρώνε τα μυγάκια μάλλον δε θα σκεφτούμε δεύτερη φορά για να μην ρίξουμε! Επιπλέον, μιας και τα ψάρια μας ζούν σε ένα "αποστειρωμένο" (ή απομωνομένο αν προτιμάτε) περιβάλλον που δεν έρχονται σε επαφή με κινδύνους, αρρώστιες κλπ είναι (ΙΜΟ) πολύ πιο ευάλωτα σε σχέση με τα ελεύθερα οπότε μάλλον είναι επικίνδυνο. Χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια... :smt102

Tolis
21-08-05, 01:45
Το πιασιμο τους με κολλα ειναι επικινδυνο σιγουρα (καταλοιπα κολλας).

Κατα τα αλλα οι μονοι κινδυνοι που μπορει να μεταφερει ενα εντομο σε ψαρια ειναι ΑΝ το εντομο αυτο ειχε ΠΟΛΥ προφατα επαφη με αγνωστα νερα στα οποια θα μπορουσαν να κατοικουν παρασιτα επικινδυνα για τα ψαρια, και τα οποια θα επιβιωναν επι του εντομου μεχρι ναρθει αυτο σπιτι μας...