PDA

Επιστροφή στο Forum : Την γνωμη σας για το aquascape μου


fotis_k
13-01-15, 22:48
Μολις τελειωσα με το στησιμο των πετρων!Για πειτε γνωμες για διορθωσεις κλπ.Γενικα μου αρεσουν πολυ τα aquascape που θυμιζουν βουνα.

απο φυτα σκεφτομαο για χαλι με λιγη riccia dwarg που εχω και αν βρω riccardia.Ανεβαζω μια φωτο κ ακουθουν κι αλλες.

fotis_k
13-01-15, 22:49
........2

fotis_k
13-01-15, 22:50
........3(και τελευταια)

Μηπως χρειαζομαι κι αλλες πετρες;

polykarpos
13-01-15, 22:54
καλησπέρα , είναι όντος ωραία τα "βουνά" σαν τοπίο σε ενυδρείο αλλά το θέμα είναι όχι μονο η ομορφιά αλλά κ το τι ζωντανά θα βάλεις...


εγώ θα έκανα μια πρόταση για την εισαγωγή του νερού να είναι απο την κορφή του "Βουνού" γιατί όπως είσαι τώρα φοβάμαι μην μένουν φαγητά στις πεδιαδες κ χαραματιές

πάντως με πρασινάδα , γρασιδάκι... το βλέπω!!!!

Apollwnas
13-01-15, 22:57
Ομορφο ειναι πολυ φυσικο κ με τα φυτα θα λαμψει!λιτρα ψαρια?

fotis_k
13-01-15, 22:59
καλησπέρα , είναι όντος ωραία τα "βουνά" σαν τοπίο σε ενυδρείο αλλά το θέμα είναι όχι μονο η ομορφιά αλλά κ το τι ζωντανά θα βάλεις...


εγώ θα έκανα μια πρόταση για την εισαγωγή του νερού να είναι απο την κορφή του "Βουνού" γιατί όπως είσαι τώρα φοβάμαι μην μένουν φαγητά στις πεδιαδες κ χαραματιές

πάντως με πρασινάδα , γρασιδάκι... το βλέπω!!!!


Τα ζωντανα προς το παρον δεν με εχουν απασχολησει αλλα για παν ενδεχομενο επελεξα μη ασβεστολιθικες πετρες αν και το πιθανοτερο ειναι οτι θα μπουν γαριδες.

Ή απο ψαρια σκεφτομαι killifish.
-------------------------
Ομορφο ειναι πολυ φυσικο κ με τα φυτα θα λαμψει!λιτρα ψαρια?


96 λιτρα ειναι και απο φωτισμο εχω 2 t5x24w (προς το παρον)

Devastriel
13-01-15, 23:03
Καλησπέρα και από εμένα καταρχήν πριν πω και εγώ με την σειρά μου την γνώμη μου, θα ξεκινήσω με μία ερώτηση το ενυδρείο το θέλεις να μείνει "Βιτρίνα" ή είναι ε΄να ενυδρείο με το οποίο θα το έχεις για να το χαρείς? Εγώ προσωπικά έχω δει πάρα πολλά βίντεο με Aquascaping αλλά στα δύο δικά μου κρατάω τα βασικά για να είναι εύκολη η συντήρηση τους καθώς λείπω αρκετές μέρες και δεν μπορώ να είμαι καθημερινά εκεί..... Σε κάθε περίπτωση θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τις πέτρες να τις βάλεις στο κέντρο βασιζόμενος στον κανόνα των δύο τρίτων έτσι για να δεις πως φαίνεται, πιστεύω ότι θα αλλάξει πολύ το ενυδρείο σου όσο για τις πέτρες είναι ήδη αρκετές δοκίμασε να αφαιρέσεις 2-3 μεσαίου μεγέθους =)

johnpecn`
13-01-15, 23:06
Φιλε μου πολυ ωραίο ειναι ,δυνατό!!
Αυτο το στήσιμο θα δείξει πολυ με παρβουλα
Αν πάντως βάλεις γρασιδια θα τράβαγα μπροστά 2-3 εκατοστά τις πετρες που ειναι κολλημενες στο τζαμι να μπορείς να φυτεύεις απο πισω, ώστε να αγκαλιάζει το γρασίδι την πετρα :D

Michali[s]
13-01-15, 23:08
Πολυ ωραιο. Και οι πετρες πολυ ωραιες. Τι ειναι ?

Αυτο θα ελεγα και εγω. Μια ελεοχαρις απο πανω αριστερα θα του εδινε πολυ. Η παρβουλα ψηλωνει ?

fotis_k
13-01-15, 23:20
Η eleocharis κι εμενα μ αρεσει αλλα νομιζω ειναι απαιτητικο φυτο και σκοπευω να παω μεχρι DIY Co2.

