PDA

Επιστροφή στο Forum : To Nano Reef(67lt) του φτωχού!


Sakisdraminos
13-12-14, 21:37
καλισπερα μιας που εχουν αρχησει να ξεφευγουν τα πραγματα στο ρεεφ μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75640)
Lεω να kanv ενα δευτερο μικροτερο χαμηλων "απαιτησεων" με lps και softies......

50μηκος 31πλατος 45υψος
Οι διαστασης ειναι απο τζαμια που ειχα στο σπιτι μου!!!

Τωρα θελω να δοκιμασω να βαλω στο ενυδρειο αντι για βραχο τροπικό τραγανα!

Ειμαι ακομα σε σκεψη για μαυρο η ασπρο αραγονητη!

kostas82
14-12-14, 21:10
Αγορι μου καλη στησιμο , τραγανα εχω και εγω μερικα κομματια στο δικο μου και δουλευει μια χαρα , μου τα ειχαν δωσει οταν ξεκιναγα και εγω , αραγωνιτη λευκο αλλα ξερεις προσωπικο γουστο , απλα να μην ειναι πολυ ψιλος γιατι δημοιουργει προβληματα ο πολυ ψιλος μακροπροθεσμα. Το εμαθα με τον ασχημο τροπο προσφατα :( για τις λαμπες δεν εχω αποψη , γιατι δεν πας σε δοκιμασμενη λυση ;

Γιαννης Μ5
14-12-14, 21:13
Και γιατι να βαλεις αραγωνιτη;Μην βαζεις σε αυτό...Εγω στο δικο μου ειχα και τον εβγαλα....

Sakisdraminos
14-12-14, 21:15
Αγορι μου καλη στησιμο , τραγανα εχω και εγω μερικα κομματια στο δικο μου και δουλευει μια χαρα , μου τα ειχαν δωσει οταν ξεκιναγα και εγω , αραγωνιτη λευκο αλλα ξερεις προσωπικο γουστο , απλα να μην ειναι πολυ ψιλος γιατι δημοιουργει προβληματα ο πολυ ψιλος μακροπροθεσμα. Το εμαθα με τον ασχημο τροπο προσφατα :( για τις λαμπες δεν εχω αποψη , γιατι δεν πας σε δοκιμασμενη λυση ;

Ευχαριστω Κωστα η γνωμη σου μετραει παντα!
επισις περιμενω να δω update στο θεμα σου με φωτο!zwzwzw

οταν λες δοκιμασμενη λυση??:confused:

λες να κανουμε κανενα myltichip 10w?:smt041:smt041:smt041

pagokoftis
14-12-14, 21:51
Και ότι θα ερχόμουν να πάρω τις τραγάνες από το μπαλκόνι σου :-) :-)
Ενδιαφέρουσα ακούγεται η τραγανοφάση!!
Εξέπληξέ μας πάλι!! :-)
Keep on the good work!!!

Sakisdraminos
15-12-14, 13:27
Και γιατι να βαλεις αραγωνιτη;Μην βαζεις σε αυτό...Εγω στο δικο μου ειχα και τον εβγαλα....

επιδι δεν θα υπαρχει απο την αρχη εξωτερικο φιλτρο για βιολογια δεν μπορω να μην βαλω καθολου αραγονιτη. το φοβαμε γιατι τα κοραλια θα ειναι ολη την ωρα στην τσιτα απο ουσιες!
αργοτερα βλεπουμε αν και το aquascape αακομα το επεξεργαζομαι!
-------------------------
Και ότι θα ερχόμουν να πάρω τις τραγάνες από το μπαλκόνι σου :-) :-)
Ενδιαφέρουσα ακούγεται η τραγανοφάση!!
Εξέπληξέ μας πάλι!! :-)
Keep on the good work!!!

Ελα εσυ και θα βρουμε κανενα τσουβαλι:D:D:D
πιστευω οτι με την τραγανα δεν θα αντημετοπησω κανενα προβλημα!
-------------------------
Λετε χρεαιστει να το κανω με τριπες για σαμπ ακομα και αμα βαλω εξωτερικο φιλτρο?

pagokoftis
15-12-14, 13:34
Κι εγώ αυτό νομίζω!! Έχω δει άλλα 2 με τραγάνα και softies μέσα και ήταν μια χαρά, κοραλίνη παντού κλπ...
Είναι ακριβώς οι διαστασεις που φτιάχνω κι εγώ προσεχώς, για πρώτη φορά, οπότε θα σε παρακολουθώ!! :-)

Sakisdraminos
15-12-14, 15:32
Κι εγώ αυτό νομίζω!! Έχω δει άλλα 2 με τραγάνα και softies μέσα και ήταν μια χαρά, κοραλίνη παντού κλπ...
Είναι ακριβώς οι διαστασεις που φτιάχνω κι εγώ προσεχώς, για πρώτη φορά, οπότε θα σε παρακολουθώ!! :-)

πρωσοπικη αποψη μου ειναι οτι δεν εχει καμια διαφορα εκτος οτι ειναι λιγο πιο ποροδες ο τροπικος!

kostas82
15-12-14, 16:25
Ευχαριστω Κωστα η γνωμη σου μετραει παντα!
επισις περιμενω να δω update στο θεμα σου με φωτο!zwzwzw είμαι απαράδεκτος χιχιχι

οταν λες δοκιμασμενη λυση??:confused:

λες να κανουμε κανενα myltichip 10w?:smt041:smt041:smt041 και απλά υβριδικά 450nm+10k είναι υπέρκομπλε ..πιο φτηνά ρε συ

Sakisdraminos
16-12-14, 00:07
και απλά υβριδικά 450nm+10k είναι υπέρκομπλε ..πιο φτηνά ρε συ

καποια στιγμη θα κανουμε 5 10βατα κωστα σκεψου απο τωρα τι θα βαλουμε....
αν και κατι εχω στο μυαλο μου.....:D:D
Προς το παρων λογο οικονομηκων παε στα μπλε ασπρο!
-------------------------
Σημερα κοληθηκε το ενυδρειο απο αυριο ξεκιναμε με καθαρισμα της σιληκονης και ξεστησημο του παλιου ενυδρειου!

αμα προλαβω θα τεσταρω βραχο και για κολημα πηρα καβιλιες πλαστικες αμα χρειατω θεμελια!

j.p.
16-12-14, 10:45
δε σου κάθονται τα χέρια...
με το καλο!!!
να βαζεις και φωτο με ολα τα σταδια,να βλέπουμε.

Sakisdraminos
16-12-14, 10:57
δε σου κάθονται τα χέρια...
με το καλο!!!
να βαζεις και φωτο με ολα τα σταδια,να βλέπουμε.

Με τπτ μακαρι να μπορουσα να ειχα 200 ενυδρεια για συντηρηση!:D:D:D
Tωρα που τα sps μεγαλωνουν γρηγορα θελω να εχω δυο κατηγοριες ρεεφ μια hard sps με 2-3-4 ψαρια και ενα νανο με φανταστικα lps και softies.......
το μικρο θα ειναι και καβαντζα, αμα γινει κατι στο μεγαλο που δεν το προλαβενω πλεον!

φωτο ? τι ειναι αυτο?

Sakisdraminos
16-12-14, 11:06
το τελευταιο ενυδρειακι γλυκου νερου ξηλωνεται γιανα ερθει ενα ακομα ρεεφακι χαμηλων απαιτησεων!

