PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρυσόψαρο στο βυθό


Φρόσω
26-03-15, 23:44
Καλησπέρα!
Για μια ακόμα φορά θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το χρυσόψαρό μου τι Μέμο, ο οποίος αποτελεί μέρος της οικογένειας μας εδώ και 2 χρόνια. Δυστυχώς ο αδερφούλης του εξαιτίας μιας δικιάς μου απερισκεψίας (γέμισα το ενυδρείο μέχρι πάνω και πήδησε έξω) δεν είναι πια μαζί μας και θα ήθελα τη βοήθεια σας ώστε τουλάχιστον ο Μέμος να μείνει μαζί μας για πολύ ακόμη!

1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ: μάρτης 2013
3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100χ50χ50
4. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 18 μήνες
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 20
6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): 1 χρυσόψαρο
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): Πάντα στην θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Κάθε βδομάδα 80lt
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: Σήμερα το απόγευμα
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: Πρωί βράδυ - εναλλάξ flakes - μαρούλι ή αγγούρι ή κολοκύθι



ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1.PH: 8
2.KH:
3.GH: 16
4.ΝΗ3 (αμμωνια): <0.25mg NH3+NH4
5.ΝΟ2(νιτρώδη):
6.ΝΟ3(νιτρικά): <10mg
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ: Σταγόνες SERA + SALIFERT
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Την Κυριακή που μας πέρασε
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) : 12cm
5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ : Φυσιολογική
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Δεν έχω δει από την Κυριακή. Αυτά της Κυριακής ήταν πολύ μακριά σκούρα αλλά διακεκομμένα
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): Κανονική
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ: Κανονικο
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ):
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
Tο Σάββατο το απόγευμα 21/03 άλλαξα το νερό στο ενυδρείο. Το βράδυ παρατήρησα πως το ψάρι καθόταν στο βυθό. Αποφάσισα να αλλάξω νερό στο ενυδρείο ξανά πιστεύοντας πως ο γιος μου και οι φίλοι του που ήταν στο σπίτι όταν καθάριζα το ενυδρείο έριξαν μέσα τροφή. Αυτοί το αρνούνται αλλά... Το επόμενο πρωί το ψάρι ήταν ακόμα στο βυθό και δεν αντιδρούσε καθόλου, ενώ συνήθως μόλις με βλέπει έρχεται και μου κουνά την ουρά. Ανησύχησα κι έκανα αλλαγή όλο το νερό του ενυδρείου αφού πρώτα μέτρησα NH + NΟ3 και ήταν καλά! Έκανα κι ένα μπάνιο σε epsom τον Μέμο και την Δευτέρα το πρωί φαινόταν μια χαρά κι ευδιάθετος. Άλλαξα νερό την δευτέρα το βράδυ και την τρίτη το πρωί τον τάισα. Σήμερα όμως το μεσημέρι τον βρήκα πάλι να κάθεται! Ξανάλλαξα νερό και τώρα φαίνεται πάλι μια χαρά!
Τι με συμβουλεύετε να κάνω?
Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!
-------------------------
Μόλις ανέβασα και κάποιες φωτό του ψαριού!
http://s292.photobucket.com/user/frosoyiannidaki/library/?view=recent&page=1

tsala
26-03-15, 23:44
βγαλε μερικες φωτο αν μπορεις να δουμε και την εξωτερικη του κατασταση.
τι λαμπες εχεις στο ενυδρειο και τι βυθο?
Μπορει και να μην εχει τιποτα το ψαρι , καπου καπου πολλα εχουν το συνηθειο να καθονται για ωρες.
αν ειναι common , comet ή shumbunkin , βαλε καπακι για να εισαι σιγουρη , αργα ή γρηγορα ισως θα δοκιμασει κι αυτος καποια στιγμη να πηδηξει.

Εdit. τωρα ειδα και τις φωτο ,αρα μιλαμε για comet , αρα καπακι..
Δεν φαινεται εξωτερικα να εχει κατι το ψαρι , πιστευω πως το βαρετο aquascape που εχει + οτι ειναι μονο του + το συνηθειο καποιων ψαριων που ειπα πιο πανω, το κανουν να "αραζει" πιο συχνα...
Βαλε κανενα φυτο ευκολο (anubia,valisneria) και καμια ριζουλα , παρτου και μια παρεα και πιστευω η διαθεση του θα αλλαξει...

