PDA

Επιστροφή στο Forum : Hair algae


gergioz
28-02-15, 09:47
Καλησπερα στο φόρουμ ,προφανώς εχω την hair algae στο ενυδρειο και απο οτι διαβασα αυτο οφειλετε στην ποσότητά του σιδηρου στο νερο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816
τι μπορω να κανω για να φυγει αυτη η αλγη ?
αργοτερα θα ανεβασω και καμια φωτο.

Τάκης
28-02-15, 09:51
Καλησπερα στο φόρουμ ,προφανώς εχω την hair algae στο ενυδρειο και απο οτι διαβασα αυτο οφειλετε στην ποσότητά του σιδηρου στο νερο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816
τι μπορω να κανω για να φυγει αυτη η αλγη ?
αργοτερα θα ανεβασω και καμια φωτο.
Βγάζεις όσο μπορείς με το χέρι και μειώνεις το σίδηρο, ή καλύτερα τον σταματάς τελείως για λίγες εβδομάδες

gergioz
28-02-15, 10:50
Τάκη καλημέρα, δεν βάζω σίδηρο εδώ και αρκετό καιρό το ενυδρείο πάει μόνο του, μόνο co2, τπτ αλλο

gergioz
28-02-15, 10:53
Να και κάποιες φωτογραφίες

Hobbit
28-02-15, 11:45
Εμεις οταν ειχαμε αυτην την αλγη εφτεγε ο υψηλος φωτισμος.Αφαιρεσαμε την αλγη οσο ποιο πολυ μπορουσαμε και μειοσαμε τον φωτισμο απο 8 σε 12 ωρες και αρχησε να ''πεθαινει'' κι επειτα αφαιρεσαμε την υπολοιπη.Ποσες ωρες ειναι ο φωτισμο στο ενυδρειο;

natso
28-02-15, 11:46
eSHa PROTALON 707. Μέσα σε 10 μέρες θα δεις απίστευτα αποτελέσματα.

gergioz
28-02-15, 12:16
Εμεις οταν ειχαμε αυτην την αλγη εφτεγε ο υψηλος φωτισμος.Αφαιρεσαμε την αλγη οσο ποιο πολυ μπορουσαμε και μειοσαμε τον φωτισμο απο 8 σε 12 ωρες και αρχησε να ''πεθαινει'' κι επειτα αφαιρεσαμε την υπολοιπη.Ποσες ωρες ειναι ο φωτισμο στο ενυδρειο;

Τον έχω εδώ και καιρό στις 6 ώρες περίπου
-------------------------
eSHa PROTALON 707. Μέσα σε 10 μέρες θα δεις απίστευτα αποτελέσματα.

Θα το ψάξω να δω, τι ακριβώς είναι αυτό;

Dimitris77
28-02-15, 12:17
Τα νιτρικα σου σε τι επιπεδο βρισκονται?

rottbea
28-02-15, 12:48
Κοιτα τα νιτρικα σου για αρχη ,συχνες αλλαγες νερου και μειωσε και το ταισμα!

gergioz
28-02-15, 13:06
Αλλαγές κάνω συστηματικά κάθε εβδομάδα, το ενυδρείο έχει μπει στο ρυθμό του εδώ και καιρό, νιτρικά τελευταία φορά που είχε δει μια χαρά ήταν, μόλις πάω σπίτι θα δω πάλι, αλλά στο ποστ δεν αναφέρει πουθενά για νιτρικά, μόνο για σίδηρο έλεγε γιαυτό και ρώτησα

natso
28-02-15, 14:46
Το esha protalon 707 ειναι φαρμακο κατα των αλγων. Δεν πειραζει ψαρια γαριδες και φυτα. Η αλγη, ειδικα η hair εξαφανιζεται πληρως χωρις να βαλεις χερι. Οσο κανεις θεραπεια δεν αλλαζεις νερο. Ειναι το δευτερο προιον που δοκιμασα κατα της αλγης και σου λεω οτι ειναι απιστευτο

sarpijk
28-02-15, 14:57
Το προβλημα με τις αλγες εχει να κανει κυριως με το co2 και την κυκλοφορια. Οταν προτεινει καποιος μειωση φωτισμου δε το κανει επειδη το ιδιο το φως προκαλει αλγη αλλα με λιγοτερο φως ειναι ευκολοτερο να μειωθει και η αναγκη για co2 και θρεπτικα αυξανοντας τα περιθωρια λαθους.

