PDA

Επιστροφή στο Forum : Δείξε το πολυτρίχι σου!


sarpijk
01-05-15, 23:56
Επειδή μεσα σε λίγο καιρο πολύ απο εμας βρεθήκαμε με ένα πολυτρίχι (adiantum sp.) στην κατοχή μας ειπα να ανοίξω αυτό το θέμα για να μοιραστουμε πληροφορίες και να βάζουμε τις φωτογραφίες απο τα φυτά μας. Αρχίζω με φώτο απο την πρώτη μέρα φύτευσης.

http://i.imgur.com/N9Uemkkl.jpg

kgf12345
02-05-15, 00:08
συντομα θα ανεβασω κιεγω:)

Savou
02-05-15, 00:16
Πειτε μας και καμια πληροφορια!
Απο που προερχεται αυτο το φυτο?
Τ ρυθμο αναπτυξης εχει?

sarpijk
02-05-15, 00:31
Ειναι ενα κοινο ειδος φτερης. Μεγαλωνει σε υγρα μερη απο οσο εχω δει. Υπαρχει και στην Ελλαδα καποιο ειδος της οικογενειας αυτης. Ρυθμο αναπτυξης δε γνωριζω καθως ειναι μια βδομαδα που το εχω. Ακομα το βλεπω οτι προσαρμοζεται.

Τάκης
02-05-15, 01:00
Μόλις το βάλω θα σας δείξω και εγω φωτό, να δούμε πως πηγαίνει
-------------------------
Πειτε μας και καμια πληροφορια!
Απο που προερχεται αυτο το φυτο?
Τ ρυθμο αναπτυξης εχει?



http://www.herb.gr/index.php/news/adiantum/

Αδίαντο (http://www.herb.gr/index.php/news/adiantum)


Βιότοπος – περιγραφή:

Η λατινική ονομασία του βοτάνου είναι ADIANTUM capillus – veneris (Αδίαντο ή κόμη της Αφροδίτης).
Η ονομασία Αδίαντο (α-δίαντο = μη υγρανθείς) προέρχεται από το ότι δεν μουσκεύεται μέσα στο νερό. Η λατινική ονομασία Capillus- Veneris σημαίνει κόμη της Αφροδίτης και αναφέρεται στη Θεά του Έρωτα που αναδύθηκε από τα κύματα με στεγνά μαλλιά.
Ανήκει στην οικογένεια των Πολυποδιϊδών. Φύεται σε όλο τον κόσμο. Το γένος Adiantum περιλαμβάνει 200 περίπου είδη. Στη χώρα μας υπάρχει μόνο το συγκεκριμένο είδος και το συναντούμε με τις ονομασίες πολυτρίχι, μαλλόχορτο, σκορπίδι, φύτσι του νερού, καλίτριχον, πηγαδόχορτο, κόμη της Αφροδίτης, ψαλλιδόχορτο, βροντοτρίχι.
Είναι ποώδης, πολυετής φτέρα που αυξάνεται καθ’ ομάδας και το μήκος της φτάνει τα 25 έως 40 εκατοστά. Έχει ρίζωμα οριζόντιο. Φύλλα σύνθετα μήκους μέχρι 60 εκατοστά. Είναι ανθεκτικά τον χειμώνα με μίσχους καστανόμαυρους, γεμάτους λέπια στη βάση. Φυλλάρια με έλασμα σε ζωηρό πράσινο χρώμα, κυκλικά, σφηνοειδή στη βάση, με ελαφρά σχισίματα στις άκρες, παρόμοια με μικρές βεντάλιες. Οι μικροσκοπικοί σπόροι του φυτού ωριμάζουν από Ιούλιο μέχρι Αύγουστο.
Το συναντούμε σε ασβεστολιθικούς βράχους, σε στόμια σπηλαίων, τοιχώματα πηγαδιών, πηγές, σε σχισμές βράχων σε υγρές περιοχές κοντά στη θάλασσα, γιατί είναι υγρόφιλο και σκιόφιλο φυτό.

................





και άλλα

http://alfeiospotamos.pblogs.gr/2012/08/ippoyrida-twn-agrwn-h-polykompi-h-polytrihi-to-efteles-alla-thay.html
http://www.sensities.com/product_details.php?id=781&mid=5&n=%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CF%81%CE%AF%CF%87 %CE%B9_%28%CE%91%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE% BF%29_100gr
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BF
http://www.ellinikabaharika.gr/%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82/40-%CE%A6%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%85%C F%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%AC-%CE%92%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%28-Medicinal-plants-%29/839-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CF%81%CE%AF%CF%87%C E%B9-%28-%CE%91%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BF-%29-%CF%86%CF%85%CF%84%CF%8C-%28-Capilli-veneris-herba-conc-%29-%28-Maiden-hair-herb-cut-%29?ml=1
http://www.votanologion.gr/votanologion/index.php?page=shop.product_details&flypage=&product_id=589&category_id=301&option=com_virtuemart&Itemid=206&lang=el

lifefx
02-05-15, 01:07
Κάτσε να σε δείξω και το δικο μου γιά:D
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=71675&d=1430521665
Και αυτή η φωτογραφία απο την πρωτη μερα του είναι
Το βλέπω σα να μπαλαντζαρει λίγο μεταξύ φθοράς και αυθαρσιας

sarpijk
06-05-15, 23:15
Σήμερα βρέθηκα στη Νάουσα. Σε κεντρική βρύση αντικρύζω το παρακάτω θέαμα

http://i.imgur.com/odZHFFHh.jpg

Πριν φύγω έκλεψα λιγάκι δοκιμαστικά

http://i.imgur.com/5Xc6Gg2h.jpg


Το δικό μου στο σπίτι ακόμα είναι ζωντανό. Οι ρίζες του ειναι υγρές μέχρι πάνω χωρίς να χρειάζεται ψέκασμα. Πιστεύω το σφαγνό ήταν καλή σκέψη.

