PDA

Επιστροφή στο Forum : bettο-διαμερίσματα


dim
29-06-05, 01:59
έκανα ένα ενυδρειάκι με τέσσερα χωρίσματα στα οποία έχω βάλει μέσα και απο λίγο μπλέ σφουγγάρι για την ανάπτυξη κάποιας βιολογίας ώστε να βοηθάει λιγάκι για να μην αλλάζω μέρα παρα μέρα το νερό. λέτε να βοηθήσει το σφουγγάρι? κάθε χώρισμα παίρνει περίπου 2 λίτρα νερό και μέσα έχω σκοπό να βάλω τους 4 ωραιότερους αρσενικούς απο την γέννα που έχω. θα βάλω και χώρισμα ενδιάμεσα απο πλέξιγκλάς για να μην τους έχω στην τσίτα όλη την ώρα.
δεν έχω σκοπό να βάλω κάποιο είδος φίλτρου, πιστεύετε ότι με το σφουγγάρι θα γλιτώσουμε λιγάκι τις μέρα παρα μέρα αλλαγές νερού.?
αν έχετε κάποια ιδέα για οτιδήποτε μπορείτε να την πείτε.

mikenuke
29-06-05, 12:33
Το σφουγγαρι θελει και κυκλοφορια νερου για να μπορει να διατηρησει την βιολογια ενεργη.Ετσι απλα τοποθετημενο ελαχιστη εως καθολου δουλεια πιστευω να κανει.

Εγω αν εκανα μια παρομοια κατασκευη θα εκανα τα χωρισματα με το σφουγγαρι και θα εβαζα ενα κυκλοφοριτακι να γυρναει το νερο.

ahar
29-06-05, 13:19
εγω θα εκανα διπλο το χωρισμα με μια μικρη διαφορα στο υψος των τζαμιων - πλεξιγλαςς έτσι ωστε να περνει το σφουγάρι στο ενδιαμεσο σαν θηκη και να υπαρχει κυκλοφορια νερου απο το πανω μερος στο κατω....

στο τελευταιο διαμερισμα θα έβαζα ενα πολυυυυ μικρο κυκλοφορητη που θα πεταγε το νερο στο πρωτο....

daukalion
29-06-05, 16:41
Μπλε σφουγγάρι για χωρίσματα και κυκλοφορία νερού όπως περιγράφεται προηγουμένος, δεν πρέπει να είναι σκέτο γυαλί γιατί θα βλέπει το ένα το άλλο και θα στρεσσάρονται συνέχεια.

dim
29-06-05, 17:36
το σκέφτηκα να κάνω τα χωρίσματα απο σφουγγάρι αλλα δεν θέλω να επικοινωνούν μεταξύ τους για να τα έχω και σαν καραντίνα και να μην κολλάει αρρώστιες το ένα με το άλλο. θα κάνω μια δοκιμή και θα βάλω μέσα νερό και θα ξεκινήσω να ρίχνω αμμωνία για να δώ τι αποτελέσματα θα έχει ,αν θα έχει αποτέλεσμα.

Pritanis
29-06-05, 18:13
Η ιδεα του Ahar ειναι τελεια και αν αντι για κυκλοφορητακι βαλεις ενα εσωτερικο φιλτρακι Eheim με 12€ θα εισαι αρχοντας......

dim
24-07-05, 16:01
έκανα σήμερα μετρήσεις στα μπετοδιαμερίσματα.
έχω στο κάθε μέρος απο ένα μονομαχάκι 4-5 πόντους το καθένα.
ΝΗ3=0 mg/l
NO2=0 mg/l
NO3=25 mg/l
το νερό έχει μια εβδομάδα μέσα και στα σφουγγάρια έριξα βιολογία απο στρωμένο ενυδρείο πριν 1 μήνα περίπου. άρα δουλεύει η κατασκευή και απ ότι φαίνετε για τα μονομαχάκια που δεν είναι ακόμη ενήλικα κάνει δουλειά η υπάρχουσα βιολογία. θα σας συνηστούσα να το δοκιμάσετε.
αρα τα σφουγγάρια δουλεύουν και κρατάνε βιολογία και χωρίς κυκλοφορητή απ ότι φαίνετε. τα καθάρισα και 2 φορές μέχρι τώρα σιφονάροντάς τα με το λάστιχο που κάνω τις αλλαγές.

lasal
24-07-05, 22:57
αρα τα σφουγγάρια δουλεύουν και κρατάνε βιολογία και χωρίς κυκλοφορητή απ ότι φαίνετε.
Δημήτρη θα σε απογοητεύσω
Απο την στιγμή που δεν περνάει με αναγκαστική κυκλοφορία το νερό μέσα απο τα σφουγγάρια αργά ή γρήγορα θα συναντήσεις πρόβλημα.