Φρόσω
27-03-15, 00:02
Το ενυδρείο έχει πιάσει καφέ άλγη μετά τη μεταφορά του σε άλλο χώρο του σπιτιού. Προσπάθησα να την ξεφορτωθώ πριν από 2 βδομάδες βγάζοντας όλες τις ανούμπιες και τις πέτρες που είχε μέσα γι αυτό και το βαρετό aquascape! Ανούμπιες θα ξαναμπούν σύντομα για να έχει ο Μέμος κάτι να τσιμπολογά τρελαίνεται να τιε μασουλάει. Βέβαια την άλγη δεν ξέρω πως θα αφαιρέσω... Αν και θεωρώ, διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι το πρόβλημα της άλγης είναι μόνο αισθητικό και δεν δημιουργεί πρόβλημα στο ψάρι...
Πάντως ποτέ μέχρι τώρα δεν έχει κάτσει τόση ώρα στο βυθό όσο το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :)
Α! Όσό για την παρέα το ενυδρείο είναι οριακό για comet χρυσόψαρο γι αυτό δεν του φέρνω παρέα μετά που μας πέθανε ο ξιφίας μας (το άλλο μας comet). Αν τώρα είχα λίμνη... το πράγμα θα ήταν αλλιώς!

tsala
27-03-15, 00:07
η αλγη κανει καλο στα χρυσοψαρα.. αστην να την μασουλαει κιολας..
μονο εμας ενοχλει..
ωραια , βαλε τα φυτα του και καμια ριζουλα ..
δεν βλεπω κατι ανησυχητικο απο τις φωτο.
Τρωει με ορεξη ? ενναλαξ οταν λες flakes και λαχανικα.. δλδ μερα παρα μερα δινεις πρασιναδα?
η πλευση του ειναι σωστη?
σημαδια στο σωμα?
φουσκωμενη κοιλια?

Φρόσω
27-03-15, 00:15
Μια χαρά κολυμπάει και η κοιλιά του δεν είναι διαφορετική απ'οτι συνήθως, ούτε έχει κάποια σημάδια στο σώμα. Απλά και σήμερα το μεσημέρι και την κυριακή είχε κάτσει πάνω στην άμμο στην σκοτεινή γωνία του ενυδρείου και δεν κουνιόταν για αρκετή ώρα ενώ με είχε δει κι αυτό είναι ασυνήθιστο γι αυτόν! Επίσης και τις 2 φορές μετά τις αλλαγές του νερού είναι κινητικότατος και μου ζητιανεύει φαγητό! Λέω πάντως να τον αφήσω κι αύριο νηστικό καλού κακού. Τι λέτε εσείς?
Α και το μενού μας έχει ως εξής: Πρασινάδα κάθε βράδυ, κάθε πρωί flakes, κάθε δεύτερη μέρα flakes σπιρουλίνας και κάθε κυριακή αρακα!

tsala
27-03-15, 00:24
Μια χαρά κολυμπάει και η κοιλιά του δεν είναι διαφορετική απ'οτι συνήθως, ούτε έχει κάποια σημάδια στο σώμα. Απλά και σήμερα το μεσημέρι και την κυριακή είχε κάτσει πάνω στην άμμο στην σκοτεινή γωνία του ενυδρείου και δεν κουνιόταν για αρκετή ώρα ενώ με είχε δει κι αυτό είναι ασυνήθιστο γι αυτόν! Επίσης και τις 2 φορές μετά τις αλλαγές του νερού είναι κινητικότατος και μου ζητιανεύει φαγητό! Λέω πάντως να τον αφήσω κι αύριο νηστικό καλού κακού. Τι λέτε εσείς?
Α και το μενού μας έχει ως εξής: Πρασινάδα κάθε βράδυ, κάθε πρωί flakes, κάθε δεύτερη μέρα flakes σπιρουλίνας και κάθε κυριακή αρακα!

Ολη μερα στην τουαλετα θα την βγαζει :D
Κοψε την πολυ πρασιναδα , καντο 2 φορες την εβδομαδα , παρε κανα 2 τροφες ποικιλια απο φλεικς για χρυσοψαρα και καποια κατεψυγμενη ή ζωντανη τροφη για 1 ή 2 φορες την εβδομαδα.
Τον αρακα πιο σπανια 1 φορα τον μηνα το πολυ! πρεπει να ξοδευετε πολυ χαρτι υγειας :D

