PDA

Επιστροφή στο Forum : s.o.s


panos84
03-07-05, 14:32
παρακαλω για τη βοηθεια σας.ο αρσενικος μου μονομαχος βρεθηκε σημερα στις 2 το μεσημερι με μιση στην κυριολεξια ουρα!!!περιπου σαν θηλυκο εγινε.φανταζομαι οτι μαλωσε με καποιο ψαρι?δεν εχω αλλον μονομαχο και το ενυδρειο ειναι 220λιτρα.μηπως καμια αρρωστια??δεν νομιζω αφου ετες το βραδυ που τον ειδα ηταν μια χαρα.ολα τα αλλα ψαρακια μου ειναι μικρα,εχω ενα χρυσοψαρο καπως μεγαλυτερο καθως και 2 καρχαριακια εναν ασημενιο με μαυρεσ ακρες και εναν ροζ με μουστακια τον οποιο δεν ξερω πως λεγεται,αλλα και αυτοι ειναι λιγο μεγαλυτεροι σε μεγεθος.τωρα τον απομονωσα σε μια γυαλα.τι να κανω τωρα?να βαλω τη θηλυκια για συμπαρασταση??τι αλλο??κανα φαρμακο ισως,δεν ξερω πειτε μου σας παρακαλω γρηγορα!!!

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
03-07-05, 17:36
Αν έχεις και θυληκό υπάρχει μεγάλη πυθανότητα να την έχει φάει αυτή. Το έχει κάνει και η δικιά μου στον τύπο όταν την κυνηγούσε πολύ. Η ουρά του φαίνεται κομμένη ή είναι σαν να έχει γλύτσα, σαν να τρίβετε, τρώει κανονικά: Μην βάλεις τη θυληκιά μαζί του στη γυάλα μπορεί να έχει άσχημες καταστάσεις.

dim
03-07-05, 17:43
Πάνο καταρχήν καλώς ήρθες. κατα δεύτερον κράτα τον μονομάχο σου στην γυάλα και για την ώρα άλλαζε το νερό της γυάλας κάθε μέρα(μαζι με αντιχλωριο εννοείτε) . καλό για τέτοιες περιπτώσεις είναι το melafix, για τα πτερύγεια. σε μένα βοήθησε όταν είχα ανάλογη περίπτωση.
ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΘΥΛΗΚΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΓΥΑΛΑ. διάβασε λιγάκι περι αναπαραγωγής μονομάχων στην παρακάτω κατηγορία και θα καταλάβεις γιατί.
πες μας πόσο καιρό έχεις σε λειτουργία το ενυδρείο σου, αν γνωρίζεις τι σημαίνει στρώσιμο νερού, πόσο καιρό ασχολήσε με το "άθλημα", ποιος σου πρότεινε για φίλτρο το φίλτρο βυθού και φυτά μαζί, τι ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο σου, τι φυτά, πόσο φως και γενικά βοήθησέ μας να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε.!
και μια που είσαι και απο τα Γιαννιτσά μπορείς να έρθεις και σε καμιά συνάντηση που κάνουμε για να γνωριστούμε και απο κοντά. αν και τώρα καλοκαιριάτικα δύσκολο το κόβω γιατί οι περισσότεροι βρίσκονται στις θάλλασες. όσοι είμαστε εδώ μέσα αυτό κάνουμε, αλληλοβοηθειόμαστε.!

ΥΓ.νομίζω πως πρέπει να αλλάξει κατηγορία το συγκεκριμένο θέμα.

panos84
03-07-05, 17:58
τη θυληκια την πηρα 3 μερες μετα τον αρσενικο.συνολικα τους εχω 7 και 10 μερες αντοιστιχα.ο αρσενικος μετα την πρωτη μερα ξεθαρεψε με βολτες σε ολο το ενυδρειο αλλα ηταν το πιο ησυχο απο ολα τα υπολοιπα!το θυληκο κρυβεται πισω απο το φιλτρο συνεχεια με ελαχιστες εως καθολου βολτες.στο ταισμα ισως φανε απο 2 μπουκιες μονο.οταν γνωριστικαν(μυριστικαν)και απο τοτε οταν το αρσενικο συναντουσε το θυληκο αυτο τον αποφεθγε διακριτικα και ο αρσενικος δεν τη κυνηγουσε.θελω να πω πως δεν πιστευω να επιτεθηκε ι θηλυκια σε τετοιο σημειο ναλιστα που να τον καταντησει θηλυκο :( ποσες μερες να τον κρατησω στη γυαλα?

