PDA

Επιστροφή στο Forum : τελειως αρχαριος


pana
15-04-15, 00:24
Τορα αρχισνα το σκαψιμο για μια λιμνουλα θα την καλυψω με παχυ ναιλον υποστρομα υα βαλω ελαφροπετα 3εκ φιλτρο δεν μπορω να βαλω θα εχει αποτελεσμα αν βαλω κομενα καλαμακια κτλ μασα σε δυκτακια? Ψαρια θα βαλω κουνοουποψαρα κι αλλα ευκολα εχετε κκαμια προταση φυτα θα βαλω οσα βρω εκτοσ απο ελαφροπετρα που θα βαλω σε καποια σημεια θα βαλω χωμα απο τον κηπο η χαλικι το ρωταω γιατι θελω να στηριζοντε τα φυτα

aliens-
15-04-15, 09:03
Τι εννοείς παχύ ναύλον? Σαν αυτό που έχουν τα θερμοκήπια? Αυτό πάνω από 2-4 χρόνια ίσως να μην αντέξει (από αυτά που διαβάζω).

Με την ελαφρόπετρα δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις.

Τα κομμένα καλάμια σε δυχτάκια έχουν σταματήσει να τα χρησιμοποιούν. Έχει να κάνει με την άλγη και όχι με την φίλτρανση.

Ανέβασε καμία φωτογραφία να δούμε και τον χώρο σου και την εξέλιξη των έργων σου.

Πόσα λίτρα θα είναι η λίμνη σου?

pana
16-04-15, 20:12
nai ayto το ναίλον ενοο λιτρα υπολογιζω 1800 τελικα μπορω να βαλω τιποτα σε δυχτακια?μετα καλαμακια δεν θε εχω προβλξμα θα τα βαλω σε σκιερο μερος της λιμνης δεν μπορω να χρησημοποιησω κατι ηλεκτρικο μονο με μπαταριεσ φωτο απο κινητο πως στελνω? αποφασισα να φερω αμο απο θαλασσα τι εινε καλυτερο μεση η εξω απο τη θαλασσα? ελαφροπετρα θα βαλω σαν υποστρομα και γυρω απο τα φυτα
-------------------------
Παρακαλω απαντηστε

pana
17-04-15, 20:47
Κανεις;

pana
19-04-15, 22:01
τελικα αποφασισα να την κανω με τσιμεντο αν το γυαλισω αρκετα θα γινει αδιαβροχο ?ψαρια αποφασισα να βαλω χρυσοψαρα μπορω να βαλω και μονομαχο αν ναι τοτε ποιες εποχες πρεπει να τον βαζω μεσα στο σπιτι?

aliens-
20-04-15, 11:28
Μην βάλεις παχύ ναύλον θα σου χαλασει γρήγορα ακομα και το γεωυφασμα απο κατω δεν θα το προστατεψει απο τισ πετρες και γρηγορα θα σχιστει αν και θα το κανεις με τσιμεντο το γυαλισμα τι ειναι δεν το εχς δει πουθενα στο forum σαν μεσω αδιαβροχοποιισης τα δυχτια με τα καλαμια πως τα εχεις σκευφτει ισως καταλαβα κατι αλλο με φωτοβολταικα μπορεις να εχεις ρευμα για να συντιρεις τις αντλιεσ σου με τα φιλτρα αλλιως τα χρυσοψαρα και μονομαχους τους ξεχνας εντελος η αμμος ούτε μέσα απο την θάλασσα ούτε απο έξω θα σου προσφέρει κατι, ποιο πολλα προβληματα θα σου δημιουργισει.

Βάζει στίγματα γιατί δυσκολεύομαι πολύ να τα διαβάσω και να καταλάβω τι θες :(

pana
20-04-15, 21:55
μπορω βνα κανω καποιο φιλτρο με αεραντλια

aliens-
21-04-15, 09:13
και πάλι θέλει ρεύμα αυτός ο τρόπος π.χ. φωτοβολταϊκά

pana
21-04-15, 20:41
mono aerantlia mporv na βαλω και να τη λειτουργησω σαν φιλτρο

pana
23-04-15, 13:36
τελικα θα το κανω μονο με κουνουποψαρα τι φιλτρο μπορω να κανω με αεραντλια?

Κλεόβουλος
23-04-15, 19:09
Φίλε μου δεν είμαι ο κατάλληλος να σε βοηθήσω αλλά
υπάρχουν δεκάδες θέματα για να διαβάσεις προτάσεις κατασκευής και συντήρησης μιας λίμνης.
Τα 1800 λίτρα που λες μου φαίνεται αδύνατο να τα φιλτράρεις μόνο με φίλτρο αεραντλίας.

pana
24-04-15, 14:12
τελικα δεν υα κανω λιφοτερα λιτρα με 5-6κουνουποψαρα θα βαλω πο φυταλα