κ.ω.σ.τ.α.ς.
16-12-14, 15:29
Με το καλο Σακη, ελα τορα τις γιορτες να κανουμε καμια συναντηση παλι;)

Sakisdraminos
17-12-14, 14:23
Με το καλο Σακη, ελα τορα τις γιορτες να κανουμε καμια συναντηση παλι;)

Δυσκολα κωστα μακαρι να μπορουσα να ερθω ηθελα να σας φερω και καται lps που εχω σε φραγκακια!!
Μαλλον απο το νεο ετος θα κανονισουμε!

Sakisdraminos
17-12-14, 14:25
αφου κοληθηκε το ενυδρειο και πριν μπει σε λειτουργια περναει απο το σταδιο της δοκιμης!

αφου γεμισε μεχρι πανω και εμεινε μερικες ωρες γεματο μεχρι τα χιλια εφαγε και μερικες φαπες γιανα δουμε και την αντοχη.

τωρα εμεινε να μπει στην θεση του!

Sakisdraminos
17-12-14, 16:14
Τελικά δεν το γλίτωσε το βάψιμο η πλάτη του ενυδρείου!:D:D

Sakisdraminos
17-12-14, 22:09
παιδες ειμαι σε διλιμα! να το κανω με ρεεφ οι με εξωτερικο?

kostas82
18-12-14, 01:52
να βάλεις εξ. φίλτρο Σάκη ;

Sakisdraminos
18-12-14, 06:38
να βάλεις εξ. φίλτρο Σάκη ;

ναι δεν ξερω ενα απο τα δυο! το σαμπ δεν μπορει να γινει μεγαλυτερο απο 50*15*25. γιατι θα ειναι πισω απο το ενυδρειο.

pagokoftis
18-12-14, 10:45
Σου προτείνω να το κάνεις πίσω και με πλέξιγκλας, εμένα με 50χ10χ35(ύψος) μου χώρεσε κάλτσα, algae scrubber (10x10cm), θερμαντήρα, resun sk-300 skimmer, carbon, μικρή αναπλήρωση, και 2 χώρους για δοσομετρικές 2 λίτρων!! Μιας και πιάνουν τα χέρια σου κάνε το έτσι!!

Sakisdraminos
18-12-14, 15:10
Σου προτείνω να το κάνεις πίσω και με πλέξιγκλας, εμένα με 50χ10χ35(ύψος) μου χώρεσε κάλτσα, algae scrubber (10x10cm), θερμαντήρα, resun sk-300 skimmer, carbon, μικρή αναπλήρωση, και 2 χώρους για δοσομετρικές 2 λίτρων!! Μιας και πιάνουν τα χέρια σου κάνε το έτσι!!

κοιτα μεχρι ενα σημειο καλα τα λες αλλα καποια παργματα ειναι λαθος!
Για παραδειγμα το σκιμμερ ειναι λαθος για μενα μιας ακομα και σε 310λιτρα μετα απο 9 μηνες σχεδον δεν το λειτουργω μιας που δεν κανει τπτ εκτος απο οξυγονοση(ακριβω για αυτο που κανει).
Φυσικα αυτο εχει να κανει και με την φιλτρανση που εχω!
Ats στην αρχη δεν θα χρειαστει μιας που θα παιξω με chaeto και θα κρατησω ενα διαμερισμα γιαυτο!
θεση για ανθρακα εχεις απολυτο δικαιο.
Δοσομετρικες δεν χρειαζεται για δυο λογους:
Ενα οτι δεν θα υπαρχουν μεγαλες καταναλωσης λογο χαμηλων απαιτησεων κοραλιων.
Δυο θα μπορω να κανω αλλαγες ακομα και μεσα στην εβδομαδα απο το αλλο ενυδρειο!
Για την αναπληρωση δεν εχω κανει ακομα πλανο μαλλον λογο του ογκου που θελω να εχει δοχειο θα μπει διπλα!

Τωρα για το πλεξι ειναι μια καλη σκεψη αλλα δεν εχω κολησει ακομα σημερα κανω 1η αποπηρα ενα κουτι για τον arduino για το αλλο ενυδρειο.
οποτε λογο απηρειας πηρα τζαμακια!!!

Τάκης
18-12-14, 15:30
Τωρα για το πλεξι ειναι μια καλη σκεψη αλλα δεν εχω κολησει ακομα σημερα κανω 1η αποπηρα ενα κουτι για τον arduino για το αλλο ενυδρειο.


Οταν κολλήσεις το 1ο πλεξι δεν θα σταματάς μετά :)

Sakisdraminos
18-12-14, 15:40
Οταν κολλήσεις το 1ο πλεξι δεν θα σταματάς μετά :)
το πιστευω!
το ειχα σκοπο να γινει νοριτερα αλλα ειναι ακριβω ! αλλιως τα ενυδρεια απο πλεξι θα ηταν !:D:D:D

pagokoftis
19-12-14, 00:59
κοιτα μεχρι ενα σημειο καλα τα λες αλλα καποια παργματα ειναι λαθος!
Για παραδειγμα το σκιμμερ ειναι λαθος για μενα μιας ακομα και σε 310λιτρα μετα απο 9 μηνες σχεδον δεν το λειτουργω μιας που δεν κανει τπτ εκτος απο οξυγονοση(ακριβω για αυτο που κανει).
Φυσικα αυτο εχει να κανει και με την φιλτρανση που εχω!
Ats στην αρχη δεν θα χρειαστει μιας που θα παιξω με chaeto και θα κρατησω ενα διαμερισμα γιαυτο!
θεση για ανθρακα εχεις απολυτο δικαιο.
Δοσομετρικες δεν χρειαζεται για δυο λογους:
Ενα οτι δεν θα υπαρχουν μεγαλες καταναλωσης λογο χαμηλων απαιτησεων κοραλιων.
Δυο θα μπορω να κανω αλλαγες ακομα και μεσα στην εβδομαδα απο το αλλο ενυδρειο!
Για την αναπληρωση δεν εχω κανει ακομα πλανο μαλλον λογο του ογκου που θελω να εχει δοχειο θα μπει διπλα!

Τωρα για το πλεξι ειναι μια καλη σκεψη αλλα δεν εχω κολησει ακομα σημερα κανω 1η αποπηρα ενα κουτι για τον arduino για το αλλο ενυδρειο.
οποτε λογο απηρειας πηρα τζαμακια!!!

Δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει πουθενά για το skimmer, χαίρομαι που το λες εσύ με την ενυδρειάρα που έχεις... κι εγω δεν το συμπαθώ καθόλου και στο μεσογειακό μου 300 λίτρων, αν και έχω πάρει ποτέ δεν το έβαλα, αλλά έμεινα με κάλτες και algae scrubber, χωρίς να ανεβαίνουν τα νιτρικά μου, ταίζοντας αρκετά!!
Πάντα το θεωρούσα κλεφτρονάκι τροφής, ειδικά για τα reef!!
Η chaeto αν και δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ, μια χαρά!!
Επέιδή κι εγώ θα έχω εύκολα κοράλια, μάλλον δεν θα την χρειαστώ, αλλά σε περίπτωση που σκληρύνουν οι εποχές... :-)
Όσο για το πλέξιγλας, όντως αν αρχίσεις δεν θα σταματάς, ξεκίνησα για δοκιμή να φτιάξω ένα τεράριο για μία ταραντούλα μου και τώρα έχει γεμίσει το δωμάτιό μου πλεξοκατασκευές :-)
Απλά πιστεύω δεν αξίζει οικονομικά για μεγάλο ενυδρείο, εδώ στο Greece...
Καλή σου συνέχεια!!

Sakisdraminos
19-12-14, 10:31
Δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει πουθενά για το skimmer, χαίρομαι που το λες εσύ με την ενυδρειάρα που έχεις... κι εγω δεν το συμπαθώ καθόλου και στο μεσογειακό μου 300 λίτρων, αν και έχω πάρει ποτέ δεν το έβαλα, αλλά έμεινα με κάλτες και algae scrubber, χωρίς να ανεβαίνουν τα νιτρικά μου, ταίζοντας αρκετά!!
Πάντα το θεωρούσα κλεφτρονάκι τροφής, ειδικά για τα reef!!
Η chaeto αν και δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ, μια χαρά!!
Επέιδή κι εγώ θα έχω εύκολα κοράλια, μάλλον δεν θα την χρειαστώ, αλλά σε περίπτωση που σκληρύνουν οι εποχές... :-)
Όσο για το πλέξιγλας, όντως αν αρχίσεις δεν θα σταματάς, ξεκίνησα για δοκιμή να φτιάξω ένα τεράριο για μία ταραντούλα μου και τώρα έχει γεμίσει το δωμάτιό μου πλεξοκατασκευές :-)
Απλά πιστεύω δεν αξίζει οικονομικά για μεγάλο ενυδρείο, εδώ στο Greece...
Καλή σου συνέχεια!!

Αναλογος την μεθοδο το σκιμμερ μπορει να ειναι απαρετητο στην δικια μου οχι ! τα καλτσακι δεν τα συμπαθω λογο της συντηρησης αν και δεν τα εχω δοκιμασει.
Χαετο αμα θελεις μπορω να σου στηλω να δοκιμασεις .φοβερο προιον της φυσης.

Για το πλεξι απο οτι καταλαβα καλο ειναι αμα ειναι ισια κομενο ο τζαμας που τα πηρα τα εκανε σαν τα μουτρα απο Lionfish......
πολι ευκολο κολημα φυσικα.
δεν συμφερει για πολλους λογους οχι μονο οικονομικα.

τεσπα το θεμα ειναι οτι το ενυδρειο ειναι σχεδον ετοιμο με το σαμπ!

pagokoftis
19-12-14, 10:39
Χαετο αμα θελεις μπορω να σου στηλω να δοκιμασεις .φοβερο προιον της φυσης.

Για το πλεξι απο οτι καταλαβα καλο ειναι αμα ειναι ισια κομενο ο τζαμας που τα πηρα τα εκανε σαν τα μουτρα απο Lionfish......

Σε ευχαριστώ, θα σου πω όταν έχω τελειώσει με το δικό μου!!
μουτρα απο Lionfish.... :grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin:

Πόλυ ωραίο το sump Σάκη!! Keep on the good work!!

kostas82
19-12-14, 10:54
Ωραια δουλεια Σακη , καλοβρεχτα :smt041

Sakisdraminos
19-12-14, 11:05
Σε ευχαριστώ, θα σου πω όταν έχω τελειώσει με το δικό μου!!
μουτρα απο Lionfish.... :grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin:

Πόλυ ωραίο το sump Σάκη!! Keep on the good work!!

Thanks!!!
-------------------------
Ωραια δουλεια Σακη , καλοβρεχτα :smt041

Ευχαριστω Κωστα!

Λεω με την 1η αλλαγη νερου στο αλλο ρεεφ να γεμισω αυτο να εχω και σωστες παραμετρους στο στρωσιμο....

Sakisdraminos
21-12-14, 21:27
https://www.facebook.com/video.php?v=10204135552202993&set=vb.1051391875&type=3&theater

Ενα βιντεακι με την δοκιμη του sump στο ενυδριεο!:D

kostas82
21-12-14, 21:39
Αθορυβο ε; ωραια και τακτοποιημενα φιλαρακι

Sakisdraminos
21-12-14, 21:50
Αθορυβο ε; ωραια και τακτοποιημενα φιλαρακι

προσπαθουμε για το καλυτερο χορις κοστος και με την λιγοτερη συντηρηση!
τα περισσοτερα πραγματα υπαρχουν σε εξοπλησμο ενος χομπιστα!!

Μεχρι την πεμπτη θελω να τελιωσω με τον βραχο αλλα ειναι το μονο κοματι που δεν το εχω καθολου!
Περιμενω βοηθεια απο φιλο γιανα τελιωσω τον βραχο και γεμιζω νερο.

Λεω να βαλω ζωντανο αραγονιτη απο το ρεεφ γιατι δεν θα εχω καθολου ζωντανο βραχο!

kostas82
21-12-14, 22:00
Ναι κακο δεν θα σου κανει θα επιταχυνει τον κυκλο

pagokoftis
21-12-14, 22:35
nice!!!!

Sakisdraminos
21-12-14, 22:42
Ναι κακο δεν θα σου κανει θα επιταχυνει τον κυκλο

αμα δεν εχω αμονια μετα παο 7 μερεσ θα ξεκινησω δειλα δειλα να στοκαρω.....
φυσικα με συχνες μετρησης πιστευω δεν θα εχω θεμα.
μπορει να μπει και ζωντανος βραχος στο σαμπ!
-------------------------
nice!!!!

thanks!!!

Samian
22-12-14, 22:16
Τι έκανες πάλι βρε θηρίο ;;;

Καπάκι στο σάμπ.......καπάκι.... !!!!

Καλή συνέχεια.....:D:D:D

Sakisdraminos
22-12-14, 22:34
Τι έκανες πάλι βρε θηρίο ;;;

Καπάκι στο σάμπ.......καπάκι.... !!!!

Καλή συνέχεια.....:D:D:D


Εισαι στο μυαλο μου φιλαρακι!!!!!
εμεινς μονο να κανω μια δοκιμη με της τριπες για Τα λαστιχα.
επισις πηρα περιμενω και κατι φλοτερ για την.αναπληρωση!
Το κακο ειναι οτι εμαθα να εχω χορο για τα πραγματα και τωρα ολα πρεπει να ειναι φιξ λαο slim.

gregkn73
22-12-14, 23:33
απλα να μην ειναι πολυ ψιλος γιατι δημοιουργει προβληματα ο πολυ ψιλος μακροπροθεσμα. Το εμαθα με τον ασχημο τροπο προσφατα :(

Κωστα αν επιτρεπετε στο θεμα του σακη, τι επαθες? παρηγγειλλα λεπτοκοκο της ΑΤΙ και με εβαλες σε σκεψεις τωρα:confused:

kostas82
23-12-14, 14:32
Καλυτερα να τον αλλαξεις , πηγαινε σε μεγαλυτερη κοκκομετρια γιατι λογο του οτι ειναι πολυ ψιλος σηκωνεται για πλακα και ποτε δεν θα μπορεις να εχεις την κυκλοφορια που απαιτει ενα ενυδρειου υφαλου , οποτε μαζευει πολυ γρηγορα οργανικα και γρηγορα γινεται βομβα , εμενα επεσε η μια jebao κατω και δεν την πηρα χαμπαρι εγκαιρος και ξεθαψε ενα μεγαλο κοματι αμμου , στα καπακια ψοφανε ενας αστεριας και δυο ανεμωνες. Και ολα τα σπσ εγιναν καφε μεσα σε μερες , η μια ανεμωνη εν τω μεταξυ καρφοθηκε στον κυκλοφοριτη και εβγαλλε τα εντοσθια της , 2 μηνες εκανε να συνελθει το ενυδρειο και παλι δεν εχει στρωσει εντελως.

gregkn73
23-12-14, 15:19
Καλυτερα να τον αλλαξεις , πηγαινε σε μεγαλυτερη κοκκομετρια γιατι λογο του οτι ειναι πολυ ψιλος σηκωνεται για πλακα και ποτε δεν θα μπορεις να εχεις την κυκλοφορια που απαιτει ενα ενυδρειου υφαλου , οποτε μαζευει πολυ γρηγορα οργανικα και γρηγορα γινεται βομβα , εμενα επεσε η μια jebao κατω και δεν την πηρα χαμπαρι εγκαιρος και ξεθαψε ενα μεγαλο κοματι αμμου , στα καπακια ψοφανε ενας αστεριας και δυο ανεμωνες. Και ολα τα σπσ εγιναν καφε μεσα σε μερες , η μια ανεμωνη εν τω μεταξυ καρφοθηκε στον κυκλοφοριτη και εβγαλλε τα εντοσθια της , 2 μηνες εκανε να συνελθει το ενυδρειο και παλι δεν εχει στρωσει εντελως.

