PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι φυτά είναι αυτά ;


Τάκης
30-03-15, 14:07
Μόλις μου έφερε ένας φίλος 3 φυτά που τα μάζεψε από τις πηγές Χαρίτων στον Ορχομενό,
από όσο κατάλαβα το ένα είναι υδρόφιλο και τα άλλα υδρόβια. Τα υδρόβια λέω να τα βάλω στα συννεφάκια ενώ το υδρόφιλο σε μια κατασκευή που θέλω να φτιάξω που θα περνάει το νερό από το χρυσοψαράδικο,
για πείτε μου τη γνώμη σας

Το υδρόφιλο πρέπει να είναι αυτό, σας σέλινο μοιάζει


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b494-takis62-30032015497_zpsvdipaskl.jpg

και αυτά που νομίζω πως είναι υδρόβια είναι αυτά

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b494-takis62-30032015498_zpseoafucie.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b494-takis62-30032015496_zpsua8ktbb6.jpg

Κατά αρχή , δεν θα τα βάλω αμέσως σε ενυδρείο, θα τα αφήσω σε κουβά και σκέφτομαι να τα απολυμάνω με υπερμαγγανικό κάλιο γιατί βρήκα αρκετά ζουζουνάκια και δεν είναι να παίζουμε με αυτά.
Βρήκα και ένα σαλιγκαράκι μέσα που αυτό θα μπει στα συννεφάκια αλλά είναι πολύ μικρό για να το βγάλω φωτογραφία.
Αν τα πάνε καλά, θα του πω στην επόμενη επίσκεψη να μου φέρει καμιά σακούλα σκουπιδιών γεμάτη :)

tsoui
30-03-15, 15:22
Το τελευταιο 99% είναι υδροβιο το θυμαμαι τοτε που ειχα παει στις πηγες είναι γεματο από αυτά και όλα είναι μεσα στο νερο,απολυμανση καλο είναι να κανεις αλλα με προβληματιζει πιο πολύ το σαλιγγαρακι το τι μπορει να κουβαλάει είναι ρισκο πιστευω.
Την άλλη φορα που θα παει πεστου να σου παρει και πεστροφες και να κοιταξει αν σου βρει καμμια καραβιδα να στησεις κι άλλο ενυδρειο :D

Τάκης
30-03-15, 15:31
Το τελευταιο 99% είναι υδροβιο το θυμαμαι τοτε που ειχα παει στις πηγες είναι γεματο από αυτά και όλα είναι μεσα στο νερο,απολυμανση καλο είναι να κανεις αλλα με προβληματιζει πιο πολύ το σαλιγγαρακι το τι μπορει να κουβαλάει είναι ρισκο πιστευω.
Την άλλη φορα που θα παει πεστου να σου παρει και πεστροφες και να κοιταξει αν σου βρει καμμια καραβιδα να στησεις κι άλλο ενυδρειο :D
Λες να μη το βάλω το σαλιγκαρι ;
Μου είπε πως είναι γεμάτο πέστροφες και καραβίδες,
λες να στήσω κανα καραβιδάδικο ; :)
-------------------------
Μόλις μου είπε ο φίλος πως απο το σημείο που τα μάζεψε σκύβουν και πίνουν, λίγο δύσκολο δεν είναι να υπάρχει κάτι που να κάνει κακό στα υπόλοιπα ψάρια ;

stratri1
30-03-15, 15:41
Τα δυο τελευταία είναι πολύ κοινά και τα 'εχω δει αρκετές φορές. Το δεύτερο μάλιστα επιχείρησα να το βάλω σε δικό μου ενυδρείο, αλλά το διάλυμα χλωρίνης που το έπλυνα, μάλλον ήταν πολύ πυκνό και σε μερικές ημέρες είχε λιώσει. Ονόματα δεν ξέρω.

Τάκης
30-03-15, 15:48
Τα δυο τελευταία είναι πολύ κοινά και τα 'εχω δει αρκετές φορές. Το δεύτερο μάλιστα επιχείρησα να το βάλω σε δικό μου ενυδρείο, αλλά το διάλυμα χλωρίνης που το έπλυνα, μάλλον ήταν πολύ πυκνό και σε μερικές ημέρες είχε λιώσει. Ονόματα δεν ξέρω.
Για αυτό θέλω να τα απολυμάνω με υπερμαγγανικό κάλιο γιατί διάβασα εδώ από τον Σπύρο πως δεν κάνει ζημιά στα φυτά
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44812

tsoui
30-03-15, 15:59
Λες να μη το βάλω το σαλιγκαρι ;
Μου είπε πως είναι γεμάτο πέστροφες και καραβίδες,
λες να στήσω κανα καραβιδάδικο ; :)
-------------------------
Μόλις μου είπε ο φίλος πως απο το σημείο που τα μάζεψε σκύβουν και πίνουν, λίγο δύσκολο δεν είναι να υπάρχει κάτι που να κάνει κακό στα υπόλοιπα ψάρια ;

Εχει γινει πολλα χρονια πισω η αμαρτια :cool:
Γενικα ότι είναι καθαρα τα νερα εκει είναι αλλα που να ξερεις και τι μπορει να κουβαλάει από παρασιτα ,γενικα απ ότι εχω διαβασει είναι φορεις αρκετων παρασιτων και τωρα θα μου πεις και με τα φυτα δεν ερχονται μαζι και σαλιγκάρια......μπερδεμα :confused:

stav
30-03-15, 17:16
Για αυτό θέλω να τα απολυμάνω με υπερμαγγανικό κάλιο γιατί διάβασα εδώ από τον Σπύρο πως δεν κάνει ζημιά στα φυτά
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44812

Οντως δεν κανει ζημια,το εχω χρησιμοποιηση πολλες
φορες.

manos76
30-03-15, 22:06
και τα 3 τα ειχα σε ενυδρειο.. ζουν μια χαρα μεσα στο νερο, αλλα δεν αντεχουν στην ζεστη, το πολυ 24 βαθμους... πιο πανω χαλανε... το τριτο γινετε μια ομορφη πικνη συσταδα κοντα / και στην επιφανεια οπου και απλωνετε.... την ονομασια τους δεν την γνωριζω.

Τάκης
30-03-15, 22:37
και τα 3 τα ειχα σε ενυδρειο.. ζουν μια χαρα μεσα στο νερο, αλλα δεν αντεχουν στην ζεστη, το πολυ 24 βαθμους... πιο πανω χαλανε... το τριτο γινετε μια ομορφη πικνη συσταδα κοντα / και στην επιφανεια οπου και απλωνετε.... την ονομασια τους δεν την γνωριζω.
Λογικό να χαλάνε στη ζέστη, από τις πηγές που τα μάζεψε ο φίλος έχει Χειμώνα Καλοκαιρι 14 βαθμούς. Το 24 τώρα δύσκολα μπορώ να το κρατήσω, στο ξύλινο μόνο με το ζόρι αλλά εκει θα τα φάνε τα χρυσόψαρα :)

dinos99
31-03-15, 01:01
το δευτερο μοιαζει αρκετα με lysimachia nummularia

manos76
01-04-15, 22:48
το δευτερο μοιαζει αρκετα με lysimachia nummularia

...και εγω ετσι λεω.. αν και τα φυλλα δεν ειναι στρογγυλεμενα ...

Τάκης
04-04-15, 15:29
Το 1ο το έβαλα στο χρυσοψαράδικο, στο κουβά κιτρίνισαν κάποια φύλα και τα έκοψα, στο χρυσοψαράδικο όμως πήρε τα πάνω του, μεγαλώνει εκπληκτικά γρήγορα και τα ψάρια δεν το αγγίζουν, σύντομα θα σας βγάλω φωτό.

Μάλλον βρήκα φυτό που μεγαλώνει γρήγορα και δεν το τρώνε τα χρυσόψαρα, θα πω του φίλου όταν ξαναπάει στον Ορχομενό να μου φέρει όσα πιο πολλά φυτά μπορεί :)
Τα υπόλοιπα μπήκαν στα συννεφάκια, και τα σαλιγκάρια

tsala
04-04-15, 17:04
ποιο ειναι αυτο το Αγιο φυτο να μας φερει και εμας ! :D :D

Τάκης
04-04-15, 20:03
Εγω "Σέλινο" το λέω επειδή ο κορμός του είναι κούφιος όταν το κόψεις όπως του Σέλινου

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b494-takis62-04042015500_zpsaewahwbd.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b494-takis62-04042015501_zpsv5iblouh.jpg

tsala
04-04-15, 20:27
ωραιο φαινεται!
ειναι μεχρι να πιασει αλγη κι αυτο :D

Τάκης
04-04-15, 20:58
ωραιο φαινεται!
ειναι μεχρι να πιασει αλγη κι αυτο :D
Βλέπω να μεγαλώνει γρήγορα και πιστεύω να μη προλαβαίνει να κολλάει η άλγη επάνω του

tsala
04-04-15, 21:12
Ελα ρε συ?
Βρηκαμε τοτε το "μαγικο" φυτο!!! :D:D

Τάκης
04-04-15, 21:48
Ελα ρε συ?
Βρηκαμε τοτε το "μαγικο" φυτο!!! :D:D
Παρατήρησε στη 1η φωτό το μεσαίο κλαράκι, είναι στις καινούριες φωτό το αριστερό, δες πόσο μεγάλωσε (στη 1η φωτό το κλωνάρι που είναι ψηλά το έκοψα γιατί είχε σπάσει)
-------------------------
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b494-takis62-aspri_zps4zpuz7in.jpg

tsala
04-04-15, 21:54
μεγαλη διαφορα!!!
σε ποσες μερες "εδωσε" τοσο?

Τάκης
04-04-15, 21:59
Από 30/3 έως σήμερα, 5 ημέρες

tsala
04-04-15, 22:01
αλλες 5 και κλαδευεις δηλαδη :D:D:D:D:D

Τάκης
04-04-15, 22:07
αλλες 5 και κλαδευεις δηλαδη :D:D:D:D:D

:D:D:D:D:D:D
Πες το ψέματα

manos76
05-04-15, 10:36
αναπτυσετε γρηγορα.. αλλα χανετε το ιδιο γρηγορα... για να κρατησεις θελει δυνατο φως και πλουσιο σε θρεπτικα υποστρωμα.. αλλιως θα σου κιτρινησει και θα χαλασει... και αν θυμαμαι καλα, πολοπλασιαζετε οπως η κρυπτοκορινα.. πεταει απο την ριζα του κοντα απο τον κορμο του ρανερς.

Τάκης
05-04-15, 12:12
αναπτυσετε γρηγορα.. αλλα χανετε το ιδιο γρηγορα... για να κρατησεις θελει δυνατο φως και πλουσιο σε θρεπτικα υποστρωμα.. αλλιως θα σου κιτρινησει και θα χαλασει... και αν θυμαμαι καλα, πολοπλασιαζετε οπως η κρυπτοκορινα.. πεταει απο την ριζα του κοντα απο τον κορμο του ρανερς.
Λες ε ;
Στο υπόστρωμα δεν μπορώ να βάλω ταμπλέτες γιατί τα χρυσόψαρα σκάβουν συνέχεια, από φως έχει την αντηλιά και ανάβω τα φώτα από τις 7 έως τις 11, όχι ιδιαίτερα πολλά φώτα. Δέχνει πως πάει καλά , θα δούμε

manos76
05-04-15, 12:20
μην ξενερωνεις δεν εχεις να χασεις τιποτα .. δοκιμασε το..:p

Τάκης
05-04-15, 12:58
μην ξενερωνεις δεν εχεις να χασεις τιποτα .. δοκιμασε το..:p
Εννοείται πως δεν ξενερώνω, αντίθετα, αν πάει ο φίλος πάλι στον Ορχομενο θα του πω να μου φέρει ένα τσουβάλι γεμάτο :)

Τάκης
07-04-15, 13:49
αλλες 5 και κλαδευεις δηλαδη :D:D:D:D:D
Βρε Γιάννη, εγω στη θέση σου , θα πεταγόμουνα στον Αγ.Νικόλαο στη Νάουσα , στο ποταμάκι και θα γέμιζα σακουλες με υδρόβια φυτά :)
Δεν νομίζω πως είναι και πολύ μακρυά, και από όσο θυμάμαι (πριν 16-17 χρόνια που είχα πάει) είναι γεμάτο , ειδικά πιο ψηλά , λίγο πιο πάνω από το ξενοδοχείο

tsala
07-04-15, 15:28
Βρε Γιάννη, εγω στη θέση σου , θα πεταγόμουνα στον Αγ.Νικόλαο στη Νάουσα , στο ποταμάκι και θα γέμιζα σακουλες με υδρόβια φυτά :)
Δεν νομίζω πως είναι και πολύ μακρυά, και από όσο θυμάμαι (πριν 16-17 χρόνια που είχα πάει) είναι γεμάτο , ειδικά πιο ψηλά , λίγο πιο πάνω από το ξενοδοχείο

:D:D πρεπει να εχει..
Τωρα ειμαι υπο μετακομιση στη Δραμα.. αρα απο εκει θα βρω μπολικο πραμα! :D:D

Τάκης
07-04-15, 15:45
:D:D πρεπει να εχει..
Τωρα ειμαι υπο μετακομιση στη Δραμα.. αρα απο εκει θα βρω μπολικο πραμα! :D:D
Εκει στο Νισάκι είναι γεμάτο φυτά , ειδικα εκει στη στέρνα θυμάμαι πως είχε πάρα πολλά.
Καλα όλο σε μερη με νερά είσαι αλλά ένα φυτό δεν έχεις βάλει :)

tsala
07-04-15, 16:00
Εκει στο Νισάκι είναι γεμάτο φυτά , ειδικα εκει στη στέρνα θυμάμαι πως είχε πάρα πολλά.
Καλα όλο σε μερη με νερά είσαι αλλά ένα φυτό δεν έχεις βάλει :)
ναι, εχει εκει :p
ε, εδω τι νερα εχει μωρε... μονο πλατανοφυλλα κοντα στον Αλιακμονα εχω μαζεψει :D
Η Ναουσα εχει... αλλα δεν ετυχε να το θυμηθω οταν πηγα την τελευταια φορα :rolleyes: (παω πολυ σπανια..)