PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνωρηση αλγης


dimitrisfz1
28-12-14, 10:17
παιδια τα περισσοτερα φυτα μου εχουν γεμισει απο την αλγη που φαινεται στις παρακατω φωτο!εχω και λιγη bba!ποιο ειδος ειναι αυτη και πως μπορω να την αντιμετωπισω?και κατι αλλο,το κοκκινο φυτο που φαινεται στην φωτο ειναι hygrofilla corymbosa!πως ειναι δυνατον να ειναι κατακοκινη ενω αρχικα ηταν πρασινη?

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:μεικτα 240 L καθαρα πιστευω 200L
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας:2 χρονια (με φυτα εναν χρονο) Υποστρωμα και ποιο:απλο χαλικι απλα ειναι ασβεστολιθικο και ανεβαζει σκληροτητες!(ειναι στο προγραμμα να αλλαχτει με χαλαζιακο απο την χωματωτεχνικη
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):2 growluxT5 39w και 2 απλες Τ8 30W
Φωτοπεριοδος:16.00-22.00 οι growlux και 15.30-22.30 οι αλλες δυο ολες με χρονοδιακοπτη
Παροχη CO2:5kg μπουκαλα με 2 φυσαλιδες ανα sec και διαχυση με εσωτερικο φιλτρακι
Χρηση excel:οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:seachem potasium,seachem flourish
Ταμπλετες λιπανσης:αραια...
Προγραμμα λιπανσης:4 ml potasium την πρωτη εβδομαδα μετα την αλλαγη και flourish 2ml την δευτερη εβδομαδα ,πριν την αλλαγη
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):καθε 2 εβδομαδες 70 λιτρα 80% όσμωση και 20% βρυση
Θερμοκρασια:24
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:τον τελευταιο καιρο εχω μηδενικη ενδειξη μαλλον απο την πολη φυτομαζα!ειχα ενδειξη 15
ΡΟ4:0
Fe:
ΡΗ:λογο του ασβεστολιθικου χαλικιου δεν εχω σοβαρη μετρηση!
KH:7
GH:15
Φιλτρανση:eheim 2075
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):6 αγκελοψαρα 2 sae και 10 clea helena
Ειδη φυτων:Cryptocorine Wendtii Brown Vallisneria Microsorum pteropus echinodorus bleheri hygrofilla lacystris hygrofilla corymbosa
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):7
Περιγραφη αλγης:σαν βουρτσα πρασινο-γκρι κοντη γυρω απο τα φυλα σαν bba
Ποτε εμφανιστηκε: πριν απο μερικους μηνες οταν η φυτομαζα ηταν μικροτερη ηταν ελενχομενη και σταθερη!μετα την προσθυκη της μπουκαλας που ειχα μεγαλη αναπτηξη και μηδενιστηκαν τα νιτρικα ειχα εξαρση!
Αλλα σχολια:

Φωτο:προσπαθησα να την τριψω πανω απο τα φυλα αλλα δεν εβγαινε με τιποτα!

ChocolatePuma
28-12-14, 10:25
Καλημέρα και χρόνια πολλά
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λινκ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816

Εσυ έχεις καλύτερη εικόνα από μας

Μπορεί να ειναι hair και σίγουρα φαίνεται και bba (όπως ήδη έγραψες)

dimitrisfz1
28-12-14, 10:46
Χρονια πολλα!!! το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να την αναγνωρισω!!το εχω διαβασει το θεμα που μου εστειλες πολες φορες αλλα δεν εχω την εχω ταυτισει με καμια και να δρασω και εγω αναλογος!πλην της bba!για αρχη λεω να ανεβασω λίγο τα νιτρικα!τα φωσφορικα μου που μετραω με salifert δεν ειναι ανιχνευσιμα! διοξειδιο εχω αρκετο συμφωνα με το drop checker! θα βαλω κιαλες φωτο το μεσημερι!παντως εχτες μειωσα την φυτομαζα κατα παρα πολυ!!!!!

dimitrisfz1
28-12-14, 17:14
εδω φαινεται πιο καθαρα τι εννοω!

dimitrisfz1
28-12-14, 17:17
και μερικες ακομα!!παιδια βοηθηστε γιατι δεν ξερω τι να κανω!

ChocolatePuma
28-12-14, 17:46
Χρονια πολλα!!! το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να την αναγνωρισω!!το εχω διαβασει το θεμα που μου εστειλες πολες φορες αλλα δεν εχω την εχω ταυτισει με καμια και να δρασω και εγω αναλογος!πλην της bba!για αρχη λεω να ανεβασω λίγο τα νιτρικα!τα φωσφορικα μου που μετραω με salifert δεν ειναι ανιχνευσιμα! διοξειδιο εχω αρκετο συμφωνα με το drop checker! θα βαλω κιαλες φωτο το μεσημερι!παντως εχτες μειωσα την φυτομαζα κατα παρα πολυ!!!!!

Εμένα μου κάνει για BBA
Αλλά έχω μπερδευτεί λίγο. Οι αλλαγές που κάνεις είναι αραιές, θα έπρεπε να μετράς αρκετά Νιτρικά...μήπως τα τεστ έχουν προβλημα ή εχουν λήξει?

Η φυτομάζα σου δεν ειναι και υπερβολική - τουλάχιστον απ ότι φαίνεται στις φωτο

Θεωρητικά, κι εφοσον εχεις αρκετο CO2 κι αρκετά φυτά, δεν θα έπρεπε να υπάρχει ΒΒΑ

Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται με το pH σου. Αν έχεις δυο χρόνια το "γνωστό" χαλίκι απο τη χωματοτεχνική, μάλλον το pH έχει χτυπήσει κόκκινο. Τα ψάρια πως την παλεύουν?

Potasium γιατί ξεκίνησες?
Ταμπλέτες κάθε πότε χρησιμοποιείς?

