PDA

Επιστροφή στο Forum : 2η Γεννα - fancy αυτη τη φορα


tsala
23-04-15, 17:58
οπως ειπα και σε αλλο θεμα, εχουμε νεα γεννα απο fancy χρυσοψαρα αυτην τη φορα.
η μανα ειναι black moor , ο πατερας καποιος απο τους 3 αρσενικους του ενυδρειου :D
πιθανοτατα ενος πορτοκαλι οραντα, που την κυνηγουσε περισσοτερο..
Σημερα ειχε νεα φουρνια και πανω που δεν ηθελα να "μπλεξω" , εμπλεξα καθως βρηκα παλι μικρα μεσα στο sump και τα λυπηθηκα.

Ανοιγω λοιπον το θεμα για να ενημερωνω για την πορεια των μικρων..
φετος δεν θελω να μπλεξω με παρασκευη αρτεμιας , παρρηγειλα ηδη την baby brine shrimp της ocean nutrition.
Tα ψαρακια μολις παρουν το καταλληλο μεγεθος θα χαριστουν σε χομπιστες με το καταλληλο ενυδρειο (min διαστασεις 80 χ 35 χ 35).

Δεχομεθα παραγγελειες λοιπον :D:D

θα ανεβασω σε λιγη ωρα και βιντεακι απο την νεα ψαρια..

alex3000
23-04-15, 19:15
Πιθανόν να μπορω να υοθετισω μερικά
Ενυδρείου 500 λίτρα 1,20 μήκος

stanisalus18
23-04-15, 19:53
θα ανεβασω σε λιγη ωρα και βιντεακι απο την νεα ψαρια..

ακομα να ανεβει το βιντεακι? περιμενουμε περιμενουμε :D:D:D

Τάκης
23-04-15, 20:30
Χρυσοψαροπαραγωγέ μου εσύ :)

BaCh
23-04-15, 21:24
Καλησπέρα.
Επειδή συνεχώς βλέπω αναφορά σε "Sub" και δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται στη γλώσσα τον ακουαριστών, υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ; :D

stanisalus18
23-04-15, 21:27
Καλησπέρα.
Επειδή συνεχώς βλέπω αναφορά σε "Sub" και δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται στη γλώσσα τον ακουαριστών, υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ; :D

οχι Sub αλλα Sump :D:D:D

http://en.wikipedia.org/wiki/Sump_%28aquarium%29

Τάκης
23-04-15, 21:28
Καλησπέρα.
Επειδή συνεχώς βλέπω αναφορά σε "Sub" και δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται στη γλώσσα τον ακουαριστών, υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ; :D
https://www.google.com/search?q=%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF+%CF% 83%CE%B1%CE%BC%CF%80&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=sEc5VbKED8H4ygOi8oCYAw&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1173&bih=593

stanisalus18
23-04-15, 21:29
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16969

BaCh
23-04-15, 22:50
Ευχαριστώ! :D

tsala
24-04-15, 11:17
καντε λιγο υπομονη για το βιντεακι να δειτε τι ψαρεψα..
θα το ανεβασω αυριο, γιατι δεν προλαβα σημερα τελικα.. :smt110
Τα χρυσοψαρα , αν ολα πανε καλα , θα ειναι διαθεσιμα για δωσιμο σε 2-3 μηνες.
οσοι ενδιαφερονται πραγματικα και εχουν καταλληλο ενυδρειο , μπορουν να το γραψουν εδω ;)
-------------------------
να και το βιντεακι..

_zr4QP5HpDA&feature=youtu.be

Τάκης
24-04-15, 11:23
Βρε Γιάννη αυτά είναι πολλά, πάρα πολλά.
Αντε με το καλό να ζήσουν και όλα αν είναι δυνατόν, και σε βλέπω να τα παίρνεις μαζί σου στη Δράμα να γεμίσεις τη πλατεία με χρυσόψαρα :)

tsala
24-04-15, 11:25
ναι ρε γμτ , ειναι πολλα :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Μακαρι να μπορουσα να παρω καποια, αλλα πρεπει να αφησω αλλα..
Κανε λιγο χωρο να φορτωθεις μερικα :D:D:D:D

