PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόταση για γλύφτη


thediscusman
04-08-05, 09:08
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα γατόψαρα.
Στο ενυδρείο με τους δίσκους θέλω να έχω κάποια ψάρια (γατόψαρα) που να τρώνε άλγη από τα τζάμια από τα ξύλα και το background. Κατά καιρούς έβαλα κάποια ψάρια στο ενυδρείο αλλά δε με ικανοποίησαν.
Είχα 2 L18(golden nugget) αλλά το πρόβλημα είναι ότι έβγαζαν πολλές ακαθαρσίες και έκαναν πολύ απότομες κινήσεις με αποτέλεσμα να σηκώνουν τη βρωμιά που καθόταν στην άμμο και το ενυδρείο ήταν συνεχώς γεμάτο αιωρούμενα σωματίδια (να σημειώσω ότι η ροή δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη λόγω των δίσκων). Βέβαια καθάριζαν πολύ καλά την άλγη από όλο το ενυδρείο.
Στη συνέχεια έβαλα ένα Panaque. Αυτός καθάριζε μόνο τα ξύλα και δεν ακουμπούσε το τζάμι και το background.
Τώρα έχω 14 ottos τα οποία φαίνεται να κάνουν δουλειά αλλα είναι λίγα για τα 240 λίτρα.
Για να συνοψίσω. Τι είναι αυτό που θέλω. Ένα ψαράκι που
1. να καθαρίζει αποτελεσματικά την άλγη από όλα τα μέρη του ενυδρείου,
2. να είναι ήρεμο (να μην κάνει πολύ απότομες κινήσεις και να σηκώνει πολλή βρωμιά από το βυθό)
και 3. να μη βγάζει πολλές ακαθαρσίες αν είναι δυνατό (τα L 18, o panaque και τα κοινά πλακόστομα βγάζουν πολλή βρωμιά). Αλήθεια υπάρχουν plecos που δε βγάζουν πολλές ακαθαρσίες;
Μήπως είμαι πολύ απαιτητικός.
Μια λύση είναι να αυξήσω τον αριθμό των ottos αλλά θα προτιμούσα να είχα ένα ή δύο μεγαλύτερα ψάρια για να κάνουν αυτή τη δουλειά.

Husky_Jim
04-08-05, 11:36
Η λύση στο πρόβλημα σου είναι ο Ancistrus Claro LDA08 που είναι πανέμορφος και μικρός (μέγιστο μέγεθος 8 εκατοστά).Στην Αθήνα είχα δεί τεέυταία φορά στηον Σταυρα (Άβυσσο) και στον Τάρεκ.
Link:http://www.planetcatfish.com/catelog/loricari/ancistru/152_f.php

thediscusman
04-08-05, 15:53
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Δημήτρη. :P :P
Έχει καιρό που τα είδες στο Σταύρο και στον Τάρεκ;
Θα επικοινωνήσω μαζί τους να ρωτήσω.
Θυμάσαι με ποια ονομάσία το είχαν; Για να ξέρω πως να το ζητήσω.
Και πάλι ευχαριστώ. :P

Husky_Jim
04-08-05, 17:30
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Δημήτρη. :P :P
Έχει καιρό που τα είδες στο Σταύρο και στον Τάρεκ;
Θα επικοινωνήσω μαζί τους να ρωτήσω.
Θυμάσαι με ποια ονομάσία το είχαν; Για να ξέρω πως να το ζητήσω.
Και πάλι ευχαριστώ. :P

Στον Σταύρο τα είχα δεί πρίν καιρό και είχα πάρει 3 1αρσενικό και 2 θυληκά.Ο Τάρεκ δέν πρέπει να έχει αλλά για ρώτα μήμως τα έστειλε Θεσσαλονίνη σε κάποιο από τα μαγαζιά που συνεργάζεται.

Ονομασία και στους δύο ήταν η σωστή 'Ancistrus Claro LDA08'.