PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλγη


mathew
03-05-15, 11:14
Θα μπορούσε να μου πει κάποιος γιατί τα φυτά μου πιάνουν λίγη άλγη? έχω 100 λίτρα με 2 λάμπες PHILIPS AQUARELLE 18W , έχω στον βυθό ψιλό χαλικάκι , φωτοπερίοδος 8,5 ώρες, ταίζω μέρα παρά μέρα τις μπιλίτσες και 1 ταμπλέτα βυθού για τα γατόψαρα. Φίλτρο EHEIM ECCO PRO 300 και μπουκάλα co2. Από μετρήσεις NH3=0,NO2=0,NO3 λιγότερο από 20 και ph =7,6. Επίσης από φυτά Ανούμπιες αρκετές , 1 εχινόδορο ,1 bacopa caroliniana και λίγο κερατόφυλλο το οποίο είναι ζωηρό στην κορυφή αλλά από κάτω δεν πάει καλά. Από ψάρια έχω 2 ramirezi,2 albino , guppies, neon, ember και ruminose. ξέρω ότι δεν ταιριάζουν και πρόκειται να το διορθώσω. Επίσης η άλγη πιάνει και στον βράχο και επάνω στα ξύλα και χαλίκι μόνο μπροστά δεξιά που πέφτει συνήθως η ταμπλέτα. Ποια λεπτομέρεια μου ξεφεύγει?

sarpijk
03-05-15, 12:26
Πολυ φως για τα φυτα που εχεις.
Κακη διαχυση και ελλειπες co2.
Τo κερατοφυλλο δε φυτευεται αλλα το αφηνουμε να επιπλεει.

Βαλε και αλλα φυτα ευκολα. Αλλαξε τροπο διαχυσης (βλεπω σκαλα). Για την ωρα μειωσε φωτισμο.

stav
03-05-15, 14:20
Απορια,αυτα τα φυτα χρειαζονται CO2;

Στέλιος
03-05-15, 15:06
Σε ολα τα φυτά καλό ειναι να βάζουμε co2 απλα υπάρχουν καποια που ειναι χαμηλών απαιτήσεων και με σωστές ρουτίνες και καλό φωτισμό αναπτύσονται χωρίς ιδιαιτερα πρόβληματα !

nazgul
03-05-15, 15:15
Σε ολα τα φυτα βοηθαει η υπαρξη CO2, αλλα τα συγκεκριμενα πιστευω οτι δεν το εχουν και ιδιαιτερη αναγκη. Με ενα γενικο λιπασμα που και που και καμια ταμπλετα βυθου στον echinodorus, θα μπορουσαν να αναπτυχθουν μια χαρα.

Το CO2 -DIY υποθετω- παρακολουθεις οτι εχει σταθερη αποδοση? Μερικες φορες θελουμε να κανουμε το κατι παραανω και η ανισορροπια στις συνθηκες που παρεχουμε, μπορει να προκαλεσει προβληματα, παρα θετικα στην αναπτυξη των φυτων μας.

Timekeeper
03-05-15, 17:12
Το co2 φιλέ μου που εχεις εαν δεν κάνω λάθος είναι τις nutrafin το co2 reactor και αν όντος είναι αυτό δεν βγάζει co2 με σταθερό ρυθμο και αυτό είναι ενα λογος ανισορροπίας στις άλγες.ακόμη τσεκαρε τα νιτρικα\φωσφορικα σε τι επίπεδο είναι και ελλατωσε το φωτισμό σου.

mathew
03-05-15, 17:39
Το co2 είναι μπουκάλα με σταθερό ρυθμό. Ξέρω ότι δεν έχει την τέλεια διάχυση και έχω παραγγείλει reactor από ebay, το περιμένω αυτήν την βδομάδα. Θέλω να βάλω κι άλλα φυτά. Όσον αφορά τα φυτά που έχω εχινόδορο και ανούμπιες βλέπω πολύ καλή ανάπτυξη με το co2 , το κερατόφυλλο το φύτεψα σαν εναλλακτικη μήπως κι δω βελτίωση. Από λίπασμα έβαζα ταμπλέτες tetraplant και τώρα σκέφτομαι να αγοράσω το seachem flourish , θα είναι καλύτερα? Τον φωτισμό τον είχα στις 7,30 ώρες και εδώ και 2 μέρες τον έβαλα στις 8,30, τώρα θα τον ξαναβάλω στις 7,0. Αν το σκεπάσω 1-2 μέρες για πλήρη συσκότιση λέτε να φύγει αυτή η άλγη?