http://i.imgur.com/Hpg8tI8h.jpg


Και μία κοντινή από τη βάση του φυτού. Διακρίνονται νέες φύτρες.

http://i.imgur.com/ue0uxFmh.jpg

kgf12345
06-05-15, 23:21
ρε μπας και θελει βραχο τελικα?
να το βαλω σε πετρα αν ειναι.
το δικο μου δεν εχει φυτευτει ακομα,αλλα το κραταω υγρο το χωμα του και μεχρι στιγμης φαινεται να ειναι ενταξει:)

Τάκης
06-05-15, 23:29
Για πείτε ιδέες, Γιώργο τι εννοείς σε βραχο ; Δέσιμο ελαφρα με κλωστή πάνω σε πέτρα ;
Κάπως έτσι σκέφτομαι να κάνω το δικό μου, και το spray bar να χτυπάει τις ρίζες ή η ροή του νερού

sarpijk
06-05-15, 23:33
Δεν ηταν πιασμενο πανω στην πετρα αλλα ειχε φυτρωσει μεσα στις εσοχες. Τα ριζακια που εβγαλα ειχαν χωμα και βρυα ξερα πριν τα ξεπλυνω. Επισης μου εκανε εντυπωση οτι σε αντιθεση με το πολυτριχι απο το φυτωριο, αυτο που μαζεψα ειχε χοντρο ριζωμα οριζόντιο σαv αυτο που εχει η java fern.

kgf12345
06-05-15, 23:35
τακη να σου πω την αληθεια,μαυτο το φυτο εγω εχω χασει τη μπαλα:D
δεν μπορω να καταλαβω τι θελει τελικα.
και κανεις δεν φαινεται να ξερει ακριβως.
δες τωρα στη φωτο του στεφανου,βλεπεις εσυ νερο πουθενα εκει που ειναι στο βραχο?
ενταξει εχει υγρασια.νερο ομως πολυ δεν εχει.

το εχω δει και πανω σε βρυση με τις ριζες συνεχως να βρεχονται με νερο.και με ροη.
κιεκει καλα πηγαινε.

αντε πεσμου εσυ τωρα,που να το βαλεις:D

Τάκης
06-05-15, 23:52
Κατάλαβα , δοκιμές δηλαδή

kgf12345
07-05-15, 00:01
αποτι διαβαζω,το μυστικο ειναι η υγρασια και η σκια.δεν θελουν απευθειας ηλιο.
ισως εμενα γιαυτο να μου ειχε χαλασει(απτον ηλιο)
τωρα πως γινεται να ισχυει αυτο για το φως κιεγω να τοχω δει σε μερος νταλα στον ηλιο δεν ξερω.

μαλον στο ενυδρειο θα το βαλω.

lifefx
07-05-15, 01:13
Αμα ρωτησουμε κανέναν παλιό που ασχολείται με βότανα, δε θα ξέρει να μας πεί;

Το δικο μου οπωςεχω ματαξαναπει το έχω με ολόκληρες τις ρίζες στο νερό.
Εκτός του ότι κάθε πέντε μέρες κόβω απο ενα ξερό κλαδάκι, απο την βάση του πετάγονται νέα.

Ε τόσες δοκιμές αμα θα κάνουμε θα τον βρούμε τον τρόπο στο τέλος.
Και μετά ξέρετε ε;
Όλοι Νάουσα:D

kgf12345
07-05-15, 01:14
χαχαχαχα:D

aquaristas
11-05-15, 14:02
Aπ΄τα αγαπημένα μου φυτά. Το χω δει πολλές φορές σε ποτάμια και σχισμές βράχων με τρεχούμενο νερό. Σε σκιερά, δασώδη μέρη το χω δει πάντως και σίγουρα με υγρασία..

Πάνω σε μια περίοδο που το ψάχνω.. Ξέρει κανείς κανα φυτώριο που έχει?

Τάκης
11-05-15, 14:21
Πάνω σε μια περίοδο που το ψάχνω.. Ξέρει κανείς κανα φυτώριο που έχει?

Φίλε μου αν ρώταγες χθες θα σου έλεγα να πας στην Εκθεση Κηφισιάς και ίσως να έβρισκες

Βρε Γιώργο (kgf12345), δίπλα στο περίπτερο του Γρύλλη στην έκθεση Κηφισιάς ποιο ήταν ;
Αυτός είχε, εκεί το πήρα και εγώ (μου το χάρησαν για την ακρίβεια γιατί είχε αρπάξει λίγο :))

aquaristas
11-05-15, 14:43
Είχα περάσει απο την έκθεση πριν λίγες μέρες κ είχα πάει εκεί στο περίπτερο με τα υδρόβια και τα airplants αλλά δεν είχαν μου παν.. Η δεν τα πρόλαβα ή κάτι έκανα λάθος!