Κωστα η jebao πως επεσε ρε συ; Δεν εχουν καλο μαγνητη; και εγω jebao παρηγγειλα r15 και με αγχωσες δευτερη φορα....αραγωνιτη διαβασα οτι ο Ατι αν και σχετικα ψιλοκοκος δεν σηκωνετε ευκολα γι αυτο πηρα αυτον, τωρα ερχετε, οποτε δυσκολα να τον αλλαξω. Θα τον βαλω και βλεπω.

Sakisdraminos
23-12-14, 15:53
Κωστα η jebao πως επεσε ρε συ; Δεν εχουν καλο μαγνητη; και εγω jebao παρηγγειλα r15 και με αγχωσες δευτερη φορα....αραγωνιτη διαβασα οτι ο Ατι αν και σχετικα ψιλοκοκος δεν σηκωνετε ευκολα γι αυτο πηρα αυτον, τωρα ερχετε, οποτε δυσκολα να τον αλλαξω. Θα τον βαλω και βλεπω.

αλανι η RW εχουν διαφορετικο μαγνητι απο της wp και fs ειχα διαβασει σε ξενο φορουμ οτι ειχαν παρομοιο προβλημα οι wp και ευτιχος δεν ειχα παραγγιλει....

kostas82
23-12-14, 17:00
ειναι 12χιλ το γυαλι συν το μπλε πλεξι πουεχω βαλει και ειναι οριακα ρε συ ,εγω πάντως τον εβγαλλα ολο τον αραγωνιτη και εβαλλα πιο χοντρο

Sakisdraminos
23-12-14, 23:15
τελικα ενα αποτελεσμα ερχεται ακομα πιο ευκολα αμα εχεις καλη παρεα!!!
Μπαλιακο ευχαριστω για την βοηθεια! με απεβαλες απο μεγαλο ανχος!

Bill-Samos
23-12-14, 23:28
Αμα το ξερα οτι θα πεφταμε σε παπαρατσι θα περναγα απ το στυλιστα μου:D:D
Βγαλε και μια μπροστα να φαινονται τα τρια σκελη..

Sakisdraminos
23-12-14, 23:33
ok! Bill -Samos ερχεται και η σειρα σου στην θαλασσα!

Bill-Samos
23-12-14, 23:36
ok! Bill -Samos ερχεται και η σειρα σου στην θαλασσα!
Οταν ανακαλυφτει το reef του πολυ φτωχου :smt088

Sakisdraminos
23-12-14, 23:38
Οταν ανακαλυφτει το reef του πολυ φτωχου :smt088
:smt020:smt020:smt020
εγω παντος αμα το παρεις αποφαση θα σου κανω δωρο αρκετα κοραλια γιανα ξεκινησεις!!

kostas82
24-12-14, 12:41
Καλημέρα αγόρια , τελικά με τραγάνα το κάνατε ; το κολήσατε ;

Bill-Samos
24-12-14, 15:13
Ετοιμο Κωστα..Εχει και τραγανα και τροπικο βραχο..οτι ειχε περισσεψει..καλο εγινε,ξεπερασε τις προσδοκιες μας..

Sakisdraminos
24-12-14, 19:04
Καλημέρα αγόρια , τελικά με τραγάνα το κάνατε ; το κολήσατε ;

δεν εινια ακριβως ετοιμο εχει γινει το βασικο κοματι...
τωρα εμεινε να κολησω μερικα μικρα βραχακια να μην φενεται η καβιλια και να γινει πιο στιβαρο.
Το σχεδιο δεν θα αλλαξει σχεδον καθολου.
-------------------------
Ετοιμο Κωστα..Εχει και τραγανα και τροπικο βραχο..οτι ειχε περισσεψει..καλο εγινε,ξεπερασε τις προσδοκιες μας..

Η αληθεια ειναι οτι υτα πηγαμε αρκετα καλα για 1η φορα...
απο την νεα χρονια στο μεγαλο θα κανουμε κατι καλυτερο!

Samian
25-12-14, 23:28
Καλή συνέχεια φιλαράκι !!!!!

Όσο για τον βασίλη......πλησιάζει η ώρα της ...."κατάδυσης"....:D:D:D

Sakisdraminos
25-12-14, 23:30
Καλή συνέχεια φιλαράκι !!!!!

Όσο για τον βασίλη......πλησιάζει η ώρα της ...."κατάδυσης"....:D:D:D

Ευχαριστω Γιωρικα!
Σημερα αρχισε να τρεχει το ενυδρειο νερο μπηκε απο το αλλο ενυδρειο.
το νερο ειναι περιπου 65λτ με το σαμπ!

Samian
28-12-14, 01:11
Η εικόνα από κοντά είναι πάντα καλύτερη.
Με τον καφέ βέβαια αλλά και με το κρασάκι αργότερα λύθηκαν και πολλές απορίες.
Όσο για το μέλλον του Nano, υπομονή να στρώσουν τα πράγματα και η επιτυχία είναι στο βάθος.....έρχεται, μαζί με την υπομονή βέβαια.
:smt052:smt052

kostas82
09-01-15, 12:59
Σάκηηη :D πως πάει το lpsάδικο ;

Bill-Samos
09-01-15, 16:36
Σάκηηη :D πως πάει το lpsάδικο ;
O Σακης ειδε χιονι και πηγε Δραμα για σκι,εγω κανω τον αγροφυλακα στα ριφια του :D..Το μικρο ωριμαζει...Το στησιμο τελειωσε και στρωνει ο βραχος..

Sakisdraminos
09-01-15, 18:31
Σάκηηη :D πως πάει το lpsάδικο ;

Απο οτι βλεπεις ο bill samos αν και το παιζει κιχλιδας ειναι μεγαλος reef keeper!
Το ενυδρειο ξεκιναει στοκαρισμα απο εβδομαδα διλα διλα λογο οτι δεβν υπαρχει καθολου ζωντανος βραχος!

Sakisdraminos
10-01-15, 21:38
θελω βοηθεια για το στοκαρισμα....
θελω την αποψη σας για κοραλια αλλα καο ψαρια που θα ηταν κομπλε στα λιτρα.
κοραλια θα ηθελα οχι τοσο απαιτητικα.

kostas82
11-01-15, 14:05
Ο Βασίλης όταν ξεκινήσει το πρώτο του θαλασσινό θα είναι έτοιμος χεχε , Σάκη ακανθαστρέες δεν μεγαλώνουν τρελλά και έχουν φανταστικά χρώματα ,λοβοφύλιες , τραχυφίλιες , σκολύμνιες από τα αγαπημένα :p

Sakisdraminos
11-01-15, 14:22
Ο Βασίλης όταν ξεκινήσει το πρώτο του θαλασσινό θα είναι έτοιμος χεχε , Σάκη ακανθαστρέες δεν μεγαλώνουν τρελλά και έχουν φανταστικά χρώματα ,λοβοφύλιες , τραχυφίλιες , σκολύμνιες από τα αγαπημένα :p

Εγω του το εχω πει 1000 φορες Κωστα δεν με ακουει καθολου!!

