PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για Tang


thanasis76
03-03-15, 15:13
καλησπερα. μιας και χαζευω και διαβαζω για ψαρια, εχω μια απορια...
στο ενυδρειο μου 180χ60χ60
ποσα tang μπορω να βαλω??
διαβαζω οτι εχουν τασεις να μαλωνουν μεταξυ τους....
αν βαλω 2-3 διαφορετικα tang θα πεφτει ξυλο λετε...???

kostas82
03-03-15, 15:24
εξαρτάται το είδος δηλαδή αν βάλλεις αχιλέα μαζί με λινεάτους κάποιο από τα δυο θα σκοτώσει το άλλο ..δεν βάζεις δυο πολύ επιθετικά μαζί , την σειρά που θα τα βάλλεις , το πιο επιθετικό να μπει τελευταίο και το αν θα μπουν όλα μαζί .
Το νούμερο εξαρτάται από το πόσο γρήγορα μεγαλώνει το καθένα και το τελικό του μέγεθος .
Εγώ έβγαλλα λινεάτους , bluetang ,veliferum , τον λινεάτους λόγο επιθετικότητας και τα άλλα λόγο ότι έτρωγαν ξύλο και έβαλλα 4 yellow και ένα νασο , αλλά μπήκαν ταυτόχρονα , υπάρχουν κάποιες αψημαχίες αλλά τον περισσότερο χρόνο τον περνάνε βοσκώντας παρέα

thanasis76
03-03-15, 15:37
εξαρτάται το είδος δηλαδή αν βάλλεις αχιλέα μαζί με λινεάτους κάποιο από τα δυο θα σκοτώσει το άλλο ..δεν βάζεις δυο πολύ επιθετικά μαζί , την σειρά που θα τα βάλλεις , το πιο επιθετικό να μπει τελευταίο και το αν θα μπουν όλα μαζί .
Το νούμερο εξαρτάται από το πόσο γρήγορα μεγαλώνει το καθένα και το τελικό του μέγεθος .
Εγώ έβγαλλα λινεάτους , bluetang ,veliferum , τον λινεάτους λόγο επιθετικότητας και τα άλλα λόγο ότι έτρωγαν ξύλο και έβαλλα 4 yellow και ένα νασο , αλλά μπήκαν ταυτόχρονα , υπάρχουν κάποιες αψημαχίες αλλά τον περισσότερο χρόνο τον περνάνε βοσκώντας παρέα

σκεφτομουν οτι αν μπουν ολα μαζι, λογικα θα ειναι λιγοτερες η πιθανοτητες να παιξουν ξυλο. μιας και θα ειναι ολα ψαρωμενα στο ενυδρειο και δεν θα εχει πιασει καποιο χωρο ... τι λες??
η ειναι καλητερα να βαλω πρωτα το πιο ειρηνικο και στο τελος το πιο αγριο??

kostas82
03-03-15, 15:42
καλύτερα όλα μάζι και άν θες κάποιο πιο παλιοχαρακτήρα όπως λευκόστερνο κτλ μόνο του τελευταίο . προυπόθεση όμως στρωμένο ενυδρείο να τρέχει 2-3 μήνες με ζωντανά μέσα και αρκετά ταίσματα για να σηκώσει αρκετή βιολογία για να βάλλεις μαζεμένα τανκ μαζί , βέβαια θα είναι σαν κέρματα μικρούλια αλλά όσο να ναι είναι πολύ φαγανά ψάρια

thanasis76
03-03-15, 15:54
καλύτερα όλα μάζι και άν θες κάποιο πιο παλιοχαρακτήρα όπως λευκόστερνο κτλ μόνο του τελευταίο . προυπόθεση όμως στρωμένο ενυδρείο να τρέχει 2-3 μήνες με ζωντανά μέσα και αρκετά ταίσματα για να σηκώσει αρκετή βιολογία για να βάλλεις μαζεμένα τανκ μαζί , βέβαια θα είναι σαν κέρματα μικρούλια αλλά όσο να ναι είναι πολύ φαγανά ψάρια

ok. ευχαριστω πολυ!!!!