Τάκης
11-05-15, 14:46
Είχα περάσει απο την έκθεση πριν λίγες μέρες κ είχα πάει εκεί στο περίπτερο με τα υδρόβια και τα airplants αλλά δεν είχαν μου παν.. Η δεν τα πρόλαβα ή κάτι έκανα λάθος!
Τότε το τελευταίο μου το χάρησαν εμένα :)
Θυμάσαι πως έλεγαν το πείπτερο ;
Δίπλα στου Γρύλλη, μήπως ήταν το Reptilia Nostra ;

aquaristas
11-05-15, 15:25
Τότε το τελευταίο μου το χάρησαν εμένα :)
Θυμάσαι πως έλεγαν το πείπτερο ;
Δίπλα στου Γρύλλη, μήπως ήταν το Reptilia Nostra ;


Γμτ δεν σε πρόλαβα!
Μπαα δεν πρόσεξα να σου πω.. Πάντως παίζει κ να ήταν το Nostra γιατί άκουσα κάτι για ερπετά, αν κ δεν είδα κανένα.

lifefx
11-05-15, 16:24
Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ,το βρήκα φυτρομενο επάνω σε μνημείο στο κέντρο της Θεσ/νίκης (βυζαντινά τείχη) και μάλιστα κάτω απο το λιοπυρι!
Για ριξτε μια ματιά κατά ακρόπολη μεριά:)

Michali[s]
11-05-15, 16:28
Το εβαλα και εγω λοιπον το φυτο.

Δεμενο πανω σε κορμο και η ριζα ειναι μεσα στο νερο.

Ειναι τωρα 5 μερες μεσα. Με το που το εβαλα αρχισε να πεθαινει και να μαραζωνει. Σημερα το πρωι ειδα οτι, καπως σα να πηρε τα πανω του. Επισης βρηκα καινουρια φυλλαρακια και στα δυο κομματια. Δειχνει οτι συνηθιζει τον χωρο και σιγα σιγα ξανανιωνει. Θα δειξει.

Εντωμεταξυ, ξερατε οτι η java fern βγαζει καινουρια φυτα πανω σε παλια φυλλα? Εντυπωσιακο!

Τάκης
11-05-15, 16:33
;888982']
Εντωμεταξυ, ξερατε οτι η java fern βγαζει καινουρια φυτα πανω σε παλια φυλλα? Εντυπωσιακο!

Ετσι πολλαπλασιάζεται, βγάζοντας καινούρια φυτά πάνω στα φύλλα

lifefx
11-05-15, 16:35
Ρε συ μήπως να εβαζες ενδιάμεσα απο τις ρίζες και το ξύλο κανένα βρύο η σφαγνο που χρησιμοποίησε ο Στέφανος;
Για να έχει κάτι να το βοηθήσει.

Μάλλον σοκαρίστηκε το φυτακι απο τον διαχωρισμό των ριζών του αλλά εγώ τώρα μια χαρά το βλέπω.
Ωραία έδειξε πάντως και άμα φουντώσει θα είναι κουκλι.
-------------------------
;888982']
Εντωμεταξυ, ξερατε οτι η java fern βγαζει καινουρια φυτα πανω σε παλια φυλλα? Εντυπωσιακο!

Μιχάλη;.... το ξέραμε:D

Michali[s]
11-05-15, 16:38
Τακη δεν το γνωριζα. Εβλεπα παντα οτι απλα βγαιναν καινουρια φυλλα πανω στον κορμο. Πρωτη φορα ειδα καινουριο φυτο πανω σε φυλλο.



Αυτο σκεφτομαι Γιωργο. Εχω απο κατω μπολικη μος. Μαλλον θα την δεσω πανω μαζι με τις ριζες. Ναι σημερα δειχνει να ζωντανευει. Χτες ηταν σε ασχημη κατασταση και νομιζω πως το κυριοτερο ειναι αυτο που ειπες και συ. Το οτι το χωρισα σε δυο κομματια και επαθε ενα μικρο σοκ.


Ειναι οντως πολυ ομορφο φυτο


-------------

:D Εγω ειλικρινα επαθα πλακα οταν το ειδα. Λεω παει την ακουσε το φυτο, κανει οτι να ναι. Δεν ειχα ιδεα.

ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΥΡΙΕ!

lifefx
11-05-15, 16:50
17 ημέρες μετά την μεταφύτευση του δικού μου απο το γλαστρακι στο ξύλο.

Χαχαχα

kgf12345
11-05-15, 19:57
καλα βαστιεται:)

εγω τοχω ακομα στη γλαστρα του μεσα σε λεκανη με λιγο νερο απτη λιμνη και το κραταω μεσα στο δωματιο για να μην ειναι στο πολυ φως.
περιμενω να δω τι θα γινει με τα ψαρια τελικα ωστε να το στησω το ρημαδι το ενυδρειο και να το βαλω κιαυτο.
μεχρι στιγμης καλα ειναι παντως:)

fotis_k
11-05-15, 21:55
Απο την γλάστρα γιατι τα βγάζετε;Σαπίζουν οι ρίζες;

Εγω πήρα ενα απο την ανθοκομική της Κηφισιας και το χω με την γλάστρα του πίσω απο το ενυδρειο και παει σφαίρα.Ειναι καταπράσινο και πετάει συνεχώς καινουρια φυλλα.

kgf12345
11-05-15, 22:46
Απο την γλάστρα γιατι τα βγάζετε;Σαπίζουν οι ρίζες;
Εγω πήρα ενα απο την ανθοκομική της Κηφισιας και το χω με την γλάστρα του πίσω απο το ενυδρειο και παει σφαίρα.Ειναι καταπράσινο και πετάει συνεχώς καινουρια φυλλα.

ωπα καινουριο ειναι αυτο:D
βαλε καμια φωτο να το δουμε:D

lifefx
12-05-15, 02:08
Ε τι καινούργιο ρε Γιώργη; Το αυτονόητο κανει ο άνθρωπος!
Σαν κι εμας που φαγωθηκαμε να το κάνουμε αεροφυτο;
Απο την γλάστρα γιατι τα βγάζετε;Σαπίζουν οι ρίζες;

Εγω πήρα ενα απο την ανθοκομική της Κηφισιας και το χω με την γλάστρα του πίσω απο το ενυδρειο και παει σφαίρα.Ειναι καταπράσινο και πετάει συνεχώς καινουρια φυλλα.

Τι φώς έχει;
Δώσε πληροφορίες:D

kgf12345
12-05-15, 07:08
ναι δεν πειραζει,αφου κρατιεται ακομα το φυτο δεν εχει προβλημα.
αμα το δεις να κρεμανε τα κοτσανια και τα φυλλα προς τα κατω,τοτε να ανησυχεις:D

ετσι κανει αμα χαλασει,μαραζωνει ολοκληρο.
σε μια δυο μερες θα εχει κρεμασει ολο κατω..(χτυπα ξυλο)
το δικο μου ετσι ειχε κανει οταν ειχα βαλει στη λιμνη.

...και φτασαμε δυο σελιδες για το πολυτριχι.
λιγο ακομα και θα ειναι το μεγαλυτερο θεμα που εχω βρει στο ιντερνετ για το φυτο:D

fotis_k
12-05-15, 13:47
Ε τι καινούργιο ρε Γιώργη; Το αυτονόητο κανει ο άνθρωπος!
Σαν κι εμας που φαγωθηκαμε να το κάνουμε αεροφυτο;


Τι φώς έχει;
Δώσε πληροφορίες:D

Το ενυδρειο ειναι σε φωτεινό χώρο αλλα οτι φως παίρνει ειναι ξοφαλτσα απο το ενυδρειο.

fotis_k
12-05-15, 13:48
......

lifefx
12-05-15, 13:52
......

Δε με λες ρε φιλαρακι;

Θα μας κάνεις να βγάλουμε τα πολυτριχια μας απο τα ενυδρεία και να τα ξαναβαλουμε σε γλάστρα;
Να πας σε άλλο θέμα κύριε!
Εδώ περιγράφουμε βήμα βήμα την ταλαιπωρία των πολυτριχιων μας!:D

Τουμπανο είναι!

fotis_k
12-05-15, 13:54
Δε με λες ρε φιλαρακι;

Θα μας κάνεις να βγάλουμε τα πολυτριχια μας απο τα ενυδρεία και να τα ξαναβαλουμε σε γλάστρα;

Τουμπανο είναι!

Πριν καμία εβδομαδα του έριξα και λιγο λιπασμα 20-20-20.Ισως γι αυτο πετάει τόσα καινουρια..

Φτυστε το:D

lifefx
12-05-15, 13:57
Φτου! Φτου! Φτου!

20 20 20;;;;
-------------------------
ναι δεν πειραζει,αφου κρατιεται ακομα το φυτο δεν εχει προβλημα.
αμα το δεις να κρεμανε τα κοτσανια και τα φυλλα προς τα κατω,τοτε να ανησυχεις:D

ετσι κανει αμα χαλασει,μαραζωνει ολοκληρο.
σε μια δυο μερες θα εχει κρεμασει ολο κατω..(χτυπα ξυλο)
το δικο μου ετσι ειχε κανει οταν ειχα βαλει στη λιμνη.

...και φτασαμε δυο σελιδες για το πολυτριχι.
λιγο ακομα και θα ειναι το μεγαλυτερο θεμα που εχω βρει στο ιντερνετ για το φυτο:D

Πλάκα πλάκα θα βγει διδακτορικό απο αυτό το θέμα:D

Τάκης
12-05-15, 13:59
το 20-20-20 είναι τούρμπο, δεν είναι ένα απλό λίπασμα, αλλά όχι σε ενυδρείο ε, τα ψάρια μπορεί να δουν τα πολύτριχα ανάποδα

fotis_k
12-05-15, 14:02
το 20-20-20 είναι τούρμπο, δεν είναι ένα απλό λίπασμα, αλλά όχι σε ενυδρείο ε, τα ψάρια μπορεί να δουν τα πολύτριχα ανάποδα

Εννοείται!!Λιπασμα μονο εκτός ενυδρειου.Αν το ειχα οπως εσείς μεσα στο ενυδρειο δεν θα έριχνα τίποτα.

kgf12345
12-05-15, 15:05
@lifefx
εχεις πμ:)
κανονισε,περιμενω:D

polykarpos
12-05-15, 15:06
καλησπέρα παιδιά ! Το έχω συναντήσει έξω στην φύση του αυτό το φυτό κ βέβαια αντιστάθηκα για να μην το πάρω....


μετα απο 10 λεπτά το πήρα!!!!!


λοιπόν είναι φυτό που ΔΕΝ θέλεη Ηλιο κ στο φωτισμό συμπεριφέρεται σαν ανούμπια... με λίγο φως ανοίγει το χρώμα με πολύ φως ψιλο καίγεται. Βέβαια στην Κύπρο όλοι καίγονται με τον Ήλιο της....

ρίζες μέχρι το καφέ χρώμα του κορμού στο νερό το υπόλοιπο έξω... έχει πράσινα βλαστάρια που σημαίνει ότι τραβάει πολύ νερό άρα η παρουσία παραπάνω νερού θα το σαπίσει. Μόλις τα κλονάρια μεγαλώσουν αρκετά αν τα βάλεις σε ποτηράκι με ειδικό χώμα - λίπασμα θα βγάλει ρίζες κ μετά το κόβεις. Αρα επεκτείνεται κ απο τις ρίζες (πιο αργά) αλλά κ απο τον κορμό (το δοκίμασα να ακουμπά πάνω σε υγρή τύρφη κ έβγαλε πάλι ρίζες), Γενικά το κατατάσσω στη κατηγορία αναρριχητικού μιας κ έχει την τάση να σκαρφαλώνει αλλά μόλις πιάσει "έδαφος" να κάνει ριζικό.
Μετά απο 8 μήνες η μια ρίζα έγιναν 20 ποτηράκια κ βέβαια επέστρεψαν στην φύση τους γιατί είναι ευαίσθητο φυτό κ επειδή σαπίζει εύκολα ανήκει στα προς εξαφάνιση ανα πάσα στιγμή!!! Κλάδεμα το συνδιάζω με ρίζομα άρα κλαδεύω μόλις βγάλω "ριζοπότηρο" κ βέβαι πετάει κ καινούργια ματάκια απο την ρίζα! Τα νιτρικά του ενυδρείου είναι υπερ αρκετά για λίπασμα μέχρι κ επικύνδηνα αν ανέβουν σε υψηλά επίπεδα ( κιτρινίζει ) κ είναι λες κ το έπιασε κίτρινος πυρετός! Οι ρίζες ταξιδεύουν κ πάνε προς βυθό κ αυτό που βρήκα στην φύση (οχι το παρακλάδι που πήρα) μπορώ να πω ότι οι ρίζες ήταν αρκετά σκληρές χρώματος καφέ με πολλές περικοκλάδες.