ετοιμο στοκαρισμενο ενυδρειο θα εχει!!!

Sakisdraminos
18-01-15, 00:48
Αν και οι μετρησης διχνουν ακομα αμμωνια κατα τα αλλα παμε καλα!!!!:D:D

Sakisdraminos
01-02-15, 22:33
Σημερα μπηκαν μερικα φραγκ!!!!
4 acanthastrea
1 green star polyps
1 setiapora blue
2 zoanthus brown kai radio activ

Ορφας
01-02-15, 22:54
Αντε να σου ζησουν!!! :)

pagokoftis
01-02-15, 23:11
:smt041 :smt041 :smt041 Περιμένουμε φωτός!!!

Παναγιώτης Κ
02-02-15, 00:11
Ωραίος ο σακης. Περιμενουμε φωτος...

Sakisdraminos
02-02-15, 14:53
μερικες αλλαγες ακομα ειναι η χαετο μαζι με ανθρακα σε καλτσακι.
Nα πω οτι δεν θα μπει σε καμια περιπτωση skimmer!
θα δουλευει οσον το δυνατων πιο φυσικα. απο ζουμακια θα πεφτει πολι πραμα και απο μετρησης θελω να εχω πανω απο 20no3 αν και μεχρι τωρα ειναι μηδενικες!

θελω μεγαλη βοηθεια στην επιλογη ψαριων για νανο ενυδρειο!

freediver
02-02-15, 17:32
Μπράβο, μπράβο! Και μην κοιτάς που δεν πολυ-μιλάω... Παρακολουθώ, πάντα, με ενδιαφέρον. 'Ασε τα πολλά λόγια και δείξε μας περισσότερες φωτογραφίες!!! :D :D :D :grin: :grin:

Sakisdraminos
02-02-15, 20:15
Μπράβο, μπράβο! Και μην κοιτάς που δεν πολυ-μιλάω... Παρακολουθώ, πάντα, με ενδιαφέρον. 'Ασε τα πολλά λόγια και δείξε μας περισσότερες φωτογραφίες!!! :D :D :D :grin: :grin:

Πρεπει να καθαρισω τα τζάμια γιατι εχουν διατομικη!
Μολις βαλω και μια caulastrea θα κατσω να τα βγαλω..........
Αλλα μην αρχησεις να φωναζεις εχω πονοκεφαλο γιατι εδω και λιγο καιρο σκεφτομαι πος να κανω τον βραχο στο αλλο ρεεφ!:smt064:smt064

pagokoftis
02-02-15, 22:51
απο μετρησης θελω να εχω πανω απο 20no3 αν και μεχρι τωρα ειναι μηδενικες!

Σόρρυ Σάκη, γιατί θες να έχεις να έχεις τόσο ψηλά νιτρικά??

Sakisdraminos
02-02-15, 22:54
Σόρρυ Σάκη, γιατί θες να έχεις να έχεις τόσο ψηλά νιτρικά??

Μερικα lps και softies εχουν καλη αναπτυξη σε περισσοτερα νιτρικα απο <5.
Αυτο το διαπιστωσα σο αλλο ρεεφ που εχω σχεδον μηδενικα !

kostas82
02-02-15, 22:56
Λογικα αφου το παει για lps τα γουσταρουν τα νιτρικα τους. Οπως και τα clam ...

Sakisdraminos
02-02-15, 23:07
Λογικα αφου το παει για lps τα γουσταρουν τα νιτρικα τους. Οπως και τα clam ...

αρα θα μου στηλεις clam?:grin::grin::grin:

kostas82
02-02-15, 23:16
Να στο στειλω μαζι με 100 απταισιες που εχει επανω;:D ;;

Sakisdraminos
02-02-15, 23:19
Να στο στειλω μαζι με 100 απταισιες που εχει επανω;:D ;;

τετοια κανεις και δεν μπορω να σε ξεχασω!
δεν εχω και την πεταλουδα να φαει τπτ!

pagokoftis
02-02-15, 23:26
Μερικα lps και softies εχουν καλη αναπτυξη σε περισσοτερα νιτρικα απο <5.
Αυτο το διαπιστωσα σο αλλο ρεεφ που εχω σχεδον μηδενικα !

Λογικα αφου το παει για lps τα γουσταρουν τα νιτρικα τους. Οπως και τα clam ...

Thanks παιδιά δεν έτυχε να το πετύχω πουθενά αυτό!! Έχουμε κανα λινκ που να το προτείνουν και μέχρι πόσο υψηλά να είναι?? Όσο ζεις μαθαίνεις :D

Sakisdraminos
02-02-15, 23:31
Thanks παιδιά δεν έτυχε να το πετύχω πουθενά αυτό!! Έχουμε κανα λινκ που να το προτείνουν και μέχρι πόσο υψηλά να είναι?? Όσο ζεις μαθαίνεις :D

κοιτα καμια 20 οχι παραπανω~ οχι οτι θα εχουν θεμα απλα να μην ξεφυγουνε πολι !

pagokoftis
02-02-15, 23:54
OK thanks!!!

kostas82
03-02-15, 01:14
Κοιτα το οτι βαζουμε οτι κοραλλακι μπορουμε σε ενα ενυδρειου υφαλλου δεν σημαινει και οτι ολα μεγαλωνουν στο 5 μετρα οπου τα νερα ειναι πολυ καθαρα τα lps μεγαλωνουν σε σημεια οπου δεν εχει τοση ροη και πιο βαθια και με πιο πολλα ιζηματα. , εχω δει ενυδρειο γνωστου με 100 συν νιτρικα οι εφυλλιες εκανα παρτι. Οι εκτροφεις σφρειδιων στην τζακαρτα προσθετουν νιτρικα στο νερο για γρηγοροτερη αναπτυξη

Sakisdraminos
03-02-15, 06:16
Κοιτα το οτι βαζουμε οτι κοραλλακι μπορουμε σε ενα ενυδρειου υφαλλου δεν σημαινει και οτι ολα μεγαλωνουν στο 5 μετρα οπου τα νερα ειναι πολυ καθαρα τα lps μεγαλωνουν σε σημεια οπου δεν εχει τοση ροη και πιο βαθια και με πιο πολλα ιζηματα. , εχω δει ενυδρειο γνωστου με 100 συν νιτρικα οι εφυλλιες εκανα παρτι. Οι εκτροφεις σφρειδιων στην τζακαρτα προσθετουν νιτρικα στο νερο για γρηγοροτερη αναπτυξη


φυσικα να συπληρωσω οτι μεγαλο ρολο παιζει και ο φωτισμος. μερικα sps θελουν ακομα και 6500-10000κ αλλα θελουν 12000-16000κ και γενικα το καθε ενα κοραλι που ζει σε αναλογο βαθος εχει δικιες του απαιτησεις χορις αυτο να σημαίνει οτι αν του δωσουμε κατι αλλο δεν θα μεγαλωσει.

τα φασματα για τα κοραλια δεν ειναι τυχαία τα προτείνει ο αυτος που τα μεγαλώνει!

pagokoftis
03-02-15, 10:29
Κοιτα το οτι βαζουμε οτι κοραλλακι μπορουμε σε ενα ενυδρειου υφαλλου δεν σημαινει και οτι ολα μεγαλωνουν στο 5 μετρα οπου τα νερα ειναι πολυ καθαρα τα lps μεγαλωνουν σε σημεια οπου δεν εχει τοση ροη και πιο βαθια και με πιο πολλα ιζηματα. , εχω δει ενυδρειο γνωστου με 100 συν νιτρικα οι εφυλλιες εκανα παρτι. Οι εκτροφεις σφρειδιων στην τζακαρτα προσθετουν νιτρικα στο νερο για γρηγοροτερη αναπτυξη

Μάλιστα!! Thanks!!