Οι πετρες ειναι dragon stone αν δεν κανω λαθος.

Makrovoutis
13-01-15, 23:44
Η eleocharis κι εμενα μ αρεσει αλλα νομιζω ειναι απαιτητικο φυτο και σκοπευω να παω μεχρι DIY Co2.

Οι πετρες ειναι dragon stone αν δεν κανω λαθος.

H παρβούλα είναι από τα λιγότερο απαιτητικά γρασιδάκια και με καλό φωτισμό δεν θα εχεις πρόβλημα. Κοίτα επίσης και το micranthemum monte carlo αν προκειτε να πας σε CO2 που είναι λιγότερο απαιτητικό απο την Cuba.
Το hardscape τα σπάει μην το αλλάξεις.. με γρασιδάκι θα δείξουν πολύ οι πέτρες
Καλή αρχή !

Michali[s]
14-01-15, 00:00
Με ενα 2λιτρο μπουκαλι διοξειδιο diy, στο 54λιτρο μου, το μοντε καρλο κανει περλινγκ συνεχεια. Στο προτεινω σιγουρα. Ελεοχαρις ειχα την ακικιουλαρις η οποια οσο την ειχα αναπτυχθηκε λιγο. Η παρβουλα που ειναι πιο ευκολη υποθετω δεν θα εχει προβλημα.

μοντε καρλο και ελεοχαρις παντως ειχαν προβλημα με το υποστρωμα.Αν ειναι πολυ "σκληρο" δεν θα απλωσουν δρομεις ευκολα. Οχι οτι δεν θα απλωσουν τελικα, απλα μεχρι να γινει θα βαρεθεις να περιμενεις. Εχε το κατα νου.

Lth1
21-02-15, 19:01
να ρωτησω κατι ασχετο εστω και αργοπορημενα...οι πετρες αγοραστηκαν?Και αν ναι απο που και ποσο?

nazgul
21-02-15, 21:43
Αν δεν κανω λαθος, πρεπει να εχει το aquascape.gr (http://www.aquascape.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1994&virtuemart_category_id=37&Itemid=43).

fotis_k
22-02-15, 00:58
να ρωτησω κατι ασχετο εστω και αργοπορημενα...οι πετρες αγοραστηκαν?Και αν ναι απο που και ποσο?

Ναι.Απο το aquascape.

Αν θυμαμαι καλα 6 ευρω το κιλό.Θα κοιτάξω αυριο μηπως βρω την απόδειξη και θα σου πω ακριβώς.Ή 4,99 η 5,99 τις πήρα.Μεχρι πριν λίγες μέρες που πήγα ειχε ακομα αλλα οχι πολλές.

Lth1
27-02-15, 00:00
Θα σου ειμαι ευγνωμων οπως και να εχει...:)

nazgul
27-02-15, 00:19
Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο στο καταστημα?

Lth1
27-02-15, 10:51
και αυτο ειναι μια λυση σωστα...απλα ηθελα για τις συγκεκριμενες ομως δεν ξερω το ονομα τους...

fotis_k
27-02-15, 11:59
Λοιπον, 5,99 μου τις ειχε χρεώσει το κιλό αλλα ειναι σχετικά ελαφριές πετρες.Αν δεν κανω λαθος dragon stones λέγονται οι πετρες αλλα για σιγουριά αν τον παρεις τηλέφωνο πες του οι καφε οι πετρες που εχει.Ειναι οι μοναδικες(τουλάχιστον μεχρι την τελευταια φορά που πήγα)

Το τηλεφωνο ειναι: 2109813730
-------------------------
Λοιπον, 5,99 μου τις ειχε χρεώσει το κιλό αλλα ειναι σχετικά ελαφριές πετρες.Αν δεν κανω λαθος dragon stones λέγονται οι πετρες αλλα για σιγουριά αν τον παρεις τηλέφωνο πες του οι καφε οι πετρες που εχει.Ειναι οι μοναδικες(τουλάχιστον μεχρι την τελευταια φορά που πήγα)

Το τηλεφωνο ειναι: 2109813730

Η αν θες με τον κωδικό του προϊόντος ρωτά τον : AQA18381

Lth1
01-03-15, 09:45
Λοιπον, 5,99 μου τις ειχε χρεώσει το κιλό αλλα ειναι σχετικά ελαφριές πετρες.Αν δεν κανω λαθος dragon stones λέγονται οι πετρες αλλα για σιγουριά αν τον παρεις τηλέφωνο πες του οι καφε οι πετρες που εχει.Ειναι οι μοναδικες(τουλάχιστον μεχρι την τελευταια φορά που πήγα)

Το τηλεφωνο ειναι: 2109813730
-------------------------


Η αν θες με τον κωδικό του προϊόντος ρωτά τον : AQA18381

τελεια,σε ευχαριστω παρα πολυ :)