PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψύξη σε γαριδαδικο (CRS)


alex3000
26-04-15, 12:36
Θα στήσω ένα γαριδαδικο 60 λίτρων για rcs και σκέφτομαι να βάλω ένα σύστημα ψύξης με δυο 12χ12 ανεμιστηράκια Koenig και ένα κοντρολερ.στην Κρήτη πιάνει πολύ υψηλές θερμοκρασίες λέτε να πιάσει;

nazgul
26-04-15, 16:08
Rcs (red cherry shrimps) ή Crs (crystal red shrimps) εχεις, για να μη γινει κανενα μπερδεμα?

Τι θερμοκρασια πιανει ο χωρος περιπου το καλοκαιρι?

alex3000
26-04-15, 17:11
Crystal red μπορεί να πιάσει και 32

nazgul
26-04-15, 17:26
Δυσκολα χωρις air condition στο χωρο πιστευω να κρατησεις θερμοκρασια 23-24 βαθμους το πολυ, γιατι απο εκει και πανω πολυ πιθανο να αρχισουν τα προβληματα (τις περισσοτερες φορες). Μακαρι να την κρατησεις χαμηλα, αλλα οσους ξερω με δυσκολες σε θερμοκρασια γαριδες, εχουν chiller ή air condition που δουλευει σταθερα, για να μην ξεφυγει πολυ η θερμοκρασια δωματιου. Με αυτο τον τροπο και τα ανεμιστηρακια, εχουν την καταλληλη θερμοκρασια.

Ας πουν τη γνωμη τους και οσοι τις εχουν φιλοξενησει, ομως, γιατι δεν το εχω κανει ποτε (γι' αυτον ακριβως το λογο - τη θερμοκρασια).

kifinas
01-05-15, 21:19
Θα χρειαστείς αυτόματη αναπλήρωση.

Δεν ξέρω εάν μπορεί να κατεβάσει 8 βαθμούς το ανεμηστηράκι (60αρι), αλλά με την απώλεια του νερού που θα έχεις χρειάζεσαι ΑΟ.

Εγώ σε κάτι 240lt το πολύ κατεβάζανε 2-2,5 βαθμούς αλλά είμαι σε ισόγειο από τριώροφη.

Το chiller η το air condition είναι η καλύτερη λύση αλλά κοστίζει.