PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντοχη τζαμιων


smoof
15-08-05, 00:47
Γεια σας. Θελω να κανω μια ερωτηση για την αντοχη των τζαμιων επειδη σχεδιαζω ενα καινουργιο ενυδρειο. Με 10αρι τζαμι και δεσιματα πανω-κατω, περιπου μεχρι ποσα λιτρα μπορει να ειναι,οχι οριακα.Σε μηκος περιπου 160+-.Και περιπου ποσα λεφτα θα πανε τα τζαμια?

george hmmy
15-08-05, 08:47
Φίλε smoof με βάση αυτά που έχω κάνει στη σχολή μου για αντοχή υλικών το 10αρι τζάμι είναι αρκετό για το ενυδρείο που σκέφτεσαι να κάνεις, αντέχει δηλαδή άνετα χωρίς να το φτάνεις στα όρια του. Το θέμα είναι το εξής, ότι πρέπει να κάνει καλές κόντρες μόνο ώστε να μην καμπυλώνει το τζάμι προς τα έξω στο πάνω μέρος του ενυδρείου. Ένας λόγος λοιπόν που προτειμάτε χοντρύτερο τζάμι -και ίσως σου το προε\τείνει και κάποιος φίλος από δω- είναι αυτός. Πάντως με 160x50x60 δλδ περίπου 400lt καθαρό νομίζω ότι δε θα έχεις πρόβλημα. Τώρα για την τιμή, νομίζω χωρίς να είμαι τζαμάς και χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις, 250+€ τουλάχιστον και να προσθέσεις και σιλικόνες κλπ.

netblues
15-08-05, 09:27
Οταν μιλαμε για μηκος 1.60+ μαλλον μιλαμε και για καποιο αναλογο υψος, οποτε τα λιτρα ειναι περισσοτερα, γυρω στα 600-800. Επισης σε τετοια ενυδρεια χρησιμοποιουμε 10ρι η 12ρι κρυσταλλο. το πως θα τοποθετηθουν οι κοντρες καθως και το πως θα κολληθει απαιτει καποια σχετικη εμπειρια. Εαν καποιος δεν το εχει ξανακανει, καλο ειναι να πειραματιστει πρωτα με κατι μικροτερο...

smoof
15-08-05, 15:32
Εχω φτιαξει ηδη ενα 80lt με 5αρι τζαμι και ενα 250lt με 8αρι αλλα το σκεφτομαι πολυ. Θα το σκεφτω καλυτερα και μαλλον θα το προσπαθησω.

SEFFSOFF
11-02-10, 22:57
Και μένα για ένα ενυδρείο περίπου στις ίδιες διαστάσεις μου είπαν για 10χιλ. γυαλί, αλλά καλό θα ήταν όπως μου ειπαν τον κάτω πλαίσιο να ειναι με μεταλλικές γωνίες. Το δε κόστος του ειναι περίπου 200-250 ευρώ