PDA

Επιστροφή στο Forum : Όταν το θερμόμετρο δείξει 33,4.......


Husky_Jim
15-07-05, 00:31
Τόσο έγραφε το θερμόμετρο στο ριφάκι μόλις μπήκα σπίτι την περασμένη Κυριακή μετά από 7ήμερο επαγγελματικό ταξίδι.....Τί να δώ! γαρίδες ανάσκελα και η πανέμορφη ανεμώνη μου (Heteractis Malu) λειωμένη!!!!
Αμέσως σκέφτηκα ότι πάνε όλα μιας και είχα ακούσει πολλά μέχρι εκείνη την ώρα για το τί μπορεί να πάθει κανείς άμα απεβιώσει μια ανεμώνη.....Αλλά ανοίγωντας τα φώτα είδα ότι τα ψάρια ήταν μια χαρά το ίδιο και τα πολύτημα στρείδια μου.
Ειλικρινά δέν ξέρω τί με έσωσε απο το ξεκλήρησμα.Μάλλον η υπερβολική ποσότητα άνθρακα που έχω στο εξωτερικό φίλτρο....
Μετά από μια μεγάλη αλλαγή νερού γιατί τα νιτρικά ήταν σε εξωφρενικό αριθμό λόγω της ανεμώνης, όλα είναι καλά.
Παρακάτω θα δείτε μια πρόχειρη φωτό από κινητό για το πώς είναι τώρα.

http://www.piranha-fury.com/photopost/data/3159/1075reefaki-med.jpg

Η σύνθεση του είναι η εξείς:

Ενυδρείο 72 λίτρα:

1 EHEIM ECCO 2233
1 FLUVAL 3 PLUS
1 σκίμερ εσωτ. με 650 λτ/ώρα αεραντλία
3 αντλίες 300λτ/ώρα EHEIM
2 αντλίες 450λτ/ώρα MaxiJet
18 κιλά ζωντανό αραγονίτη
10 κιλά ζωντανό βράχο

Λάμπες:
1χ18watt Ακτινική λάμπα
1χ55watt POWER COMPACT 6000k (σύντομα θα αλλάξει σε 10000kelvin)

Ψάρια:
2 Percula Clown
2 Occelaris Clown (φιλοξενούνται προσωρινά για φίλο)
1 Zebra Damsel
1 Bicolor Blenny
2 Tridacna Corsea Clam
2 αποικίες με Polyps

ahar
15-07-05, 08:30
ησουν τυχερος φιλε μου...
εμενα χτυπησε 35-36 τουλαχιστον για 2 μερες λόγο ΔΕΗ και του αιρcondtion δεν επανηλθε (εκαψε την ασφαλεια.)...
Επεσε και σε ΣΚ που είχα παει καλυβια.....
Αστα!!!
τι να σας αναφερω οτι έχασα....
γαριδες , μανιταρια , πλερογυρες κοραλια ,σαρκοφυτα...
γκρρρρρρρρρρ
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

γαυρος
15-07-05, 13:27
1 tang yellow
1 αχινος
1 gobby fire

Τεζα μετα απο 8 ωρες διακοπη !! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

ακου 8 !! :smt075 :smt065 :smt066 :smt079

#$%^$%^$%^$%^ ΔΕΗ !!!

βεβαια εμενα γυρισανε την αλλη μερα αναποδα, δεν ξερω γιατι αλλα μαλλον σαλταρανε....

nick tsel
15-07-05, 14:16
εισαι πολυ τυχερος αφου τη γλιτωσες.απορω πως δεν εχεις βαλει ανεμιστηρακια :!: κανουν πολυ καλη δουλεια 8)

Discos
15-07-05, 14:20
Husky_jim: Φιλε την γλυτωσες πολυ φθηνα...Κανε κατι γιατι γιατι δεν ειναι δυσκολο να ξαναγινει. Ωραιο το ενυδρειο σου. Ποσα λιτρα ειπαμε οτι ειναι, 300 λιτρα? :lol: :D

Γαυρος: Μηπως ειχες προλαβει και ειχες ταισει πριν κοπει το ρευμα? Μετα εβαλες αεραντλιες?

manosdr
15-07-05, 14:58
Με τέτοιες θερμοκρασίες και θάνατο ανεμώνης απλά ήσουν πολύ-πολύ
τυχερός :!: :D Θα μπορούσες να βρείς νεκρή φύση.Κάνε κάτι γιατί την άλλη φορά ίσως να μην είσαι τόσο τυχερός.
Αλέξανδρε και Θόδωρε λυπάμαι για τις απώλειες που είχατε.Μπορώ να
καταλάβω τί νοιώσατε όταν αντικρύσατε το θέαμα. :oops: :cry: Παιδιά η
ΔΕΗ είναι απλά απαράδεκτη και της χρειάζονται ομαδικές
μηνύσεις. :smt068

george hmmy
15-07-05, 15:41
Παιδιά η ΔΕΗ είναι απλά απαράδεκτη και της χρειάζονται ομαδικές μηνύσεις. :smt068

Σκότωμα, όχι μηνύσεις. Η λύση που σκέφτομαι για το μελλοντικό setup για μια τέτοια περίπτωση είναι μια γεννήτρια βαλιτσάκι με κόστος γύρω στα 300€ έχω δει στον Πειραιά (οδός Ρετσίνα) ούτως ώστε να μην ξεπαστρεύουμε το ενυδρείο μας κάθε φορά που η καλή μας ΔΕΗ τα παίζει.

Άσχετο με το topic αλλά σχετικό με τις υπηρεσίες της ΔΕΗ αυτό το περιστατικό... Πριν κανένα μήνα έγινε κυριολεκτικά έκρηξη με πρόκληση φωτιάς στο μετασχηματιστή υψηλής τάσης που τροφοδοτεί τη γειτονιά (ώρα 20.30) με αποτέλεσμα διακοπή για πάνω από 12 ώρες. Η ΔΕΗ παρά τα τηλεφωνήματα των κατοίκων γύρω από το μετ/στη ότι "μουγκρίζει" επικίνδυνα τον τελευταίο καιρό μας ... σύνδεσε κανονικά. :evil:

γαυρος
15-07-05, 18:45
Γαυρος: Μηπως ειχες προλαβει και ειχες ταισει πριν κοπει το ρευμα?
OXI ΓΙΑΤΙ ΕΛΕΙΠΑ

Μετα εβαλες αεραντλιες?
ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ...ΔΕ ΜΟΥΚΟΨΕ !! (με τοσα φιλτρα και αντλιες και κυκλοφορητες, αραγε ηθελε και αερα λες?)