lifefx
12-05-15, 19:42
Χρήσιμα όσα ειπες.
Μήπως εχεις παρατηρησει σε πια φάση ξερενωνται βλαστοί;
Κάθε βδομάδα κόβω και απο εναν ξερό μαζί με τα φύλα.
Το παράξενο είναι οτι τα ξερά φύλλα είναι μεν ξερά αλλά είν;ι και καταπράσινα!

polykarpos
12-05-15, 21:49
ξεραίνονται στον αέρα , αν έχεις ρεύμα τότε θα σου το κάνει αυτό. ένα μικρό κομμάτι απο πλέξυγκλας να το προστατεύεις κ θα το καταλάβεις γιατί απλά αμέσως θα κάνει υγρασία στο πλέξυ απο την εξάτμιση.


το είχα κάνει χρήση σε μεγάλο κήπο με λίμνη κλπ κλπ κ τελικά βρήκα λύση για να μην ψοφάει απο την ζέστη της Κύπρου , ένα μικρό μπέκ κ ψέκασμα , έτσι έτρωγε σε σπραυ μορφή την υγρασία. Βέβαια αυτό το λέω σαν αναφορά για την ανάγκη του σε υγρασία.


όταν θα μπορέσεις να βγάλεις ένα δικό σου ριζίδιο απο κάποιο κλοναράκι , δοκίμασε να το βάλεις σε ένα γυάλινο μπόλ στρογγγυλό σαν σφαίρα !!! θα γίνει σαν θερμοκήπιο αλλά θα κρατάει την θερμοκρασία κ την υγρασία σε επίπεδα που θέλει κ μεγαλώνει γρήγορα...

καλές επιτυχίες

kgf12345
12-05-15, 21:55
ωραιος!
αντε να δουμε:)

lifefx
12-05-15, 23:08
Την υγρασία του την πέρνει απο την εξάτμιση του ενυδρείου και εξάλλου οι ρίζες είναι στο νερό.
Ρεύματα αέρα, όχι δεν έχω.
Έχω την φακή ρε γμτ στο έλος και δεμπορω να ακυρωσω τελείως το τεχνητό φώς
ενώ όλα τα αλλά φυτά δεν έχουν απαιτησεις σε φώς

polykarpos
12-05-15, 23:12
Ειναι κ ευκολο κ δυσκολο φυτο. Θελει κ τον χρονο του να προσαρμοστει.. Εμενα οταν το πηρα κ ειδικα απο την φυση ετυχε 2 φορες παραλιηο να ξεραθει ολο αλλατου εκατσε μετα το κλιμα... Για να δεις αν εχει την υγρασια του δες κατω απο τα φθλαρακια του αν ειναι νωπο...

sarpijk
12-05-15, 23:21
Φωτη πολυ δυνατο το πολυτριχι. Εμενα βλεπω οτι πεταει βλασταρια πρασινα αλλα τα βλεπω λιγο ασθενικα.

fotis_k
13-05-15, 15:29
Πάνω σε μια περίοδο που το ψάχνω.. Ξέρει κανείς κανα φυτώριο που έχει?

Ειδα χτες στον Αντεμισαρη.Ειχε δυο γλαστρακια στα 4,5€ το καθένα.Αν θυμαμαι καλα το ειχαν με την ονομασία "φτερη"

sarpijk
13-05-15, 23:07
Mια φωτο πριν απο λιγο. Νεα βλασταρια. Πανε προς το φωτιστικο.

http://i.imgur.com/b21OsJ6h.jpg

http://i.imgur.com/cZoIbQXh.jpg

Τάκης
20-05-15, 10:44
Το πολυτρίχι μου δείχνει πως πάει καλά, έχει κάποια ξερά φυλλαράκια στη μπροστινή πλευρά αλλά μάλλον είναι από τον αέρα

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b494-takis62-19052015606_zpsnpaxzcq8.jpg

αλλά από το πλάι πέταξε καινούρια φυλλαράκια

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b494-takis62-19052015605_zpsrflfcflr.jpg

fotis_k
20-05-15, 19:11
Παιδια το δικό μου ξαφνικά πήρε την κατιούσα..:confused:

Τι κανω τωρα;το βγάζω απο την γλάστρα;Φοβάμαι μηπως τωρα που έριξα το λιπασμα αν βάλω τις ρίζες μεσα στο νερο μηπως όντως δουν τα πολυτριχια ανάποδα που λέει και ο φίλος πιο πανω:D

Τάκης
20-05-15, 19:15
Παιδια το δικό μου ξαφνικά πήρε την κατιούσα..:confused:

