PDA

Επιστροφή στο Forum : τροφη diy και οχι μονο για ψαρια αφρικης !!!


detro2
20-12-14, 16:44
γεια σας ... εδω και ενα μηνα εχο ανοιξει το χιλιαρι ενυδρειο μου με τα εξεις ψαρια ...
alestopetersius caudalis-yellow tail congo tetra .....20 temaxia
phenacogrammus interruuptus -congo tetra..... 18 temaxia
steatocranus casuarius ....ena zeugari
erpetoichthys calabaricus.... 1 temaxio
xenomystus nigri .... 1 temaxio
ctenopoma acutirostre.... 8 temaxia
Brienomyrus brachyistius .... 6 temaxia
και περιμενω τον επομενο μηνα
barbus fasiolatus-african banded barb...... 30 temaxia
pelvicachromis taeniatus wild.. ena zeugari
pantodon buchholzi ... 2 temaxia
η ερωτιση ειναι απο τι υλικα να φτιαξω diy τροφη ωστε να τρωνε ολα τα ψαρια η εστω τα περισοτερα...
επισης τι τροφες εμποριου μοu προτινετε...
αυτιν τιν στιγμη εχω γαριδα φρεσκια στην καταψυξη και πολλες τροφες bloodworm dafnia kai artemia....

Κλεόβουλος
20-12-14, 19:40
Ενδιαφέρουσα και ασυνήθιστη σύνθεση!
Δεν μας κάνεις και μια παρουσίαση του ενυδρείου? ;)

Χρηστος Ζ.
20-12-14, 19:56
ενδιαφεροντα ψαρια και 1000 λιτρα για ποταμια αφρικης δεν το βλεπεις καθε μερα. κανε και μια παρουσιαση να δουμε πως το εχεις στησει.

δεν εχω ασχοληθει με diy τροφες και δεν ξερω να σου πω.
μηπως ειναι λιγο επικινδυνα τα πραγματα με του θηρευτες? λεω μηπως γινει επικινδυνος ο πολυπτερος η το παφερ με τα υπολοιπα ψαρια.


τα ταενιατους ποια ποικιλια ειναι και ποσο τα βρηκες? θελω παρουσιαση και φωτο μολις τα παρεις :D.

detro2
20-12-14, 20:14
θα κανω μια παρουσιαση οταν ερθουν και τα αλλα ψαρια ... πάφερ δεν έχω ούτε πολύπτερο μάλλον εννοείς το pantodon buchholzi http://www.seriouslyfish.com/species/pantodon-buchholzi/ για πάφερ
και αυτό http://www.seriouslyfish.com/species/erpetoichthys-calabaricus/ για πολύπτερο? Το φιδάκι μου δεν πειράζει ούτε γαρίδες.
Τα pelvicachromis taeniatus είναι τα moliwe 40E το ζευγάρι κόστισαν επειδή είναι αγρια πιασμένα.

Βοήθεια για τις τροφές!!

Χρηστος Ζ.
20-12-14, 20:22
εχεις δικιο για τα ψαρια,το μπερδεψα με παφερ, με ξεγελασε το πρωτο λατινικο ονομα.

nazgul
20-12-14, 20:26
Mπα...αν ειχε Puffer μεσα θα ειχε αρχισει η σφαγη...

detro2
20-12-14, 20:32
οταν θα κανω το καινούριο project με τα 4000λιτρα θα βαλω σιγουρα ενα mbu puffer !!!!!!!!!!!!!!!

Κλεόβουλος
20-12-14, 20:34
Το Ερπετόψαρο κι αυτό πολύπτερος είναι :) και δεν ξέρω πόσο ακίνδυνο είναι για μικρά ψάρια.
Θα περιμένω παρουσίαση για να τα πούμε :rolleyes:

Για τροφές εμπορίου μερικές στα γρήγορα για συνδυασμούς, NLS, Dainichi Krill, Hikari bio gold,Ocean nutrition cichlid omni flakes, Omega One super veggie kelp.
Για diy τροφή πειραματίσου με παραλλαγές της πρώτης εδώ http://www.cichlid-forum.com/articles/food_recipes.php

nazgul
20-12-14, 20:36
οταν θα κανω το καινούριο project με τα 4000λιτρα θα βαλω σιγουρα ενα mbu puffer !!!!!!!!!!!!!!!

Θα περιμενω καρεκλα μπροστα στο ενυδρειο :D

detro2
20-12-14, 21:04
πριν μπει σε αυτο το ενυδρειο το ειχα σε ενα 200λιτρο και ειχε παρα πολλες red chery και ηταν φιλος....χαχαχαχαχαχαχ εγω για το xenomystus nigri ανυσιχω αλλα μια χαρα μεχρι τωρα... εγω να δεις πως περιμενω!!! λεφτα υπαρχουν(ουτε καν) !!!!