PDA

Επιστροφή στο Forum : γουπα


panos84
05-08-05, 13:14
40 μερες ειναι η γουπα και ακομα να γενισει,την πηρα και γκαστρωμενη!!!και απο τοτε πολυ μικρη η διαφορα στην κοιλια της.πολυ περιεργο!

nkarvounis
05-08-05, 14:35
:idea: μήπως guppy ;; :wink:

panos84
28-08-05, 18:08
60 μερες και η guppy τιποτα αρα δεν ειναι εγκυος.αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως ειναι δυνατον να μην ειναι γκαστρωμενη καθως την εχω παρει απο πετσηοπ σχεδον 4 εκατοστα!!!!δεν ειχε καμια επαφη?περιεργο μου φαινεται.επειτα την ειχα 1 μηνα με 2 αρσενικα.καλα αυτο το τελευταιο μπορει να μη σημαινει και κατι,αλλα το πρωτο που ανεφερα δεν ειναι λιγο περιεργο?
τον τελευταιο μηνα ειναι χωρις αρσενικο,τι λετε να παρω εναν?

mikenuke
28-08-05, 18:21
ειχα κι εγω μια γκαπινα που ηταν νταουλιασμενη και δεν γεννησε ποτε.μαλλον ειναι κανας ογκος,δεν εξηγειται αλλιως.

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
29-08-05, 10:02
Κοίτα στο πίσω μέρος της κοιλιάς μαυρίζει; Αν μαυρίζει είναι έγκυος αν όχι είναι απλά χοντρή. Μπορεί απο τότε που την πήρες να γέννησε και να μην βρήκες μωρά. Μήπως την έβαλες σε γεννήστρα γιατί όπως έχουμε πει πολλές φορές στρεσάρονται και δεν γεννάνε. Είχα ένα πλάτυ που δεν γούσταρε τους αρσενικούς που είχα και δεν έμενε έγκυος αλλά ήταν χοντρή και αν δεν το ήξερες την περνούσες ετοιμόγεννη.

DimmyF
29-08-05, 12:38
Κάνω λάθος ή σκαλάρι είναι αυτό πάνω αριστερά στη photo σου? Αν ναι, πιθανότατα είναι ο ένοχος που δε βρίσκεις μωρά..

torm
29-08-05, 12:59
Κάνω λάθος ή σκαλάρι είναι αυτό πάνω αριστερά στη photo σου? Αν ναι, πιθανότατα είναι ο ένοχος που δε βρίσκεις μωρά..

Πολύ πιθανό αυτό το ενδεχόμενο. Να γεννάει δηλαδή και να τα εξαφανίζει το σκαλάρι σε χρόνο DT. Δεν έχει και κρυψώνες το ενυδρείο οπότε... Δεν έχεις προσέξει καμιά μεταβολή στην κοιλιά της γκαπίνας; Να φουσκώνει και να ξεφουσκώνει δηλαδή.

panos84
29-08-05, 15:08
η κοιλια ειναι ετσι απο τοτε που την πηρα χωρις αυξομειωσεις!στο πισω μερος φαινεται μια διαφανεια και λιγο μαυριζει.απο αυτο ελαγα πως ειναι εγκυος.τωρα στο περιγραμμα της κοιλιας πανω δεξια πισω διακρινω εναν αδειο χωρο διαφανη που ειναι ετσι απο την αρχη.δεν ξερω τι αλλο να σας πω.παλια σε ενα μικρο ενυδρειο που ειχα και ημουν παρων σε μια γεννα αλλης γκαπινας ηταν μεσημεριανες ωρες γυρω στισ 12.δεν γνωριζω αν γενναν αυτες τις ωρες ή δεν εχει σημασια.η θερμοκρασια του ενυδρειου ειναι αρκετα υψηλη στουσ 29 βαθμους.μαλλον θα παρω εναν αρσενικο να δω τι θα γινει.