Τάκης
24-04-15, 11:45
Κανε λιγο χωρο να φορτωθεις μερικα :D:D:D:D

Και άλλα ;
Με βλέπω να μετακομίζω τότε, με εντολή δικηγόρου :D:D

tsala
24-04-15, 12:07
χαχαχα! κατι θα κανεις , δεν σε φοβαμαι!! :D:D:D

tsoui
24-04-15, 23:16
Βρε τρελε που εμπλεξες παλι να σου ζησει το κοπαδι!!!!!!.... πλεον :D
Εγω στο ειπα η φτιαξε φαρμα η στειλε βιογραφικο εδώ http://www.selonda.com/en/gonos.html :p

tsala
25-04-15, 11:11
εμπλεξα δεν λες τιποτα! και πως θα ξεμπλεξω τωρα! :D
ευχαριστω Χρηστο ;)

tsala
26-04-15, 13:16
ενας μικρος μπομπιρας , απο την πρωτη φουρνια , εχει ριξει μπόι ..
αρχισε να φαινεται και η διπλη ουρα του :D

eYEKkPTrWYU&feature=youtu.be

sarpijk
26-04-15, 13:28
Μεγαλε Τσαλα! Κανα γερτρουδι θα βγαλουμε?

tsala
26-04-15, 13:34
χαχαχα! βγαλαμε κι ενα γερτρουδι , ειναι κοντα 1 μηνων περιπου τωρα.. αγορακι :D

EYH_SANTORINI
26-04-15, 23:53
οπως ειπα και σε αλλο θεμα, εχουμε νεα γεννα απο fancy χρυσοψαρα αυτην τη φορα.
η μανα ειναι black moor , ο πατερας καποιος απο τους 3 αρσενικους του ενυδρειου :D
πιθανοτατα ενος πορτοκαλι οραντα, που την κυνηγουσε περισσοτερο..
Σημερα ειχε νεα φουρνια και πανω που δεν ηθελα να "μπλεξω" , εμπλεξα καθως βρηκα παλι μικρα μεσα στο sump και τα λυπηθηκα.

Ανοιγω λοιπον το θεμα για να ενημερωνω για την πορεια των μικρων..
φετος δεν θελω να μπλεξω με παρασκευη αρτεμιας , παρρηγειλα ηδη την baby brine shrimp της ocean nutrition.
Tα ψαρακια μολις παρουν το καταλληλο μεγεθος θα χαριστουν σε χομπιστες με το καταλληλο ενυδρειο (min διαστασεις 80 χ 35 χ 35).

Δεχομεθα παραγγελειες λοιπον :D:D

θα ανεβασω σε λιγη ωρα και βιντεακι απο την νεα ψαρια..

παιδια μην ανχονεσται τι θα γινουν αν δεν βρειτε να τα δωσετε.... εδω ειμαι εγω να τα ιοθετησω στη λιμνουλα μου που εχω με κοι και χρυσοψαρα.... :)

tsala
27-04-15, 00:04
δεν θα ελεγα οτι ειναι ψαρια λιμνης ή εστω οτι ειναι με προυποθεσεις...
πρωτα απ ολα τα fancy δεν θα σηκωσουν τον χειμωνα.. δεν νομιζω να αντεχουν για πολυ, κατω απο 8-10 βαθμους.
δευτερον λογω κολυμβησης δεν θα προλαβαινουν να τρωνε τιποτα απο τα τερατα και πολυ γρηγοροτερα τους, κοινα χρυσοψαρα και κοι .

EYH_SANTORINI
27-04-15, 00:07
δεν θα ελεγα οτι ειναι ψαρια λιμνης ή εστω οτι ειναι με προυποθεσεις...
πρωτα απ ολα τα fancy δεν θα σηκωσουν τον χειμωνα.. δεν νομιζω να αντεχουν για πολυ, κατω απο 8-10 βαθμους.
δευτερον λογω κολυμβησης δεν θα προλαβαινουν να τρωνε τιποτα απο τα τερατα και πολυ γρηγοροτερα τους, κοινα χρυσοψαρα και κοι .

