PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με στροφες στις λαμπες


redman
29-01-15, 17:45
καλησπερα.
οπως καταλαβατε, στο καπακι του ενυδριου μου οπου προσαρμοζονται οι λαμπες εχουν υποδοχες.
οι στροφες των υποδοχων εχουν μποκαρει, μαλλον απο τ αλλατα. οσ δυναμη και αν βαλω δεν γινετε κατι.
τι μου προτεινετε να κανω?

ScorpionGr
29-01-15, 17:54
εγω θα προσπαθουσα με αυτο αφου αποκρυνα το καπακι απο το ενυδρειο.. και μετα καλλοοοο καθαρισμα. θεωριτικα ομως το νερο δεν ερχεται σε επαφη με τις στροφες.

https://www.google.gr/search?q=wd40&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=_VbKVJytGsmrUa3NgNAH&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1366&bih=631


ας με διορθωσουν οι εμπειροτεροι!!!!


εκτος αν εννοεις τις πλάστικες βολτες που ερχεται σε επαφη το νερο οπου δεν θα τολμουσα καν να ριξω αυτο!!!!

Τάκης
29-01-15, 17:56
αυτά εννοείς ;

http://img837.imageshack.us/img837/8052/img20121114111134.jpg

redman
29-01-15, 17:56
θα περασει μεσα το υγρο αραγε?

Τάκης
29-01-15, 18:03
θα περασει μεσα το υγρο αραγε?
Προσεχε, το υγρο θα περασει, αλλά αν μετα σου σταξει μια σταγόνα μεσα στο ενυδρειο
"Κλαφτα Χαράλαμπε",
για αυτο ξεκίνα με οινόπνευμα να δεις αν μαλακωσουν τα άλατα και αρχισουν να γυρνανε, αλλιως πας στο WD40 ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ και θα έλεγα να ρίξεις πάλι οινόπνευμα να φύγει όσο το δυνατόν πιο πολύ το WD40. Και καλυτερα θα είναι να τα βγαλεις απο το καπάκι για να έχεις την ευχέρεια να καθαριζεις το καθενα ξεχωριστα και να το ξεβγαζεις σωστα. Και να ξερεις πως με το WD40 θα μυρίζει για καιρό

tsoui
29-01-15, 18:06
Μακρια απ το ενυδρειο με οδοντογλυφιδα βουτηγμενη σε λαδι και το περνας γυρω γυρω

ScorpionGr
29-01-15, 18:09
για αυτο ειπα να απομακρυνει το καπακι αν γινεται... αν το καπακι μεινει στο ενυδρειο και ψεκασει με αυτο σιγουρα θα πεσει στο νερο.. εγω αν εριχνα θα σαπουνιζα καλα ξεβγαλμα καλλλοο και γι ανα μην χαλασει το ντουι καλο στεγνωμα..
-------------------------
Το ξυδι θα κανει δουλεια αν ειναι αλατα????

Τάκης
29-01-15, 18:15
Το ξυδι θα κανει δουλεια αν ειναι αλατα????

θα σπασει αρκετα αλατα, αλλά μετα θέλει καλο στεγνωμα αλλά φοβαμαι πως θα σκουριαζουν τα μεταλικα μερη και ίσως είναι χειροτερα

ScorpionGr
29-01-15, 18:19
θα σπασει αρκετα αλατα, αλλά μετα θέλει καλο στεγνωμα αλλά φοβαμαι πως θα σκουριαζουν τα μεταλικα μερη και ίσως είναι χειροτερα αφου ριξει ξυδι καλο ξεβγαλμα με οινοπνευμα μετα..




Και βασικο οτι κανεις να εχεις βγαλει το ρευμα!!!