Mariel
28-07-05, 01:21
τελικα τι εγινε,προσθεσες και καποιο κυκλοφορητη?

dim
28-07-05, 09:43
ο έχων πείρα Γιάννης(λασαλ) κάτι ήξερε.! ενώ κρατάει βιολογία και γίνετε ο κύκλος , εχθές τα έβγαλα και απο κάτω είχαν το χάλι τους, μαζέψανε πολύ βρωμιά και νομίζω ότι η μόνη λύση είναι ο κυκλοφορητής.
Μαριέλ μια που έγινες και μοντερέιτορ και επειδή ξέρω ΄'οτι γνωρίζεις θα ήθελα να σου πω αν θέλετε να κάνετε και ένα υπόμνημα με τα σχήματα των ουρών των μονομάχων ή και με τα χρώματα και τις συντομεύσεις που χρησιμοποιούνται π.χ. dt=doubletail κ.τ.λ. νομίζω ότι θα είναι πολύ χρήσιμο.

Maverick
28-07-05, 12:48
Μαριέλ μια που έγινες και μοντερέιτορ

Όντως...!!! :shock: Σήμερα το είδα!!! Συγχαρητήρια!!!!!!!! :smt038 :smt041 :smt023
Άντε καλή δουλειά :smt024 :wink:

Mariel
28-07-05, 14:29
Όντως...!!! :shock: Σήμερα το είδα!!! Συγχαρητήρια!!!!!!!! :smt038 :smt041 :smt023
Άντε καλή δουλειά :smt024 :wink:


ευχαριστω!!! :lol: :lol: :lol:

dim
31-07-05, 19:27
μια φοτό απο τον ένα αρσενικό απο τους 2 που ξεχώρισα πρώτους απο τα άλλα μονομαχάκια. θέλω να πώ πως οι αρσενικοί που ξεχώρισα με τους αρσενικούς που βρίσκονται μαζί με τα άλλα ψαράκια δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. αυτοί που είναι μόνοι τους έχουν διπλάσιο μάκρος πτερυγίων απο τα άλλα.

Mariel
31-07-05, 21:22
πολυ ωραιος ο μονομαχος σου:smt023 !!! οντως,οταν χωριζεις τους αρσενικους μεγαλωνουν πολυ πιο γρηγορα.μαλλον για delta φαινεται ο συγκεκριμενος.ξαναθυμισε μας λιγο τι ηταν οι γονεις του.

dim
31-07-05, 21:43
μόνο ωραίος? τον συγκεκριμένο τον βλέπουν οι θυληκιές απο μακριά και γεννάνε αυγά. :D :D μοντέλο.!
ο αρσενικός ήταν μπλέ αρκετά μεγάλος και με μακριά πτερύγεια χωρίς κάποιο συγκεκριμένο σχήμα ουράς και χωρίς άλλο χρώμα ενώ οι θυληκές ήταν πράσινο με κόκκινο, μπλέ με κόκκινο και μώβ χωρίς να βλέπω και απο αυτές κάτι ιδιαίτερο στο σχήμα της ουράς. αν θυμάσαι καλά είναι ο συγκεκριμένος ο οποίος ζευγάρωσε μάλλον και με τις 3. με τις 2 είναι σίγουρο ότι ζευγάρωσε πάντος συγκεκριμένα με την μωβ σιγουρότατα και με κάποια απο τις 2 ή και μετις 2 επόμενες.
σε μπέρδεψα?

Mariel
01-08-05, 02:05
οντως,κουκλος,κουκλος :smt054 !!!!α,ναι,τωρα θυμηθηκα :D !ο "μονομαχος ζιγκολο"!!!εχεις καμια φωτο απο τους γονεις?τωρα που τον ξαναβλεπω,κατι αναμεσα σε roundtail και delta μου κανει... παντως,ειναι butterfly(εχει δυο χρωματα στα πτερυγια).σκεφτεσαι να τον ζευγαρωσεις με καμια απο τις αδερφες του?

dim
01-08-05, 14:31
Εδώ είναι ο αρσενικός. για τις θυληκές δεν μπορω να τραβήξω φοτο γιατί τις έχω σε μεγάλο φυτεμένο και είναι λιγάκι δύσκολο. τον συγκεκριμένο τον έχω γύρω στον ενάμιση χρόνο και τον πήρα ενήλικο. πρέπει να είναι πάνω απο 2 χρονών και μου φαίνετε ότι γέρασε.

Mariel
01-08-05, 20:11
ειναι ενας ωραιος blue -turquoise(δε φαινεται καλα απο τη συγκεκριμενη φωτο) veiltail :lol: !!αν ειναι πανω απο 2 χρονων ειναι οντως μεγαλος...βεβαια αυτο δε τον εμποδισε να ζευγαρωσει με 3 θηλυκιες... :shock: :wink:

dim
01-08-05, 21:19
μέσα σε 30+ μονομαχάκια που έχω απο την γέννα ξεχώρησα μέχρι στιγμής 3 αρσενικά. ειναι δυνατόν να είναι τόσο λίγα αρσενικά? παίζει κάποιο ρόλο μήπως η θερμοκρασία ή κάτι άλλο για τον διαχωρισμό του φύλου ή είναι τυχαία τα πράματα? εσείς παιδιά με τις γέννες σας πως ήταν τα πράματα? πόσα αρσενικά ΄με πόσα θυληκά βγάλατε?