Τι κανω τωρα;το βγάζω απο την γλάστρα;Φοβάμαι μηπως τωρα που έριξα το λιπασμα αν βάλω τις ρίζες μεσα στο νερο μηπως όντως δουν τα πολυτριχια ανάποδα που λέει και ο φίλος πιο πανω:D
Βαλτο σε ενα κουβαδάκι με νερό , όχι μεσα στο ενυδρείο, και άλλαζε καθε μέρα το νερό μηπως διαλυθεί το πολύ λίπασμα και φύγει το πολύ σιγα σιγα

lifefx
21-05-15, 01:21
Παιδια το δικό μου ξαφνικά πήρε την κατιούσα..:confused:

Τι κανω τωρα;το βγάζω απο την γλάστρα;Φοβάμαι μηπως τωρα που έριξα το λιπασμα αν βάλω τις ρίζες μεσα στο νερο μηπως όντως δουν τα πολυτριχια ανάποδα που λέει και ο φίλος πιο πανω:D

Το ματιαξαμε;

Κάνε αυτό που λέει ο Τάκης.
Το εκανα κι εγώ σε γαρδένια και ζωντάνεψε μετα απο δυο μέρες.

Και είπα να το πω για το 20-20-20 αλλά λέω άντε..δεν το κατέχω και με τα λιπάσματα.

Στέφανε, το άγριο που μου έδωσες προχθες το φυτεψα στο δοχείο με την τύρφη στο"έλος" δίπλα απο την άλλη τη φτέρη.
Μέχρι σήμερα καλά ήταν
Στην αρχη σκέφτηκα να δεσω τη ρίζα της σε ξύλο μέσα στο νερό αλλά μετα λέω ασε...

kgf12345
21-05-15, 06:56
το δικο μου ειναι ακομα μεσα στο γλαστρακι του.το εχω σε λεκανιτσα μαζι με δυο αλλα φυτα και λιγο νερο.μεχρι τωρα καλα ειναι:)(φτου φτου)
ελπιζω μονο να στησω το ρημαδι το ενυδρειο συντομα γιατι εξαιτιας της αναμονης γινεται χαμος εδω μεσα:rolleyes:

sarpijk
22-05-15, 23:50
http://i.imgur.com/4iWSLkEh.jpg

Το φυτεψα 26/4 και σψεδον ενα μηνα μετα εχω ενα νεο κλωναρι! Κατευθυνεται προς το φωτιστικο. Εχει χρωμα πιο ανοιχτο απο τα παλια κλωναρια ισως να παιζει ρολο το φως.

lifefx
23-05-15, 12:09
Στεφανε, και τα δικα μου βγαζουν νεα κλωναρακια και ειναι πιο ανοιχτοχρωμα απο τα υπολοιπα αλλα ολο το φυτο φωτιζετε το ιδιο.
Αμα ωριμασουν μπορει να σκουρηνουν

Τάκης
31-05-15, 12:12
Πάει μια χαρά το φυτό μου, βγάζει συνέχεια καινούρια κλωνάρια

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b494-takis62-31052015632_zpshkgyeoag.jpg

sarpijk
11-07-15, 18:11
Πως πανε τα πολιτριχια παιδια? Με τη ζεστη εμενα φυτοζωει. Εχω και τα ανεμιστηρια που το χτυπανε οποτε ζοριζεται. Εχει μεινει με τρια κλαδακια. Τα δικα σας?

Michali[s]
11-07-15, 21:18
Και το δικο μου οσο ειχα ανεμιστηρα, αργοπεθαινε. Απο την μερα που εκλεισα τον ανεμιστηρα ( ειναι σε μονομαχιερα και λεω να αφησω την θερμοκρασια να παει μεχρι τους 30 - για την ωρα ειναι στους 28.5 χωρις καποιο ελεγχο ) ξανανιωσε λιγο. Εβγαλε και μερικα καινουρια κλαδακια. Αυριο μεθαυριο θα γυρισω σπιτι και θα ανεβασω φωτογραφια.

Τάκης
12-07-15, 01:46
Μια χαρά παει το δικό μου , αλλα είναι σε εξωτερικό χώρο

maria p
13-07-15, 20:48
Το πολυτρίχι θέλει υγρό αλλά κρύο περιβάλλον και ριζώνει πάνω σε γλιτσιασμένο σημείο που το νερό πέφτει σε σταγόνες. Ριζώνει σε σκληρό έδαφος.

Τάκης
21-02-16, 20:49
Κανά νέο εδώ παιδιά ;
Το δικό μου υπάρχει ακόμα, το έχω σκεπασμένο βέβαια , και τώρα που ανέβηκαν οι θερμοκρασίες σκέφτομαι να το ξεσκεπάσω, πιστεύω ο Μάρτης μη μας βγει "Μάρτης Γδάρτης"

sarpijk
21-02-16, 21:52
Eγω το εχασα το καλοκαιρι γιατι τα ανεμιστηρια φυσαγαν πανω του. Το φυτωριο που ειχα αγορασει δεν εχει φερει. Θα παω στη Ναουσα σε λιγες μερες και ισως βρω εκει αγριο.

Τάκης
21-02-16, 22:07
Άντε να πάρουμε μπρος, έρχεται η Άνοιξη :)

kgf12345
21-02-16, 22:45
Κανά νέο εδώ παιδιά ;
Το δικό μου υπάρχει ακόμα, το έχω σκεπασμένο βέβαια , και τώρα που ανέβηκαν οι θερμοκρασίες σκέφτομαι να το ξεσκεπάσω, πιστεύω ο Μάρτης μη μας βγει "Μάρτης Γδάρτης"

στανταρ τακη.εγω θα το αφηνα λιγο ακομα, ειναι νωρις.
οχι οτι θαχει διαφορα δηλαδη:D
εμενα αυτο το ρημαδοφυτο,μονο αν κανω κανα καταρακτη στο σπιτι θα πιασει.
καμια βρυση πετρινη κλπ:D

Τάκης
21-02-16, 22:46
στανταρ τακη.εγω θα το αφηνα λιγο ακομα, ειναι νωρις.
οχι οτι θαχει διαφορα δηλαδη:D
εμενα αυτο το ρημαδοφυτο,μονο αν κανω κανα καταρακτη στο σπιτι θα πιασει.
καμια βρυση πετρινη κλπ:D
Λες ε, θα το αφήσω τότε μέχρι τα μέσα Μάρτη :)

Τάκης
03-04-16, 20:14
Καλά τα πήγε το δικό μου όλο το Χειμώνα
Τα δικά σας πως πάνε ;

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b494-takis62-03042016963_zpsdosmhkmq.jpg

sarpijk
03-04-16, 20:17
Εμενα χαθηκε γιατι το καλοκαιρι το φυσαγαν τα ανεμιστηρακια. Ψαχνω να βρω παλι. Στη Ναουσα που ειχε σε μια βρυση ακομα δεν εχει ξαναφυτρωσει.

sarpijk
19-05-16, 18:26
Σημερα που βρεθηκα Εδεσσα με τη δουλεια σκεφτηκα να κανω μια βολτα μεχρι τους καταρρακτες μπας και βρω πολυτριχι. Ευρηκα!

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160519/b96e2740b94e2f61c9fc311601cf190c.jpg[emoji3]
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160519/3b9a9fcb1546376993aa9cf995afc1e1.jpg

Τάκης
19-05-16, 20:06
Φόρτωσε Στέφανε :)
Προχθές που πήγα να πάρω καλοκαιρινά κηπευτικά σε ένα καινούριο φυτώριο κοντά στο σπίτι είχε και πολυτρίχι , 2,80 το γλαστράκι, και ήταν σε πολύ καλή κατάσταση.
Εντωμεταξύ το δικό μου το κλάδεψα αρκετά για να πετάξει καινούρια φύλλα :)

maria p
19-05-16, 20:33
Η ρίζα του δεν πρέπει να είναι στο νερό, αγαπάει την υγρασία, την πολύ υγρή ατμόσφαιρα αλλά η ρίζα απλώνεται σε βραχώδη σημεία.
Όντως πολλές φορές δεν ενοχλείται όταν το νερό έχει ροή πάνω στην ρίζα του, ίσως είναι θέμα οξυγόνωσης.
Μην ξεχνάμε ότι η ξενική ονομασία του είναι "κόμη της Αφροδίτης" αφού κατά τον μύθο η Αφροδίτη αναδύθηκε με στεγνά μαλλιά.

Πάντως η συνήθης θέση του στην φύση είναι αυτή

79504

AntoniosR
19-05-16, 23:25
Παίδες αυτό είναι;

maria p
19-05-16, 23:39
Παίδες αυτό είναι;

Ναι, πολυτρίχι είναι.

sarpijk
22-03-17, 23:29
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170322/05424ffd2b89a9269296089a4daa6964.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170322/52eb59ab6282d032059fdfb4bce03abe.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170322/cd415655a9507465c4a6664757b2c593.jpg

Το πολυτριχι που είχα πάρει από Έδεσσα πέρσι έχει ομορφυνει και αναπτύσσεται μετά από μακρά περίοδο προσαρμογής.

tsoui
22-03-17, 23:38
Οντως παρα πολυ ομορφο Στεφανε!

ilias vag
22-03-17, 23:54
παιδιά αν το έχεις μέσα στο δωμάτιο που κοιμάμαι θα εχω θέμα με την αποβολή διοξείδιο το βράδυ η είναι μύθος αυτο ; ....Που μπορώ να βρω αυτο το φυτό ;

stanisalus18
23-03-17, 00:21
Άπαιχτο Στέφανε, μπράβο ;)

Τάκης
23-03-17, 09:59
Πολύ ωραίο Στέφανε :)
Το δικό μου μετά τον Χειμώνα δεν άντεξε :(

giorgostriv
13-05-17, 23:19
οριστε και το δικο μου ζορισμενο απο το χειμωνα.αλλα και φετος τα καταφεραμε και ξαναφουντωνουμε:)

tsoui
13-05-17, 23:20
Υπερπαραγωγη λεμε!!

giorgostriv
13-05-17, 23:32
ευχαριστω πολυ,ειναι απο τα αγαπημενα μου φυτα . το εχω μεσα στην κρηνη στη λιμνη μου με τα χρυσοψαρα εκει καταληγη το νερο απο το φιλτρο και μετα πεφτει στη λιμνη.το χειμωνα ζοριζετε αρκετα αλλα το ξεπερναει και μετα ξαναδινει μαχη με τον καυτο ηλιο του καλοκαιριου.αν δεν ειχα σκεπασει τη λιμνη να ειναι κατω απο δυχτι σκιασης , δεν ξερω αν θα αντεχε. επισης το δικο μου ειναι αγριο .ειχα αγορασει και πιο παλια αλλο ενα απο φυτωριο -καλιεργημενο με πλουσια κομη και σαν πιο ανοιχτοχρωμο . βρε παιδια το εβαλα στο ιδιο σημειο με τισ ιδιες συνθηκες με το δικο μου , και πηγε αδιαβαστο.

sarpijk
23-11-17, 21:21
Το πολυτριχι που μάζεψα πέρσι το Μάιο έχει πλεον μεγαλώσει και ωριμάσει και πετάει νέα κλωνάρια. Δείτε ενα σύντομο βίντεο.

https://youtu.be/hHb-i_GSTv0

Τάκης
23-11-17, 22:32
Πολύ ομορφο Στέφανε :)

George A
23-11-17, 23:28
Καλλιτέχνης πολύ ωραίο.!!