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με excel και να αφαιρέσεις τα φύλλα που παρουσιάζουν μεγάλο πρόβλημα

Μοιάζει είτε με Staghorn είτε με Fuzz

rottbea
28-12-14, 18:42
Φιλε μου λιγο μπερδεμα οι φωτο αλλα μου φαινεται για Staghorn Algae.

dimitrisfz1
28-12-14, 19:14
bba εχω αλλα οχι πολυ.η bba εχει φουντιτσες και αυτη που λεω δεν εχει καθολου.μοιαζει σαν κοτνοκουρεμενες τριχιτσες σαν βουρτσα ενα πραγμα!το τεστ για τα νιτρικα δουλευει κανονικα σε μετρησεις που εχω κανει και ειχα περιπου 15 αλλα οταν αυξηθηκαν τα φυτα δεν εχω καθολου νιτρικα!ταμπλετες βαζω μια φορα στους 4-5μηνες! potasium εβαζα κανονικα ολο αυτον το καιρο αλλα σε γενικες γραμες ειμουν αρκετα φειδολος στα λιπασματα!εχω μπερδευτει παρα πολυ!

rottbea
28-12-14, 19:25
bba εχω αλλα οχι πολυ.η bba εχει φουντιτσες και αυτη που λεω δεν εχει καθολου.μοιαζει σαν κοτνοκουρεμενες τριχιτσες σαν βουρτσα ενα πραγμα!το τεστ για τα νιτρικα δουλευει κανονικα σε μετρησεις που εχω κανει και ειχα περιπου 15 αλλα οταν αυξηθηκαν τα φυτα δεν εχω καθολου νιτρικα!ταμπλετες βαζω μια φορα στους 4-5μηνες! potasium εβαζα κανονικα ολο αυτον το καιρο αλλα σε γενικες γραμες ειμουν αρκετα φειδολος στα λιπασματα!εχω μπερδευτει παρα πολυ!
Σου απαντησα πιο πανω.
Μαλλον ειναι Staghorn Algae και οφειλεται σε μη σταθερο co2,βρωμια στο φιλτρο.
Αυξησε και σταθεροποιησε το co2 και κοιτα την ροη του φιλτρου σου.

dimitrisfz1
28-12-14, 19:48
το διοξειδιο το εχω στις 2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο με χρονοδιακοπτη μιση ωρα πριν τα φωτα αναψουν αλλα και μιση ωρα πριν το σβησιμο τους.να το βαλω σταθερο λες ολο το εικοσιτετραωρο και να μειωσω τις φυσαλιδες στη μια το δευτερολεπτο για να μην του πεσουν πολες οι 2

dimitrisfz1
03-01-15, 18:21
παιδια το drop checker σε ποση ωρα περιπου δινει ενδειξη?ρωταω γιατι ενω τις 5-6 πρωτες μερες ειναι πρασσινο μετα κιτρινιζει!ειναι λογικο αυτο?αλλαζω το υγρο με καινουργειο και παλι τα ιδια...για τις 5-6 πρωτες μερες ειναι πρασσινο και μετα ξανακιτρινιζει!τα εχω κανει λιγο μανταρα..

Τάκης
03-01-15, 23:15
Ειναι φυσικό να κιτρίνιζει γιατι έχεις πολύ co2, μειωσε τις φυσαλιδες

dimitrisfz1
03-01-15, 23:48
Ειναι φυσικό να κιτρίνιζει γιατι έχεις πολύ co2, μειωσε τις φυσαλιδες



δεν θα επρεπε να γινοταν κιτρινο απο την πρωτη μερα?γιατι δεν μου ξαναγινετε κιτρινο με την πρωτη οταν αλλαζω το υγρο?ας πουμε σημερα κιτρινησε λιγακι και του αλλαξα το υγρο και μετα απο 4 ωρες απο μπλε εγινε πρασινο και εχει μεινει εκει!κιτρινο θα γινει σι 4-5 μερες!γιαυτο ρωτησα ποσο χρονο κανει να δωσει ενδειξη! το ειχα στην μιαμιση φυσαλιδα αλλα λογο της αλγης ειπα να το παω στις δυο και να το παρατηρησω!κατι δεν εχω καταλαβει καλα μαλλον!

Τάκης
03-01-15, 23:53
δεν θα επρεπε να γινοταν κιτρινο απο την πρωτη μερα?γιατι δεν μου ξαναγινετε κιτρινο με την πρωτη οταν αλλαζω το υγρο?ας πουμε σημερα κιτρινησε λιγακι και του αλλαξα το υγρο και μετα απο 4 ωρες απο μπλε εγινε πρασινο και εχει μεινει εκει!κιτρινο θα γινει σι 4-5 μερες!γιαυτο ρωτησα ποσο χρονο κανει να δωσει ενδειξη! το ειχα στην μιαμιση φυσαλιδα αλλα λογο της αλγης ειπα να το παω στις δυο και να το παρατηρησω!κατι δεν εχω καταλαβει καλα μαλλον!
Τι υγρο βάζεις ;
Εμενα κίτρινο (αχνο πρασινο θα ελεγα) Γινεται μετά από 1-2 μήνες.
Κάνε μια δοκιμή, μόλις γίνει κιτρινο πάλι, βγαλτο για 1 βραδυ έξω απο το ενυδρείο, αν γίνει μπλε έχεις πολύ co2, αν μεινει έτσι κίτρινο το αλλάζεις

dimitrisfz1
04-01-15, 00:08
απο το ebay το ειχα παρει το drop checker μαζι με το υγρο του!νερο εχω φτιαξει εγω με σοδα (kh4)απλα μου κανει εντυπωση αφου σημερα κιτρίνισε γιατι δεν ξαναεγινε κιτρινο οταν του ξαναεβαλα παλι το υγρο??περιεργα πραγματα..και να δειχνει πολυ co2 με μιαμιση φυσαλιδα το δευτερολεπτο????

