PDA

Επιστροφή στο Forum : φυτεμενη δισκοθηκη


ellenikus
28-01-15, 11:08
Πληροφορίες

Διαστάσεις:1.50 χ 50 χ60 εκατοστα
Όγκος:450 λιτρα
Κατηγορία:δισκοι
Φυτά:ανουμπιας,εχινοδοροι,κρυπτοκορυνιες,εγερια,αλ τερνανθερα,υγροφιλα
Ψάρια / Άλλα είδη:9 δισκοι ασιατικης προελευσης,πολλα κορυδορας(25 πανω κατω),3 αντσιστρους,5 ραμιρεζι,7 ροδοστομοι,10 καρδιναλιοι
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) ριζες
Φόντο:αφισα μπλε σκουρο
Φωτισμός:2χ 54 βαττ
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:2 χ 2217 με 8 λιτρα σιποραξ ,κετσε και σφουγγαρι και προφιλτρο εχειμ στο μπαστουνι εισαγωγης, 1 sicce shark 800 με τα μπλε σφουγγαρια
Θερμοστάτης:2 χ 300 βαττ
Λίπανση:seachem flourish ,seachem flourish excel
Παροχή CO2:5 kg μπουκαλα με 2 σταγονες το δευτερολεπτο

Παράμετροι:
Αλλαγές νερού:200 λιτρα εβδομαδιαιως με νερο βρυσης με αντιχλωριο seachem prime
Θερμοκρασία:28 βαθμους κελσιου
Άλλες πληροφορίες:τρεχει εδω και ενα χρονο ως δισκαδικο αλλα ασχολουμαι με ενυδρεια απο το 2006(ζωοτοκα,σκαλαρια,δισκοι και θαλασσινο οσο ημουν Ιταλια και οταν γυρισα σκαλαρια,αφρικανες μετα σκαλαρια και στο τελος παλι δισκοι
βιντεο
https://www.youtube.com/channel/UCQ1bvWmgJoHdIqamAGwqD7w/videos
σ αυτον το συνδεσμο φαινεται χρονικα η εξελιξη του ενυδρειου.
_________________

snakepanos
28-01-15, 11:20
Ωραιο ενυδρειο εχεις φιλε ,,να το χαιρεσαι..

dimitris doukas
29-01-15, 10:13
πολυ ωρεο ειναι το ενιδριο σου και οι δισκαρες σου

ellenikus
29-01-15, 18:07
https://imageshack.com/i/eyI1X6hrj
-------------------------
https://imageshack.com/i/p10JKRHYj
-------------------------
https://imageshack.com/i/exFozSgtj
-------------------------
τα 2217 ειναι συνδεδεμενα σε σειρα με τον συνδεσμο της eheim με το δευτερο σε λειτουργια και απο το πρωτο εχει αφαιρεθει το προπελακι.Συνολικα 8 λιτρα siporax με προφιλτρο eheim,κετσε eheim και 4 σφουγγαρια eheim μπλε πριν απο το siporax.

manos76
02-02-15, 10:27
Ωραίο να το χαίρεσαι!
Πολύ ωραία τα ξύλα με της ανούμπιες!!!
τα άλλα φυτά αν τα είχες πιο μαζεμένα στης δύο άκρες του ενυδρείου θα μου άρεσαν πιο πολύ..:D

τα ψάρια με το νερό βρύσης δεν σου βγάλανε κανένα πρόβλημα?

ellenikus
02-02-15, 15:57
Οχι το νερο της Αθηνας δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα εδω και 3 χρονια ουτε με αφρικανικες ουτε με αμερικανικες κιχλιδες.Εξαλλου ειναι δισκοι μεγαλωμενοι με νερο βρυσης.

stanlee
02-02-15, 16:54
Οχι το νερο της Αθηνας δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα εδω και 3 χρονια ουτε με αφρικανικες ουτε με αμερικανικες κιχλιδες.Εξαλλου ειναι δισκοι μεγαλωμενοι με νερο βρυσης.

Όμορφο ενυδρείο φίλε :smt041 αλλά στο θέμα νερου δεν συμφωνώ απόλυτα.....
Λόγο λίτρων ίσως ανέχονται αλκαλικό νερό οι δίσκοι και τα διοξείδια αλλά μακροπρόθεσμα.........
Αν το νερό της Αθήνας είναι τόσο ευεργετικό και ανεκτό γιατί δεν κάνεις ένα κοινωνικό ΑφρικοΑμερικάνικο.....;)
Ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις με το τελευταίο απλά έχω πολύ χιούμορ.....:smt084
Αλλά μπορείς να βρεις τρόπο να το μαλακώσεις λίγο.......με τύρφη ας πούμε....

ellenikus
02-02-15, 17:08
Ναι σκεφτομαι να βαλω τυρφη στο εσωτερικο φιλτρο.Το διοξειδιο το σταματησα μιας και τα φυτα που εχω δεν ειναι απαιτητικα εκτος απο την αλτερναθερα η οποια ομως δενβτην βλεπω να πιανει
-------------------------
Απο τις αφρικανες μου λειπεις ο ζωντανος τους χαρακτηρας ( οι δισκοι ειναι ο ορισμος του μπουχεσα) αλλα μου την εσπαγε που μου τρωγαν τα φυτα και ηταν λιγο υπερκινητικα.

coolmind
02-02-15, 17:24
Ωραιος ,με την τυρφη θα πρεπει να κανεις μετρησεις συχνα για να δεις τι κανει στο νερο σου και να ρυθμισεις την ποσοτητα της ωσπου να βρεις τι χρειαζεται.

Diskus fan
03-02-15, 12:51
ΜΗΠΩΣ θα ήταν καλό... όσοι χειροκροτάτε... να έχετε και κάποια γνώση για το θέμα.
Το ενυδρείο μπορεί να είναι θέαμα... αλλά ΔΕΝ είναι μόνο για να χαζεύει το μάτι.
Τα ζωντανά έχουν απαιτήσεις... που εν προκειμένω μάλλον περνάνε αδιάφορες (το ίδιο και τα φυτά... κι εκεί μέσα κάποια είναι απλά για "μόστρα"... αφού ΔΕΝ ζουν στο νερό).
ΑΝ κάποιος θεωρεί ότι ενυδρείο είναι ένα κουτί από τζάμια που περιέχει νερό και μέσα κολυμπάνε ψάρια για όσο αντέξουν (λεφτά να έχουμε να βάζουμε άλλα)... δικαίωμα του.
Σημαίνει αυτό όμως... ότι του αξίζει και συγχαρητήρια, για τον τρόπο σκέψης του;

Stanlee... τι εννοείς με αυτό...
"Λόγο λίτρων ίσως ανέχονται αλκαλικό νερό οι δίσκοι και τα διοξείδια αλλά μακροπρόθεσμα........."
εξήγησε το γιατί ΔΕΝ το καταλαβαίνω.-

stanlee
03-02-15, 13:11
Αυτό ακριβώς που είπες και συ...ότι απλά τα ζωντανά επιβιώνουν και δεν ζουν σε σωστές συνθήκες! Το είπα όμως εμέσα μιας και τα πολλά λίτρα ευτυχώς καλύπτουν κάποιες από τίς ανάγκες των ψαριών...αλλά μάλλον ο φίλος δεν καταλαβε τι εννοούσα με το αφρικοαμερικανικο.

manos76
03-02-15, 13:22
τα φυτά του είναι υδρόβια....

εκτός απο την ανούμπια αριστερά όπως το βλέπουμε η οποία μπορεί (όχι σίγουρα) να μην ζεί πολύ καιρό βυθισμένη στο νερό....

Κωστας Malawi
03-02-15, 13:31
Αυτό ακριβώς που είπες και συ...ότι απλά τα ζωντανά επιβιώνουν και δεν ζουν σε σωστές συνθήκες! Το είπα όμως εμέσα μιας και τα πολλά λίτρα ευτυχώς καλύπτουν κάποιες από τίς ανάγκες των ψαριών...αλλά μάλλον ο φίλος δεν καταλαβε τι εννοούσα με το αφρικοαμερικανικο.

δε νομιζω οτι ειναι πολλα τα λιτρα ωστε να καλυψουν καμια αναγκη.ο φιλος εχει 60 ψαρια σε 400 λιτρα νερο απο τα οποια τα 9 ειναι δισκοι!!ασε που θεωρω τη φιλτρανση ανεπαρκη αν ταιζει σωστα.

τους δισκους τους ρωταει κανεις αν θελουν αλλα 50 ψαρια παρεα εκει μεσα?

τελοσπαντων δεν θελω να στεναχωρησω το φιλο μας ellenikus αλλα οι δισκοι του δεν ειναι και οτι καλυτερο.το στησιμο του ενυδρειου μια χαρα ειναι για μικρα κοπαδοψαρα.

φιλε ellenikus ξεκινα διαβασμα για τις απαιτησεις των ψαριων σου.
και οι δισκοι δεν ειναι μπουχεσες οπως λες.απλα εχουν αλλες απαιτησεις απο τις αφρικανες.οταν θα βρεθουν στο σωστο χωρο θα συμπεριφερθουν οπως καθε κιχλιδα....δυναμικα...

Diskus fan
04-02-15, 02:51
τα φυτά του είναι υδρόβια....

εκτός απο την ανούμπια αριστερά όπως το βλέπουμε η οποία μπορεί (όχι σίγουρα) να μην ζεί πολύ καιρό βυθισμένη στο νερό....