Φρόσω
27-03-15, 00:36
Αλήθεια, μόνο μια φορά το μήνα?!
Πάντως την Κυριακή που τον έβαλα στο epsom δεν μπορείς να φανταστείς τι έβγαλε!!!
Επίσης έχω μόνιμα την εντύπωση απ' οταν έγινε 6 μηνών περίπου, πως η κοιλία του είναι πρησμένη ( του Ξιφία ποτέ δεν ήταν έτσι). Βέβαια είναι και τρομερά λαίμαργος! Ενώ είχαν το ίδιο μέγεθός με το άλλο ψάρι, αυτός εδώ έτρωγε την διπλάσια ποσότητα. Γι αυτό και τον ταράζω στις πρασινάδες!

tsala
27-03-15, 00:51
ναι 1 φορα τον μηνα κι αν δεις νωρτερα δυσκυλιοτητα (μακρυ κορδονι) , δωστου.
Δωσε πιο πολυ πρωτεινη και 2 φορες την εβδομαδα πρασιναδα ειναι οκ. ;)

Φρόσω
27-03-15, 00:57
Σ'ευχαριστώ πολύ!

poltre
27-03-15, 09:00
Το ενυδρείο έχει πιάσει καφέ άλγη μετά τη μεταφορά του σε άλλο χώρο του σπιτιού. Προσπάθησα να την ξεφορτωθώ πριν από 2 βδομάδες βγάζοντας όλες τις ανούμπιες και τις πέτρες που είχε μέσα γι αυτό και το βαρετό aquascape!

Τις ανούμπιες μπορείς να τις βγάζεις από το νερό και με μια οδοντόβουρτσα που θα έχεις μόνο για το ενυδρείο, να τις τρίβεις απαλά, μετά ξέπλυμα με νερό και μπλουμ μέσα.

Η άλγη πιθανότατα δημιουργήθηκε από την αλλαγή χώρου, άρα και διαφορετικός περιβάλλον φωτισμός, οπότε σε λίγο καιρό θα φύγει μόνη της, εκτός ακραίων καταστάσεων, πχ άμεσο ηλιακό φως.

Τάκης
27-03-15, 22:53
Το ψαράκι σου μάλλον έχει μοναξιές, αλλά δεν μπορείς να βάλεις και άλλο, το ενυδρείο σου είναι ήδη μικρό για αυτό το ψάρι, ή καλύτερα είναι κοντό. Καμιά ανούμπια ή καμιά βαλισνέρια θα βοηθήσει νομίζω

tsala
27-03-15, 23:35
μια χαρα μπορει ρε συ...
το "προβλημα" ειναι το μηκος , οχι τα λιτρα..

Τάκης
27-03-15, 23:39
μια χαρα μπορει ρε συ...
το "προβλημα" ειναι το μηκος , οχι τα λιτρα..
Για αυτό είπα κοντό βρε Γιάννη :)
Μπορεί να βάλει η φίλη μας κανά funcy, αρκει να προλαβαίνει να φάει τίποτα και δεν του τα τρώει το comet

tsala
27-03-15, 23:44
το καταλαβα.. αλλα ειτε ειναι 1 ειτε 3 το "προβλημα" ειναι το ιδιο, αυτο θελω να πω.
κι αν ειναι αρσενικο το comet και το fancy βγει θυληκο.. την "εκατσε" το fancy :D
νομιζω τα λιτρα ειναι καλα και για μονόουρα , με το μηκος οριακα - ανεκτο.

Τάκης
27-03-15, 23:59
το καταλαβα.. αλλα ειτε ειναι 1 ειτε 3 το "προβλημα" ειναι το ιδιο, αυτο θελω να πω.
κι αν ειναι αρσενικο το comet και το fancy βγει θυληκο.. την "εκατσε" το fancy :D
νομιζω τα λιτρα ειναι καλα και για μονόουρα , με το μηκος οριακα - ανεκτο.
Αν βρει κάποιο λίγο μεγαλωμένο δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα. Το μήκος είναι ένα θεματάκι, βλέπω το δικό μου το 25ποντο και το 1,20 το κάνει με μια απλωτή, σκέψου στο 1 μέτρο. Αν βάλει 3 funcy μήπως είναι καλύτερα ; Οριακά τα λίτρα αλλά το comet ίσως να έχει να ασχοληθεί με πάνω από 1 ψάρι.
Θα ήθελα να πω επίσης πως το μέγεθος που έχει τώρα για 2 χρονών ψάρι μου φαίνεται όχι και τόσο ανεπτυγμένο, συγκρίνοντας με τα δικά μου βέβαια