Sakisdraminos
17-02-15, 22:16
https://www.facebook.com/sakis.papadopoylos/media_set?set=a.10204109069260936.1073741848.10513 91875&type=1&pnref=story


Μερικες φωτο απο το νανο μεσω facebook Και αυριο βα ανεβασω και εδω
:grin::grin::grin:

Sakisdraminos
17-02-15, 22:28
Μερικες ακομα τωρα που ξεκολησε!!!

pagokoftis
17-02-15, 22:49
Όμορφα, μπράβο!!!!!!
Τι υπόστρωμα έχεις βάλει??

Sakisdraminos
17-02-15, 22:55
Όμορφα, μπράβο!!!!!!
Τι υπόστρωμα έχεις βάλει??

Ευχαριστω φιλε!!! Seachem gray coast....

kostas82
18-02-15, 02:28
Ομορφα Σακη , να σου ζησουν !

Sakisdraminos
18-02-15, 06:26
Ομορφα Σακη , να σου ζησουν !

Ευχαριστω αδελφε!!!!

Sakisdraminos
08-03-15, 16:51
Απο εχθες το απογευμα εβαλα αλλα 4 κοματια
2 διαφορετικοι ζοανθοι μια caulastrea και μια favia πρασινη...
Αν αυριο ειναι ανοιχτα θα τα φωτογραφισω!!
Για να μην λεει τπτ ο Κωστας!;-)

kostas82
08-03-15, 19:14
:D:D:D:D

Παναγιώτης Κ
08-03-15, 19:42
Είναι must σακη!!!

Sakisdraminos
09-03-15, 00:05
:D:D:D:D

Κατι μου λεει οτι σε προλαβα αδελφε!!
-------------------------
Είναι must σακη!!!

Ευχαριστω φιλαρακι.
Το πασχα ερχομαι για λειλασια.
Εμαθα ετοιμαζεις δυνατες αλλαγες και θα ερθω να τα δω και απο κοντα.

Παναγιώτης Κ
09-03-15, 08:49
Ευχαριστω φιλαρακι.
Το πασχα ερχομαι για λειλασια.
Εμαθα ετοιμαζεις δυνατες αλλαγες και θα ερθω να τα δω και απο κοντα.

Έλα Έλα, θα βάλλω συναγερμό sakis alert και θα σε περιμένω με το δικανο!zw
:D

Sakisdraminos
09-03-15, 09:11
Έλα Έλα, θα βάλλω συναγερμό sakis alert και θα σε περιμένω με το δικανο!zw
:D

θα ψαχνεις τα κοραλια σου στο coral αμπελαλερ.......-+10-+10-+10

σε λιγο φωτο φιλε!

Sakisdraminos
09-03-15, 09:29
Μερικες φωτοο της ωρας!!!

pagokoftis
09-03-15, 10:07
Ομορφιές.... :smt041 :smt041

madfdg
09-03-15, 15:27
Πολύ όμορφο Σάκη
Μια συμβουλή, αν μου επιτρέπεις, κοράλλια τύπου xenia και anthelia θα πρέπει να τα προσέχουμε πολύ, μπορούν σε πολύ λίγο χρόνο να γίνουν μάστιγα όπως οι aptaisia λόγω της επιθετικότητας - επεκτασιμότητας τους!

Sakisdraminos
09-03-15, 16:54
Πολύ όμορφο Σάκη
Μια συμβουλή, αν μου επιτρέπεις, κοράλλια τύπου xenia και anthelia θα πρέπει να τα προσέχουμε πολύ, μπορούν σε πολύ λίγο χρόνο να γίνουν μάστιγα όπως οι aptaisia λόγω της επιθετικότητας - επεκτασιμότητας τους!

πολυ καλα κανεις και λες την αποψη σου!
Γιαυτο ειναι το φορουμ.

εχω φαει ενα χτυπημα απο την ανθελια. ειναι ενα λογος που παω για sps στο reef.
Τωρα για το νανο πιστευω οτι λογο ογκου μπορω κλαδευοντας να την περιοριζω. δεν ειναι ανθελια να μην μπορεις ουτε να κλαδεψεις!

madfdg
09-03-15, 18:01
Δεν είπα ότι είναι anthelia αλλά οτι και τα 2 είδη μπορούν να γίνουν μάστιγα:( Κάπου είχα δει μια φωτό ενός ενυδρείου τίγκα στην xenia που ο κάτοχος στην αρχή το έβλεπε όμορφο... μέχρι ώσπου δεν υπήρχε τπτ άλλο εκτός απο xenia μέσα στο ενυδρείο!

το βρήκα το ενυδρείο
http://i5.photobucket.com/albums/y189/toddrtrex/65/FTS12_9_12.jpg

Sakisdraminos
09-03-15, 18:11
Δεν είπα ότι είναι anthelia αλλά οτι και τα 2 είδη μπορούν να γίνουν μάστιγα:( Κάπου είχα δει μια φωτό ενός ενυδρείου τίγκα στην xenia που ο κάτοχος στην αρχή το έβλεπε όμορφο... μέχρι ώσπου δεν υπήρχε τπτ άλλο εκτός απο xenia μέσα στο ενυδρείο!

το βρήκα το ενυδρείο
http://i5.photobucket.com/albums/y189/toddrtrex/65/FTS12_9_12.jpg

οκ ο τιπος το ξεφτίλισε............
εχεις δικαιο. δεν ειπα το αντιθετο αλλα με μετρο δεν νομιζω να εχω θεμα !
τι λες?

Sakisdraminos
09-03-15, 18:12
απο Σημερα και αυτο κοραλι ειναι στην δυναμη του νανο μου!:grin::grin::grin::grin:

madfdg
09-03-15, 18:16
Με γεια το κοραλάκι :D:D

Όσον αφορά το άλλο θέμα, προσωπικά Σάκη, δεν θα το έβαζα μέσα! Στις περισσότερες περιπτώσεις σε χρόνο dt ο χομπίστας βλέπει μικρές xenia να ξεπροβάλλουν απο διάφορα σημεία του βράχου, τότε ξεκινάς την συνεχή προσπάθεια να τις κοντρολάρεις! Βέβαια πάντα υπάρχουν και οι αντίθετες απόψεις, φίλοι δλδ που τις έβαλαν μέσα και δεν είχαν πρόβλημα!

Sakisdraminos
09-03-15, 18:26
Με γεια το κοραλάκι :D:D

Όσον αφορά το άλλο θέμα, προσωπικά Σάκη, δεν θα το έβαζα μέσα! Στις περισσότερες περιπτώσεις σε χρόνο dt ο χομπίστας βλέπει μικρές xenia να ξεπροβάλλουν απο διάφορα σημεία του βράχου, τότε ξεκινάς την συνεχή προσπάθεια να τις κοντρολάρεις! Βέβαια πάντα υπάρχουν και οι αντίθετες απόψεις, φίλοι δλδ που τις έβαλαν μέσα και δεν είχαν πρόβλημα!

θα το δω φιλε και αμα ειναι θα της βγαλω!

Παναγιώτης Κ
09-03-15, 23:08
Σάκη να την χαίρεσαι τν favia σου.
Ωραίο κομμάτι.

Sakisdraminos
09-03-15, 23:34
Σάκη να την χαίρεσαι τν favia σου.
Ωραίο κομμάτι.

