PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλγη? Κυανοβακτήριο?


pagokoftis
08-01-15, 21:17
Καλησπέρα, φαίνεται οτι οι προσπάθειές μου στο γλυκό δεν έιναι τόσο καλές όσο στο αλμυρό...
Έχω την εξής άλγη όπως φαίνεται στις παρακάτω φωτός, η οποία σκεπάζει την HC που έχω!! Είναι άλγη ή κυανοβακτήριο?



Ξεκίνησα από το καλοκαίρι με την cuba emersed σε υπόστρωμα 4 εκατοστών (vulcanit από το γεινοτικό petshop), για μεγάλο χρονικό διάστημα, με φωτισμό με χρονοδιακόπτη, τυλιγμένη με ζελοφάν, ψεκάζοντας λίγο καθημερινά σχεδόν, με θερμοκρασίες που έφταναν και 30 βαθμούς..
Ήθελα να κάνω μία δοκιμή σε φυτεμένο, όμως λόγω ασχολιών ξεχάστηκε έτσι περίπου 3 μήνες..
Πριν 2,5 μήνες, γέμισα με νερό, έβαλα φίλτρα και DIY CO2 (σόδα και κιτρικό οξύ), αρκετά σταθερό..
Η αλήθεια είναι ότι μετά το πρώτο γέμισμα δεν έκανα αμέσως αλλαγή νερού να φύγουν θρεπτικά από το νερό, αλλά ξεκίνησα με 50% ανά βδομάδα..
Από την δεύτερη βδομάδα είδα αυτή την άλγη να αρχίζει να πιάνει..
Δεν είχα ψάρια, ούτε πολλά νιτρικά, έβαζα ένα πολύ μικρό φυλαράκι τροφή κάθε δεύτερη μέρα και την άφηνα στο ενυδρείο..
Έβαλα 2 τιγράκια μετά από 2 μήνες όαφού έκανα μετρήσεις και δεν είχα αμμωνία καθόλου..
Τρίβω με οδοντοβουρτσα καθαρή, σιφωνάρω με λαστιχάκι αεραντλίας και βγαίνει σχετικά εύκολα, αλλά γεμίζει πάλι μετά από 3-4 μέρες..
Είναι λίγο γλιτσερή σε μερικά σημεία και ειδικά στα τοιχώματα του ενυδρείου είναι σαν ghostbusters slime.. που perlάρει και αρκετά..
Φωσφορικά κάτω από 0.25
Ακόμα και με τρίψιμο, σιφωνάρισμα και 2 αλλαγές καπάκι 60-70% πάλι τα ίδια μετά από 3-4 μέρες zwzwzw
Μάλλον δεν με θέλει καθόλου...
Τα ψαράκια μου πρέπει να λιμοκτονούν με τόσο λίγη τροφή..
Help..

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 20 λίτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2,5 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 2 βδομάδες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 μικρά Tiger barb
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 2 μικρές bamboo shrimps
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 50% ανά 5 μέρες
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 2 ημέρες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 3-4 μικρά (0,5cm μήκος πλάτος :-) ) φυλαράκια ocean nutrition

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 6.8
KH:8
GH:15
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):5 max
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι

Γιαννης Μ5
08-01-15, 21:29
Κυανοβακτηριο είναι...Κάνε μια αναζήτηση για να δεις πως αντιμετωπίζεται.;)

ChocolatePuma
08-01-15, 21:30
Στην 4η και 6η μοιάζει με κυανοβακτήριο
Στις άλλες μοιάζει με hair

Περίμενε κι άλλες γνώμες - δεν τα πάω καλά με τις άλγες....σπάνια έχω :smt020

SAE δοκίμασες?

stratigos24
09-01-15, 02:44
Τι σαε να βαλει σε εικοσαλιτρο; :D

Dimitris77
09-01-15, 09:54
Εγω θα εβγαζα ολα τα ζωντανα και θα μπουμπουνιζα διοξειδιο φουλ και νιτρικα πανω απο 20 για να παρει η cuba το πανω χερι...στον "πολεμο"με τις αλγες.

