PDA

Επιστροφή στο Forum : κολλημα σαρκοφυτου


jimmis1974
20-02-15, 12:14
Γεια σας , ειχα ενα σαρκοφυτο το οποιο λογω καθαρισμου του βραχου το εκοψα στον κορμο και θελω να το κολλήσω σε αλλον βραχο .
Το προβλημα μου ειναι οτι στον βραχο που το πιανω με λαστιχακι στον κορμο σε κεινο το σημειο και κατω το κορμος σαπιζει με αποτελεσμα να αποκοβεται το σαρκοφυτο και μετα να το ψαχνω στο ενυδρειο .
Δοκιμασα και με epoxy να του καλυξω τον κορμο αλλα παλι τα ιδια ...

Γιατι σιγα σιγα εχω χασει σχεδον ολον το κορμο ετσι ,, πως μπορω να το κολλησω ????

Δειτε φωτο ...

ChocolatePuma
20-02-15, 12:42
Θα σου πρότεινα να το σφινώσεις ανάμεσα σε δυο βράχους και θα πιαστεί σύντομα σε έναν από τους δύο

Γενικά - το συγκεκριμένο είδος - από ότι έχω δει, πιάνεται εύκολα σε βράχο

kostas82
20-02-15, 12:44
αυτό τώρα με λαστιχάκι το πιάνεις, απαλά όμως ίσα να το κρατάει επάνω στον βράχο , αν το σφίξεις πολύ θα το κόψει , ας ακουμπάει και το καπέλο επάνω στον βράχο δεν πειράζει . Αν θρέψει θα κάνει καπελο και από την άλλη πλευρά . καλύτερα να το βάλλεις σε καθαρό κομμάτι βράχου να μην έχει υπολοίματα λιωμένου κοραλλιού και να κόψεις και να πετάξεις από το κοράλλι την λιωμένη άκρη με ένα κοφτερό μαχαιράκι η νυστέρι να το ντιπάρεις να το ξεπλύνεις και μετά κόλλημα σε σημείο με λίγη κυκλοφορία

jimmis1974
20-02-15, 12:54
μα δεν το πιεσα με το λαστιχακι και στη αλλη λυση εφτιαξα μια λοριδα με εποξυ ( αυτην τη πλαστελινη που την πλαθεις ) και την περασα σαν γεφυρα πανω απο τον κορμο και παλι σαπισε σε κεινο το σημειο.

καλα το βραχακι το ξανακαθαριζω δεν ειναι κει το θεμα , τωρα αν του βαλω λαστιχακι πανω απο το καπελο δεν θα το αφηνω το κακομοιρο να ανοιξει ... γιατι τωρα κορμο πολυ δεν εχω ....

Να το ντυσω με τουλι απο πανω και περασμα σε ολο το βραχακι ??

Να τωρα ξεκολυσε και το πηρε η κυκλοφορια !!:(

kostas82
20-02-15, 15:18
αν πάρει και λείωνει είναι μόλυνση κόψε την άκρη που έχει λειώσει και κάνε του και ενα ντιπ και βάλε το σε καθαρο σημείο

jimmis1974
20-02-15, 20:54
μου ειπαν οτι με λαστιχακι ειναι δυσκολο να πιασει γιατι το βλεπει σαν ξενο σωμα και αποβαλει τον κορμο απο το λαστιχακι και κατω να αποκοληθει.

μου με τρυπημα οδοντογλιφιδα και πιασιμο με λαστιχακι αυτη ( φωτο )

πιστευω να πιασει ετσι .... γιατι δεν εχω και πολυ κορμο να κανω κατι αλλο...

kostas82
21-02-15, 00:58
Δες πως θα παει φυσιολογικα θα πιασει