Αυτό... πως σου ήρθε; Η ανούμπια... ΔΕΝ ζει κάτω από το νερό; :confused:
Μπορείς να γράψεις τα ονόματα... ΌΛΩΝ των φυτών που βλέπουμε;

stanlee
04-02-15, 08:14
Τα φυτά μια χαρά είναι άλλο είναι το θέμα....
Τα φυτά που έχει ο φίλος μας στη 'δισκοθήκη΄' είναι
anubia
hygrofilia corybosa
hygrofilia pinatifida
altenatherna sp
cryptocoryne
echinodorus
και όλα είναι φυτά που ζούνε σε submersed κατάσταση οπότε τι δεν θα αντέξει.........???????????????????

manos76
04-02-15, 10:12
Την ανουμπια αριστερά με τα μεγάλα φύλλα την είχα δει σε ιστοσελίδα πιο παλιά (δεν θυμάμαι πια) που έγραφε ότι δεν ζει πολύ καιρό μέσα σε νερό στο ενυδρείο χαλάει εύκολα... ειναι δύσκολη στην συντήρηση...

φίλε Diskus fan συγνώμη κιόλας αλλά με τον τρόπο σου δεν νομίζω να βοηθάς τους συνχομπιστες... είσαι λίγο απότομος και απόλυτος ... βέβαια δεν σε ξέρω προσωπικά και δεν μπορώ να κρίνω.. αλλά ο τρόπος γραφής σου αυτό με προκαλεί... :(

Dimitris77
04-02-15, 14:30
O Fan ποτε δεν γραφει κακοπροαιρετα απλα εχει εναν ιδιαιτερο,χαρακτηριστικο,γραπτο λογο.
Προφορικο λογο δεν εχει διοτι οποτε συναντιομαστε τρωει μονιμως και δεν καταλαβαινεις τι λεει... :D

Κλεόβουλος
04-02-15, 19:46
O Fan ποτε δεν γραφει κακοπροαιρετα απλα εχει εναν ιδιαιτερο,χαρακτηριστικο,γραπτο λογο.γι αυτό τον λένε και Τσεκουράτο
Προφορικο λογο δεν εχει διοτι οποτε συναντιομαστε τρωει μονιμως και δεν καταλαβαινεις τι λεει... :D
:smt082:smt082:smt082

manos76
04-02-15, 21:15
εκανα λαθος για την ανουμπια.... δεν ειναι το ειδος που νομιζα... αναπτυσεται μια χαρα οπως η αλλες ανουμπιες, ειναι καινουρια και στον καταλογο της tropica .. ονομαζετε anubias gracilis....

Γιώργος Κ
04-02-15, 21:55
εκανα λαθος για την ανουμπια.... δεν ειναι το ειδος που νομιζα... αναπτυσεται μια χαρα οπως η αλλες ανουμπιες, ειναι καινουρια και στον καταλογο της tropica .. ονομαζετε anubias gracilis....
Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411 εχει αρκετες πληροφοριες! ;)

manos76
04-02-15, 22:06
ειναι στο site της tropica..... εχει αλλαξει τον καταλογο της....

Diskus fan
05-02-15, 01:41
Τα φυτά μια χαρά είναι άλλο είναι το θέμα....
Τα φυτά που έχει ο φίλος μας στη 'δισκοθήκη΄' είναι
anubia
hygrofilia corybosa
hygrofilia pinatifida
altenatherna sp
cryptocoryne
echinodorus
και όλα είναι φυτά που ζούνε σε submersed κατάσταση οπότε τι δεν θα αντέξει.........???????????????????

Ξέχασες να βάλεις και το εύρος θερμοκρασίας... Στέλιο.- ;)
-------------------------
Την ανουμπια αριστερά με τα μεγάλα φύλλα την είχα δει σε ιστοσελίδα πιο παλιά (δεν θυμάμαι πια) που έγραφε ότι δεν ζει πολύ καιρό μέσα σε νερό στο ενυδρείο χαλάει εύκολα... ειναι δύσκολη στην συντήρηση...

φίλε Diskus fan συγνώμη κιόλας αλλά με τον τρόπο σου δεν νομίζω να βοηθάς τους συνχομπιστες... είσαι λίγο απότομος και απόλυτος ... βέβαια δεν σε ξέρω προσωπικά και δεν μπορώ να κρίνω.. αλλά ο τρόπος γραφής σου αυτό με προκαλεί... :(

Είμαι και απότομος και απόλυτος. Αυτοί που θέλουν να βοηθηθούν... το έχουν κάνει (και το κάνουν).
Είμαστε σχεδόν όλοι... μέλη σε σχεδόν όλα τα forum... οπότε σε κάποιες περιπτώσεις τα συμπεράσματα μας (για το τι και από ποίον... βλέπουμε) τα βγάζουμε κάπως πιο εύκολα.
Ο εν προκειμένω συνχομπίστας... ΔΕΝ ενδιαφέρεται να βοηθηθεί... έχει την άποψη του και την επιδεικνύει.
Κάποιοι εντυπωσιάζονται... και κάποιοι άλλοι (που μάλλον γνωρίζουν και κάτι παραπάνω) όχι.- ;)
-------------------------
O Fan ποτε δεν γραφει κακοπροαιρετα απλα εχει εναν ιδιαιτερο,χαρακτηριστικο,γραπτο λογο.
Προφορικο λογο δεν εχει διοτι οποτε συναντιομαστε τρωει μονιμως και δεν καταλαβαινεις τι λεει... :D


:D

:smt106

:smt016 :smt110

manos76
05-02-15, 09:31
....Diskus Fan αυτο που γράφεις για τον ellenikus ας μας απαντήση ο ίδιος...

...δεν μπορω να το ξέρω.. ουτε να τον κρίνω...

... τα φυτά του τα ειδα ξανά είναι όλα υδρόβια για ενυδρείο, τα έγραψε και ο φίλος stanlee
... για ποια φυτά λες? ότι είναι για μόστρα?

coolmind
05-02-15, 11:33
ΜΗΠΩΣ θα ήταν καλό... όσοι χειροκροτάτε... να έχετε και κάποια γνώση για το θέμα.
Το ενυδρείο μπορεί να είναι θέαμα... αλλά ΔΕΝ είναι μόνο για να χαζεύει το μάτι.
Τα ζωντανά έχουν απαιτήσεις... που εν προκειμένω μάλλον περνάνε αδιάφορες (το ίδιο και τα φυτά... κι εκεί μέσα κάποια είναι απλά για "μόστρα"... αφού ΔΕΝ ζουν στο νερό).
ΑΝ κάποιος θεωρεί ότι ενυδρείο είναι ένα κουτί από τζάμια που περιέχει νερό και μέσα κολυμπάνε ψάρια για όσο αντέξουν (λεφτά να έχουμε να βάζουμε άλλα)... δικαίωμα του.
Σημαίνει αυτό όμως... ότι του αξίζει και συγχαρητήρια, για τον τρόπο σκέψης του;
Stanlee... τι εννοείς με αυτό...
"Λόγο λίτρων ίσως ανέχονται αλκαλικό νερό οι δίσκοι και τα διοξείδια αλλά μακροπρόθεσμα........."
εξήγησε το γιατί ΔΕΝ το καταλαβαίνω.-

Αν υποθεσουμε οτι τα πραγματα ειναι οπως λες εσυ, με τον τροπο που απαντας, και εδω, και αλλου, πως βοηθας καποιον να εξελιχθει;
Μηπως απλα αντι να μοιραζεσαι τις γνωσεις σου απλα περιμενεις καποιον με το ντουφεκι απλα για να του "την πεις".Μηπως καλυτερα θα ηταν να μην απαντας αν δεν θελεις να βοηθησεις, με ολοκληρωμενες απαντησεις και λυσεις,γιατι ξαναλεω ετσι δεν μαθαινει κανεις.

polykarpos
05-02-15, 13:05
παιδιά καλημερα,

ο καθένας έχει τον τρόπο του κ δεν το λέω κακοπροαίρετα.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όντος μερικοί είναι "απόλυτοι" σε βαθμό κακουργήματος μερικές φορές που όσο καλοπροαίρετα κ αν θες να το δεις , απλά ΔΕΝ!!!

ο οποιοσδήποτε φίλος μπορεί να έχει κάνει ένα λάθος , ακόμη κ τραγικό

κ μόνο ότι είναι μέλος εδώ κ ανάρτησε μερικές φωτογραφίες κ ήθελε να το μοιραστεί μαζί μας , δεν ειναι κακό , αντιθέτως θα το έλεγα οτι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!

Μπορεί κάποιοι να ασχολούνται χρόνια , κάποιοι να νομίζουν ότι οι Γκουρού των ενυδρείων , αλλά σίγουρα με όποιο καλό σκοπό κ αν πας να βοηθήσεις κάποιον για να βελτιώσει κάτι αλλά του το λες με ένα τρόπο λίγο απότομο να το πω , λίγο σαρκαστικό κ ειρωνικό...

σίγουρα ο άλλος στραβώνει κ βέβαια δεν ασχολείται άλλο!!!

