PDA

Επιστροφή στο Forum : eSHa 2000


vasilhs
05-02-15, 18:40
καλησπερα ξερει κανεις αν το συγκεκριμενο φαρμακο επειρεαζη γαριδες σαλιγκαρια κ βιολογια?

stratigos24
05-02-15, 18:43
Ναι, τα σαλιγκάρια σίγουρα.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53292

vasilhs
05-02-15, 18:50
απο σαλιγκαρια γενικα λαθρεπιβατες εχω για της ρεντ τζερι εκανα μια ερευνα κ η αποψεις ειναι διαφορες!

korasidikos
05-02-15, 18:56
με τις γαριδες ξεχνα το σιγουρα!ολα τα φαρμακα αλλο πολυ και αλλο λιγοτερο επιβαρυνουν τη βιολογια!

vasilhs
05-02-15, 19:00
τι μπωρο να κανω για να περαση ποιο ανοδηνα η θεραπια κ για την βιολογια?

nazgul
05-02-15, 19:04
Πολλοι εχουν αναφερει οτι δεν ειχαν προβλημα με τα ασπονδυλα. Στα συστατικα του, ομως, περιεχει χαλκο και δεν θα το δοκιμαζα σε καμια περιπτωση.

Μηπως ειναι καλυτερα να το εφαρμοσεις σε ενυδρειο-καραντινα?

vasilhs
05-02-15, 19:09
τεο το πρωβλημα ειναι οτι παλι τα ζοωτοκα ξυνονται..παρασιτα ειπα..εκανα θεραποια με αλατι διορθοθηκε καπως αλλα αρχισανε παλι ασε που σακατεψα τα φυτα απ το αλατι..σε καραντινα δεν νομιζω οτι θα λυσω το πρωβλημα..θελει απολυμανση ολο μαλλον!

delta66
05-02-15, 19:21
Καποια σαλιγκαρια τα πειραζει ο χαλκος, τις γαριδες οχι σε νορμαλ δοσολογια.
Ο χαλκος εμπεριεχεται και σε τροφες γαριδων σε καποιο ποσοστο.

vasilhs
05-02-15, 19:27
κ τα λιπασματα δεν εχουν κ αυτα λιγο χαλκο?

nazgul
05-02-15, 19:32
Ελαχιστο συνηθως.

Τάκης
05-02-15, 21:18
Παιδιά το έχω βάλει στο φυτεμένο που έχω και σαλιγκαρια αλλά και γαρίδες. Δεν είχα κανένα πρόβλημα, όπως επίσης κανένα προβλημα στη βιολογία, και θέλω να επιμείνω σε αυτό, δεν το αναφερει ο κατασκευαστής, όπως αναφέρουν οι άλλοι κατασκευαστές για άλλα φάρμακα, και προσωπικά όσες φορες το χρησιμοποίησα δεν είχα προβλημα και ταίζα κανονικότατα. Το έχω βάλει και στα χρυσόψαρα σε πιο χαμηλες θερμοκρασίες και δεν ειχα κανενα προβλημα στη βιολογία

aquaristas
05-02-15, 21:30
Kαi γω που τοχα χρησιμοποιήσει για θεραπεία δεν είχε προκαλέσει κανένα πρόβλημα στα σαλιγκάρια (helena)

delta66
05-02-15, 22:04
Για τα nerite και τα apple λενε οτι την "ακουνε"
Yπεθεσα και για άλλα, αλλά οπως φαινεται.....
Mε ramshorn εχει βαλει κανεις esha2000?

Kαι σε τι δοσολογια ολα αυτα παιδια?
Εχει βαλει κανεις διπλη πχ που λενε για καποιες περιπτωσεις?

Οταν καταθετουμε εμπειριες, ας δινουμε πιο συγκεκριμενες πληροφοριες, πχ ειδος σαλιγκαριων και γαριδων, δοσολογια, μερες θεραπειας.
Και παντα να κραταμε στο πισω μερος του μυαλου μας οτι μπορει να πεθαναν σαλιγκαρια, συμπτωματικα ταυτοχρονα με τη χορηγηση του esha.
Μπορει να ηταν και μεχρι αστρωτο το ενυδρειο του.
Ετσι βγηκε ο μυθος για τις γαριδες.


ΥΓ και η esha λεει "may kill snails"


.

paraskevas
05-02-15, 22:05
παιδια εδω και 2 μερες κανω θεραπεια με esha και παρατηρησα οτι τα σαλιγκαρια βγηκαν εξω απο το νερο

delta66
05-02-15, 22:11
παιδια εδω και 2 μερες κανω θεραπεια με esha και παρατηρησα οτι τα σαλιγκαρια βγηκαν εξω απο το νερο
Οταν καταθετουμε εμπειριες, ας δινουμε πιο συγκεκριμενες πληροφοριες, πχ ειδος σαλιγκαριων, δοσολογια, μερες θεραπειας.
..............

