PDA

Επιστροφή στο Forum : valisneria δεν μεγαλώνουν


thanasissin
02-03-15, 10:48
Καλημερα.

Υποτίθεται οτι οι βαλισνεριες ειναι απο τα πιο ευκολα φυτα μαζί με τις ανούμπιες.

Εως τώρα το μονο που προκόβει στο ενυδρειο μου ειναι οι εγκεριες και οι ανούμπιες. Οι βαλισνέριες ενω ερχονται σε αψογη κατασταση στο ενυδρειο, οχι μονο δεν ψηλώνουν αλλα σιγά σιγά τα φυλα τους εκφυλίζονται, κιτρινίζουν και κόβονται.

Το ιδιο σχεδόν γινεται και σε ενα κλαδί hygrophila polysperma που έχω που υποτιθεται φουντώνει αμέσως σαν φυτο γρηγορης αναπτυξης. Αυτό ενω βγαζει καινουργια φυλα απο την κορφή, απο κάτω το 3ο - 4ο πιο κάτω) ξεκινάει και κιτρινίζει και σταδιακα πέφτει.

Φωτισμο εχω περιπου 6μισι ωρες, 2 χ 39W (1 λευκή λάμπα 10000 κελβιν, μια ροζ δεν αναγραφει κελβιν).

Δεν ρίχνω κάποιο σκευασμα μέσα/λίπασμα. Μήπως θα έπρεπε?

sarpijk
02-03-15, 11:26
ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο φιλε? Αλγη εχεις?

thanasissin
02-03-15, 11:30
240 λίτρα, αλγή υπάρχει επάνω στις πέτρες (αφρική) η οποία τρώγεται απο μερικά zebra snails που προστέθηκαν προσφατα.

Γενικά δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα αλγης.

sarpijk
02-03-15, 11:43
Οι βαλισνεριες ειναι περιεργα φυτα και ποτε δεν ξερεις εαν θα σου κατσουν. Εισαι σιγουρος οτι οι αφρικανες δε μασουλανε τα φυτα σου? Θα σου προτεινα να αρχισεις με ενα γενικο λιπασμα ή ταμπλετες βυθου και βλεπεις.

Undertaker
02-03-15, 12:06
Βάλε ταμπλέτες βυθού. Αν δε κανω λάθος οι βαλισνέριες παίρνουν τα συστατικά που χρειάζονται απο τις ρίζες τους. Έχω κι εγω το ίδιο πρόβλημα και έχω 10 μέρες τωρα που έβαλα ταμπλέτες.

thanasissin
02-03-15, 12:09
ναι δεν τις τρώνε σιγουρα.

προτείνετε ενα γενικό λιπασμα για να το ξεκινήσω.

ταμπλέτες δεν θα ήθελα να βάλω λόγω του σκαψίματος που πέφτει απο τα ψάρια

Undertaker
02-03-15, 12:29
Αν σκάβουν τα ψάρια εκεί που τις έχεις βάλει, θα σου τις ξηλώσουν κάποια στιγμή οπότε "μια η άλλη" που λέμε......αν θέλεις βάλε περιμετρικά απο τα φυτά λίγες μικρές πετρούλες για να τα αποτρέψεις να σκάψουν σε εκείνο το σημείο. Έτσι κι αλλιώς τις ταμπλέτες θα τις βάλεις στις ρίζες των φυτών. Αν οι βαλισνέριες παίρνουν τα θρεπτικά συστατικά απο τις ρίζες, δε ξέρω τι δουλειά θα κάνεις με το λίπασμα.

rottbea
02-03-15, 15:54
Καλημερα.

Υποτίθεται οτι οι βαλισνεριες ειναι απο τα πιο ευκολα φυτα μαζί με τις ανούμπιες.

Εως τώρα το μονο που προκόβει στο ενυδρειο μου ειναι οι εγκεριες και οι ανούμπιες. Οι βαλισνέριες ενω ερχονται σε αψογη κατασταση στο ενυδρειο, οχι μονο δεν ψηλώνουν αλλα σιγά σιγά τα φυλα τους εκφυλίζονται, κιτρινίζουν και κόβονται.
Μηπως παθαινουν καποιο σοκ?
Οταν λες ερχονται?
Εχεις αμμο?(λογικο για αφρικη)
Το ιδιο σχεδόν γινεται και σε ενα κλαδί hygrophila polysperma που έχω που υποτιθεται φουντώνει αμέσως σαν φυτο γρηγορης αναπτυξης. Αυτό ενω βγαζει καινουργια φυλα απο την κορφή, απο κάτω το 3ο - 4ο πιο κάτω) ξεκινάει και κιτρινίζει και σταδιακα πέφτει.
Αυτο θα το δοκιμασουν οι αφρικανες σου

Φωτισμο εχω περιπου 6μισι ωρες, 2 χ 39W (1 λευκή λάμπα 10000 κελβιν, μια ροζ δεν αναγραφει κελβιν).


Δεν ρίχνω κάποιο σκευασμα μέσα/λίπασμα. Μήπως θα έπρεπε?
Βαλε καμια ταμπλετα κοντα στις ριζες:)

thanasissin
02-03-15, 16:02
μολις πιασουν οι ριζες δεν ξεριζώνονται, οποτε θα δοκιμάσω να σπάσω καμια ταμπλέτα να βάλω λίγη στις ρίζες να δουμε.

Ευχαριστώ πολύ