αααα οκ νομιζα πως θα ειναι σαν τα χρυσοψαρα τα απλα δεν ηξερα αν και στο χειμωνα δεν νομιζω να εχουν θεμα γτ στο νησι δεν κανει και τοσο κρυο....

stratigos24
27-04-15, 00:23
Breeder είσαι ρε φίλε. Να σου ζήσουν!

tsala
27-04-15, 11:26
:D Ευχαριστω! να΄σαι καλα! ;)

tsala
05-07-15, 22:29
καιρο ειχα να ανανεωσω το θεμα...
δυστυχως ειχα μετακομιση σε αλλη πολη και πολλα πηγαινε-ελα..
απο τα ψαρακια απεμειναν 3 , το ενα το μεγαλωνει ενας φιλος και τα 2 εμειναν εδω..

ανεβαζω κι ενα βιντεακι να δειτε , το ενα εχει παρει και χρωματα (calico), σημερα το ειδα μετα απο ενα μηνα και επαθα πλακα..... ειναι κουκλι!!! :p

nkMly-hrev0&feature=youtu.be

Τάκης
05-07-15, 23:33
Μπράβο βρε Γιάννη, να τα χαίρεσαι

sarpijk
05-07-15, 23:46
Πολυ ωραια Γιαννη!

Anna10
06-07-15, 01:57
Μπραβο Γιαννη. Παντα τετοια.:D

tsala
06-07-15, 10:06
ευχαριστω πολυ παιδια!
και στα δικα σας! :p

Σπίθας
08-07-15, 22:58
καιρο ειχα να ανανεωσω το θεμα...
δυστυχως ειχα μετακομιση σε αλλη πολη και πολλα πηγαινε-ελα..
απο τα ψαρακια απεμειναν 3 , το ενα το μεγαλωνει ενας φιλος και τα 2 εμειναν εδω..

ανεβαζω κι ενα βιντεακι να δειτε , το ενα εχει παρει και χρωματα (calico), σημερα το ειδα μετα απο ενα μηνα και επαθα πλακα..... ειναι κουκλι!!! :p


Μπράβο Γιάννη! Κουκλί οντως! Και με ενδιαφέρει να το υιοθετήσω, αν ειναι διαθέσιμο. (Θυμίζω οτι έχω αλλα 2 fancy, σε ενα Rio 240).

tsala
08-07-15, 23:36
Ευχαριστω φιλε μου , να΄σαι καλα!
δεν εχω αποφασισει ακομα.. αν ειναι να δωθει , θα σε ενημερωσω.. ;)
τεινω στο να το κρατησω ομως επειδη ειναι το 1ο μου fancy (απο γεννα)

pavos
09-07-15, 11:12
Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη διατροφή των μικρών...
Με αφορμή ότι δε θέλεις είπες να μπλέξεις με Αρτέμια παρειγγηλες baby brine shrimp.
Μέχρι να μεγαλώσουν λίγο και να μπορούν να τρώνε κάποια τροφή του εμπορίου ίσως φυλακές τι πρέπει να τρώνε τα μικρά? Γιατί στη φύση δε νομίζω να τρώνε brine shrimp!!! . Μπορεί κάποιος να πει λίγα λόγια για αυτή τη διαδικασια?

tsala
09-07-15, 11:54
στην φυση θα τρωγανε ινφουσορια , αλγες ,μικροοργανισμους κλπ... οτι τρωνε στις λιμνες οι γοννοι , που δεν ταιζονται απο μας.
στο ενυδρειο τωρα , μεχρι να μεγαλωσουν ωστε να δεχονται τροφες εμποριου, μπορει να ταιζονται με αρτεμια (ζωντανη-κατεψυγμενη) , ινφουσορια , microworms...
προσωπικα, τα 2 μικρα ,μετα απο ενα διαστημα,τα μετεφερα σε ενυδρειο που εχει ramshorns (χωρις ψαρια) με φουλ ινφουσορια και τα αφησα εκει..
ετρωγαν ολημερης , κι εφτασαν σε μεγεθος που μπορω να ριχνω τροφη εμποριου κι οχι μονο.