Παναγιώτης Κ
03-03-15, 17:11
Tι tangs σκέφτεσαι;
Έχεις κάποια στο μυαλό σου; Καλό είναι να βρεις ψάρια που να ταιριάζουν μεταξύ τους αλλά και να σου αρέσουν και όχι για να γεμίσουν το ενυδρείο.;)

thanasis76
03-03-15, 21:08
ωραια, βαζω αυτα που μου αρεσουν και μου λετε την γνωμη σας...
ξεκιναω την λιστα με το πια μου αρεσει πιο πολυ και κατεβαινω...

Naso elegans

Ctenochaetus strigosus

Zebrasoma desjardini

Acanthurus olivaceus

Acanthurus leucosternon

Zebrasoma flavescens

Παναγιώτης Κ
03-03-15, 21:53
Για αρχή μπορείς να βάλλεις τον strigosus με τον χαβανέζο που είναι πιο ήρεμα απο τα άλλα και ταιριάζουν(προέρχονται και τα 2 απο χαβάη). Μετά βάλε κάποιο-α ακανθούρους.
Έχεις πολύ μήκος οπότε είσαι εντάξει για κάποια τανγκ ακόμα.

thanasis76
03-03-15, 22:00
Για αρχή μπορείς να βάλλεις τον strigosus με τον χαβανέζο που είναι πιο ήρεμα απο τα άλλα και ταιριάζουν(προέρχονται και τα 2 απο χαβάη). Μετά βάλε κάποιο-α ακανθούρους.
Έχεις πολύ μήκος οπότε είσαι εντάξει για κάποια τανγκ ακόμα.

δεν θα ηταν πιο καλα να βαλω ΠΧ 3-4 μαζι...???

χαβανεζος ποιο ειναι?? χαχαχαχα

Παναγιώτης Κ
03-03-15, 22:03
δεν θα ηταν πιο καλα να βαλω ΠΧ 3-4 μαζι...???

χαβανεζος ποιο ειναι?? χαχαχαχα
Ναι. Μπορείς να βάλλεις και 3,4 μαζί. Χαβανέζος είναι το yellow tang(flavescens). Κοίτα και τον triostegus. Ωραίο ψαράκι και σχετικά ήσυχος. Επίσης τον pyroferus...

thanasis76
03-03-15, 22:13
Ναι. Μπορείς να βάλλεις και 3,4 μαζί. Χαβανέζος είναι το yellow tang(flavescens). Κοίτα και τον triostegus. Ωραίο ψαράκι και σχετικά ήσυχος. Επίσης τον pyroferus...

το triostegus το εχω δει και ειναι στο μυαλο μου... απλα μου αρεσουν τα χρωματα στα αλλα και εχουν προτεραιοτητα....:D:D

στο τελος θα παιξει και ρολο στο τι θα μπορεσω να βρω....;);)

Παναγιώτης Κ
03-03-15, 22:44
το triostegus το εχω δει και ειναι στο μυαλο μου... απλα μου αρεσουν τα χρωματα στα αλλα και εχουν προτεραιοτητα....:D:D

στο τελος θα παιξει και ρολο στο τι θα μπορεσω να βρω....;);)

Όλα θα τα βρεις αν έχεις υπομονή και ψάξεις, απλά οι τιμές είναι λίγο τσουχτερές σε κάποια.

Γενικά είναι ψάρια με χαρακτήρα. Θα σε ανταμείψουν με τις συμπεριφορές τους. Θα το δεις.;)

thanasis76
03-03-15, 22:52
Όλα θα τα βρεις αν έχεις υπομονή και ψάξεις, απλά οι τιμές είναι λίγο τσουχτερές σε κάποια.

Γενικά είναι ψάρια με χαρακτήρα. Θα σε ανταμείψουν με τις συμπεριφορές τους. Θα το δεις.;)

σιγα σιγα θα τα βρουμε ολα... ;);)