netblues
03-07-05, 21:24
Το πιο πιθανο ειναι οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και εχει ανεβασει αμμωνια. Το χασιμο της ουρας του μονομαχου ειναι μαλλον fin rot λογω κακων συνθηκων. Για να μην κανω ομως υποθεσεις πρεπει αμεσα να κανεις μετρησεις και να μας πεις τι γινεται.
Χρειαζομαστε οπωσδηποτε NH3/4, No2, No3 και PH, GH KH για να εχουμε μια πληρη εικονα.
Να υποθεσουμε οτι εχεις φιλτρο βυθού?
Ποσο καιρο λειτουργει το ενυδρειο?

Αν και το αμεσο προβλημα σου δεν ειναι η επιλογη των ψαριων,
Χρυσοψαρα, μονομαχοι και καρχαριακια δεν πανε μαζι. NO-WAY.
Για μελετησε το λιγο το θεμα και θα καταλαβεις.
Ενα καλο σημειο αναφορας, αν δεν το ξερεις ειναι αυτό:
http://www.tsamisaquarium.com/periechomena.htm

panos84
03-07-05, 23:26
λες οτι το χασιμο της ουρας του μοναμαχου να ειναι απο την αυξηση της αμμωνιας?ισως,δεν ξερω αλλα δε θα επρεπε να υπαρχει προβλημα και με τα αλλα ψαρια???το ενυδρειο λειτουργει εδω και δεκα μερες με εσωτερικο φιλτρο sunsun 900s δηλαδη 900λ/ω και φιλτρο βυθου :( μονο την ηρα το βαζω,επισης εχω και αεραντλια.ειναι 220λιτρα.ας μου πει καποιος ποσο να κρατησω τον μονομαχο στη γυαλα.αλλαγη νερου δεν εχω κανει ακομα,θα την κανω καθε 14 μερες

dim
04-07-05, 01:32
τον μονομάχο σου ή του δαγκώσανε την ουρά ή έπαθε κάποια μόλυνση. μάλλον έπαθε το πρώτο γιατί λές ότι το παρατήρησες απότομα να γίνετε. ότι και να έγινε απο τα δύο ο μονομάχος πρέπει να μείνει στην γυάλα. οι μονομάχοι ζούν στις γυάλες, είναι σκληρά ψάρια και έχουν και ένα πλεονέκτημα ότι μπορούν και αναπνέουν απευθείας απο τον αέρα μέσω ενός οργάνου που λέγετε λαβύρινθος. να κάνεις συχνές αλλαγές νερού, κάθε μέρα μέχρι να στρώσει η ουρά και μέρα παρα μέρα όταν θεραπευτεί και γίνει καλά. μπορείς να τον κρατήσεις στην γυάλα. γνώμη μου είναι να μην τον ξαναβάλεις στο ενυδρείο σου γιατί μαζί με τα άλλα ψάρια που θα χάσεις θα χάσεις και αυτόν.
διάβασε καταρχήν εδώ (http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=3129) για στρώσιμο νερού χωρίς ψάρια και αγόρασε ένα τεστ αμμωνίας και ένα ΝΟ2. αν μετρήσεις υψηλά ποσοστά αμμωνίας κάνε αμέσως αλλαγή νερού γιατί το μόνο που θα πάθεις θα είναι να σου αρωστήσουν τα ψαράκια σου και εκεί που θα πάς και που σου είπαν να αλλάξεις νερό σε 15 μέρες θα σου πουλήσουν φαρμακάκια και θα σου ψωφήσουν και τα μισά ,μην πω ολα, τα ψαράκια. διάβασε λίγο για το στρώσιμο του νερού να καταλάβεις τί γίνετε δεν είναι κάτι δύσκολο απλα θέλει λίγο να ασχοληθείς. ξεκινησε σωστά για να έχεις τις λιγότερες απώλειες. το αποτέλεσμα ενός ωραίου ενυδρείου να ξέρεις ότι θα σε ανταμείψει.
προσπαθώ να βοηθήσω για να μην παθαίνεις ότι παθαίναμε εμείς όταν ξεκινούσαμε. αν θές κάνε ένα ποστ στο Αρχάριοι γλυκού νερού για να σε βοηθήσουν όλοι να ξεκινήσεις. εδώ στα betta δεν μπαίνει πολύς κόσμος.
και μην βάζεις άλλα ψάρια προς στιγμήν μέσα.