Τάκης
05-02-15, 22:18
Στο φυτεμένο υπάρχουν ίσως και εκατονταδες Melanoides και καμια 20αρια Helena,
στα χρυσόψαρα υπάρχουν 2 ramshorn και ζουν ακόμα

Edit: Δοσολογία αυτή που γράφει ο κατασκευαστής

paraskevas
05-02-15, 22:40
..............

τα σαλιγκαρια μαλλον ειναι λαθρεπιβατες δεν τα ξερω ακριβως,
δοσολογιες αναγραφονται στο κουτι και στις οδηγιες χρησεως για οποιον τις διαβαζει,
μερες θεραπειας οπως ανεφερα 2 απο τις 3

delta66
05-02-15, 22:58
τα σαλιγκαρια μαλλον ειναι λαθρεπιβατες δεν τα ξερω ακριβως,
δοσολογιες αναγραφονται στο κουτι και στις οδηγιες χρησεως για οποιον τις διαβαζει,
μερες θεραπειας οπως ανεφερα 2 απο τις 3
Αυτος που τις διαβαζει λοιπον (προσεκτικα), θα πρεπει να εχει δει και οτι, σε πολυ αρρωστα ψαρια ή σε ενυδρειο με πολυ μαλακο νερο, η στανταρ δοσολογια μπορει και να διπλασιαστει, οπως και να κρατησει περρισσοτερες μερες απο τις 3 (μινιμουμ) που προτεινονται απο την εταιρεια.
Εμεις πως ξερουμε λοιπον, τι προγραμμα θεραπειας εχει ακολουθησει ο αλλος τελικα και με ποια δοσολογια?
Αν εγω εχω βαλει διπλη δοσολογια και για 10 μερες και ξεκανα καποια σαλιγκαρια ή γαριδες, γιατι να φοβησω και τον αλλον που παει να κανει 3 μερες θεραπεια με στανταρ δοσολογια?
Ή το αντιθετο. Γιατι να μη πληροφορησω τον αλλον οτι κοιταξε, βαλε αφοβα. Εγω εβαλα διπλη δοσολογια και για 10 μερες και τα ταδε σαλιγκαρια ή οι ταδε γαριδες, δεν επαθαν τιποτα.
Το πιο σωστο θα ηταν να συμπληρωνουμε πληρη τη φορμα ασθενειων. Εγω απλα ζητησα λιγο πιο συγκεκριμενη πληροφορια, για να ειναι χρησιμη.

aquaristas
05-02-15, 23:41
εγω το είχα χρησιμοποιήσει για 3 μέρες με την αναγραφόμενη δοσολογία. με σαλιγκάρια μέσα anentome helena

tsala
06-02-15, 20:02
Για τα nerite και τα apple λενε οτι την "ακουνε"
Yπεθεσα και για άλλα, αλλά οπως φαινεται.....
Mε ramshorn εχει βαλει κανεις esha2000?


.
τα ενηλικα ramshorns δεν εχουν προβλημα...
τα μικρα τα αποδεκατιζει..

stratigos24
06-02-15, 20:05
Για τα nerite και τα apple λενε οτι την "ακουνε"
Yπεθεσα και για άλλα, αλλά οπως φαινεται.....


Ηelena είχα χάσει εγώ θυμάσαι.. Που είχα στείλει και μήνυμα στην esha να το γράψει στις ελληνικές οδηγίες ότι βλάπτει τα σαλιγκάρια.

vasilhs
06-02-15, 21:24
Εχω μια ερωτηση παιδια..κ πες οτι κανεις θεραποια κ εχεις αρκετες απολιες σε λσθρεπιβατες αυτα τα πεθαμενα σαλιγκαρια επιβαρινουν σημαντικα το ενυδριο?

Τάκης
06-02-15, 21:46
Εχω μια ερωτηση παιδια..κ πες οτι κανεις θεραποια κ εχεις αρκετες απολιες σε λσθρεπιβατες αυτα τα πεθαμενα σαλιγκαρια επιβαρινουν σημαντικα το ενυδριο?
Δυστυχώς ναι, και πολύ σημαντικά μάλιστα.
Εξαρτάται βέβαια απο το πλήθoς, αλλά επιβαρύνουν.
Αλλο 1 σαλιγκαρι και άλλο 10 ή 20 ή παραπάνω

vasilhs
06-02-15, 21:52
Μπωρουμε να κανουμε κατι η απλα μετρισεις κ παρακολουθηση?

delta66
06-02-15, 23:03
Φυσικα.
Να βγαλεις αν δεις νεκρα σαλιγκαρια.