Mariel
02-08-05, 02:11
η αναλογια αρσενικων-θηλυκων ποικιλει σε πολυ μεγαλο βαθμο...υ[αρχουν διαφορες θεωριες οτι θερμοκρασια και πεχα παιζουν ρολο,αλλα τιποτα βεβαιο δεν εχει αποδειχθει...υπαρχει επισης κι η αποψη(Leo Buss)οτι νεαρα αρσενικα με μεγαλες θηλυκες δινουν ενα 34:2 πλεονεκτημα στ'αρσενικα,ενω μεγαλοι αρσενικοι με μικρες θηλυκες μονο 5:12.

θα'ταν πναντως ενδιαφερον ν'ακουσουμε και τις εμπειριες των υπολοιπων σχετικα μ'αυτο το θεμα... :lol:

koulio
18-10-05, 17:34
επειδη υπαρχει μια σκεψη και θα ηθελα τις αποψεις σας

η σκεψη ειναι ως εξης

ενα ενυδρειο 60Χ40Χ40 να χωριστει σε 4 διαμερισματα
που βγαινουν περι των 20-25 λιτρα εκαστος. με τα δυο διαμερισματα στις
ακρες να μπουν 2 αρσενικα και στα αλλα καποια θυληκα ή καποιο να το κρατησω για καμια αναπαραγωγη ....

ερωτησεις σαν αρχικο πλανο ειναι εφικτο απο αποψη λειτουργιας /διαβιωσης και αν ναι ποιο ειναι το καταλληλο υλικο να κανω το διαχωριστικο .
απλο τζαμι ειναι οκ ??? δεν υπαρχει προβλημα που θα ειναι διπλα διπλα αρσενικα -θυληκα ??

τα λιτρα φανταζομαι ειναι ικανοποιητικα .....

αυτα και επιστρεφω με περισσοτερες ερωτησεις

dim
19-10-05, 21:45
διαχωριστικό μπορείς να βάλεις τζάμι και μετά με πλέξιγκλάς να κλείνεις την μια μεριά που θές για να μην έχεις τα ψάρια σου συνέχεια σε ένταση. όταν βλέπονται είτε είναι αρσενικά είτε θυληκά τα ψάρια "φουντώνουν" συνέχεια και επιδεικνείνουν τον εαυτό τους, αυτό τα κάνει να είναι συνέχεια σε υπερένταση.
απ ότι κατάλαβα θα τα χωρίσεις σε τέσσερα σημεία κάνοντας έναν σταυρό στο κέντρο.? κάτι σαν την κάτοψη παρακάτω?
http://img405.imageshack.us/img405/7441/enyd0xj.jpg
τα λίτρα είναι οκ, και αν έχεις και φίλτρο μέσα είναι ακόμη καλύτερα.

halvas69
19-10-05, 22:02
Ακόμα καλύτερα να κάνεις απ'ευθείας τα διαχωριστικά από μαύρο plexiglass για να αποφύγεις το flaring.

dim
19-10-05, 22:17
Ακόμα καλύτερα να κάνεις απ'ευθείας τα διαχωριστικά από μαύρο plexiglass για να αποφύγεις το flaring.

και εγώ το σκέφτηκα αλλα ορισμένες φορές το θές το flaring(π.χ. πριν το ζευγάρωμα) και το πλεξιγκλάς είναι λίγο δύσκολο απ ότι ξέρω στην κόλληση. απ ότι ξέρω θέλει χλωροφόρμιο και εγώ πρωσοπικά δεν έχω προσπαθήσει να κολλήσω. κάποιος με εμπειρία στο πλεξιγκλάς θα μπορούσε να βοηθήσει.

halvas69
19-10-05, 22:23
Καλά τα λες με το χλωροφόρμιο, αλλά κολάει και με σιλικόνη.

koulio
20-10-05, 07:43
ευχαριστω για τις απαντησεις .....

βασικα σκεφτομαι να το χωρισω σε 4 παραλαλληλογραμμα
και οχι σε σταυρο......

και αυτο γιατι ετσι ή θα εχω 4 μικρα εσωτερικα φιλτρα στις
πλατες να δουλευουν ή ενα εξωτερικο να το μοιραζει με καποιο τροπο.... στην αρχη σκεφτομουν για spray bar σε ολο το μηκος του ενυδρειου που να καλυπτει και τα 4 διαμερισματα αλλα θα εχει πολλη αναταραξη

για τα διαχωριστικα μαλλον λεω να βαλω τζαμι κι μαυρο πλεξιγκλας ανα περισταση .... ειδωμεν γιατι ολο το project
(πως τα λεω ...) ειναι μια ιδεα μονο ....

Markos
20-10-05, 13:32
Κοίτα και αυτό που προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ όμορφη κατασκευή...

http://www.bettas4all.nl/files/pa170174.jpg