Mariel
04-07-05, 02:03
εγω για το φινροτ θα προτεινα αλατι(δες στην κατηγορια ασθενειες γλυκου νερου).η επιλογη των ψαριων οντως δεν ηταν η καλυτερη...οταν λες γυαλα,εννοεις τις κλασσικες στρογγυλες?αν ναι,δεν τις θεωρω τοσο καλες γιατι αγχωνουν τα ψαρια(πολυ κακο οταν ηδη υπαρχει προβλημα οπως στην περιπτωση σου)επειδη επηρεαζουν την πλευρικη γραμμη τους.καλυτερα θα'ταν ενα ορθογωνιο ενυδρειο γυρω στα 5 λιτρα.ροουφηγμα με σκουπα βυθου των υπολειμματων τροφης και περιττωματων καθε μερα και μια φορα την εβδομαδα αλλαγη του 50% του νερου.βεβαια επειδη εσυ θες οσο γινεται καλυτερη ποιοτητα νερου θα μπορουσες να κανεις 100% αλλαγες καθε δευτερη μερα.

netblues
04-07-05, 08:03
και φιλτρο βυθου Sad μονο την ηρα το βαζω

Ηθελες να γραψεις οτι το βαζεις να δουλευει ΜΟΝΟ την ημερα????????????
:shock: :shock: :shock: :shock:
10 μερες, με χρυσοψαρο και τα υπόλοιπα σε ΑΣΤΡΩΤΟ ενυδρειο εισαι τιγκα στην αμμωνια. Ειναι θεμα χρονου να τα χασεις ΟΛΑ.
ΚΑΝΕ ΕΠΕΙΓΩΝΤΩΣ καθημερινες αλλαγες νερού της ταξεως του 60% με νερο στην ιδια θερμοκρασια και αντιχλωριο, σταματα το ταισμα μεχρι νεωτερας, ασε τα φιλτρα να δουλευουν συνεχως και προμηθευσου τεστ.

Για το μονομαχο αστον στη γυαλα με λιγο αλατι ενυδρειων ΜΟΝΟ του και δες τι θα κανεις στη συνεχεια, και σκεψου αυτα που σου λεει η Mariel.

panos84
04-07-05, 21:01
ο μονομαχος απεβιωσε σημερα στις 18 και 30.ενα χαρακτηριστικο που αξιζει να αναφερω ειναι οτι την στιγμη που ξεψυχουσε ξαναβρηκε το χρωμα του!!!το θεωρω σημαντικο και δεν ξερω αν εχει συμβει σε καποιον αλλον.αντιδρασεις τις τελευταιας στιγμης απο μερους μου(υεωρω οτι ηταν ηδη αργα)μια κουταλια αλατι παραπανω στη γυαλα καθως και λιγο αντιβιωτικο με βαση την τετρκυκληνη.ευχαριστω για τη βοηθεια που θελησατε να μου προσφερετε

panos84
04-07-05, 21:17
κατι που ξεχασα να αναφερω και πυ απευθυνεται ειδικα στο netblues ειναι πως οταν λειτουργησε το ενυδρειο για πρωτη φορα προ 10 ημερων εκτος απο το αντιχλωριο ο καταστηματαρχης εριξε και biofilter για την εγκατασταση των βακτηριδιων.

netblues
04-07-05, 23:14
Τωρα ειμαστε βεβαιοι οτι το ενυδρειο ειναι αστρωτο. Οταν ξεκιναμε ενα ενυδρειο, ριχνουμε αρχικα και καποιο τετοιο προιον σαν αυτο που εβαλες. Το στρωσιμο ολοκληρωνεται μετα απο 25-30 μερες.
Εντωμεταξυ στο ενυδρειο ειτε δεν εχουμε τιποτε και στρωνουμε με αμμωνια ειτε εχουμε μονο ενα χρυσοψαρο, μετραμε και κανουμε αλλαγες νερου οποτε η αμμωνια ξεπερναει τα 0,30 ppm (Συνηθως καθε 4-5 μερες το αργοτερο)