Τάκης
04-01-15, 00:14
απο το ebay το ειχα παρει το drop checker μαζι με το υγρο του!νερο εχω φτιαξει εγω με σοδα (kh4)απλα μου κανει εντυπωση αφου σημερα κιτρίνισε γιατι δεν ξαναεγινε κιτρινο οταν του ξαναεβαλα παλι το υγρο??περιεργα πραγματα..και να δειχνει πολυ co2 με μιαμιση φυσαλιδα το δευτερολεπτο????
Ισως για αυτο, Κινεζια το υγρο, εγω βάζω τεστ Ph Api για αυτο μου κραταει τόσο

dimitrisfz1
04-01-15, 00:20
θα το δοκιμασω και θα σου πω!παντως 1,5-2 φυσαλιδες δεν το λες και πολυ!εχω και σχετικα καλη αναταραξη με το spraybar!με την αλγη τι θα κανω δεν ξερω!!!!εχεις καμια ιδεα?

johnpecn`
04-01-15, 00:31
Το υγρό του drop checker θέλει συχνό αλλαγμα,όπως είπες αν είχες πολυ co2 θα άλλαζε πάλι η ένδειξη
Το drop checker σου δινει ασφαλή ένδειξη σε 1-2 ωρες το πολυ.

http://www.ukaps.org/index.php?page=co2-measurement-using-a-drop-checker

Κι εμενα που έχω βαρεθεί να το αλλάξω ,έχει μείνει κανά μήνα και έχει γινει ασπρο:D

nicpapa
04-01-15, 00:32
Το co2 σου ειναι λιγο λογικα, μια και εχεις αρκετες σκληροτητες.
Για να την καψεις, excel ή οξυζενε...
Αν δεν διορθωσεις το προβλημα , θα σου ξαναεμφανιστει.
Το υγρο σε εμενα κραταει 3-4 μηνες, δικο μου kh4 και ph api.

dimitrisfz1
04-01-15, 00:50
Το co2 σου ειναι λιγο λογικα, μια και εχεις αρκετες σκληροτητες.
Για να την καψεις, excel ή οξυζενε...
Αν δεν διορθωσεις το προβλημα , θα σου ξαναεμφανιστει.
Το υγρο σε εμενα κραταει 3-4 μηνες, δικο μου kh4 και ph api.

μπορω να ριξω οξυζενε επανω στα φυτα?κανει και για την Staghorn Algae???
το προβλημα ομως ποιο ειναι δεν ξερω!!!

dimitrisfz1
30-01-15, 18:28
κανω τακτικες αλλαγες καθε εβδομαδα (60 λιτρα) καθαρισα το 90%περιπου των προσβεβλημενων φύλων των φυτων, ακολουθω εβδομαδιαιο προγραμμα λιπανσης και αναλυτικα δευτερα 1,5 ml potasioum τριτη 1,5 ml flourish τεταρτη 15 σταγονες enema cuper(ετσι καταφερνω και εχω φωσφορικά περιπου στην μια μοναδα)και ουτο καθεξής μεχρι και το σαββατο! τα νιτρικα μου ειναι στο 15!Δεν εχω καταφερει τιποτα και μπορω να πω οτι αναπτυσετε και πιο γρηγορα ακομη!! καμια γνωμη καποιος για το ποια μπορει να ειναι η αιτια?

rottbea
30-01-15, 20:10
μπορω να ριξω οξυζενε επανω στα φυτα?κανει και για την Staghorn Algae???
το προβλημα ομως ποιο ειναι δεν ξερω!!!
https://www.youtube.com/watch?v=ppytfZvykZY
Δεσ αυτο

dimitrisfz1
30-01-15, 20:17
το εκανα και ειχε θετικο αποτελεσμα με την bba αλλα οχι και τοσο με την Staghorn!!θα επιμεινω ! το θεμα ειναι ομως τι την προκαλει!!!!!εχω απελπιστει πραγματικα!

alexlibe95
30-01-15, 20:18
Αυτού του είδους την άλγη είχα και εγώ φίλε μου και τελικώς κατάλαβα ότι έφταιγε το φως που είχα (μια έξτρα λάμπα απλή εξοικονόμησης ενέργειας που απέδιδε 160w). Μόλις την έβγαλα σταμάτησε ο πολλαπλασιασμός της και η ανάπτυξή της. Δοκίμασε λοιπόν να βγάλεις για ένα διάστημα τις 2 Τ8 απλές που έχεις ή να τις αντικαταστήσεις με ειδικές όπως έχεις τις άλλες 2 ;) Πιστεύω δηλαδή ότι φταίει το φάσμα των λαπτήρων!!

rottbea
30-01-15, 20:24
το εκανα και ειχε θετικο αποτελεσμα με την bba αλλα οχι και τοσο με την Staghorn!!θα επιμεινω ! το θεμα ειναι ομως τι την προκαλει!!!!!εχω απελπιστει πραγματικα!
προσπαθησε να φερεις μια ισσοροπια στο ενυδρειο σου
Ν- 10-20ppm, Ρ 0.5-2ppm, Κ 10-20ppm, CO2 20-30ppm
Oι τιμες ειναι στο περιπου :D

dimitrisfz1
30-01-15, 20:30
Αυτού του είδους την άλγη είχα και εγώ φίλε μου και τελικώς κατάλαβα ότι έφταιγε το φως που είχα (μια έξτρα λάμπα απλή εξοικονόμησης ενέργειας που απέδιδε 160w). Μόλις την έβγαλα σταμάτησε ο πολλαπλασιασμός της και η ανάπτυξή της. Δοκίμασε λοιπόν να βγάλεις για ένα διάστημα τις 2 Τ8 απλές που έχεις ή να τις αντικαταστήσεις με ειδικές όπως έχεις τις άλλες 2 ;) Πιστεύω δηλαδή ότι φταίει το φάσμα των λαπτήρων!!

