PDA

Επιστροφή στο Forum : σκήσιμο πτερύγιου


tkougi
26-03-15, 20:25
δυστυχώς περνάω και εγώ απο αυτό το thread . ο μονομάχος μου προχθές σκάλωσε σε ένα φυτό ( άλλαξα την θέση του ) και με το τράβηγμα να φύγει έσκισε το πτερύγιο του. είναι σαν να το έκοψες με ψαλίδι ένα πράγμα. τι μπορώ να κάνω για να επουλωθεί ?

Maverick
27-03-15, 03:11
Θα επουλωθεί μόνο του, απλά πρόσεξε τις συνθήκες του νερού να είναι καλές για να μην του γυρίσει σε κανένα fin rot.

tkougi
27-03-15, 09:36
πέρα από το σωστό νερό δεν χρειάζεται άλλη βοήθεια? περίπου πόσο καιρό μπορεί να χρειαστεί αν ξέρεις να μου πείς

kgf12345
27-03-15, 09:42
απο μερικες μερες/μια βδομαδα,μεχρι και ποτε.

μπορεις να χρησιμοποιησεις μελαφιξ (http://www.apifishcare.com/product.php?id=629#.VRUJrmdxmUk) αν θες,θα βοηθησει.
θεραπεια μιας εβδομαδας.
φυλλα καταπα εχεις στο ενυδρειο?
αν δεν υπαρχει προβλημα με τις μετρησεις σου,υπαρχουν φυλλα καταπα,κανεις τακτικες σωστες εβδομαδιαιες αλλαγες νερου(που δεν στρεσαρουν το ψαρι) και ταιζεις καλα,τοτε δεν χρειαζεται ουτε το μελαφιξ.
θα φτιαξει μονο του.

tkougi
27-03-15, 09:54
φύλλα κατάπα έχω μέσα. αλλαγές τις κάνω σωστά και ταίζω αρκετά καλά. οπότε θα περιμένω να δω πώς θα πάει. το μόνο πρόβλημα στις μετρήσεις μου είναι που είναι λίγο ανεβασμένες οι σκληρότητες αλλά σιγά σιγά τις κατεβάζω με τύρφη.

kgf12345
27-03-15, 09:58
μετα αστο οπως ειναι και θα φτιαξει.
αν δεν δεις καμια βελτιωση σε καμια δεκαρια μερες(η δεις τιποτα περιεργο στο πτερυγιο η δεις το ψαρι να φερεται περιεργα),βαζεις μελαφιξ.
βελτιωση θα δεις απτο χαμηλοτερο σημειο του σκισιματος που εχει.
απτο σημειο που ειναι πιο κοντα στο σωμα δηλαδη.απο εκει θα αρχισει να επουλωνεται.

tkougi
27-03-15, 10:05
έγινε φίλε μου ευχαριστώ . θα το παρακολουθώ να δω πω πάει και αναλόγως πράττω.

tkougi
06-04-15, 10:46
τελικά είδα το ψάρι να συμπερηφέρεται κάπως περίεργα και να κάθετε στο βυθό και έκανα θεραπεία με μελαφιξ. ειδα ερκετη βελτίωση και άρχισε να επουλλωνεται το σκίσιμο. δεν ξέρω αν τελικά έκανα καλά αλλα σταμάτησα την θεραπεία στις 7 μέρες όπως έλεγε το φάρμακο. μετά απο 2 μέρες είδα ποιο πολλα μικρά σκισίματα και ξεφτίσματα στην ουρά του αλλα και στο πτερύγιο στην κοιλιά του. είμαι σίγουροσ ότι ειναι φιν ροτ. απο χθές άρχισα πάλι μελαφιξ. έκανα καλά? έχω και αλατι ιμαλαίων στο ντουλάπι θα βοηθούσε να πρόσθετα ή όχι και άν ναι πόσο να βάλω? όποια άλλη βοήθεια ευπρόσδεκτη.:confused:


δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλα να προσθέσω ότι το ψαράκι τρώει κανονικά και ειναι αρκετά κινητικό

giorgosg
06-04-15, 22:11
Για το φιν ροτ καλυτερα να βαλεις αλατι ενυδρειακο, αν ειναι σε αρχικο σταδιο.