πολλές φορές έχω ακούσει την κλασική λέξη "ψαρόσουπα" όπου κ στην πραγματικότητα μπορεί να ειναι κ η πιο ακριβής , αλλά σε ένα νέο μέλος που δεν ξέρει το ύφος του καθενός , σίγουρα η φράση "έχεις κάνει μια τέλεια ψαρόσουπα , πάρτα πέτα τα κ ξανά απο την αρχή" είναι πολύ αποτρεπτική φράση.

ακόμη κ ψάρια που έχουν ίδια χαρακτηριστικά στα νερά τους αλλά το ένα είδος ειναι απο Β.Αμερική κ το άλλο ειναι απο Ασία , κ αυτό για μένα ειναι ψαρόσουπα!!

το δευτερο κ κύριο πράγμα είναι ότι ο άνθρωπος έκανε μια παρουσίαση , πήρε μερικά σχόλια , έγραψε άλλη μια φορά ότι θα κάνει χρήση τύρφης κατι τετοιο κ βέβαια μετά ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕ ΞΑΝΑ!!!

νομίζω ότι καλό είναι να είμαστε λίγο προσεχτικοί για το πως μιλάμε γενικότερα , άσχετα αν νέο μέλος ή ακόμη κ παλαιότερο μέλος.
Οι καιροί είναι δύσκολοι , όλοι τραβάμε τα ζόρια μας καθημερινά κ αν έχουμε ένα ενυδρείο να ασχολούμαστε για να χαλαρώνουμε κ μπαίνουμε εδώ για να γίνονται να τα νεύρα μας φιτίλια τότε , αστα βράστα

κ μπορεί ο Δισκους φαν να έχει δίκιο κ μπορεί να είναι απότομος αλλά είπε κ μια λέξη που κ εμένα δεν μου άρεσε κ δεν κατάλαβα γιατί το είπε, αναφέρομαι στην λέξη "επίδειξη" συγκεκριμένα είπε "Ο εν προκειμένω συνχομπίστας... ΔΕΝ ενδιαφέρεται να βοηθηθεί... έχει την άποψη του και την επιδεικνύει.

στην αναφορά περι νερών κ το θέμα του CO2 ο άνθρωπος ήδη απάντησε το εξής : "ellenikus : Ναι σκεφτομαι να βαλω τυρφη στο εσωτερικο φιλτρο.Το διοξειδιο το σταματησα μιας και τα φυτα που εχω δεν ειναι απαιτητικα εκτος απο την αλτερναθερα η οποια ομως δενβτην βλεπω να πιανει"

αρα δεν νομίζω οτι ΔΕΝ θέλει να βοηθηθεί απλά αρχίσαμε όλοι κ γράφαμε στο καπάκι ο ένας μετά τον άλλο

Είναι όμως ένα θέμα που νομίζω πρέπει να το προσέξουμε λίγο.. θα βγάλουμε στο τέλος το όνομα του φόρουμ που διώχνει κόσμο!

νομίζω ότι αυτό ΔΕΝ το θέλει κανείς...

μφχ
Πολύκαρπος

ellenikus
05-02-15, 13:30
Βασικα παρουσιασα ενα ενυδρειο με δισκους και φυτα το οποιο δεν ειναι βιοτοπικο και οι δισκοι ειναι απω Ανατολης μεγαλωμενοι σε νερο βρυσης και χωρις pedigree .Οι αλλαγες γινονται με νερο βρυσης γιατι δεν υπαρχει ουτε χρονος( ως αναισθησιολογος δουλευω 15 ωρες την ημερα στα χειρουργεια και στα επειγοντα για να κρατω ανθρωπους στη ζωη) ουτε χορος για βαρελια ουτε για νερο οσμωσης.
Παντως περιμενω ο discusfan να μας παρουσιασει τα δικα του ενυδρεια για να μας δειξει τον σωστο τροπο ενασχολησης με την ενυδρειοφιλια.

coolmind
05-02-15, 14:29
Βασικα παρουσιασα ενα ενυδρειο με δισκους και φυτα το οποιο δεν ειναι βιοτοπικο και οι δισκοι ειναι απω Ανατολης μεγαλωμενοι σε νερο βρυσης και χωρις pedigree .Οι αλλαγες γινονται με νερο βρυσης γιατι δεν υπαρχει ουτε χρονος( ως αναισθησιολογος δουλευω 15 ωρες την ημερα στα χειρουργεια και στα επειγοντα για να κρατω ανθρωπους στη ζωη) ουτε χορος για βαρελια ουτε για νερο οσμωσης.
Φιλε μπορεις να παρεις μια οσμωση με μεγαλη μεμβανη(700+ λιτρα/24ωρο)για να εχει την δυνατοτητα να σου δωσει νερο γρηγορα για να κανεις την αλλαγη σου και με την προσθηκη discus trace (http://www.seachem.com/Products/product_pages/DiscusTrace.html) θα δεις "αλλα" ψαρια.Το επομενο βημα μου ειναι αυτο,γιατι τωρα ειμαι με τυρφη και θα ηθελα και εγω να τους δωσω κατι καλυτερο χωρις ομως την ταλαιπωρια της προετοιμασιας.

Γιώργος Κ
05-02-15, 21:36
Βασικα παρουσιασα ενα ενυδρειο με δισκους και φυτα το οποιο δεν ειναι βιοτοπικο και οι δισκοι ειναι απω Ανατολης μεγαλωμενοι σε νερο βρυσης και χωρις pedigree
Το βλεπω συχνα σαν επιχειρημα αλλα γνωριζει κανεις τι νερο βρυσης εχει η Απω Ανατολη? Φιλος επαγγελματιας οταν ταξιδεψε στα εν λογω εκτροφεια βαζοντας tdsομετρο στα ενυδρεια αυτα ειδε πολυ χαμηλες τιμες! (δεν το πιστευε ουτε ο ιδιος αυτο που εβλεπε!) :rolleyes:

delta66
05-02-15, 22:15
Εννοειται.
Μεγαλωμενοι στην Απω Ανατολη, αλλα σε νερο βρυσης Αθηνας φυσικα.

manos76
05-02-15, 22:23
καλο θα ηταν να ξερουμε αυτες της τιμες... οχι μονο για τους δισκους, πολλα ψαρακια ειναι απο αυτες της χωρες στα ενυδρεια μας..:( απο αξιοπιστη πηγη.. για το ΡΗ, ΚΗ, GH... διαφορετικα δεν ξερουμε τι μας γινετε και ο καθε χομπιστας λεει τα δικα του.... το καλητερο παντος θεωρω οτι ειναι να κραταμε οσο μπορουμε τα ψαρια σε νερο σαν του βιοτοπου τους...

polykarpos
05-02-15, 23:07
λοιπον επειδη εχω επαφες με breeders σε Μαλαισια κ έχω μιλήσει με τους ιχθυολόγους τους , το νερό της βρύσης τους , ειναι το ίδιο με το νερό της βροχής κ τι να περιμένει κανεις απο μια χώρα που όλη μέρα έχει Ηλιο κ κατα της 1-3 το μεσημέρι πλακώνει βροχή αλλα μιλάμε για βροχή κ μετά πνίγονται στην υγρασία!!!! Οποιος έχει πάει Μαλαυσία τότε ξέρει το εννοώ

το νερό είναι πιο μαλακό κ απο το βαμβάκι , κ το επεξεργάζονται με μέταλλα άλατα κ ιχνοστοιχεία

στα νερά τους κάνουν χρήση υγρών βιταμινών , μηδαμινών συντηρητικών κ ανάλογα με τα είδη ψαριών κ ασπόνδυλων , χρήση αναβολικών ως κ αντισυλληπτικών ουσιών για να πετυχαίνουν την ποσότητα κ αντοχή!

τα νερά τους κατα 80% των breeders των έχουν σε aquaponic κ ταίζουν- φιλτράρουν κ κανουν τον κύκλο , νερό , φυτά , ζωντανά

Ενας breeder στην Μαλαυσία τρέχει την φάρμα του σχεδόν με μηδενικό κόστος , έχουν τσάμπα άφθονο νερό , τσάμπα θέρμανση απο Ηλιο τσάμπα ρεύμα απο φωτοβολταικά . τουλάχιστον οι σωστοί κ όχι οι απλοί ε-μπαυ μπακάλιδες...


όταν κάνεις παραγγελίες , το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε ειναι το που είσαι κ που θα διατεθεί το ζωντανό σαν πρώτο σταθμό

Αν δεν έχουν στοιχεία για την περιοχή σου , τότε σε ρωτάνε ποιότητα του νερού που θα τα φιλοξενήσει - καραντίνα σαν πρώτος σταθμός μετά το ταξίδι.

τότε τα ζωντανά (αν δεν έχουν ήδη) τα κάνουν προσαρμογή με τα πλησιέστερα στοιχεία του νερού σου. Εξαίρεση λχ σε δίσκους βέβαια που οι τιμές είναι σταθερές κ όχι σε ψάρια με μεγάλο επίπεδο διακύμανσης

πάντα για να είναι καλυμμένοι σε δίνουν σε κάθε παραγγελία κ ενα αριθμό ζωντανών , ανάλογα με την αρχική παραγγελία καθώς κ το επίπεδο ρίσκου όπως λένε , σαν DOA για τειχών απώλειες

ευχομαι να βοήθησα στις απορίες σας

manos76
06-02-15, 00:00
αυτα που γραφεις οκ... αλλα της τιμες ΡΗ-ΚΗ-GH ουτε εσυ της γνωριζεις... εννοειτε οτι το νερο καθε χωρας ειναι διαφορετικο ... αλλα της πιο πανω τιμες που μας ενδιαφερουν? της γνωριζει κανεις???

Diskus fan
06-02-15, 02:54
Βασικα παρουσιασα ενα ενυδρειο με δισκους και φυτα το οποιο δεν ειναι βιοτοπικο και οι δισκοι ειναι απω Ανατολης μεγαλωμενοι σε νερο βρυσης και χωρις pedigree .Οι αλλαγες γινονται με νερο βρυσης γιατι δεν υπαρχει ουτε χρονος( ως αναισθησιολογος δουλευω 15 ωρες την ημερα στα χειρουργεια και στα επειγοντα για να κρατω ανθρωπους στη ζωη) ουτε χορος για βαρελια ουτε για νερο οσμωσης.
Παντως περιμενω ο discusfan να μας παρουσιασει τα δικα του ενυδρεια για να μας δειξει τον σωστο τροπο ενασχολησης με την ενυδρειοφιλια.

1. Άσχετα με το ΑΝ το ενυδρείο είναι βιοτοπικό τα πράγματα είναι απλά... γράψε ένα-ένα τα είδη που έχεις εκεί μέσα και το εύρος των συνθηκών νερού και θερμοκρασίας στο οποίο... θα πρέπει να ζούν.
2. Προσωπικά σε κανένα σχόλιο μου σε θέμα σου... ΔΕΝ έχω αναφερθεί σε μετρήσεις νερού, που πρέπει να ζουν οι δίσκοι... ούτε σε σχολίασα γι αυτό (ούτε φυσικά... για τους χρόνους απασχόλησης σου).
3. Έχεις απαντήσει ποτέ (ξανά) σε σχόλιο που... ΔΕΝ σε "βόλευε"; Χαίρομαι που επιτέλους... το κάνεις.
4. Ο σωστός τρόπος είναι να δίνεις αυτά που απαιτούν τα είδη που φιλοξενείς... τόσο απλά.
5. ΔΕΝ έχω ενυδρεία... ούτε δίσκους για επίδειξη... και προπαντώς... ΔΕΝ "ψοφάω" να τα επιδεικνύω (μόδα κι αυτό... ω καιροί ώ ήθη).-

ΥΓ. Για κάθε απορία, με σκοπό την βελτίωση του ενυδρείου... στην διάθεση σου.-
-------------------------
Το βλεπω συχνα σαν επιχειρημα αλλα γνωριζει κανεις τι νερο βρυσης εχει η Απω Ανατολη? Φιλος επαγγελματιας οταν ταξιδεψε στα εν λογω εκτροφεια βαζοντας tdsομετρο στα ενυδρεια αυτα ειδε πολυ χαμηλες τιμες! (δεν το πιστευε ουτε ο ιδιος αυτο που εβλεπε!) :rolleyes:

Μα αυτός είναι και ο βασικός λόγος που έχουν γεμίσει με δίσκους όλο τον πλανήτη Γιώργο... αλλαγές νερού όλη τη μέρα (και χωρίς να απαιτείται προετοιμασία).
Ακόμα και σε στέρνες... αναπαραγωγές δίσκων κάνουν.- ;)

polykarpos
06-02-15, 09:05
3. Έχεις απαντήσει ποτέ (ξανά) σε σχόλιο που... ΔΕΝ σε "βόλευε"; Χαίρομαι που επιτέλους... το κάνεις.



ρε παιδιά ο άνθρωπος έχει 9 μηνύματα εδώ , κ στα 9 μηνύματα ότι έλεγε κάτι δεν τον βόλευε? Εκτός αν έχετε προσωπικά θέματα απο άλλα φόρουμ όπου στην προκειμένη περίπτωση καλό θα ήταν είτε να μην τα αναλύετε εδώ ή να το λέτε λχ ξεκάθαρα ότι φίλε μου ΤΑΔΕ κ στο άλλο φόρουμ ΤΑΔΕ τα ίδια σου είχα πει μπλα μπλα μπλα .....

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι για ΚΑΝΕΝΑΝ , κ το αναφέρω αυτό για να μην νομίζει ο Δισκους Φαν ότι έχω κάτι εκ του προσωπικού μαζί του , αλλά το λέω κ πάλι ΔΕΝ ειμαστε υποχρεομένοι να γνωρίζουμε το ΙΣΤΟΡΙΚΟ του οιοδήποτε ή να βρισκόμαστε ανάμεσα σε μπουρίνια απο παλαιότερες θύελλες

Αν δεν κάνω λάθος κ αν είναι να με διαψεύσουν συντονιστές κλπ ότι μέσα απο το φόρουμ αυτό δίδεται η ευκαιρία στον καθένα να κάνει την προβολή του , να εκφέρει την απορία του κοκ κ με τα περιθώρια σχολιασμού απο τους συμφορίτες με σκοπό την βελτίωση. Πολλές φορές γίνονται αναφορές όπου οτιδήποτε εκτός απο συμβουλευτικές φαίνονται.

το δε τραγικό είναι ότι στην λίστα των μελών είναι μια λίστα με χιλιάδες μέλη κ επι καθημερινού βλέπεις εμας κ εμας που είμαστε 40-50 άντε στο σύνολο να βρεθούμε καμια 100αρια..

Μπορεί να ειναι λίγο εκτός θέματος αλλα ειναι πολύ εντος για το αυτό φλέγον θέμα!

Δεν είπαμε να "Χαϊδεύουμε αυτιά" ουτε απαίτησε κανείς να μιλάμε ολοι με το Χ τρόπο...

ειμαστε πολλοί , οι απόψεις διίστανται , οι καιροί είναι δύσκολοι αλλά με το αυτό κ με το εκείνο , να τα κανουμε όλα κ πιο δύσκολα?

Είναι ΤΟΣΟ τραγικό να κρατήσουμε ένα επίπεδο φιλικό μεταξύ μας?

Επειδή δεν επιτρέπουν οι κανονισμοί να μιλάμε για ΠΟΛΙΤΙΚΑ κ ΑΘΛΗΤΙΚΑ θέματα , για να αποφευγονται τα "μπάχαλα" θα το κάνουμε θέματα γιατί βάλαμε την μύγα στο μικροσκόπιο ?

Πιο πάνω έκανα αναφορά για τα νερά λχ για τους breeders όπου τυγχάνει να ξέρω 2-3 στην Μαλαισία κ πάλι ζητάμε τα νερά εκει...

Τι σχέση έχει το νερό της βρύσης ? αφου το νερό τους το βάζουν σε δεξαμενές κ το ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΥΝ στο νερό που θέλουν...

ζωντανά που η κλιμακα του ΡΗ-ΚΗ-GH είναι σε ένα έυρος , αυτοι έχουν την Μεση Τιμή. έτσι έχουν δεξαμενές με ολα τα είδη εκείνα , σε άλλες έχουν άλλα είδη κοκ... να τους ζητήσω να μας κάνουν τεστάκι ντε κ καλα στην βρύση? για κάτι που ΔΕΝ το χρησιμοποιούν ΚΑΝ!!!

Εχω ακούσει ιστορίες κ αναφορές απο πολλά παιδιά , απο πολλές παρέες , κλικες γιάφκες οπως θέλει ο καθείς ας το ονομάσει , έχω διαβάσει αλλα τόσα ποστ σχετικά κ εδω στο φορουμ, εχω διαβασει κ σε αλλα φορουμ , για τον περιβοητο ΠΣΦΕ

λοιπόν ως πότε θα έχουμε γενικότερα αυτή την γκρίνια κ την φαγομάρα?
δεν έχουμε ουτε χωράφια να χωρίσουμε ούτε ποσοστά απο τα "ορθα κ αγια ποστ μας" να παρουμε...
δεν εχουμε προέδρους , καρέκλες κ παχουλους μισθους

αν καποιος κανει λαθος , το λεμε με ομορφο τρόπο κ τελος

το καθήκον μας το κάναμε...

σιγά μην βγάλουμε εισαγγελική απόφαση να του κάνουμε κατάσχεση το ενυδρείο για τους Χ Ψ λόγους..

αν είμαστε τοσο φιλεύσπλαχνοι ας παρουμε ενα αδέσποτο κ να του δώσουμε ένα ζεστό σπίτι!

Ολα τα παιδιά μου λένε Πολύκαρπε μην δίνεις σημασία... δεν μπορώ ρε παιδιά να είμαστε ΟΛΟΙ , ΕΛΛΗΝΕΣ , να μας αρεσει αυτό που κάνουμε , ο καθενας το κανει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο , απο θέμα ΧΡΟΝΟΥ κ ΧΡΗΜΑΤΟΣ

άλλος δεν έχει δουλειά , δεν έχει να φάει κ νοιώθει άσχημα που δεν μπορει να βάλει θερμαντήρα στο ενυδρείο γιατι ξέρει οτι ΔΕΝ θα μπορεί να πληρώσει το ρευμα... να τον κραξουμε κι αυτον???

Ας είμαστε παρακαλω λίγο πιο διαλακτικοί κ αν υπαρχουν προηγουμενα κτλ κτλ είτε λύστε τα επι του προσωπικού με πμ ή καθόλου...

το φόρουμ ειναι ένα δυνατό εργαλείο για κατάθεση γνώσης κ ψυχής.

είπα πολλά , είτε καλώς ή κακώς αλλά δεν μπορούσα...

