PDA

Επιστροφή στο Forum : τροφες για Reef ενυδρειο


thanasis76
09-03-15, 12:41
καλημερα!! τι κανετε???
θα ηθελα να ακουσω τι τροφες δινετε στα ψαρια σας και ειστε ευχαριστημενοι....
υπαρχουν πολλες τροφες οποτε καλο ειναι να ακουσω την γνωμη σας...!!!!

madfdg
09-03-15, 15:19
Ocean Nutrition flakes (all time classic), παίρνω όλες τις "γεύσεις" τα κάνω mix και ταΐζω!

New life spectrum flakes

Dr Bassleer (pellets)

Επίσης βάζω και λίγο Cyclop-eez σε σκόνη μαζί με τα flakes και γίνεται ένας μικρός πανικός:D

Κάθε Κυριακή παίζει "μπριζόλα" (δλδ κατεψυγμένο)

Αυτά χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια;)

thanasis76
09-03-15, 18:13
αυτες τις 3 εχω για την ωρα εγω...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af61-thanasis76-thalassino_enydreio-dsc04148_zpsfqzckn8y.jpg (http://s994.photobucket.com/user/thanasis76/media/thalassino%20enydreio/DSC04148_zpsfqzckn8y.jpg.html)

madfdg
09-03-15, 18:18
Μια χαρά! Καλύπτεις τις βασικές ανάγκες!;)

Sakisdraminos
09-03-15, 18:35
Θανασση ολες καλες ειναι αρκει να της τρωνε.

εχω δοκιμασει διαφορες κατα διαστηματα και ολα καλα.

φυσικα εκει που δινω βαση ειναι οι κατεψυγμενες και οι ζωντανες!!!

για τα κοραλια παλι περιορεξεος κολοκυθοπιτα.

thanasis76
09-03-15, 20:33
Μια χαρά! Καλύπτεις τις βασικές ανάγκες!;)
να προσθεσω λες κι αλλες η οχι...???
μου αρεσει να εχω ποικιλια. μια μιξη τροφων θεωρω οτι ειναι οτι καλητερο.
-------------------------
Θανασση ολες καλες ειναι αρκει να της τρωνε.

εχω δοκιμασει διαφορες κατα διαστηματα και ολα καλα.

φυσικα εκει που δινω βαση ειναι οι κατεψυγμενες και οι ζωντανες!!!

για τα κοραλια παλι περιορεξεος κολοκυθοπιτα.

τις τσιμπολογουν, καποιες φορες τις μπαινοβγαζουν...αλλα γενικα δεν ξερω ποσο φαγανα ειναι και ποσο φαγητο μπορει να πρεπει να τρωνε...

ChocolatePuma
09-03-15, 20:51
Εγώ δίνω Ocean Nutrition Marine Pellet Formula 1 ή 2 & Seachem Marine Flakes
Μία φορά την εβδομάδα, κατεψυγμένη τροφής (έχω 3 διαφορετικές κατεψυγμένες)
Τις ανεμώνες μια φορά την εβδομάδα, γαρίδα καταψυγμένη

Και στα κοράλια (ολα ειναι ευκολα) ρίχνω 1 δόση από Oceanlife powder coral food ( δύο φορές την εβδομάδα ή κάποιες φορές και πιο αραιά)

madfdg
10-03-15, 10:11
να προσθεσω λες κι αλλες η οχι...???
μου αρεσει να εχω ποικιλια. μια μιξη τροφων θεωρω οτι ειναι οτι καλητερο.
-------------------------


τις τσιμπολογουν, καποιες φορες τις μπαινοβγαζουν...αλλα γενικα δεν ξερω ποσο φαγανα ειναι και ποσο φαγητο μπορει να πρεπει να τρωνε...

Αν τις τρώνε αυτές που έχεις δεν βρίσκω τον λόγο, εκτός και αν θές να ικανοποιήσεις τον εαυτό σου (όπως εμένα :D:D)

Κάπου είδα ότι πήρες καρδινάλιους, αν ναι πρόσεξε τους λίγο γιατί είναι δύσκολοι στο φαγητό τους, αν δεν τρώνε δοκίμασε τους κατεψυγμένο πχ artemia, bloodworms ή ζωντανή τροφή!

thanasis76
10-03-15, 12:06
Αν τις τρώνε αυτές που έχεις δεν βρίσκω τον λόγο, εκτός και αν θές να ικανοποιήσεις τον εαυτό σου (όπως εμένα :D:D)

Κάπου είδα ότι πήρες καρδινάλιους, αν ναι πρόσεξε τους λίγο γιατί είναι δύσκολοι στο φαγητό τους, αν δεν τρώνε δοκίμασε τους κατεψυγμένο πχ artemia, bloodworms ή ζωντανή τροφή!