pagokoftis
09-01-15, 11:12
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, το ενυδρείο όπως είπα το έκανα για δοκιμή, μιας και σκεφτόμουν να φτιάξω ένα φυτεμένο γύρω στα 100 λίτρα, και γενικά πάντα δοκιμάζω πράγματα πριν τα κάνω σε μεγαλύτερο scale.., χωρίς να θεωρώ σε καμία περίπτωση ψάρια, γαρίδες, ακόμα και φυτά, απλά αναλώσιμα...
SAE δεν δοκίμασα, όντως είναι το ενυδρειάκι είναι πολύ μικρό, ακόμα και τα 2 barbus+γαρίδες σε 20 λίτρα μου κάνουν πολύ οριακά, αν όχι για ξύλο :D
Διάβαζα ότι τα nerit σαλιγκαράκια τρώνε αρκετο κυανοβακτήριο, αλλά δεν πιστεύω οτι είναι λύση...
Είναι επικίνδυνο για τα ψάρια/γαρίδες γενικά το κυανοβακτήριο? Διάβαζα οτι εκκρίνει τοξικές ουσίες, έχω και λίγο ενεργό άνθρακα στο ένα φίλτρο..
Θα δοκιμασω να βρω ερυθρομυκίνη, καθώς βλέποντας και άλλα ενυδρεία με κυανοβακτήριο, στο δικό μου γίνεται πάρτυ...
Αλλά σκέφτομαι πόσο άτυχος μπορεί να είμαι?? :smt084
Επίσης, δεν ανέφερα, οτι σε emersed κατάσταση που είχα την cuba, αν και δεν ξεχείλιζε το νερό από το υπόστρωμα, έβλεπα λίγο πράσινη γλίτσα στις ρίζες και σε σημεία που ήταν έντονο, έιχε χαλάσει η cuba, μέχρι να γεμίσω με νερό..
Έπρεπε να έχω γεμίσει με νερό μετά τον μήνα πιστεύω και να μην το έχω αφήσει 3.. Επίσης, δεν ξέρω πως, όταν γέμισα με νερό, επέπλεαν και 2 μεγάλα κουνούπια ψιλοδιαλυμένα, ούτε τα είχα δει, ούτε κατάλαβα πως μπήκαν μέσα από κάτι μικροσκοπικές τρυπούλες που είχα στο ζελοφάν..
Παίζει να είχε πρόβλημα και το υπόστρωμα?? Ήταν ανοιχτή η συσκευασία, είχε πάρει ελάχιστο μου είχε πει ο πετσοπας, αλλά πλέον, διαβάζοντας αρκετό καιρό, δν έχω δει κανένα να προτείνει ή να έχει χρησιμοποιήσει αυτή την μάρκα, Vulcanit (γερμανική εταιρία)..
Να είστε καλά!!

Dimitris77
09-01-15, 12:16
Τι λιπασματα ριχνεις?

pagokoftis
09-01-15, 20:37
Μόνο seachem flourish, μετά την αλλαγή νερού, όσο λέει η δοσολογία για τα λίτρα μου, τίποτα άλλο..
Δεν είναι και πολυφυτεμένο, μόνο την cuba έχει..
Ξεκίνησα σήμερα ερυθρομυκίνη και βλέπουμε..

ChocolatePuma
09-01-15, 21:46
Τι σαε να βαλει σε εικοσαλιτρο; :D

Χιλια δικια εχεις :D
Αν ειχα προσεξει τα λιτρα...δεν θα το εγραφα

(εστω και οφ τοπικ, τα sae κανουν δουλεια με τις αλγες, αλλα σε σωστες συνθηκες για αυτα)

pagokoftis
09-01-15, 21:49
Ναι, έχεις δίκιο, είναι και ωραία ψαράκια...
Κατα τη διάρκεια της θεραπείας με ερυθρομυκίνη, ταΐζω κανονικά τα ψαράκια ή όχι????

stratigos24
10-01-15, 18:54
Αν ειχα προσεξει τα λιτρα...δεν θα το εγραφα


Ναι ρε συ, το ξερω... :p

pagokoftis
11-01-15, 17:18
Είμαι στη δεύτερη μέρα/δόση με ερυθρομυκίνη και η HC επιτέλους ανάπνευσε...
Έχει φύγει κατά 80% το κυανοβακτήριο και από τα βραχάκια εντελώς (νόμιζα οτι ήταν τριχοειδής άλγη...)
Δεν κολυμπάνε πουθενά τα νεκρά κομμάτια μιας και έχω βάλει και δεύτερο φίλτρο με αρκετή συνολική ροή και τα έχουν ρουφήξει..
Τα ψαράκια σήμερα τα τάισα πολύ λίγο..
Συνεχίζω την διαδικασία όπως σε αυτό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65940) το άρθρο και ελπίζω να μην ξαναεπιστρέψει...
thanks για την βοήθεια..

Γιαννης Μ5
11-01-15, 19:53
:smt023

pagokoftis
11-01-15, 20:31
Γιάννη, διάβασα πολλά από τα ποστ σου και με έχεις βοηθήσει πολύ :) Thanx :D