όπως είχα γράψει κ παλαιότερα , αν ενοχλεί τόσο η παρουσία μου τότε απολογούμαι κ σιγα σιγα θα αποχωρήσω

μφχ

Πολύκαρπος
-------------------------
και για να μην αφήσω κανένα παραπονούμενο

επειδή το νερό τους το έχουν σε φραγματα κ συνέχεια δημιουργούν νέα

ενα σημείωμα που βρήκα σχετικα με το νερό τους είναι το εξής (απο συλογή σε φραγμα έξω απο Κουαλαλουμπουρ)

Parameter in Pol.Tanks - Unit-Rainwater Harvestd - WHO Drinking Water Std

Ph mg/l 6.0 6.5-6.8

Sulphate mg/l 0 250

Chloride mg/l <0.15 250

Iron mg/l 0.2 0.3

Nitrate mg/l 0.5 50

Coliform Count/100mL 1-27 0

κ θα ψαξω να σας βρω κ για GH KG

manos76
06-02-15, 09:37
συμφωνώ με αυτα που γράφεις polykarpos... αλλά μην τρελένεσαι.. κουβέντα κάνουμε και στην κουβέντα μπορεί να υπάρξουν και εντάσεις...

-στης χώρες αναπαραγωγής το νερό λες οτι είναι της βροχής, άραγε αυτο το νερό τι μπορεί να κουβαλάει.. χώμα, σκόνη, καυσαέρια και.. οτι άλλο θέλεις...
-το βρόχινο νερό κάθε φορά που βρέχει μπορεί να έχει και άλλη σύσταση, άλλη σκληρότητα...
-το νερό το επεξεργάζονται λες με άλατα ιχνοστοιχεία... σε τι ποσοστό???

-όλα αυτά τα επισημαίνω γιατί κάνεις στην πραγματικότητα δεν ξέρει τα ψάρια σε τι νερό εκτρέφονται... δηλαδή στα πιο βασικά PH-KH-GH-TDS... που ενδιαφέρουν εμάς..
-ξέρω άτομα που είχαν πάρει δίσκους απο εκτροφέα-έμπορο ο οποίος τους είπε να βάζουν νερό βρύσης.. της δικής μας βρύσης.. δεν χρειάζονται μαλακό νερό..

- γιαυτό λέω να μην τρελενόμαστε επειδή κάποιος έχει τα ψάρια σε νερό βρύσης... λες και έκανε έγκλημα..:(

-η γνώμη μου είναι όσο μπορεί ο κάθε ένας να κρατάει τα ψάρια σε νερό σαν του βιοτόπου τους.. αν δεν το κάνει όμως γιατι δεν μπορεί οικονομικά, δεν έχει χρόνο ή για κάποιο σοβαρό λόγο δικό του κ.λ.π δεν θα τον πώ βασανιστεί ψαριών...


-...φίλε Diskus Fan δεν μας είπες πιά φυτά του φίλου ellenikus είναι για μόστρα???

polykarpos
06-02-15, 09:50
Μανο καλησπερα , πιο πανω εστειλα καποιες τιμες απο το νερο της βροχης κ το νερο το πόσιμο απλα δεν κρατήθηκε σαν φόρμα όμως μπορει να το καταλαβει κανεις...


λχ λεει Ρh κ εχει δυο τιμες , η πρώτη τιμή είναι της βροχής κ η δεύτερη του πόσιμου.



τα ποσοστά , αναλογίες κ τα διάφορα mixtures πίστεψε με κανενας breeder δεν θα σου πει την συνταγή του. Νόμος απαραβίαστος , αυτό που ειπα είναι ότι απλά εχουν τα ψάρια σε σταθερές τιμές κ σαν κλείσεις παραγγελία , τα εγκλιματίζουν στο νερό που ειναι κοντά σε εσενα... φαντάσου οτι δεν κάνουν εξαγωγή μονο στην Ελλάδα ( ειπαμε αναπτυξη αλλα οχι κ ετσι!!!)

αρα το ψάρι περνάει απο 3 βασικά ΣΟΚ

1)αλλαγή της φάρμας σε νερό προορισμού
2)ταλαιπωρία ταξιδιού (ειδικά άμα κολλήσεις σε κανενα περίεργο τελωνιακό που θέλει κοκο....)
3) εγκλιματισμός του ψαριού στο νερό που θα φιλοξενηθεί απο τον εδω εισαγωγέα...

συνεχίζει το δράμα στο νερό του άλλου μεταπωλητή (συμπεριλαμβανομένου κ τα νεα μεταφορικά)

κ ολοκληρώνεται στο ενυδρείο του κάθε ανυποψίαστου αγοραστή που βλέπει ένα ωραίο ψαράκι που του "κουνάει" την ουρα!!!

κατα ακρίβεια (υπαρχει καπου κ κανονισμος) όπου πρέπει εισαγωγείς να καραντινιάζουν τα ζωντανά για 15 μέρες πριν την επόμενη κίνηση...

εδώ τα καημένα έρχονται στο ενυδρείο μας με ΤΖΕΤ ΛΑΓΚ!!!

προσωπικά αποφεύγω να πάρω ψάρια απο πετ σοπ με ΝΕΕΣ ΠΑΡΑΛΑΒΕΣ..

εξου κ πολλές φορές παιδιά λενε οτι σε πετσοπ είδαν μέσα στις γυάλες πολλά ψόφια ψαράκια...

αυτα για την ώρα , χρωστάω κ τιμές KH GK τουλάχιστον για νερό βρύσης..

ΥΓ
δεν τρελαίνομαι , συνήθως με τρελαίνουν!!!
για αυτό κυκλοφορώ ακόμη ελεύθερος ειδεμή θα μου χαν φορέσει ζουρλομανδύα!!!!
:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120

manos76
06-02-15, 10:01
Ωραία..!! αυτό δεν το ήξερα.. οτι κρατάνε μυστική την σύσταση του νερού που τα πολλαπλασιάζουν..:(
άρα να υποθέσω οτι για αυτό κανένας δεν ξέρει τι σύσταση του νερού που εκτρέφονται τα ψαράκια μας... οπότε τι να λέμε...

θα μπορούσαν και άλλοι χομπίστες που έχουν κάνει εισαγωγή να μας πούνε την εμπειρία-γνώση τους..

Dimitris77
06-02-15, 10:08
Το παιδι κραταει τους δισκους στην ελαχιστη επιθυμητη θερμοκρασια των 28 βαθμων.Εκει τα φυτα ειναι στο οριο τους.Αν για καποιο λογο θελησει να ανεβασει θερμοκρασια στους 30 βαθμους η και παραπανω τοτε απλα δεν θα υπαρχουν φυτα,θα λιωσουν.
Ισως αυτο να εννοει ο φαν.

manos76
06-02-15, 10:18
ακόμη και στους 33 βαθμούς τα φυτά δεν λιώνουν... απλά αναπτύσονται πολύ πιο αργά...
πίστεψε με το γνωρίζω απο την εμπειρία μου χρόνια τώρα..

-κάλο θα ήταν να απαντάει ο ίδιος φίλος Diskus Fan...
-μέχρι τώρα ρωτάει κάνει παρατηρήσεις με τον τρόπο του .. χωρίς όμως να δίνει εξηγήσεις.. συμβουλές... δεν απαντάει σε όλα...

ChocolatePuma
06-02-15, 10:20
Πάντως μετά μην απορρείτε, γιατί ο κόσμος θεωρεί τους δίσκους απλησίαστους (από πολλές απόψεις)...!!!

Σε κάθε αντίστοιχο θέμα, το 80% αφορά σε πλακώματα μεταξύ συγχομπιστών και το 20% σε ουσία...

Κλεόβουλος
06-02-15, 11:09
Πάντως μετά μην απορρείτε, γιατί ο κόσμος θεωρεί τους δίσκους απλησίαστους (από πολλές απόψεις)...!!!

Σε κάθε αντίστοιχο θέμα, το 80% αφορά σε πλακώματα μεταξύ συγχομπιστών και το 20% σε ουσία...
Αυτά είναι τα αποτελέσματα της δισκοπάθειας :D

Με την ευκαιρία να παρακαλέσω δισκοπαθείς ή όχι φίλους,
να είναι ευγενικοί στις απαντήσεις τους, να προσέχουν διατυπώσεις που στον γραπτό λόγο μπορεί να παρεξηγηθούν, να μην απαιτείται Πυθία για να ερμηνεύσει όσα γράφουν, να μη μεταφέρουν εδώ συζητήσεις ή αντιπαραθέσεις σε άλλους διαδικτυακούς τόπους, αν δεν είμαστε ιχθυολόγοι ή δεν έχουμε επιστημονικά τεκμήρια ας λέμε την άποψη μας ή την εμπειρία μας χωρίς να απαιτούμε το αλάθητο του Πάπα, να μη ξεχνάμε ότι όλοι αγαπάμε με τον τρόπο μας τα ζωντανά μας και θέλουμε το καλύτερο γι αυτά, κλπ κλπ
α και να μη ξεχνάτε ότι μπορεί κάποιος συντονιστής να έχει ξυπνήσει ανάποδα σήμερα και να αντιδράσει ανεξέλεγκτα :smt021 :D
Καλημέρα σας :smt052

ellenikus
06-02-15, 19:27
Τελικα τα 2217 που ηταν συνδεδεμενα σε σειρα τα ξαναχωρισα και τα εβαλα να δουλευουν ανεξαρτητα μιας και η ροη ειχε μειωθει πολυ

Diskus fan
06-02-15, 21:03
1. Polykarpos... όλο αυτό μου φάνηκε σαν ηθικοπλαστικό μάθημα (και ομολογώ... λίγο μου κακοφάνηκε). Ότι γράφω το γράφω φιλικά... κι όποιος θέλει... ας το καταλάβει.
ΔΕΝ θεωρώ ότι έχεις κάτι να αντιπαραθέσεις μαζί μου... όπως κι εγώ με κανέναν.
2. Για τα φυτά που είδαμε στο ενυδρείο... που αντέχουν στους 33 βαθμούς θα ήθελα διευκρινήσεις.
Και τα δικά μου αντέχουν στους 35 για 2 μήνες σχεδόν (μπορεί και λίγο παραπάνω) το καλοκαίρι... είναι Αnubias και Echinodorus Bleheri.
3. Γράφω πράγματα και περνάνε στα ψιλά... ασχοληθείτε λίγο με την ουσία.
Υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο κάποια άλλα είδη μαζί με τους δίσκους... ζήτησα να γραφτούν μαζί με τις απαιτήσεις τους... το βλέπετε κάπου γραμμένο;
Οι απαντήσεις δίνονται κατά το δοκούν (αυτό είναι κάτι που το συνηθίζει ο συμφορουμίστας... γι αυτό και το σημείωσα πολύκαρπε).
Ο καθένας έχει δικαίωμα να παρουσιάζει αυτό που έχει φτιάξει (και να το θεωρεί και τέλειο)... υπάρχει όμως και η πιθανότητα να ακολουθήσουν κι άλλοι το παράδειγμα του... ας προστατέψουμε τουλάχιστον λίγες ζωές (ψαριών) ΑΝ μας δίνετε η δυνατότητα.
4. Manos76... υπάρχει εκτροφέας-έμπορος δίσκων στην Ελλάδα; Είσαι... σίγουρος;
5. Μέχρι στιγμής... πουθενά ΔΕΝ έχω αναφερθεί στο θέμα μετρήσεων νερού (επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά).
6. ellenicus... έχεις την πρόθεση να απαντήσεις στα ερωτήματα μου ή θα δικαιώσεις την άποψη μου (και σε αυτό το forum);

manos76
06-02-15, 21:38
Diskus fan οχι δεν ηταν ελληνας... και δεν μηλισα εγω μαζι του ... τα φυτα λες να τα εχει μονιμα στους 30-33 βαθμους? κοιταξε στης παρουσιασεις δισκοενυδρειων ρωτα και αλλους δισκοπαθεις στους 29 βαθμους πως κρατανε τα φυτα? και διαφορα φυτα οχι μονο ανουμπιες κ εχινοδορους.......
-------------------------
Τελικα τα 2217 που ηταν συνδεδεμενα σε σειρα τα ξαναχωρισα και τα εβαλα να δουλευουν ανεξαρτητα μιας και η ροη ειχε μειωθει πολυ

γιατι τα ειχες σε σειρα? για να μην εχεις πολλα λαστιχα? φανταζομαι αμεξαρτητα ειναι καλυτερα γιατι αν μπλοκαρι το ενα το αλλο θα ζοριζετε..

ChocolatePuma
06-02-15, 21:45
[QUOTE=Κλεόβουλος;874291]...να μη μεταφέρουν εδώ συζητήσεις ή αντιπαραθέσεις σε άλλους διαδικτυακούς τόπους, .../QUOTE]

Τι κι αν το έγραψες...:(

"Γράφτηκε κι αυτό" εκεί που συνηθίζεται! :mad:

Μακάρι να υπήρχε τρόπος ανα χρήστη, ορισμένα θέματα να μην εμφανίζονται στη λίστα:smt120

@ellenicus : Οφείλεις αρκετές απαντήσεις σε προηγούμενες ερωτήσεις, κυρίως του Fan. Θα λυθούν πολλές απορίες μας

@ Discus Fan, προσωπικά δεν μ απασχολούν όσα διαδραματίζονται σε άλλα φόρουμ ( θα το έγραψα με κεφαλαία και bold αλλά φοβάμαι ότι θα ειναι πολύ έντονο!!!!) και δεν ξέρω σε τι εξυπηρετεί να τα επαναλαμβάνεις :confused::confused::confused:

Γιώργος Κ
06-02-15, 21:56
Diskus fan οχι δεν ηταν ελληνας... και δεν μηλισα εγω μαζι του ... τα φυτα λες να τα εχει μονιμα στους 30-33 βαθμους? κοιταξε στης παρουσιασεις δισκοενυδρειων ρωτα και αλλους δισκοπαθεις στους 29 βαθμους πως κρατανε τα φυτα? και διαφορα φυτα οχι μονο ανουμπιες κ εχινοδορους.......
Μακροπροθεσμα δεν υπαρχει τετοιο ενυδρειο ... τουλαχιστον απο το 2007 που "πειραματιζομαι" αλλα και παρακολουθω αλλα δισκοενυδρεια! :rolleyes:

manos76
06-02-15, 22:05
εννοεις να το εχει φουλ φυτεμενο στους 29 βαθ. για μηνες η πανω απο χρονο..? ετσι δεν θα κρατουσαν τα φυτα..? ε... κανενας παλιος δισκοπαθεις που το εχει κανει μπορει να μας διαφωτισει.... αν θελει..:(

Γιώργος Κ
06-02-15, 22:27
Εχω δοκιμασει τα παντα ... Για πολλαααα χρονια!!! :grin::grin::grin:

manos76
06-02-15, 22:43
με ultrex λουστικες!!!! ριξε μια ματια στην Αρχιτεκτονικη-Διακοσμηση φυτεμενων ενυδρειων απο το 2007 και μετα... κατι θα βρεις..;)

Γιώργος Κ
06-02-15, 22:58
Μα αυτο σου λεω ... ΟΛΑ τα εχω δει ... μερικα και απο κοντα! :grin:

stanlee
06-02-15, 23:07
εννοεις να το εχει φουλ φυτεμενο στους 29 βαθ. για μηνες η πανω απο χρονο..? ετσι δεν θα κρατουσαν τα φυτα..? ε... κανενας παλιος δισκοπαθεις που το εχει κανει μπορει να μας διαφωτισει.... αν θελει..:(

Για τους δίσκους δεν μπορώ να μιλήσω μιας και πιο πάνω ήδη υπάρχουν χομπίστες που έχουν καμια 30αρια χρόνια επί του θέματος και αυτό στο λέω και είμαι απόλυτος πως κάποιοι απ αυτούς όχι απλά έχουν δίκιο σε ότι προαναφέρθηκε αλλά είναι και κανόνας!!!!

Για τα φυτά όμως μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και η πρασινάδες είναι το μεγάλο μ πάθος....
Έχω δοκιμάσει τα πάντα με τα φυτά!!!!!!!
Το θέμα θερμοκρασίας είναι τόσο σημαντικό όσο και ο φωτισμός!!!!!

Φυτό 29+βαθμούς μέσα σε ενυδρείο πέραν κάποιων ανθεκτικών ειδών όπως ανουμπια , εχινοδοροι(όχι όλοι η τύποι) βαλισνέριες(όχι πάνω από 3-4 μήνες) και μικροσορουμ δεν βγάζουν πάνω από 4-5 μήνες........και είμαι απόλυτος 100%
Αυτό γίνεται γιατί σε αυτή τη θερμοκρασία τα σάκχαρα δεν μετατρέπονται γρήγορα σε χλωροφύλλη με αποτέλεσμα να μην καλύπτουν πλήρως τις ανάγκες των φυτών και να αργοπεθαίνουν....ΟΧΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΙΣΟΝΤΑΙ ΑΡΓΑ!!!!
Αυτό είναι φυσικός νόμος και δεν αναιρείται!!!
Η Σωστή θερμοκρασία για τα φυτά είναι 24-25 μαξ.......28 τα φυτά είναι στο όριο.......................
Για 3-4 μήνες το καλοκαίρι ο Φίλος μας δεν θα χει πρόβλημα αλλά στους 28 που είναι τώρα έχει στο μινιμουμ τα ψαράκια του και το καλοκαίρι στους 32+ θα έχει στο μαξ τα φυτάκια του.....
Δεν βρίσκω λόγο να ταλαίπωρη τίποτα απ τα δύο.....
-------------------------
με ultrex λουστικες!!!! ριξε μια ματια στην Αρχιτεκτονικη-Διακοσμηση φυτεμενων ενυδρειων απο το 2007 και μετα... κατι θα βρεις..;)

Τα περισσότερα φυτεμένα ενυδρεία των διαγωνισμών στήνονται το πολύ για 3-4 μήνες οπότε μη το παίρνεις σαν παράδειγμα.......

manos76
06-02-15, 23:12
Μα αυτο σου λεω ... ΟΛΑ τα εχω δει ... μερικα και απο κοντα! :grin:

ααα...!!! εισαι τυχερουλης...;)

ellenikus
07-02-15, 08:48
pH 7,4
kH 6
gH 8
NO2 0
NO3 15
θερμοκρασια 28

Diskus fan
07-02-15, 23:58
ααα...!!! εισαι τυχερουλης...;)

Διάβασε το #51... ΙΣΩΣ σε βοηθήσει να καταλάβεις.- ;)
-------------------------
pH 7,4
kH 6
gH 8
NO2 0
NO3 15
θερμοκρασια 28

Έγραψες...