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
29-08-05, 20:01
Λες να ξυπνάνε και να λένε "τι να κάνω σήμερα ρε δεν ρίχνω μια γέννα κατά τις 3 που θα είναι και το boss εδώ να με χαρεί" :smt044 δεν έχουν ωράριο τα ψάρια γεννάνε σαν τους ανθρώπους. Μπορεί να σου έχει γεννήσει και να τα έχουν φάει, και η ίδια τα τρώει, μπορεί να μην είναι έγκυος αν θες βάλει φωτο να σου πούμε

torm
29-08-05, 20:10
η θερμοκρασια του ενυδρειου ειναι αρκετα υψηλη στουσ 29 βαθμους.

Άσχετα με την εγγυμοσύνη πάντως η θερμοκρασία είναι αρκετά υψηλή για γκαπάκια. Προσπάθησε να τη ρίξεις λίγο.

Lsourtzo
31-08-05, 11:08
τα θηλυκά guppys έχουν την ιδιότητα όταν τρώνε να φουσκώνουν αρκετά και να μπερδεύουν τον κόσμο …
για να ελέγξεις άσε μια μέρα ατάιστα και τότε μόνο θα σιγουρευτείς αν είναι έγκυος ή απλά καλοταϊσμένη !!
με σκαλάρι στο ενυδρείο σου πάντως σου εγγυώμαι ότι μικρά δεν πρόκειται να βρεις ποτέ ..

όταν είχα πρωτοπάρει αυτήν την ράτσα παντός περιμένοντας και εγώ σαν χαζομπαμπάς να γεννήσει υπήρξαν πολλές φορές που πίστεψα ότι είναι ετοιμόγεννη αλλά … τελικά όπως προείπα απλά ήταν καλοταϊσμένα … πίστεψέ με … όταν είναι έτοιμη θα το καταλάβεις … γίνετε μπαλονάκι με ουρά και κεφάλι .
παρεμπίπτοντος ο κύκλος των guppys είναι 28 μέρες ακριβός …και κάνει από 25 μέχρι και 50 μικρά.
επίσεις ποια έχω πάρα πολλές γέννες , και πολλές από αυτές έγιναν σε γενίστρα χορής κανένα πρόβλημα …
θέλει μόνο προσοχή και παρακολούθηση γιατί η μάνα πρέπει να αφαιρεθεί αμέσως μετά την γέννα .. αν θες να προλάβεις κανένα μικρό βέβαια ..
αν τώρα δεν θες γενίστρες … η λύση είναι η πολύ πυκνή βλάστηση …

ελπίζω η foto να σε βοηθήσει να καταλάβεις τι εννοώ μπαλόνι με ουρά …
η συγκεκριμένη γέννησε 2 μέρες μετά !!

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
31-08-05, 12:51
sorry αυτό δεν είναι απόλυτο γιατί η μια δική μου γεννάει κάθε 20 μέρες. μια άλλη 28 μέρες το πλάτυ μου κάθε 20 μέρες, άλλους τους γεννάνε τα πλάττυ καθε 30 - 40 μέρες, και απο τα μωρά μου είχα μια μικρή που γεννούσε καθε 17!!!, ευτυχώς την έδωσα. Τώρα με το αγγελόψαρο σίγουρα δεν θα βρήσκεις μωρά

Lsourtzo
31-08-05, 13:17
εμένα 4 που είχα γένναγαν ακριβός κάθε 28 μέρες … ούτε ρολόι να είχαν …

halvas69
31-08-05, 20:58
Eμ αυτά δεν ήταν γκάπι ήταν μηχανές παραγωγής ψαριών χε,χε.
Τέρμα η πλάκα τώρα, στάνταρ δεν υπάρχει, χοντρικά θα πω από 25 μέχρι 30 ημέρες max.
Aν και είναι γεγονός ότι σε αρκετό κόσμο γεννάνε πάρα πολύ κοντά στην 28η ημέρα. (+-) 1 ημέρα.

Lsourtzo
01-09-05, 10:55
Για αυτό τα έδωσα και εγώ πίσω στο pet shop και ηρέμισα ..
Κράτησα μόνο δικά μου που είναι ακόμα μικρά για γέννες!