πραγματικα τωρα που το λες το θεμα ξεκινησε οταν αντικαταστησα τους λαμπτηρες!πριν ειχα 2 τ8, μια grow lux και μια απλη και 2 τ5 στον ιδιο συνδυασμο με τις τ8,και τωρα εβαλα 2 τ5 grow lux και δυο τ8 απλες!!
να βαλω ενυδρειακες λες και ποιες προτεινεις?
-------------------------
προσπαθησε να φερεις μια ισσοροπια στο ενυδρειο σου
Ν- 10-20ppm, Ρ 0.5-2ppm, Κ 10-20ppm, CO2 20-30ppm
Oι τιμες ειναι στο περιπου :D

αυτες ειναι οι τιμες μου!! το προτελευταίο που λες ποιο εννοεις?

rottbea
30-01-15, 20:32
πραγματικα τωρα που το λες το θεμα ξεκινησε οταν αντικαταστησα τους λαμπτηρες!πριν ειχα 2 τ8, μια grow lux και μια απλη και 2 τ5 στον ιδιο συνδυασμο με τις τ8,και τωρα εβαλα 2 τ5 grow lux και δυο τ8 απλες!!
να βαλω ενυδρειακες λες και ποιες προτεινεις?
-------------------------


αυτες ειναι οι τιμες μου!! το προτελευταίο που λες ποιο εννοεις?
νιτρικα ,φωσφορικα ,καλιο, διοξειδιο

dimitrisfz1
30-01-15, 20:36
οι τιμες που εχω τωρα ειναι αυτες!no3 15 po4 0,6-1,co2 συμφωνα με το drop checker ειναι ενταξη!τεστ για καλιο δεν εχω αλλα δεν ριχνω και πολυ!3ml την εβδομαδα σε δυο δοσεις!

alexlibe95
30-01-15, 20:49
Αντικατέστησε τώρα τις 2 απλές με την 1 Τ8 Grow lux που από ότι κατάλαβα έχεις και στο μέλλον παίρνεις και ακόμα μια. Πάντως στο λέω μόλις το κάνεις αυτό η άλγη σταματάει κατευθείαν και θα το παρατηρήσεις και μόνος σου. Βέβαια δεν θα φύγει από μόνη της τελείως δηλαδή σε πέτρες κτλ ακόμη υπάρχει σε μένα (δεν την βγάζω λόγω γαρίδων τους αρέσει) αλλά στα καινούργια φύλλα των φυτών σου δεν θα υπάρχει ίχνος!!:grin:

dimitrisfz1
30-01-15, 20:52
Αντικατέστησε τώρα τις 2 απλές με την 1 Τ8 Grow lux που από ότι κατάλαβα έχεις και στο μέλλον παίρνεις και ακόμα μια. Πάντως στο λέω μόλις το κάνεις αυτό η άλγη σταματάει κατευθείαν και θα το παρατηρήσεις και μόνος σου. Βέβαια δεν θα φύγει από μόνη της τελείως δηλαδή σε πέτρες κτλ ακόμη υπάρχει σε μένα (δεν την βγάζω λόγω γαρίδων τους αρέσει) αλλά στα καινούργια φύλλα των φυτών σου δεν θα υπάρχει ίχνος!!:grin:

και να εχω 4 grow lux δηλαδη??

alexlibe95
30-01-15, 20:57
Τότε όλες σου οι λάμπες θα λειτουργούν στο φάσμα που είναι αποκλειστικά για τα φυτά σου και δεν θα λειτουργούν σε ένα άλλο που ευδοκιμεί πιο πολύ η άλγη! Αυτό πιστεύω φίλε μου και λειτούργησε σε μένα, δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις!

dimitrisfz1
30-01-15, 21:05
την μια την άλλαξα κιόλας!θα ψαξω να βρω για προσωρινά μια απλη αλλα να ειναι σε θερμο λευκο,840 δηλαδη και οχι 865 που φοραω τωρα ! μακαρι να βαηθησει αυτο γιατι πραγματικα εχω απελπιστει

nicpapa
30-01-15, 23:50
Τότε όλες σου οι λάμπες θα λειτουργούν στο φάσμα που είναι αποκλειστικά για τα φυτά σου και δεν θα λειτουργούν σε ένα άλλο που ευδοκιμεί πιο πολύ η άλγη! Αυτό πιστεύω φίλε μου και λειτούργησε σε μένα, δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις!

Ποιο ειναι το φασμα καταλληλο για τα φυτα και πιο γιατις άλγες και γιατι οι λαμπες να προκαλεσουν staghorn άλγη?
-------------------------
την μια την άλλαξα κιόλας!θα ψαξω να βρω για προσωρινά μια απλη αλλα να ειναι σε θερμο λευκο,840 δηλαδη και οχι 865 που φοραω τωρα ! μακαρι να βαηθησει αυτο γιατι πραγματικα εχω απελπιστει

Starghorn ...
Mηπως πειραξες τα φιτλρα σου , τον βυθο?
Ταιζεις πολυ ?
Για ελενξε ξανα τις παραμετρους σου ...
Τι αναπτυξη εχεις στα φυτα?

sarpijk
31-01-15, 00:34
Eγω στις εικονες που εβαλες βλεπω τα φυτα οτι δεν ειναι σε καλη κατασταση. Το θεμα ειναι να επικεντρωθεις στα φυτα και οχι στην αλγη μιας και σε ενα ενυδρειο με υγιη φυτα δεν υπαρχει θεμα αλγης.

Πρωτα πρωτα εχεις πολυ φως.

Δευτερον ανεβασε σταδιακα το co2 μεχρι να δεις οτι τα ψαρια ζοριζονται. Τοτε χαμηλωνεις.

Tριτον δε κανεις σωστη λιπανση. Απο τη στιγμη που δινεις τοσο φως αλλα και co2 πρεπει να κανεις πληρη λιπανση με εβδομαδιαιο προγραμμα micro και macro.

Τεταρτον το co2 και τα λιπασματα χρειαζονται και ικανη ροη που θα τα μεταφερει στο ενυδρειο. Χρησιμοποποιεις spraybar?

Παραδειγμα σωστης διαταξης ειναι αυτη http://i.imgur.com/UD1dUEql.jpg


Βαλε μας μια εικονα γενικη του ενυδρειου εαν μπορεις.

dimitrisfz1
31-01-15, 09:41
Ποιο ειναι το φασμα καταλληλο για τα φυτα και πιο γιατις άλγες και γιατι οι λαμπες να προκαλεσουν staghorn άλγη?
-------------------------


Starghorn ...
Mηπως πειραξες τα φιτλρα σου , τον βυθο?
Ταιζεις πολυ ?
Για ελενξε ξανα τις παραμετρους σου ...
Τι αναπτυξη εχεις στα φυτα?