sarpijk
23-11-17, 23:31
Καλλιτέχνης πολύ ωραίο.!!Γιώργο πραγματικά δεν έκανα τίποτα πέρα από το να το βάλω στη θέση αυτή. Απλά του άρεσε και μετά από καιρό και χωρις παρεμβασεις πήρε τα πάνω του.

stanisalus18
24-11-17, 08:59
Φανταστικο ειναι Στεφανε. Πολυ ομορφο οπτικα. Οταν στησω με το καλο τα επομενα ενυδρεια, θα βαλω και εγω πολυτριχι :)

sarpijk
24-11-17, 15:27
Ευχαριστώ παιδιά. Είναι όμορφο φυτό και νιωθω τυχερός που έπιασε. Γιάννη όταν αποφασίσεις πες

Themis_aqua
24-11-17, 21:20
Ωραιο Στεφανε!
Απλα το αφηνεις μεσα στο ενυδρειο , δεν το φυτευεις σωστα;
Ο φωτισμος που φαινεται ειναι εξτρα για το φυτο;

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sarpijk
24-11-17, 22:27
Θέμη η βάση του φυτού μόνο βρέχεται. Το έχω πιάσει σε κλαδια πλατάνου και από την αρχή στη βάση είχα βάλει μικρή ποσότητα moss. Η moss λειτουργεί σαν φυτίλι που κρατάει υγρή τη φτέρη. Πλέον το φυτό έχει αναπτύξει πλουσιο ριζικό σύστημα μέσα στο νερό.

Το φως είναι το φως του ενυδρείου ένα led Chihiros από eBay ρυθμισμένο σε χαμηλή σκάλα.

Βάζω δύο φωτό ακόμα που δείχνουν τα κλαδιά και τις ρίζες που έχουν μεγαλώσει μέσα στο νερό.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171124/9ce8131464d634412a176f75d768925d.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20171124/dd2f10b4d9de41a8dbaf21f328ed7f38.jpg

Lth1
24-11-17, 22:50
Πολυ ομορφο
Μπορεις να βγαλεις και ενα βιντεακι αν θελεις με τις κοντινες λεπτομέρειες...γτ νου ακούγεται και μου φαίνεται πολυ ενδιαφερον..


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sarpijk
24-11-17, 22:54
Τι ακριβώς θέλεις να δεις? Στα πρώτα μηνύματα αυτού του θέματος έχω φωτογραφίες πριν φουντώσει ακόμα και εκεί διακρίνονται κάποιες λεπτομέρειες. Ο,τι απορία έχεις εδώ είμαι.

Lth1
24-11-17, 22:57
Τι ακριβώς θέλεις να δεις? Στα πρώτα μηνύματα αυτού του θέματος έχω φωτογραφίες πριν φουντώσει ακόμα και εκεί διακρίνονται κάποιες λεπτομέρειες. Ο,τι απορία έχεις εδώ είμαι.Κατσε να το ξεκινησω το θεμα απο την αρχή... :-)
Και οτι απορια νου δημιουργηθεί ρωτάω :)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aquabug
25-11-17, 22:06
Γαμετοφυτα adiantum raddianum


https://preview.ibb.co/ij2tY6/Hazy_denizens_10.jpg

sarpijk
25-11-17, 22:10
Aquabug έριξες σπορους και φύτρωσαν?

Aquabug
25-11-17, 23:05
Aquabug έριξες σπορους και φύτρωσαν?

Υπαρχουν mother plants στο vivarium, οι σποροι σκορπιστηκαν με φυσικο τροπο :)

https://preview.ibb.co/f6htY6/Hazy_denizens_4.jpg

sarpijk
25-11-17, 23:40
Και εμένα βγάζουν σπόρια αλλά πέφτουν μέσα στο νερό και μαζεύονται στο προφιλτρο. Ίσως πρέπει να βρω ένα τρόπο να τα συλλέξω.

Καλά το vivarium είναι καλλιτεχνημα!

Aquabug
26-11-17, 16:53
Και εμένα βγάζουν σπόρια αλλά πέφτουν μέσα στο νερό και μαζεύονται στο προφιλτρο. Ίσως πρέπει να βρω ένα τρόπο να τα συλλέξω.

Καλά το vivarium είναι καλλιτεχνημα!

Thank you :)

Artemisia
02-12-17, 16:05
Και το δικό μας adiantum στην λίμνη μας. Το βάλαμε φέτος. [emoji4]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171202/7cf7dacf5a5986ca6ec363539a9cc59f.jpg

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sarpijk
24-04-18, 22:20
Μόλις ανακάλυψα ένα μωρό πολυτριχι στη ροή του φίλτρου. Η φύση βρίσκει το δρόμο. Έχω περιέργεια να δω εάν θα καταφέρει να μεγαλώσει εκεί. Προέκυψε σαφώς από τα άπειρα ''σπορια" μου προήλθαν από το ώριμο πλεον μητρικό φυτό.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180424/330f513f2faf26aa7ec653e0acd0ee1e.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180424/4bb00edea9ff5b4e2177b9d442af858f.jpg

Artemisia
24-04-18, 22:28
Ωραίο φυτό :D θα τα καταφέρει πιστευω , επειδή έχει "ϋπόστρωμα" την άλγη ;)

stanisalus18
26-04-18, 05:56
Εντυπωσιακο Στεφανε :smt041

sarpijk
10-05-20, 22:16
https://i.imgur.com/4Bb1och.jpg
https://i.imgur.com/7Fti9XK.jpg

Εχει κανεις ακομα πολυτριχι? Εμενα ακομα υπαρχει και παει πολυ καλα πλεον μονο με φυσικο φως που δεχεται απο το παραθυρο.