tsala
28-03-15, 00:10
Το ψαρι ειναι μικρο , εχεις δικιο... δεν ξερω και δεν πιστευω να μεγαλωσει παρα πολυ, γι αυτο και λεω πως το 1 μετρο ισως του κανει τελικα..
Στο να μεγαλωσει ενα ψαρι παιζουν πολλα ρολο , μηκος,λιτρα,διατροφη,θερμοκρασια κλπ κλπ
δεν φτανουν ολα τα ψαρια το ιδιο μεγεθος και δεν ξερουμε ποσο θα φτασει ενα νεο ψαρι που θα παρουμε.. (αναφερομαι για χρυσοψαρα)
μπορει να παει 30cm που δεν μπαινει ουτε σε 1.20 , μπορει να παει 15cm που βολευεται οριακα στο 1 μετρο. (για τα μακρουλα)
Τα 250 λιτρα μεικτα , με το καταλληλο φιλτρο, αρκουν για 4-5 χρυσοψαρα.
Επομενως αν μπει fancy , θα ηταν καλυτερο να μπουν 2-3 οπως ειπες..

Φρόσω
30-03-15, 09:35
Καλημέρα! O μέμος μάλλον είναι θηλυκό χρυσόψαρο, δεν είμαι σίγουρη αλλά όταν υπήρχαν 2 ψάρια στο ενυδρείο, το δεύτερο τον κυνηγούσε συνέχεια και του έτριβε την κοιλιά συν το οτι είχε κάτι σαν οζίδια στα βράγχια του που ο Μέμος δεν τα έχει, οπότε υποθέτω πως ο Μέμος είναι θηλυκό!
Το ενυδρείο είναι κοντό και το ξέρω, το ψάρι αυτή τη στιγμή είναι 13cm χωρίς την ουρά και με 3 "ουριές" έχει φτάσει στην άκρη. Αυτή την εποχή προσπαθώ να δω πως θα καταφέρω να φτιάξω κάτι μεγαλύτερο στο μπαλκόνι, γι αυτό δεν θέλω επιπλέον ψάρια μέχρι να οριστικοποιήσω το τι θα γίνει. Αυτό που με αγχώνει είναι οτι η μία βεράντα είναι νότια και άρα έχει και πολύ ήλιο, που δεν μας πειράζει, αλλά και πολύ ζέστη το καλοκαίρι, που μας πειράζει (μένω Κρήτη) και η άλλη βεράντα είναι βορινή ακριβώς απέναντι από τη θάλασσα εκτεθειμένη πλήρως στο βοριά (έχει ωραία θέα όμως :) ). Μπορώ να κρατήσω θερμοκρασίες 15-25 σε αυτές τις συνθήκες? Πραγματικά δεν ξέρω! Θα ήθελα πάντως τη γνώμη ανθρώπων που έχουν ενυδρεία σε εξωτερικούς χώρους, ξέρω ότι κάποιοι από έσας έχετε!
Πάντως για τις μαναξιές μάλλον έχετε δίκιο. Αυτό το Σαββατοκύριακο που ασχολιόμουν συνέχεια μαζί του είχε φοβερή όρεξη και δεν έκατσε ούτε μια στιγμή στο βυθό! Ποτέ μέχρι πριν από 2 χρόνια δεν θα μπορούσα να φανταστώ πως ένα ψάρι μπορεί να σου προσφέρει τόση χαρά όση κι ένας σκύλος!

tsala
30-03-15, 11:11
Στο βορινο μπαλκονι φτιαξτο.. στο αλλο με τον ηλιο.. ουτε να το σκεφτεσαι..
το καλοκαιρι θα βρασει..
Μην αγχωνεσαι , δεν θα παθει τιποτα.. τα χρυσοψαρα με μονη ουρα , ειναι για πιο χαμηλες θερμοκρασιες.
Εχω 3 χρονια σε εξωτερικο χωρο και ειμαι και Βεροια :D
με θερμοκρασιες 4 - 29 , απο χειμωνα σε καλοκαιρι..μονο αυτον το χειμωνα εβαλα 10 μερες θερμαντηρα που το νερο εφτασε μειων...
Στους 13 βαθμους τα δικα μου ζευγαρωνουν.. τα περιμενω σε λιγες μερες δηλαδη :D
τωρα εχω περιπου 10-12 βαθμους.