το φιλτρο δεν το σκαλιζω συχνα!το καθαριζω λιγακι με νερο ενυδρειου μια φορα το τριμηνο!απο τροφη ριχνω το 1/3 απο το κουταλακι του γλυκου για 7 σκαλαρια 2 sae 3 red-tailed black shark 2 απο τα οποια φιλοξενω και ψαχνω να τα δωσω και 2 μικρα τετρα τα οποια και αυτα φιλοξενω και μερικα helena και ριχνω και λιγακι αποξηραμενα bloodworms!οι παραμετροι μου ειναι αυτοι που λεω εκτος απο την kh,gh και το ph λογο του ασβεστολιθικου χαλικιου που εχω,οσο για την αναπτυξη μπορω να πω οτι δεν ειναι και καλα τα πραγματα ,δηλαδη τα hygrofilla lacustris,corymbosa δεν αναπτυσονται σωστα,μονο οι εχιννοδοροι οι βαλισνεριες οι κρυπτοκορινες και το stargras μπορω να πω οτι ειναι καλα!οι εχινοδοροι βγαζουν κανουργιο φυλο καθε 4 μερες!!!ενα ειδος απο τα corymbosa που εχω γινοντε κοκιννα και αδυναμα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι και γεμιζουν απο αυτην την αλγη και οι lacustris το ιδιο!το κερατοφυλο αναπτυσεται ραγδαια οι κρυπτοκορινες πολλαπλασιαζονται σαν τρελες αλλα ξεκινανε και αυτες τωρα και γεμιζουν απο αυτην την αλγη!!
-------------------------
Eγω στις εικονες που εβαλες βλεπω τα φυτα οτι δεν ειναι σε καλη κατασταση. Το θεμα ειναι να επικεντρωθεις στα φυτα και οχι στην αλγη μιας και σε ενα ενυδρειο με υγιη φυτα δεν υπαρχει θεμα αλγης.

Πρωτα πρωτα εχεις πολυ φως.

Δευτερον ανεβασε σταδιακα το co2 μεχρι να δεις οτι τα ψαρια ζοριζονται. Τοτε χαμηλωνεις.

Tριτον δε κανεις σωστη λιπανση. Απο τη στιγμη που δινεις τοσο φως αλλα και co2 πρεπει να κανεις πληρη λιπανση με εβδομαδιαιο προγραμμα micro και macro.

Τεταρτον το co2 και τα λιπασματα χρειαζονται και ικανη ροη που θα τα μεταφερει στο ενυδρειο. Χρησιμοποποιεις spraybar?

Παραδειγμα σωστης διαταξης ειναι αυτη http://i.imgur.com/UD1dUEql.jpg


Βαλε μας μια εικονα γενικη του ενυδρειου εαν μπορεις.

απο φωτισμο ειμαι στα 140 w!χοντρικα περιπου 0,6 στο λιτρο δεν το λες και πολυ! εικονα θα βαλω το μεσσημερι!απο λιπανση αποοτι καταλαβα μου λειπει το nitrogen το οποιο εχω παραγκειλει και ο σιδηρος,αλλα τα φυτα μου ειναι ολα ευκολα!!!!το co2 το εχω στις δυο φυσαλιδες το δευτερολεπτο και το drop checker ειναι παντα πρασινο προς το κιτρινο και παντα σαν σημερα σαββατο κιτρινιζει και κανω την αλλαγη καθε κυριακη οπως αυριο!spray bar χρησιμοποιω αλλα δεν το εχω στην πλατη οπως στην φωτο το εχω στο πλαι!!το φιλτρο πιστευω να εχει αρκετη ροη(eheim 2075)

sarpijk
31-01-15, 10:54
Tα βατ ανα λιτρο δε λενε τιποτα. Αλλο φως βγαζουν οι τ8 και αλλο οι τ5. Οσο φως δινεις τοσο ποιο γρηγορα λες στα φυτα να μεγαλωσουν και αυτα δεν εχουν τροφη μιας και δε λιπαινεις.

Επισης οι δυο φυσαλιδες ανα λεπτο επισης δεν ειναι ακριβης τροπος μετρησης. Το drop checker αλλαξε το θεση και βαλτο σε μια φωνια του ενυδρειου στην απεναντι πλευρα που χτυπαει το φιλτρο να δεις εαν και εκει εχεις την ιδια συγκεντρωση co2.


Eνα λαθος που εκανα και εγω βλεπω τωρα και σε εσενα. Δε μπορεις να εχεις μπουκαλα και πολυ φως και να μην κανεις πληρη λιπανση καθημερινα.

Πιστευω οτι πρεπει να μιεωσεις φωτισμο να αυξησεις το co2 και να αλλαξεις θεση στο spraybar.
-------------------------
Α πεταξε το κερατοφυλλο!

dimitrisfz1
31-01-15, 11:05
το drop checker το εχω απεναντι απο το spray bar! οταν λες καθημερινη λιπανση τι διαφορετικο να κνω περα απο αυτο που ειδη κανω εως τωρα!αναλυτικα
δευτερα 1,5 ml potasium
τριτη 1,5 ml flourish
τεταρτη 15 σταγονες enema cuper
πεμπτη 1,5 ml potasium
παρακευη 1,5 ml flourish
σαββατο 15 σταγονες enema cuper
κυριακη αλλαγη 30% 50 λιτρα απο Α/Ο και 10 λιτρα βρυση (η βρυση εχει πολυ μεγαλες σκληροτητες και απεριοριστα νιτρικα για αυτο βαζω μονο 10 λιτρα ,το βαρελι αλλαγης μετα την προσμιξη εχει kh 6 gh 12)

η διαχυση γινεται με αυτο (http://www.ebay.com/itm/External-CO2-Reactor-Diffuser-Turbo-for-12-16mm-Aquarium-Fish-Tank-/111498285501?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item19f5d0d1bd)

sarpijk
31-01-15, 13:41
Δλδ δε βαζεις νιτρικα και σιδηρο. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παψεις να μετρας με σταγονες και να ''ακουσεις'' τι σου λενε τα φυτα. Ακολουθησε το estimative index.
(http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462)
Θελει διαβασμα το φυτεμενο.