Εχουν χαλασει λιγο τα χρωματα απο το ταξιδι και το dip!
Αλλα πιστευω να στρωσει.

kostas82
10-03-15, 12:30
πάνω από την φάβια τι έχεις :smt108 ;

Sakisdraminos
10-03-15, 15:02
πάνω από την φάβια τι έχεις :smt108 ;

Μια ακροπορα ειχα!
η φωτογραφια ειναι απο το ρεεφ μου την ειχα βαλει εκει μεχρι να κανω της αλλαγες το νανο μου!

kostas82
10-03-15, 16:19
ααα :D

Sakisdraminos
15-03-15, 15:03
Ενα ακομα κοραλακι μπηκε στο ενυδρειο!

Παναγιώτης Κ
15-03-15, 17:15
Να φανταστώ έβαλε το χέρι του ο samian;;)

Sakisdraminos
15-03-15, 19:24
Οχι εγω !:grin::grin::grin::grin:

pagokoftis
15-03-15, 22:17
:D :D :D Ωραίο!!!

Sakisdraminos
16-03-15, 19:23
μια φωτογραφια απο ολο το ενυδρειο !!!!
μπορω να πω οτι αν και εχω το αλλο ρεεφ το νανο με συναρπάζει καθημερινά.
μηδενικες ρουτηνες μηδενικα ταισματα και τα κοραλια πανε πολι καλα.

πιστευω οτι αμα δεν εκανα αλλαγες νερου απο το αλλο ενυδρειο και εκανα με ενα αλατι με υψηλες ποσοτητες σε στοιχεια τοτε δεν θα χρειαζομουνα ουτε καν μετρησης.
το μονο που κανω ειναι να ριχνω τροφες γιατα κοραλια kai χορις πολλα target!

Sakisdraminos
17-03-15, 21:49
Επεσε μεγαλη πείνα λεμε!!!

Παναγιώτης Κ
18-03-15, 00:46
Σάκη δωσ' τους πελετακι!:D



ΥΓ: και ποιητής :D

Sakisdraminos
25-03-15, 21:55
Χθες εκανα μια αλλαγη στο μεγαλο και εβγαλα αρκετα lps
Σε καποια στιγμη ειδα την διαφορα που ειχαν οι ακανθαστριες μιλαμε οτι τα χρωματα ηταν μερα και νυχτα!

να πω οτι τα κοραλια ειχαν πανω απο 20 ωρες στο ενυδρειο!

Sakisdraminos
25-03-15, 21:58
ξεχασα της φωτογραφιες!!!:smt120:smt120:smt120:smt120

Sakisdraminos
09-04-15, 07:53
Καλήμερα χθες το βράδυ σκεφτόμουν να μεγαλώσω λίγο της διάστασης στο ενυδρείο!
Λέω να το κάνω κυβακι 50*50*50 ή 55*55*55.
Λέτε να αξίζει τον κόπο η αλλαγή?
βρήκα τζάμια και θα χρειαστώ μόνο κοπή και σιλικόνες!
Να μην σας πω ότι και σιλικόνες μπορεί να έχω!!!

kostas82
09-04-15, 10:54
Δεν είπα ότι είναι anthelia αλλά οτι και τα 2 είδη μπορούν να γίνουν μάστιγα:( Κάπου είχα δει μια φωτό ενός ενυδρείου τίγκα στην xenia που ο κάτοχος στην αρχή το έβλεπε όμορφο... μέχρι ώσπου δεν υπήρχε τπτ άλλο εκτός απο xenia μέσα στο ενυδρείο!

το βρήκα το ενυδρείο
http://i5.photobucket.com/albums/y189/toddrtrex/65/FTS12_9_12.jpg
πωπωπω τώρα το είδα πολύ ξένια λεμε :D:D

kostas82
09-04-15, 10:57
Καλήμερα χθες το βράδυ σκεφτόμουν να μεγαλώσω λίγο της διάστασης στο ενυδρείο!
Λέω να το κάνω κυβακι 50*50*50 ή 55*55*55.
Λέτε να αξίζει τον κόπο η αλλαγή?
βρήκα τζάμια και θα χρειαστώ μόνο κοπή και σιλικόνες!
Να μην σας πω ότι και σιλικόνες μπορεί να έχω!!!
εννωείται ρε Σακ το συζητάς ; τουμπανο θα είναι και ότι πρέπει για ένα 50βατο λεντάκι

Sakisdraminos
09-04-15, 11:47
εννωείται ρε Σακ το συζητάς ; τουμπανο θα είναι και ότι πρέπει για ένα 50βατο λεντάκι

θα το δούμε στο μόνο πράμα που κολαω λέγεται Ειρήνη!!!:(:(:(

kostas82
09-04-15, 12:12
αμα παίζει παντόφλα πρέπει να δεις και αυτη την εκδοχη
:D

Παναγιώτης Κ
09-04-15, 16:48
Καλήμερα χθες το βράδυ σκεφτόμουν να μεγαλώσω λίγο της διάστασης στο ενυδρείο!
Λέω να το κάνω κυβακι 50*50*50 ή 55*55*55.
Λέτε να αξίζει τον κόπο η αλλαγή?
βρήκα τζάμια και θα χρειαστώ μόνο κοπή και σιλικόνες!
Να μην σας πω ότι και σιλικόνες μπορεί να έχω!!!
σακη με αυτές τις διαστάσεις οριακά ξεφεύγεις από τα νανο:D
αν το κάνεις πάντως θα είσαι πιο άνετος.

Γιαννης Μ5
09-04-15, 17:04
Πιστεύω Σάκη πως ο τίτλος πρέπει να αλλάξει.....Αν είναι ετσι του φτωχού.....καήκαμε....:D:D:D

Παναγιώτης Κ
09-04-15, 17:49
Πιστεύω Σάκη πως ο τίτλος πρέπει να αλλάξει.....Αν είναι ετσι του φτωχού.....καήκαμε....:D:D:D
Κοιτα Γιάννη, το ενυδρείο γενικά τρεχει πολύ απλά. Τώρα το κόστος των ζωντανών που θα βαλλεις μέσα είναι αλλο θέμα.;)

Sakisdraminos
09-04-15, 19:47
Πιστεύω Σάκη πως ο τίτλος πρέπει να αλλάξει.....Αν είναι ετσι του φτωχού.....καήκαμε....:D:D:D

Κοιτα τρεχει πολυ απλα και οικονομικα.
Να πω την αληθεια οτι δεν εχω αγορασει ουτε ενα κοραλι...
Αλλα δικα μου αλλα απο φιλου η μαλλον τα περισοτερα απο φιλους....
Οποτε ο κσθεναςας μπορει να στησει κατι τετοιο με κοστλογιο πολι μικρο!!!