Μη παρεις φαρμακα τζαμπα λεφτα ειναι (αποψη μου). Νιτρικα με τεστ δε μετρας με ακριβεια. Επισης τα νιτρικα δε προκαλουν αλγες σε ενα ενυδρειο φυτεμενο. Η αλγη χρειαζεται παρα ελαχιστα θρεπτικα για να μεγαλωσει.

Πες μας τι ενυδρειο εχεις. Εαν εχει μπουκαλα co2, ποσα βατ φωτισμο και τη ρουτινα λιπανσης ακολουθεις.

gergioz
28-02-15, 15:15
Το προβλημα με τις αλγες εχει να κανει κυριως με το co2 και την κυκλοφορια. Οταν προτεινει καποιος μειωση φωτισμου δε το κανει επειδη το ιδιο το φως προκαλει αλγη αλλα με λιγοτερο φως ειναι ευκολοτερο να μειωθει και η αναγκη για co2 και θρεπτικα αυξανοντας τα περιθωρια λαθους.

Μη παρεις φαρμακα τζαμπα λεφτα ειναι (αποψη μου). Νιτρικα με τεστ δε μετρας με ακριβεια. Επισης τα νιτρικα δε προκαλουν αλγες σε ενα ενυδρειο φυτεμενο. Η αλγη χρειαζεται παρα ελαχιστα θρεπτικα για να μεγαλωσει.

Πες μας τι ενυδρειο εχεις. Εαν εχει μπουκαλα co2, ποσα βατ φωτισμο και τη ρουτινα λιπανσης ακολουθεις.

Φίλε μου δεν πρόκειται να μπω σε αυτή την διαδικασία, όλα αυτά έγιναν πριν 2 χρόνια και μπήκα σε μια ρουτίνα χωρίς έξτρα λίπανση, ο φωτισμός έχει διορθωθεί, τα φυτά πάνε κομμάτια, απλά ρώτησα αν υπάρχει τρόπος να μειωθεί το σίδηρο, αν δεν υπάρχει ίσως αυτό που καταλαβαίνω είναι να θέλει πιο συχνά αλλαγή νερού χώρις να είμαι σίγουρος γιατί πρέπει να βρω τον λόγο... Ίσως να είναι και από το δίκτυο

sarpijk
28-02-15, 15:39
Ρωτησες γιατι εχεις αλγη. Το σιδηρο δε φταει απο μονο του. Καλη συνεχεια.

Dimitris77
28-02-15, 18:35
Εγω παρατηρησα οτι οταν ειχα νιτρικα 5ppm σε φυτεμενο ενυδρειο η αλγη εκανε την εμφανιση της.Οταν τα κρατουσα σταθερα 15-20ppm τοτε αρχισε να υποχωρει και σαφως υπηρχε και καλυτερη αναπτυξη φυτων.

manos76
28-02-15, 19:42
μηπως αλλαξες κατι στην ρουτηνα? και βγηκε η αλγη? τι λιπασμα εχεις? ακομη και μια αλλαγη στην ποσσοτητα της τροφης στο φως στο λιπασμα το συχνο ανακατεμα του βυθου κ.λ.π μπορει να ωφεληση την αλγη

gergioz
28-02-15, 19:57
Τα Νιτρικά είναι κάπου 10, λίγο αυξημένα και εκεί ήμουν πάντα, λίπασμα δεν βάζω πια... Πριν κάτι μήνες άραιωσα τα φυτά είχα πολλά επιφάνειας και από τότε άρχισε αυτό με τις αλγες, άρχισα την μείωση του φωτισμού στις 6 ώρες.. Εδώ και καιρό

rottbea
28-02-15, 20:03
Τα Νιτρικά είναι κάπου 10, λίγο αυξημένα και εκεί ήμουν πάντα, λίπασμα δεν βάζω πια... Πριν κάτι μήνες άραιωσα τα φυτά είχα πολλά επιφάνειας και από τότε άρχισε αυτό με τις αλγες, άρχισα την μείωση του φωτισμού στις 6 ώρες.. Εδώ και καιρό
Στο 10 τα νιτρικα ειναι μια χαρα!
Αν οπως λες ειχες πολλα επιφανειας φυτα αρα ειχε μειωμενο φως και οχι εντονο!

gergioz
28-02-15, 22:15
Γιαυτό το μείωσα στις 6 από 9 που το είχα

manos76
01-03-15, 15:51
χωρις λιπασμα δεν τρεφονται τα φυτα.. εχεις και co2 ..... μηπως για αυτο βγηκε η αλγη? το φως καλυτερα να το εχεις 8 ωρες.. και ενα γενικο υγρο λιπασμα το χρειαζονται...