dimitrisfz1
31-01-15, 13:56
αναφερα ποσο ριχνω απο το καθενα για να δειξω οτι δεν βαζω υπερβολικη ποσοτητα λιπασματων η οποια ειναι και ο πρωτος λογος της εμφανισης αλγων!!!
η αλγες απο αυτο το πραγμα δεν δημιουργουντε η κανω λαθως?απο περισια ποσοτητα λιπασματων η οποια δεν αποροφατε απο τα φυτα και ευνοουντε οι αλγες!

sarpijk
31-01-15, 14:12
αναφερα ποσο ριχνω απο το καθενα για να δειξω οτι δεν βαζω υπερβολικη ποσοτητα λιπασματων η οποια ειναι και ο πρωτος λογος της εμφανισης αλγων!!!
η αλγες απο αυτο το πραγμα δεν δημιουργουντε η κανω λαθως?απο περισια ποσοτητα λιπασματων η οποια δεν αποροφατε απο τα φυτα και ευνοουντε οι αλγες!


Λαθος μεγα!

Οι αλγες δημιουργουνται απο το πολυ φως, το λιγο co2 την κακη κυκλοφορια.

Θες παραδειγμα?
Στα 60 λιτρα μικτα απο 48 πηγα στα 24 watt και οι λιγες αλγες που ειχα εξαφανιστηκαν.


Ριχνω εναλλαξ flourish 2-3 ml μαζι με 3 ml σιδηρο. Τις αλλες μερες ριχνω 4-5 ml νιτρικα, 2-3 ml cuper enema και 3 ml καλλιο. Co2 εννοειται και spraybar στην πλατη του ενυδρειου να βαραει στο μπροστινο τζαμi.

dimitrisfz1
31-01-15, 14:30
εγω εχω περιπου 5,8 βατ στο λιτρο κατα γενικη ενοια δεν το λες υπερβολικο...απο κυκλοφορια τωρα να σου πω δεν με ικανοποιει και πολυ!!θα προσθεσω και τα υπολοιπα λιπασματα που μου λειπουν και βλεπουμε...!δηλαδη αν καταλαβα καλα μου προτεινεις να μειώσω λιγακι τον φωτισμο μου?

sarpijk
31-01-15, 16:12
Ναι.

dimitrisfz1
31-01-15, 18:47
λοιπον μια γενικη εικονα το ενυδρειο ειναι αυτη

dimitrisfz1
31-01-15, 18:50
και μερικες απο τις αλγες που δεν με αφηνουν ήσυχο

sarpijk
31-01-15, 20:46
Δοκιμασε τις αλλαγες που ειπαμε.

dimitrisfz1
31-01-15, 20:46
ρε παιδια απο ροη πως το βλεπετε? γιατι εμενα μου φαίνεται λιγακι πεσμενο

sarpijk
31-01-15, 21:03
Εχεις στο φιλτρο ενυδρειακο βαμβακι? Απο ποτε εχεις να το καθαρισεις? Με τετοια ροη δε μου κανει εντυπωση που εχεις αλγες. Φυσικα παιζουν ρολο και αλλα.

dimitrisfz1
31-01-15, 21:22
το φιλτρο ειναι καθαρο!!το καθαρισα πριν απο ενα μηνα!βαμβακι οχι δεν εχω!!!λες να τα εχει παιξει το φιλτρο?παντως ειναι στο προγραμμα να παρω εναν εσωτερικο wave maker 2000λ/ω! βλεπεις και εσυ χαμηλη ροη?????

ChocolatePuma
31-01-15, 22:22
ρε παιδια απο ροη πως το βλεπετε? γιατι εμενα μου φαίνεται λιγακι πεσμενο

Πόσο θόρυβο έχεις με τέτοιο ροη?
Γιατί δεν χαμηλώνεις το spray bar να ειναι πιο χαμηλα στο νερο?
Νομιζω πως θα ήμουν όλη μερα στην τουαλέτα αν το είχα σε δικό μου χώρο!!! :D

το φιλτρο ειναι καθαρο!!το καθαρισα πριν απο ενα μηνα!βαμβακι οχι δεν εχω!!!λες να τα εχει παιξει το φιλτρο?παντως ειναι στο προγραμμα να παρω εναν εσωτερικο wave maker 2000λ/ω! βλεπεις και εσυ χαμηλη ροη?????

Τι υλικά έχει μέσα το φίλτρο? Και με ποια σειρά τα έχεις τοποθετημένα?

dimitrisfz1
31-01-15, 23:45
το spray bar το εβαλα εκει μονο για την φωτο! υλικα εχει απο κατω προς τα επανω ενα καλαθακι mech pro ενα καλαθακι με siporax ενα καλαθακι με biomech αναμιγμενο με ελαφροπετρα και ενα καλαθακι sustrat pro!
-------------------------
το φιλτρο αυτο το πηρα μεταχειρισμενο πριν απο ενα χρονο με τα υλικα αυτα που ειπα!τα εβρασα πριν τα βαλω μεσα και εχω τωρα σταδιακα που αλλαζω την ελαφροπετρα που ειχε μεσα με siporax!ειχε στο δευτερο καλαθακι μονο ελαφροπετρα και αρκετη μεσα στο τριτο καλαθακι!υπαρχει περιπτωση να εχει θεμα η κεφαλη?την φτερωτη που την τσεκαρισα ηταν οκ!
-------------------------
αυριο μετα την αλλαγη θα δοκιμασω το φιλτρο χωρις υλικα μεσα!!θελω να πιστευω οτι χρειαζεται το βιολογικο υλικο αλαγμα και οχι η κεφαλη!σας εχει τυχει τιποτα τετοιο?

