PDA

Επιστροφή στο Forum : σπασμενο κοχυλι στο υποστρωμα και τωρα???!!


m0rphy
18-07-05, 18:04
Καλησπέρα συνχομπίστες! Εχω μια ερωτηση, στήνω ενα κοινωνικό 110lt περίπου και σήμερα που πήρα υπόστρωμα όταν το έπλυνα παρατήρησα οτι εχει σπασμένα(και μικρά ολοκληρα) κοχύλια μεσα!! Να το ξεχασω και να το γυρίσω σε κιχλίδες ή δεν υπάρχει πρόβλημα?
Βασικά πήρα μια χουφτα και την δοκίμασα με ξύδι αλλα δεν αφρισε, θα αγοράσω και υδροχλωρικό να δοκιμάσω αλλα έχω απογοητευτεί προς το παρών!! Αχ αρε pet shop!Aχ και το έχω και σε εκτίμιση το μαγαζί, όπως και πολύ άλλοι απο το board! So...??? :? τι λέτε?

george hmmy
18-07-05, 18:27
Αφού δεν άφρισε με το το ξύδι θεωρώ no problem 8) ! Εμένα μου πρότειναν ανάλογο για δίσκους οπότε (ΙΜΟ) είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν επηρεάζει τη σκληρότητα.

γαυρος
18-07-05, 18:29
το οτι ειναι κοχυλι σπασμενο, αμεσως εχουμε το αποτελεσμα της υπαρξης ασβεστιου.
δε χρειαζεται ουτε ξυδι ουτε λαδι για να το καταλαβουμε παιδια.
ευνοητο ειναι.

m0rphy
18-07-05, 23:20
Δηλαδή παω για καινούργιο υποστρωμα ετσι? Φτου! :evil: :evil: :evil: :evil:

Lsourtzo
19-07-05, 09:04
diladi ama iparxei koxili mesa sto enidrio ti mporei na epireasei re paidia ???
exw ena olokliro mesa sto diko mou gia diakosmisi !!??!!??!!??!!!??!!

netblues
19-07-05, 09:15
Θα φτιαξεις τα ελληνικα ποτέ?

Αμα εχεις κιχλιδες Malawi/Taganika τιποτε..
Στα υπολοιπα, θα ανεβαζει συνεχως την σκληροτητα... κατι που δεν θες.
Ουσιαστικα λιωνει συνεχως.

Βγαλτο.

m0rphy
19-07-05, 23:28
Τελικα με το υδροχλωρικό μονο σαπουνόπερα δε εγινε απ'τους αφρους!Αγόρασα αλλα 20 κιλά καινούργιο, και το αλλο θα μείνει για λιγο στην άκρη μέχρι το επομενο ενυδρείο με Αφρικανούλες!
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεοια!

mikenuke
19-07-05, 23:48
Τελικα με το υδροχλωρικό μονο σαπουνόπερα δε εγινε απ'τους αφρους!Αγόρασα αλλα 20 κιλά καινούργιο, και το αλλο θα μείνει για λιγο στην άκρη μέχρι το επομενο ενυδρείο με Αφρικανούλες!
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεοια!

γιατι δεν το γυρισες πισω?δεν καταλαβαινω.

m0rphy
20-07-05, 00:06
Τελικα με το υδροχλωρικό μονο σαπουνόπερα δε εγινε απ'τους αφρους!Αγόρασα αλλα 20 κιλά καινούργιο, και το αλλο θα μείνει για λιγο στην άκρη μέχρι το επομενο ενυδρείο με Αφρικανούλες!
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεοια!

γιατι δεν το γυρισες πισω?δεν καταλαβαινω.

Το είχα ανοιξει ηδη, και ετσι κι αλλιως το συγκεκριμενο κατάστημα δεν είχε αλλο είδος, και το ηθελα έτσι κι αλλιως ψιλοπαθα αυτες τις μέρες Αφρικανοποίηση!!! :twisted: :twisted: :twisted: