PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρησιμότητα sump σε ενυδρείο γλ. νερού


thanasissin
12-02-15, 14:54
Καλησπέρα,

κυρίως επειδή ποτέ δεν μένω σε ησυχία και παντα μου αρέσει να ψάχνομαι... θα ηθελα να ρωτήσω σε τι θα εξυπηρετούσε η κατασκευή ενός sump για το ενυδρείο μου. (240 λίτρα malawi)

Αυτή τη στιγμή, τρέχει με ένα φίλτρο fluval 406, δεν εχω παράπονο.

Εχει κάτι περισσότερο να μου προσφέρει ενα sump εκτός απο το γεγονός οτι μπορείς να εξαφανίσεις απο το βασικό ενυδρείο όλα τα τσουμπλέκια (θερμαντήρες, αυτόματες αναπληρώσεις κοκ)?

Αν κάποιος το αποφασίσει πρεπει οπωσδήποτε να τρυπήσει το τζάμι? η λύση της εξωτειρκής υπερχείλισης ειναι οκ?

Αξίζει τον κόπο ή να μεινω στο ωραίο μου fluval? :)

Ευχαριστω πολυ!

pagokoftis
12-02-15, 16:04
Χωρίς να έχω εμπειρία σχετικά με τον βιότοπό σου, θα σου πρότεινα να μείνεις με το fluval που έχεις!!

Κάποια προτερήματα που μπορώ να φανταστώ όπως είπες κι εσύ, θα ήταν
Το κρυψιμο των διάφορων εξαρτημάτων
Η πολύ εύκολη αναπλήρωση από Α.Ο.
Πανεύκολη αλλαγή νερού, χωρίς να "ενοχλήσεις" καθόλου το ενυδρείο σου
Δημιουργία refugium με φυτά, ή ATS για αποτελεσματική απομάκρυνση νιτρικών/φωσφορικών από το ενυδρείο

Δεν το απορρίπτω σαν επιλογή, ίσα ίσα σε ένα 70άλιτρο φυτεμένο φτιάχνω μακρόστενο sump που θα μπει από πίσω από το ενυδρείο, με το οποίο θα κάνω αλλαγές νερού με ένα κλικ, θα κρύβονται όλα τα συμπράγκαλα και θα μπορώ σε 10 δεύτερα να καθαρίζω βαμβάκι/σφουγκάρι...

Αν όμως το δουλεύειες με εξωτερικό φίλτρο και είσαι ευχαριστημένος... γιατί να βασανιστείς παραπάνω?
-------------------------
Η εξωτερική υπερχείλιση δουλεύει μια χαρά, έχω φτιάξει με πλέξιγκλας και ανεπίστροφη βαλβίδα 2 και δουλεύουν μια χαρά, αλλά θα πρέπει να τρυπήσεις καπάκια κλπ...