nicpapa
01-02-15, 00:54
Εχεις ευκολα φυτακια...
Δοκιμασε να κλεισιες τις 2 λάμπες.
Μειωσε λιγο τα φωσφορικά σου .
Μια χαρα ειναι το spay bar σου. :D

dimitrisfz1
01-02-15, 01:17
Εχεις ευκολα φυτακια...
Δοκιμασε να κλεισιες τις 2 λάμπες.
Μειωσε λιγο τα φωσφορικά σου .
Μια χαρα ειναι το spay bar σου. :D
οταν το ειχα με τις 2 λαμπες δεν ειχα καλη αναπτυξη,τα φυλα ειχαν μεγαλη αποσταση το ενα με το αλλο!οταν αυξησα τον φωτισμο πυκνωσαν!φωσφορικα δεν ειχα μετρησιμα και τα αυξησα λογο της green spot και τα πηγα περιπου στο 0,7 συμφωνα με αυτην την καρτα!!προσπαθω να το παλεψω αλλα δεν βγαζω ακρη

Τάκης
01-02-15, 01:35
Βρε παιδιά γιατί τόσο πολύ ανατάραξη, φεύγει όλο το CO2 έτσι

dimitrisfz1
01-02-15, 09:56
στο υπομνημα που διαβαζω για για τα φυτεμενα αναφερει οτι ειναι υπωχρεωτικη η καλη αναταραξη για την εναλαγη των αεριων,μηπως δεν εχω καταλαβει σωστα?

Χρηστος Ζ.
01-02-15, 15:05
ειπαμε αναταραξη, οχι καταρρακτη. στα δικα μου ενυδρεια οι εξοδοι των φιλτρων ειναι λιγο πιο κατω απο την επιφανεια του νερου, με το κυματακι που δημιουργειται μια χαρα ανταλλαγη αεριων γινεται. δοκιμασμενο σχεδον 4 χρονια ετσι.
οι αλγες που εχεις οφειλονται σε αλλους παραγοντες, καπου με τα λιπασματα ειναι το λαθος, πρεπει να βρεις τη σωστη συνταγη μαζι με διοξειδιο και φωτισμο.

με την αναταραξη που εχεις τωρα χανεις παρα πολυ διοξειδιο.

Τάκης
01-02-15, 20:57
στο υπομνημα που διαβαζω για για τα φυτεμενα αναφερει οτι ειναι υπωχρεωτικη η καλη αναταραξη για την εναλαγη των αεριων,μηπως δεν εχω καταλαβει σωστα?
Η καλή ανατάραξη συντελεί στην ανταλλαγή αερίων, που αυτή είναι η οξυγόνωση του νερού από τη μία και η έξοδος του CO2 από την άλλη, μπαίνει οξυγόνο δηλαδή και βγαίνει CO2 , για αυτό προσπαθούμε να βρούμε τη χρυσή τομή, ειδικά στα φυτεμένα. Στα φυτεμένα επίσης , την οξυγόνωση του νερού την αναλαμβάνουν κατά ένα μέρος, και ίσως το μεγαλύτερο, τα φυτά, γιατί απορροφούν CO2 και βγάζουν οξυγόνο κατά τη διάρκεια του φωτισμού

dimitrisfz1
02-02-15, 06:09
αν υποθεσουμε οτι σε ενα φυτεμενο δεν λιπαινουμε καθολου,θα υπαρχουν αλγες η απλα τα φυτα δεν θα αναπτυσονται σωστα??μου κανει εντυπωση παντως απο την στιγμη που δεν το παρακανω με τα λιπασματα να ευνοουντε οι αλγες τοσο πολυ!το ενυδρειο εχει ερκετο υψος και ειναι αυτο (http://www.ferplast.com/en/shop/fish-supplies/aquariums/cayman-110-prof-en) η αποσταση που εχουν οι λαμπες απο τον βυθο ειναι 45 εκατοστα!οταν το ειχα με τις δυο λαμπες το φως δεν ηταν αρκετο και δεν εφτανε μεχρι κατω με αποτελεσμα αυτο που εγραψα πιο πανω και με τα ιδια συμπτωματα που αναφερει εδω (http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html) για τον ανεπαρκη φωτισμο!
να υποθεσω οτι τα προσβεβλημενα απο αλγη φυλλα θα πρεπει να τα απομακρυνω,δεν φευγει μονη της??θα ξεκινησω και συπληρωματικη λιπανση την οποια δεν εκανω τωρα (nitrogen και σιδηρο) η θα τα κανω χειροτερα?μου περασε απο το μυαλο να σταματησω τελειως τα λιπασματα για λιγο καιρο και να παρατηρησω αν μειωνετε η αλγη!

Χρηστος Ζ.
02-02-15, 11:29
ο σιδηρος θελει προσοχη, γιατι προκαλει πολλες αλγες.
για μενα σταματα τα λιπασματα τελειως για αρχη και μετα βλεπεις τι κανεις.

Τάκης
02-02-15, 11:45
ο σιδηρος θελει προσοχη, γιατι προκαλει πολλες αλγες.
για μενα σταματα τα λιπασματα τελειως για αρχη και μετα βλεπεις τι κανεις.
Συμφωνώ

sarpijk
02-02-15, 11:53
Διαφωνω.

Χρηστος Ζ.
02-02-15, 12:27
το ξερω οτι μερικοι υποστηριζουν την αποψη να κοβουμε τα λιπασματα τελειως στην αρχη και αλλοι υποστηριζουν το αντιθετο. για μενα δεκτες και οι δυο αποψεις, ομως εξαρταται απο το ενυδρειο.
αν εχεις ενα φουλ φυτεμενο απαιτησεων με πολυ δυσκολα φυτα, τοτε εκει να μειωσεις την ποσοτητα των λιπασματων, αν εχεις παλι ενα φουλ φυτεμενο high tech με πιο ευκολα τοτε εκει σταματας τα υγρα λιπασματα. με αλλαγες νερου καμμια ταμπλετα στις ριζες το ενυδρειο σιγα σιγα συνερχεται.