Ψάρια / Άλλα είδη:9 δισκοι ασιατικης προελευσης,πολλα κορυδορας(25 πανω κατω),3 αντσιστρους,5 ραμιρεζι,7 ροδοστομοι,10 καρδιναλιοι

Για ποία είδη από αυτά είναι... εντάξει οι μετρήσεις σου;

polykarpos
08-02-15, 00:14
παιδια χωρίς να θέλω να σας στεναχωρήσω , αυτές τις τιμές τις έχω δει σχεδόν σε όλα τα πετ σοπ , κ απο εδω κ εκτος...

κ πολλά ζωντανά στη άγρια μορφή τους με αυτές τις τιμές θα τους είχαν πεταχτεί τα μάτια έξω , παραυτα το έχω δει σε πολλά ενυδρεία.


οκ μπορεί να μην ειναι το ιδανικό για το είδος αλλά κ άλλοι που είχαν τέτοιες τιμές είχαν ψάρια κ τα είχαν κ για χρόνια...

βέβαια κ εγώ που τα έχω όλα στις τιμές της φυσικής προέλευσης (επειδή τα παραπάνω είναι απευθείας ή απο γέννες γονέων άγριων , εχω κ τι απώλειες τι παράξενες....

βέβαια εγώ επειδή δεν ασχολούμε με τα είδη αυτά , θα προτιμούσα λχ να μην ρωτάγαμε επι της μορφής , ποια είδη απο αυτά κάνουν για αυτές τις τιμές αλλά μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση , όπως τα Χ ψάρια που έχεις θέλουν αυτα τα νουμερα , τα Ψ ψάρια θελουν αυτα κοκ

με αυτό το τρόπο μπορουν να μάθουν κ οι άλλοι...

αυτό το τρόπο θα έλεγα σωστό κ ορθό , γιατί πάλι μοιάζει επι του προσωπικού θέματος...

μφχ

Πολύκαρπος

Diskus fan
08-02-15, 00:30
Λες λοιπόν ότι... κάποιος μαθαίνει αν του πεις κάνε αυτό ή εκείνο και όχι... αν μπει στην διαδικασία να ψάξει μόνος του;
Διαφωνώ.
Και τι σημαίνει... "μπορεί να μην ειναι το ιδανικό για το είδος αλλά κ άλλοι που είχαν τέτοιες τιμές είχαν ψάρια κ τα είχαν κ για χρόνια..." ;
Μας είναι αδιάφορο... αν κάποιο είδος αντί πχ. για 10 χρόνια ζήσει 4;
Ξανά... διαφωνώ.
Επί των δίσκων τώρα... υπάρχουν περιπτώσεις όπου απαιτείται (για θεραπεία) άνοδος της θερμοκρασίας στους 35 βαθμούς... οι δίσκοι θα το αντέξουν... τα υπόλοιπα;

polykarpos
08-02-15, 01:04
αρα θες να πεις οτι οι δισκοι πρεπει να ειναι αποκλειστικα μονοι τους..

dimitris doukas
08-02-15, 01:29
εχω την εντιποση οτι εχουμε ξεχασει τα ενοιδρια καραντινες που μπορει να μεταφερουμε εκι ενα αροστο ψαρι και να του κανουμε οτι θεραπια χριαζετε
και ειναι ποιο οικονομικα
αλλο να εχεις 600watt στους 35 και αλλο 150 watt σε ενα μικροτερο ενοιδριο
εκτος αν εχουμε μετοχες στιν δεη που τοτε αλλαζει το πραμα
καταναλονουμε για να πλουτισουμε

Diskus fan
08-02-15, 01:34
Κοίταξε... αυτό εξετάζεται.
Οι δίσκοι έχουν κάποιες απαιτήσεις... ΑΝ τις καλύπτεις είσαι εντάξει. Στην φύση ΔΕΝ είναι μόνοι τους υπάρχουν είδη που ζουν μαζί τους... πχ. υπάρχουν festivum, κίχλες, πιράνχα και πολλά ακόμα ψάρια. ΜΗΝ ξεχνάς ότι οι δίσκοι ανήκουν στις κιχλίδες... άρα κατ΄επέκταση στους θηρευτές, ασχέτως του θεωρητικά ήπιου χαρακτήρα τους.
ΑΝ λάβεις λοιπόν όλα αυτά υπ' όψιν.. συν το τελικό μέγεθος που είναι περί τα 20 εκ. και προσθέσεις την επιθετικότητα που δείχνουν κατά την διάρκεια της αναπαραγωγικής του διαδικασίας... καταλαβαίνεις ότι είναι αρκετά δύσκολο το εγχείρημα όπως και να τους έχεις μαζί με άλλα είδη. Το μέγεθος του ενυδρείου που απαιτείται για κάτι τέτοιο... είναι κάπως απαγορευτικό. Βέβαια όποιος θέλει... φτιάχνει.
Υπάρχει παράδειγμα συμφορουμίτη (πρώην δισκά).. που έφτιαξε 6.000 λίτρα... με "θηρία".
Η αλήθεια βέβαια είναι πως κι ένας τέτοιος χώρος... έχει άλλου είδους προβλήματα και δυσκολίες. ΔΕΝ μπορούν όλοι... να κάνουν κάτι τέτοιο.
Εν ανάγκη λοιπόν συμβιβασμών και υποχωρήσεων... είναι προτιμότερο να διατηρούνται μόνοι.
Ο χώρος που διαθέτει εν προκειμένω ο ellenicus... είναι ικανοποιητικός για κάτι τέτοιο.-
-------------------------
εχω την εντιποση οτι εχουμε ξεχασει τα ενοιδρια καραντινες που μπορει να μεταφερουμε εκι ενα αροστο ψαρι και να του κανουμε οτι θεραπια χριαζετε
και ειναι ποιο οικονομικα
αλλο να εχεις 600watt στους 35 και αλλο 150 watt σε ενα μικροτερο ενοιδριο
εκτος αν εχουμε μετοχες στιν δεη που τοτε αλλαζει το πραμα
καταναλονουμε για να πλουτισουμε


Κατά πρώτον.. υπάρχουν ενυδρεία καραντίνας και ενυδρεία νοσοκομεία. ;)
Απ' όσα γράφτηκαν... στη ΔΕΗ στάθηκες; :rolleyes:

manos76
08-02-15, 23:42
φίλε ellenikus στο πρώτο βίντεο μου αρέσει πιο πολύ η διακόσμηση.. με σκέτα τα ξύλα και κάτω η ανούμπιες, ο εχινοδορος πολυ όμορφος.! οι δυο δίσκοι που "φιλιούνται" ενας πορτοκαλής με ενα γκριζογάλανο τι μήκος έχουν???

ellenikus
09-02-15, 11:26
αυτοι οι δυο ειναι γυρω στα 15 εκατοστα

manos76
09-02-15, 11:39
... Ναι, φαίνονται μεγάλοι στο βίντεο!

...με τα υπόλοιπα ψάρια γενικά έχεις μάχες..? τα ραμ δεν σου βγάλανε ζευγάρι..?

ellenikus
09-02-15, 11:59
Τα ραμ δυστυχως καταφερα και πηρα κατα λαθος μονο αρσενικα...
Οι δισκοι γενικως δεν μαλωνουν ιδιαιτερα.Ο blue turquise ο μεγαλος εγινε ο αρχηγος εκθρονιζοντας τον πορτοκαλι ο οποιος ειναι ζευγαρι με εναν μικρο πορτοκαλι και καθε τοσο κανουν αυγα.
Επισης τα κορυδορας κανουν αυγα αλλα τα τρωνε οι δισκοι.
Μελλοντικα λογω αναχωρησης στο εξωτερικο οι δισκοι θα δωθουν για να κρατησω τα μικρα ψαρια και τα φυτα ωστε να γινει ευκολη και αραιη η αναγκη συντηρησης του ενυδρειου .Οποτε θα γινει ενα κορυδοροενυδρειο.
Βεβαια θα παω στην πατριδα των Stendker δισκους...

manos76
09-02-15, 12:13
κρίμα ειναι πολύ όμορφη οι δισκοι σου..!
όταν τους δώσεις βάλε και άλλα ραμιρέζι και οταν βγάλεις ζευγάρι δίνεις τα υπόλοιπα ραμ... δεν θα κρατήσεις μόνο τα κόρυ αλλά και τα υπόλοιπα 'μικρά'..

ποιά ειναι η πατρίδα των stendker? κάνε μια μετάφραση..΄)

ellenikus
09-02-15, 12:20
http://diskuszucht-stendker.de/en/home

manos76
09-02-15, 12:37
ααα...!!! με το καλό! καλό ταξίδι!!!

giannisqq
09-02-15, 17:34
Υπάρχει παράδειγμα συμφορουμίτη (πρώην δισκά).. που έφτιαξε 6.000 λίτρα... με "θηρία".
:

Diskus fan,με δισκους εννοεις?υπαρχει καποιο θέμα καπου που μπορουμε να το δούμε?

Τάκης
09-02-15, 20:33
Υπάρχει παράδειγμα συμφορουμίτη (πρώην δισκά).. που έφτιαξε 6.000 λίτρα... με "θηρία".