Sakisdraminos
14-05-15, 22:22
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-facebook-nano_reef_67lt-20150514_221640_zpsgkctshgn.jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Facebook/Nano%20reef%2067lt/20150514_221640_zpsgkctshgn.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-facebook-nano_reef_67lt-20150514_221646_zps5jxotvxd.jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Facebook/Nano%20reef%2067lt/20150514_221646_zps5jxotvxd.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-facebook-nano_reef_67lt-20150514_221616_zpsn1ewa7cx.jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Facebook/Nano%20reef%2067lt/20150514_221616_zpsn1ewa7cx.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-facebook-nano_reef_67lt-20150514_221602_zpsjuwmt7ig.jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Facebook/Nano%20reef%2067lt/20150514_221602_zpsjuwmt7ig.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-facebook-nano_reef_67lt-20150514_221546_zpshjuxn3xo.jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Facebook/Nano%20reef%2067lt/20150514_221546_zpshjuxn3xo.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-facebook-nano_reef_67lt-20150514_221522_zps9zknttru.jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Facebook/Nano%20reef%2067lt/20150514_221522_zps9zknttru.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-facebook-nano_reef_67lt-20150514_221449_zpsiq6edmko.jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Facebook/Nano%20reef%2067lt/20150514_221449_zpsiq6edmko.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-facebook-nano_reef_67lt-20150514_221434_zpsmobdzfwi.jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Facebook/Nano%20reef%2067lt/20150514_221434_zpsmobdzfwi.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-facebook-nano_reef_67lt-20150514_221430_zps8b64gskm.jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Facebook/Nano%20reef%2067lt/20150514_221430_zps8b64gskm.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-facebook-nano_reef_67lt-20150514_221420_zpsrcekxhnb.jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Facebook/Nano%20reef%2067lt/20150514_221420_zpsrcekxhnb.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-facebook-nano_reef_67lt-20150514_221405_zpsz1nkic7y.jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Facebook/Nano%20reef%2067lt/20150514_221405_zpsz1nkic7y.jpg.html)

εχω μερικα ακομα κοραλια να προσθεσω στο νανο μου αλλα τα εχω ακομα στο ρεεφ!
εμφιλιες ειναι 5-διαφορετικες!

samgr
15-05-15, 07:21
Πολύ ωραίο θέμα .Ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι.
Με τη μηχανή τραβάς τις φωτογραφίες?

Sakisdraminos
15-05-15, 15:27
Πολύ ωραίο θέμα .Ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι.
Με τη μηχανή τραβάς τις φωτογραφίες?

Ευχαριστω φιλος..
Ενα samsung νομιζω trendy plus..

Παναγιώτης Κ
15-05-15, 23:16
Σάκη καλά πάνε.
Ρε συ, μεγάλωσαν πολύ τα μικρά.

Sakisdraminos
16-05-15, 03:47
Σάκη καλά πάνε.
Ρε συ, μεγάλωσαν πολύ τα μικρά.Ν
Ναι φιλε αν και τωρα κανω προσαρμογη να φανε flakes και pellet...
Αυριο ειδι θα φυγει η πρωτη πενταδα.
οι γονεις ειναι ετοιμοι πρεπει να εχουν τα αυγα στο στομα!

Sakisdraminos
07-06-15, 20:50
Μερικες φωτο απο το νανο ακομα

Παναγιώτης Κ
08-06-15, 08:41
Όμορφα. Μπράβο.

kostas82
08-06-15, 11:34
σοραίοςςς :D

Sakisdraminos
14-06-15, 22:32
Σημερα επιασα με το χερι απο το σαμπ τον μανταρινο μου και τον εβαλα στο νανο.
πιστευω οτι θελει επιγοντος θυληκια!
Εκανε φωλια σε 3 ωρες!!!

Παναγιώτης Κ
14-06-15, 22:38
Σημερα επιασα με το χερι απο το σαμπ τον μανταρινο μου και τον εβαλα στο νανο.
πιστευω οτι θελει επιγοντος θυληκια!
Εκανε φωλια σε 3 ωρες!!!
ε βαλτου και συ.:D

Sakisdraminos
14-06-15, 22:49
ε βαλτου και συ.:D

Ψαχνω!!!!;););)

Sakisdraminos
18-06-15, 18:49
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-nano_reef_67lt-11638096_877755545630432_1914859805_n_zpsxjslmngj. jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Nano%20reef%2067lt/11638096_877755545630432_1914859805_n_zpsxjslmngj. jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-nano_reef_67lt-11638096_877755545630432_1914859805_n_zpsxjslmngj. jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Nano%20reef%2067lt/http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-nano_reef_67lt-11638096_877755545630432_1914859805_n_zpsxjslmngj. jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-nano_reef_67lt-11419868_877755505630436_1284413689_n_zpsc7gnsply. jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Nano%20reef%2067lt/11419868_877755505630436_1284413689_n_zpsc7gnsply. jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-nano_reef_67lt-11355512_877755445630442_413697574_n_zpsegilgu39.j pg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Nano%20reef%2067lt/11355512_877755445630442_413697574_n_zpsegilgu39.j pg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-nano_reef_67lt-11124260_877755208963799_1639928996_n_zpsj1xsp37x. jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Nano%20reef%2067lt/11124260_877755208963799_1639928996_n_zpsj1xsp37x. jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-nano_reef_67lt-11419868_877755505630436_1284413689_n_zpsc7gnsply. jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Nano%20reef%2067lt/11419868_877755505630436_1284413689_n_zpsc7gnsply. jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-nano_reef_67lt-11356234_877755622297091_25056099_n_zpsx3ipt4fi.jp g (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Nano%20reef%2067lt/11356234_877755622297091_25056099_n_zpsx3ipt4fi.jp g.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-nano_reef_67lt-11637883_877755285630458_543507958_n_zpsyfgqnxgq.j pg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Nano%20reef%2067lt/11637883_877755285630458_543507958_n_zpsyfgqnxgq.j pg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ag199-sakis_papadopoylos1-nano_reef_67lt-11638035_877755182297135_1208900272_n_zpsjynnaq5k. jpg (http://s1368.photobucket.com/user/sakis_papadopoylos1/media/Nano%20reef%2067lt/11638035_877755182297135_1208900272_n_zpsjynnaq5k. jpg.html)

Παναγιώτης Κ
18-06-15, 18:54
Kομπλέ Σάκη!
Ωραία Χρώματα!(Μάλλον λόγω καλοκαιριού:D)
Φυσάει το σύστημα. Απο ψάρια τι σκέφτεσαι;

Sakisdraminos
18-06-15, 19:01
Kομπλέ Σάκη!
Ωραία Χρώματα!(Μάλλον λόγω καλοκαιριού:D)
Φυσάει το σύστημα. Απο ψάρια τι σκέφτεσαι;

Μαλλολν θα βρω ενα ακομα μανταρινο θυληκο να τα ζευγαρωσω και μετα βλεπουμε.
Εχω δυο ψαρακια στο σαμπ απο το ρεεφ μου αλλα δεν πιανονται!

Παναγιώτης Κ
18-06-15, 19:05
Μαλλολν θα βρω ενα ακομα μανταρινο θυληκο να τα ζευγαρωσω και μετα βλεπουμε.
Εχω δυο ψαρακια στο σαμπ απο το ρεεφ μου αλλα δεν πιανονται!

Tι ψάρια; Γιατί τα έχεις στο σαμπ; Παλιοχαρακτήρες;:D
Σάκη υπάρχουν αρκετές αναφορές με ζευγαρωμα μανταρίνων. Αν βρεις θηλυκιά πιστεύω δεν θα είναι δύσκολο ειδικά αν έχουν ένα ενυδρείο δικό τους.

Sakisdraminos
18-06-15, 19:10
Tι ψάρια; Γιατί τα έχεις στο σαμπ; Παλιοχαρακτήρες;:D
Σάκη υπάρχουν αρκετές αναφορές με ζευγαρωμα μανταρίνων. Αν βρεις θηλυκιά πιστεύω δεν θα είναι δύσκολο ειδικά αν έχουν ένα ενυδρείο δικό τους.

δΔεν εχω δει καποιο σε ελληνικο φορουμ πιστευω οτι δεν θα ειναι πολυ δυσκολο αλλα θα δουμε.
Αν και μου αρεσουν τα κοραλια να εχουν extreme χρωματα μια πετυχημένη γέννα με εξιτάρει.........