Μονο να κοιταξεις τα ανεμιστηρακια , γιατι η Κρητη εχει ζεστη το καλοκαιρι, δεν αστειευεται :D

Τάκης
30-03-15, 11:26
Για το κρύο μη φοβάσαι, πιο πολύ η ζέστη τα ενοχλεί.
Για δες εδώ να δεις κρύο, τους έχω βέβαια θερμοστάτη γιατί τα έχω καλομαθημένα τα δικά μου :)
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81174&page=9/#261
Ο Γιάννης ο tsala τα έχει κάνει εσκιμώους τα δικά του :)

Φρόσω
30-03-15, 13:00
Σας ευχαριστώ και τους 2. Την κατασκευή εξωτερικού ενυδρείου του Τάκη την έχω διαβάσει όλη αναλυτικά, έχω κρατήσει και σημειώσεις! Βέβαια εμένα τα χέρια μου τόσο πολύ δεν πιάνουν, οπότε κάτι τόσο ωραίο αποκλείεται να γίνει :(
Έχω αρχίσει να σχεδιάζω την κατασκευή κι έχω κολλήσει στην στεγανοποίηση των ηλεκτρολογικών αφού η βορινή βεράντα δεν έχει σκέπαστρο (αλλά και να είχε... όταν πιάνει εδώ βοριάς το χειμώνα άστα να πάνε, δεν σε σώζει τιποτα, μιλάμε χαλαρά γι 9 μποφώρ βοριά το χειμώνα) και ο ηλεκτρολογικός πίνακας και οι πρίζες βρίσκονται 1,5m από τη θέση που μπορεί να μπει το ενυδρείο...
Η βάση επίσης αν γίνει βορινά θα πρέπει να είναι αλουμίνιο για να μην έχω πρόβλημα με την αλμύρα!
Αν υπάρχει κάποια ιδέα για το πρόβλημά μου καλοδεχούμενη!

tsala
30-03-15, 13:22
Τακη, τα ψαρακια καιγονται :D:D
Δες κι εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=868543&postcount=51) δροσουλα :D:D:D

Του Τακη οι κατασκευες ειναι υποδειγμα!
Μην ανυσηχεις τοσο πολυ ουτε τα δικα μας χερια πιανουν :D
Ναι , πρεπει να κανεις κατι με τα ηλεκρολογικα και με την βαση , γιατι θα σκουριασει με την αλμυρα..
Το αλουμινιο , ειναι οκ πιστευω..
δεν γινεται να βολεψεις τα ηλεκρολογικα κατω απο την βαση?

Τάκης
30-03-15, 13:32
Δες κι εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=868543&postcount=51) δροσουλα :D:D:D

Γιάννη τα δικά σου τα έχεις κάνει Εσκιμώους, κανα igloo τους λείπει :p
-------------------------

Έχω αρχίσει να σχεδιάζω την κατασκευή κι έχω κολλήσει στην στεγανοποίηση των ηλεκτρολογικών αφού η βορινή βεράντα δεν έχει σκέπαστρο (αλλά και να είχε... όταν πιάνει εδώ βοριάς το χειμώνα άστα να πάνε, δεν σε σώζει τιποτα, μιλάμε χαλαρά γι 9 μποφώρ βοριά το χειμώνα) και ο ηλεκτρολογικός πίνακας και οι πρίζες βρίσκονται 1,5m από τη θέση που μπορεί να μπει το ενυδρείο...
Η βάση επίσης αν γίνει βορινά θα πρέπει να είναι αλουμίνιο για να μην έχω πρόβλημα με την αλμύρα!
Αν υπάρχει κάποια ιδέα για το πρόβλημά μου καλοδεχούμενη!

Φτιάξε ένα κουτί από κόντρα-πλακέ θαλάσσης και πέρασέ του συντηρητικό ξύλου, δεν θα πάθει τίποτα, η αλμύρα θα σου φάει και το αλουμίνιο, θα μπιμπικιάσει και στο τέλος θα τρυπήσει, μόνο ανοδιωμένο ή βαμμένο μπορεί να αντέξει, και επιπλέον το κόντρα πλακέ είναι πιο εύκολο και πιο φθηνό από το αλουμίνιο

tsala
30-03-15, 14:07
ενας φιλος με θαλασσινο , περασε με σπρευ στην βαση του (κοιλοδοκο) , που αρχισε να πεταει σκουρια λογω σαμπ και αλατιου..
απ οτι μου ειπε εμεινε πολυ ευχαριστημενος απο το υλικο..
αν κανεις με σιδερο ή και αλουμινιο , να ρωτησω αν θελεις τι σπρευ εβαλε.