Diskus fan,με δισκους εννοεις?υπαρχει καποιο θέμα καπου που μπορουμε να το δούμε?

DIY ενυδρειο 6000+ λιτρα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68629

manos76
09-02-15, 20:57
... ellenikus ποτε με το καλο θα την κανεις για εξω? οι δισκοι θα πανε σε χομπιστα...?

ellenikus
09-02-15, 21:16
Ναι στις αγγελιες εδω

Diskus fan
09-02-15, 22:43
Diskus fan,με δισκους εννοεις?υπαρχει καποιο θέμα καπου που μπορουμε να το δούμε?

Έγραψα... πρώην δισκά... και... με "θηρία".
Το θέμα που έβαλε ο Τάκης είναι.- ;)

ellenikus
09-03-15, 07:21
https://www.youtube.com/watch?v=1MvcKJeEihw

προσθηκη φωτιστικου led της fluval
τοποθετηση γυαλινου καπακιου

manos76
09-03-15, 08:57
καλώς τον..
πολύ πιο φωτεινό είναι τώρα!
τα φυτά πολύ όμορφα έτσι όπως τα έστησες στο κέντρο!!
τα ξύλα όμως δεξιά και αριστερά έτσι όπως τα έβαλες είναι σαν κούτσουρα (sorry αλλά δεν..) αν τα είχες πιο αραιά η λιγότερα θα ήταν πιο όμορφα και έχεις ωραία ξύλα.. φιλικά πάντα..
μείωσες και τα ψάρια?

ellenikus
09-03-15, 11:09
Εχεις δικιο.Την κατω αριστερα ριζα την εβγαλα και γυρισα αναποδα την δεξια.

Εχω βγαλει 2 δισκους και οσα μικρα καταφερα να πιασω χωρις να
προκαλεσω πανικο.
Το φωτιστικο μου φαινεται οτι αντιστοιχει σε 4 τ5 σε ισχυ
Κριμα που το moonlight δεν εχει ξεχωριστο καλωδιο.
Θα βαλω και ενα βιντεο με moonlight.Στους δισκους φαινεται να αρεσει πολυ.

Diskus fan
11-03-15, 01:21
Φαντάζομαι και μόνο από αυτή την αλλαγή που έκανες... είσαι σε θέση να δεις πως έχει αλλάξει η συμπεριφορά των δίσκων.
Την αριστερή πλευρά την έχεις λίγο καλύτερα φτιαγμένη (αν και μπορεί να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο)... πχ. ΑΝ κατέβαζες λίγο ακόμα πιο χαμηλά τις ρίζες αντί να ακουμπάνε πάνω σε αυτήν κάτω δεξιά (που την έχεις σαν βάση).
Την δεξιά πλευρά όπως έχεις πλέξει τις ρίζες είναι σαν κολώνα και ΔΕΝ εξυπηρετεί τους δίσκους. ΑΝ την αραιώσεις... θα δεις ότι και εκεί από κάτω θα περνάνε. ΑΝ το κάνεις... θα είναι μια καλή ευκαιρία να βγάλεις και μικρόψαρα.
Ισως ήταν λάθος να βγάλεις τους 2 δίσκους... εκτός κι αν είχες κάποιον ιδιαίτερο λόγο. Αν και "παιγνίδια" βλέπω να κάνουν... οπότε φοβάμαι ότι... σύντομα θα σε βάλουν σε "μπελάδες".-

ellenikus
11-03-15, 11:42
Οι δισκοι εχουν αλλαξει οντως συμπεριφορα προς το καλυτερο.
Βεβαια και οι αλλαγες ειναι πολλες οπως ο φωτισμος που κανει τα φυτα να μεγαλωνουν ενα εκατοστο την ημερα,αφαιρεσα τις ανουμπιες και εβαλα seachem purigen σε ενα απο τα eheim.
H δεξια ριζα ειναι ενα κομματι και αν και ειναι τελεια γαι τα γατοψαρα δεν εχει μεγαλη χρησιμοτητα για τους δισκους.

Diskus fan
12-03-15, 01:26
Το ενυδρείο σου έχει δυνατότητες και μπορεί να γίνει ιδανικό δισκοενυδρείο. Άλλωστε ήδη είδες μόνος σου την διαφορά, με μια και μόνο κίνηση. ;)
Η ρίζα ΔΕΝ φαινότανε ότι είναι ένα ενιαίο κομμάτι... σίγουρα ΔΕΝ μπορείς να την ξεμπλέξεις και να την εκμεταλευτείς κατάλληλα;

ellenikus
21-03-15, 14:01
https://www.youtube.com/watch?v=JxODwj2meok

ellenikus
29-03-15, 15:28
https://youtu.be/vCn7RYYXkZw

Diskus fan
29-03-15, 17:28
Μάλλον βιάστηκα να πιστέψω ότι... αποφάσισες να πάρεις πιο καλή πορεία.
Θα ξαναγίνω μονότονος λοιπό λέγοντας ότι... το ενυδρείο έτσι στημένο... ΔΕΝ εξυπηρετεί τις ανάγκες των δίσκων.
Όσο για το tubifex... υπάρχουν και πιο ασφαλείς τροφές.-

ellenikus
14-04-15, 13:30
https://youtu.be/lzNf4FB4HyQ

Αντε για να μην λες οτι δεν σε ακουω, εβγαλα τις ενοχλητικες ριζες...zw
Στο βιντεο δεν ξερω αν φαινεται αλλα ειναι πολυ χαρουμενοι με τα φυτα
.Πλεον δεν με φοβουνται και τρωνε μεχρι και απο τα δακτυλα μου.Μαλλον η πληθωρα σπο κρυψωνες τους δινει σιγουρια

ellenikus
15-06-15, 20:33
https://youtu.be/2UkVBuTaSIw

Πλεον οι δισκοι ειναι 11 και επισης προστεθηκε ενα fluval fx6.
Εξαιρετικο φιλτρο.Αθορυβο και με παρα πολυ δυνατη αντλια.Το νερο ειναι πολυ καθαρο και σε συνδυασμο με τις αλλαγες νερου και την τροφη οι βασιλιαδες μεγαλωνουν αισθητα.

manos76
16-06-15, 07:54
ααα... ομορφιές!!!
βλέπω κάποιοι δίσκοι γίνανε θηρία!

ellenikus
25-11-15, 15:15
https://www.youtube.com/watch?v=WPZ5LcvDouo&feature=gp-n-y&google_comment_id=z12ei1k4itivszqnd22ocxzw2rbfzz1s 3

ellenikus
05-09-16, 16:50
Ορισμενοι απο τους δίσκους εχουν γίνει πραγματικά τεράστιοι.

https://youtu.be/46wFPXh4Si4

ΔημήτρηςΤ
05-09-16, 17:44
Μπραβο φιλε μου να χαιρεσαι τα ψαρια σου.

odin79
05-09-16, 17:54
πολυ ωραιο θεαμα αλλα δεν ξερω κατα ποσο τοσα πολλα ψαρια και τετοιου μεγεθους ειναι οκ για αυτο το ενυδρειο.εντυπωσιακοι δισκοι αλλα θα τους προτιμουσα σε μεγαλυτερο ενυδρειο χωρις αλλα κοπαδοψαρα

Diskus fan
06-09-16, 00:02
Οι "τεράστιοι"... θέλουν ακόμα 3-4 εκατοστά για να "πιάσουν" τελικό μέγεθος (ΑΝ τους υπολογίζω σωστά). ;)
Για τα ασύμβατα ψάρια που έχεις μέσα... ΜΗΝ τα ξαναλέμε... τσάμπα θα πάει ο κόπος.-

ellenikus
06-09-16, 16:37
Προς το παρων δεν εχω προβληματα επιθετικοτητας.Πιθανόν οταν μεγαλώσουν και οι πιο μικροι να εχω οπότε θα βγαλω μερικους.Παντως απο τοτε που εβαλα φυτα γρηγορης αναπτυξης εκτος του οτι επεσαν τα νιτρικα οι δισκοι εγιναν ακομα πιο ηρεμοι μιας και εχουν ακομα πιο καθαρο νερο, μπολικες κρυψωνες και πιο ασφαλεις σε σχέση με τα ξύλα που μπορούν να τα τραυματισουν.Πλεον ερχονται να φανε απο το χερι.Τα φυτα αντεξαν 32-33 βαθμους χωρις προβλημα και χωρις ανεμιστήρακια.Τελος απο τοτε που το γυρισα σε τροφες της Tropical d50 plus και spirulina ηδα διαφορά στα ψαρια.Επομενος στοχος ειναι να κανω την πλατη ενα τοιχο απο το Christmas moss που μεγαλωνει γρηγορα μαλλον με την χρήση πλαστικού πλεγματος στηριγμενο με βεντουζες στο τζαμι.Το εχει δοκιμασει κανεις?

ellenikus
21-05-17, 17:33
https://youtu.be/dXFq4O6nv44

ellenikus
07-10-17, 14:53
https://youtu.be/xPHlwKmRJYw


Μια ανανέωση με την εξέλιξη του ενυδρειου.
8 δισκοι πλέον. Αφαιρεσα τους πλεκο κσι λοιπα γατοψαρα γιατι ενοχλουσαν τους δισκους.οποτε πλεον μονο στερμπαι και νέον.