ναι εχω παρει μια ομαδουλα καρδιναλιους. κατεψυγμενο ειναι στο προγραμμα να παρω το απογευμα. ζωντανη τροφη τι τους αρεσει??

madfdg
10-03-15, 12:19
Όταν είχα καρδινάλιους τσάκιζαν την αρτέμια

kostas82
10-03-15, 12:24
αρτέμια, μύσις τους αρέσει και από ξηρές όλα τα πέλλετ

Sakisdraminos
10-03-15, 15:11
να προσθεσω λες κι αλλες η οχι...???
μου αρεσει να εχω ποικιλια. μια μιξη τροφων θεωρω οτι ειναι οτι καλητερο.
-------------------------


τις τσιμπολογουν, καποιες φορες τις μπαινοβγαζουν...αλλα γενικα δεν ξερω ποσο φαγανα ειναι και ποσο φαγητο μπορει να πρεπει να τρωνε...


σιγουρα δεν ειναι cichla!!!:D:D:D:D

thanasis76
10-03-15, 16:05
;););)

Παναγιώτης Κ
10-03-15, 16:38
Εμενα ο καρδινάλιος τσακίζει οτιδήποτε εκτος από φλεικς. Αγαπημένα του η κατεψυγμενη και η πελετ τροφή κοραλιων(μςγαλο δράμα το target feeding).

thanasis76
10-03-15, 21:24
παιδια οταν λετε πελλετ θελετε να μου βαλετε 1-2 τροφες καλες, μην παρω καμια και δεν τους αρεσει....:D:D
-------------------------
παιδια το απογευμα που ηρθα σπιτι εδωσα κατεψυγμενη ρεεφ μιχ που πηρα και πριν λιγο εδωσα κατεψυγμενη αρτεμια....
στην πρωτη εφαγαν λαιμαργα...
στην δευτερη εγινε πραγματικος πολεμος...
ειχα αφησει και τους κυκλοφορητες ανοικτους και πραγματικα τις κυνηγουσαν σαν τρελα...
νομιζαν οτι θα τους φυγουν... :D:D:D

mixalakis
11-03-15, 13:44
εμένα οι καρδιναλιοι κάνουν απεργία πείνας...

χρησιμοποιώ τα flakes 1&2 Oceaν nutricion όπου για το νο1 πέφτει ξύλο μεταξύ νταμσελ και κίτρινου τανγκ.
μια μέρα τους έριξα Pellet και δεν έδωσαν καμια σημασία .

έχει όμως σημασία για μένα γιατί πήρα ταίστρα αυτόματη και σε λίγο καιρό που θα φύγω να δω τι θα τρώνε αφού δεν ασχολούνται με τα pellet

kostas82
11-03-15, 15:28
δοκιμασε να τους δώσεις κατεψυγμένη αρτεμια ή μύσις να ξεκινήσουν να τρώνε

ChocolatePuma
11-03-15, 19:38
εμένα οι καρδιναλιοι κάνουν απεργία πείνας...

χρησιμοποιώ τα flakes 1&2 Oceaν nutricion όπου για το νο1 πέφτει ξύλο μεταξύ νταμσελ και κίτρινου τανγκ.
μια μέρα τους έριξα Pellet και δεν έδωσαν καμια σημασία .

έχει όμως σημασία για μένα γιατί πήρα ταίστρα αυτόματη και σε λίγο καιρό που θα φύγω να δω τι θα τρώνε αφού δεν ασχολούνται με τα pellet

Πρόσεξε το, γιατί είναι δύσκολο είδος στη διατροφή
Αν δεν τρώνε από σένα, τότε με αυτόματη ταιστρα, τα πραγματα δυσκολευουν ακομη πιο πολύ

Ειδικά αν τρώνε μόνο κατεψυγμένη ;), την ταιστρα την ξεχνάς (αλλιώς ξεχνάς τους καρδινάλιους)

Παναγιώτης Κ
12-03-15, 01:21
Οι καρδινάλιοι είναι παράξενοι στην διατροφή.
Αν πεινάσουν να ξέρεις ότι θα φάνε. Είναι από τα ψάρια που δεν πεθαίνουν συνήθως από την πείνα. Τους αρέσουν πολύ οι ζωντανές τροφές. Ίσως να τρώνε αμφιποδα από το ενυδρείο και να μην τους κινεί το ενδιαφέρον η ξηρή τροφή.