pavos
10-07-15, 23:44
στην φυση θα τρωγανε ινφουσορια , αλγες ,μικροοργανισμους κλπ... οτι τρωνε στις λιμνες οι γοννοι , που δεν ταιζονται απο μας.
στο ενυδρειο τωρα , μεχρι να μεγαλωσουν ωστε να δεχονται τροφες εμποριου, μπορει να ταιζονται με αρτεμια (ζωντανη-κατεψυγμενη) , ινφουσορια , microworms...
προσωπικα, τα 2 μικρα ,μετα απο ενα διαστημα,τα μετεφερα σε ενυδρειο που εχει ramshorns (χωρις ψαρια) με φουλ ινφουσορια και τα αφησα εκει..
ετρωγαν ολημερης , κι εφτασαν σε μεγεθος που μπορω να ριχνω τροφη εμποριου κι οχι μονο.

τι εννοεις οτι ειχε φουλ ινφουσορια??? πως βρεθηκε?? παιζουν ρολο τα σαλιγκαρια?? θα το εξηγησεις σε παρακαλω
-------------------------
Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη διατροφή των μικρών...
Με αφορμή ότι δε θέλεις είπες να μπλέξεις με Αρτέμια παρειγγηλες baby brine shrimp.
Μέχρι να μεγαλώσουν λίγο και να μπορούν να τρώνε κάποια τροφή του εμπορίου ίσως φυλακές τι πρέπει να τρώνε τα μικρά? Γιατί στη φύση δε νομίζω να τρώνε brine shrimp!!! . Μπορεί κάποιος να πει λίγα λόγια για αυτή τη διαδικασια?

φλαικς ηθελα να γραψω αλλα με την αυτοματη μεταφραση στο κινητο καμια φορα γραφει οτι θελει!!!

tsala
11-07-15, 11:03
απο τις ακαθαρσιες των ramshorns και (κυριως) apple snails (ειχα κι ενα μεσα) , παραγεται infusoria.. πιστευω πολυ περισσοτερο απ τα υπολλοιπα σαλιγκαρια.
δεν γινεται αντιληπτη συνηθως καθως καταναλωνεται απο τα ψαρια ή της γαριδες.. παρολαυτα αν μεινουν τα σαλιγκαρια μονα τους , η infusoria θα γινεται ευκολα ορατη.
εκει μεταφερθηκαν τα μικρα και πλεον την εχουν εξαφανισει :D
ριξε μια ματια κι εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62617)

tsala
13-05-16, 20:27
να κανω και μια τελευταια ενημερωση στο θεμα...
μιας και τα μικρα εχουν μεγαλωσει.. ας βαλω μια φωτο τους για το πως εχουν γινει (μεχρι τωρα :D)


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p512-tsala11-dsc06459_zpswivjctw5.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p512-tsala11-dsc06452_zpsbkrpmjwa.jpg

ChocolatePuma
14-05-16, 09:21
Ωραίοι οι μπόμπιρες!!!!:smt041

sarpijk
14-05-16, 12:16
Nα τα χαιρεσαι Γιαννη!

tsala
14-05-16, 12:20
Ευχαριστω παιδια!

Artemisia
14-05-16, 12:37
Μόνο μπόμπιρες δεν είναι πιά ;) όμορφα τα πλασματάκια !!!

Τάκης
14-05-16, 13:36
Μπράβο βρε Γιάννη, να τα χαίρεσαι :)

tsala
14-05-16, 15:34
Thanks παιδια!

Anna10
14-05-16, 19:47
Γιάννη φοβεροί γίνανε οι μπόμπιρες.

tsala
14-05-16, 20:18
Ευχαριστω Αννα!!:p

alexis cosmo
14-05-16, 20:24
μπράβο ρε Γιάννη πολύ όμορφα ψαράκια
να τα χαίρεσαι

tsala
14-05-16, 20:33
Ευχαριστω Αλεξη;)

tsoui
15-05-16, 17:37
Εσυ Γιαννη πρεπει να κανεις επιλεκτικο breeding κουκλακια ειναι!!!!

tsala
15-05-16, 18:33
Ισως γινει κι αυτο αν εχω 2 ιδια ψαρια..
Για την ωρα ειναι αχταρμας :D
Αλλα βγαινουν κουκλια!:p