απο προσωπικη εμπειρια σε δικο μου ενυδρειο 200λιτρο, φτιαγμενο προσφατα σε απαιτησεων με ευκολα και μετρια φυτα, χωρις να ριχνω σταγονα υγρο λιπασμα τα φυτα μου εχουν τρομερη και σωστη αναπτυξη. με φωτισμο 0,8 βατ/λιτρο, διοξειδιο 2φυσ/δ, 8ωρες φωτοπεριοδο. απο λιπανση καμμια ταμπλετα και τα νιτρικα που προκυπτουν απο τα 4 ταισματα που κανω.
αλγες εβγαλα πολλες οταν αναγκαστηκα να σταματησω τη μπουκαλα για 10 μερες περιπου μετα απο καποιο προβλημα στη βαλβιδα. οταν μπηκε σε λειτουργια παλι, οι αλγες εξαφανιστηκαν μεσα σε μια βδομαδα.

dimitrisfz1
02-02-15, 21:29
για αρχη ειπα να κοψω τελειως τα λιπασματα μιας και δεν εχω δυσκολα φυτα!αλλαξα θεση στο spray bar και το εβαλα στο κεντρο του ενυδρειου να χτυπαει το μπροστινο τζαμι!λεω να προσθεσω εναν κυκλοφορητη για περισοτερη κυκλοφορια!λεω να παρω αυτον (http://www.ebay.com/itm/Imitation-Of-Ecological-Aquarium-Fish-Tank-Waver-Wave-Water-Maker-Pump-220V-240V-/261323332929?pt=AU_Pet_Supplies&hash=item3cd8159d41) που ειναι φτηνουλης και εχει μικρη καταναλωση!θα ειμαι ενταξη με αυτον η χρειαζομαι μεγαλυτερο??

ChocolatePuma
02-02-15, 22:19
για αρχη ειπα να κοψω τελειως τα λιπασματα μιας και δεν εχω δυσκολα φυτα!αλλαξα θεση στο spray bar και το εβαλα στο κεντρο του ενυδρειου να χτυπαει το μπροστινο τζαμι!λεω να προσθεσω εναν κυκλοφορητη για περισοτερη κυκλοφορια!λεω να παρω αυτον (http://www.ebay.com/itm/Imitation-Of-Ecological-Aquarium-Fish-Tank-Waver-Wave-Water-Maker-Pump-220V-240V-/261323332929?pt=AU_Pet_Supplies&hash=item3cd8159d41) που ειναι φτηνουλης και εχει μικρη καταναλωση!θα ειμαι ενταξη με αυτον η χρειαζομαι μεγαλυτερο??

Μικρός μου φαίνεται
Δεν ξέρω την κυκλοφορία στο ενυδρείο σου, αλλά γιατί να μην πας σε κατι μεγαλύτερο?

Θα σου πρότεινα επίσης να προσέξεις και τον τρόπο που κολάει στο τζαμι, γιατί αν οι βεντούζες ειναι χάλια, θα τον βρίσκεις συχνά πυκνά στο βυθό, με όλο το χαλίκι σηκωμένο και το ενυδρείο #^%%^@

Οι καλύτεροι ειναι αυτοί που έχουν μαγνήτη
Μετά (προσωπική μου άποψη) είναι αυτοί με ενιαία βεντούζα http://www.ebay.com/itm/800GPH-Circulation-Pump-Wave-Maker-Marine-Suction-Mount-For-Aquarium-BAAU-/400567195362?pt=AU_Pet_Supplies&hash=item5d43aa56e2 και μετά εκείνοι με τις πολλες βεντούζες

dimitrisfz1
02-02-15, 22:31
κοιτα την κυκλοφορια στο ενυδρειο μου δεν την βλεπω αρκετη!!εχω την εντυπωση οτι την εχει κοψει λιγο το συστηματακι που εχω βαλει για την διαχυση του co2 που βγαινει για 12mm λαστιχο και εμενα ειναι 16mm και το εχω βαλει με συστολη!!τον μπανισα αυτον που μου εδειξες απλα ειπα να μην ξεφύγω στα βατ καθως ο ενας εχει καταναλωση 3 w και αυτος που μου εδειξες εχει 6W!να σε ρωτησω και κατι αλλο,πρεπει να τον εχω συνεχεια σε λειτουργεια η μπορω να τον βαλω να δουλευει μαζι με το co2 που εχω για 9 ωρες??

ChocolatePuma
02-02-15, 22:48
να σε ρωτησω και κατι αλλο,πρεπει να τον εχω συνεχεια σε λειτουργεια η μπορω να τον βαλω να δουλευει μαζι με το co2 που εχω για 9 ωρες??

Εφόσον κρίνεις ότι δεν έχεις καλή κυκλοφορία και σκέφτεσαι να προσθέσεις κυκλοφορητη, δεν έχει νόημα να βελτιώνεις την κυκλοφορία για 9 ώρες και για τις υπόλοιπες ωρες να την υποβαθμίζεις ;)

dimitrisfz1
02-02-15, 23:04
ας ελπισω οτι θα βοηθησει ο κυκλοφορητης με το θεμα για τις αλγες!!!

dimitrisfz1
09-02-15, 17:27
ειναι η δευτερη εβδομαδα που εχω σταματησει τα λιπασματα και μπορω να πω οτι κατι καλυτερο παει να γινει!να προσθεσω τιποτα για τα φυτα μου η οχι?εβαλα μερικες ταμπλετες κοντα στους εχινιδορους γιατι τα φυλλα τους γινοταν διαφανη και χανανε το εντονο χρωμα τους οπως και τα hygrofila!να εβαζα λιγο σιδηρο?βρηκα να προσθεσω και εναν κυκλοφορητη για καλυτερα αποτελεσματα!λεει οτι ειναι 3w καταναλωση και 3000l/h κυκλοφορια! θα ειμαι ενταξη με αυτον (http://www.ebay.com/itm/221301672630?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)?

dimitrisfz1
12-02-15, 16:22
παιδια ενα ερθρο απο ξενο σαιτ λεει οτι η συγκεκριμενη αλγη εμφανιζετε σε ενυδρεια με πολυ φωτισμο και λιγο co2! εδω στο φορουμ στο τοπικ για τις αλγες λεει οτι παρουσιαζετε σε κατα κυριο λογο σε ενυδρεια με αμωνια και μετα σε έλλειψη co2!το αρθρο ειναι αυτο (http://www.aquascapingworld.com/algaepedia/full_view_algae.php?item_id=80)
μηπως ειναι κατι απο ολα μαζι τελικα ??