PDA

Επιστροφή στο Forum : κυρτη σπονδυλικη στηλη(γενετικη ανωμαλια)


Mariel
15-08-05, 20:20
θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση ψαρακια με προβλημα στη σπονδυλικη στηλη να εχουν μια αξιοπρεπη ζωη....ενα απο τα μωρα εμφανισε αυτο το προβλημα και με συμβουλεψαν οτι η μονη λυση ειναι η ευθανασια,γιατι δε θα μπορει ουτε να τρωει ουτε να κολυμπαει κανονικα...ειλικρινα νομιζω οτι δεν μπορω να το κανω,γι'αυτο αναρωτιεμαι αν οντως θα'ναι τοσο τραγικη η κατασταση...

netblues
15-08-05, 20:32
συνηθως τα "προβληματικα" δεν ζουν πολυ.. φροντιζει η φυση γιαυτό.
αν τωρα η αναπηρια δεν ειναι μεγαλη, θα επιβιωσουν, αλλα δεν θα ειναι ωραια να τα βλεπεις...

annivas2000
15-08-05, 20:40
Το ''αισθητικο" του θεματος ας το αφησουμε εκτος..........οταν κατι δεν μας αρεσει να το βλεπουμε αρα το εξαλειφουμε, προσωπικα με βρισκει αντιθετο (εκτος αν το συγκεκριμενο ψαρι, βλεπουμε οτι υποφερει εμφανως).
Αν θελεις να κανεις αναπαραγωγη καλυτερα μη χρησιμοποιεις τα συγκεκριμενα ατομα. Απο εκει και περα αν βλεπεις οτι τρεφεται κανονικα, τοτε στη θεση σου θα το αφηνα να ζησει (οσο μπορεσει βεβαια)...

Mariel
15-08-05, 22:12
στην προκειμενη περιπτωση δεν αναφερομαι στο αισθητικο του θεματος...δε θα με πειραζε να το εχω ακομα κι αν χρειαζεται εξτρα φροντιδα...φυσικα δεν το συζηταω για χρησιμοποιηση του σε αναπαραγωγες,καθως ειναι γνωστο οτι αυτα ολα ειναι κληρονομικα.τωρα ειναι σχεδον 2 εβδομαδων και μεχρι στιγμης τρεφεται κανονικα.αυτο που μου ειπαν ομως και με τρομαξαν ειναι οτι οταν μεγαλωσει θα'χει προβλημα στην κολυμβηση...ο μονος λογος για την ευθανασια θα ηταν να'μαι σιγουρη οτι το ιδιο θα'ναι δυστυχισμενο...

netblues
16-08-05, 03:14
ειναι νωρις... σε κανενα μηνα απο τωρα θα ξερεις αν τελικα θα επιβιωσει. οπως και να χει, αντιμετωπιζεις το προβλημα οταν εμφανιστει.

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
16-08-05, 09:37
Εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με κάποια πλαττυ. Τα έχω 3 μήνες και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα ούτε στη διατροφή ούτε στο κολύμπι χώρια που μου πεθαίνουν τα εντάξει και αυτά δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Εγώ πάντως ευθανασία δεν μπορώ να τους κάνω ας ζήσουν όσο πάει απλά αναπαραγωγή δεν αν και σε μένα το έπαθαν απο φάρμακο

DimmyF
16-08-05, 12:47
Να πω και γω την εμπειρία μου στο θέμα:
Έχω ένα Puntius tetrazona (Tiger Barb) 2 μήνες με αυτό το πρόβλημα και κολυμπά και τρώει κανονικά. Το πρόβλημα το εμφάνισε καμιά εβδομάδα μετά την απόκτηση από pet shop. Δεν ξέρω από τι, ούτε αν ήταν κληρονομικό (όταν το αγόρασα έδειχνε μια χαρά).
Να κάνω και ένα σχόλιο για το αισθητικό του θέματος: Σας πληροφορώ ότι έχει γίνει ένα από τα αγαπημένα μου ψαράκια χάρη σε αυτό το περίεργο σχήμα του :)

Takis
16-08-05, 13:09
Ψάρια που έχουν τέτοια προβλήματα στη φύση δεν επιβιώνουν. Αλλά σε ενυδρείο μπορεί να ζήσουν χωρίς πρόβλημα αφού δεν αντιμετωπίζουν φυσικούς εχθρούς και έχουν έτοιμη τροφή.
Άρα δεν τα πειράζουμε και αποφασίζουν μόνα τους τι θα κάνουν... :roll: