PDA

Επιστροφή στο Forum : Swim bladder;


ΧΑΡΗΣ
29-11-14, 22:36
180L με 1 black moor και 2 fantail. Το ενυδρειο τρεχει απο τον Ιουνιο. Το μικρο fantail το οποιο εχει και το προβλημα, μπηκε στο ενυδρειο αργοτερα, τον Σεπτεμβριο, και συμπληρωσε την ομαδα.

Πριν 3 βραδια το ειδα να κολυμπαει πλαγιαστα και γενικα να μην εχει καλη πλευστοτητα. Διαβασα για την ασθενεια νηκτικης κυστης (swim bladder) και αμεσως τα συνεδεσα γιατι τα συμπτωματα ταιριαζουν.

Αφηνω την τροφη παντα να μουλιασει πριν την ριξω μεσα. Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο να αναφερω ειναι οτι τις τελευταιες 3 εβδομαδες δεχοταν bullying απο τον πιο μεγαλωσομο black moor κατα την διαρκεια του φαγητου. Τον εσπρωχνε βιαια και μερικες φορες τον χτυπουσε στο τοιχωμα του ενυδρειου.

Το επομενο πρωι και παρ' οτι περιμενα να το βρω πεθαμενο, ηταν καλα, και τους εδωσα αρακα. Ολη την υπολοιπη μερα φαινοταν καλα.

Σημερα παλι παρουσιασε προβλημα, ολη την μερα ηταν στην επιφανεια με το στομα εξω, σχεδον ακινητο, και οταν προσπαθουσε να κολυμπησει προς τον βυθο, δυσκολευοταν, σαν να φορουσε σωσιβιο που τον εσπρωχνε πανω. Οταν σταματουσε την προσπαθεια, σαν μπαλονι ηλιου, ανεβαινε στην επιφανεια κατακορυφα, σαν να φορουσε σωσιβιο.

Εφυγα το μεσημερι και γυρισα πριν λιγο, μετα απο 8 περιπου ωρες. Τωρα ειναι και παλι οκ, δεν παρουσιαζει κανενα συμπτωμα.

Ενα ψαρι αν εχει swim bladder, δεν πρεπει να εχει αυτα τα συμπτωματα συνεχως; Υπαρχει περιπτωση να τα εμφανιζει κατα διαστηματα, οπως συμβαινει στην περιπτωση μου;

Αν ναι, ποια ειναι η καλυτερη θεραπεια που μπορω να του κανω ωστε να εχει καποιες πιθανοτητες επιβιωσης;

Τάκης
30-11-14, 09:08
Φίλε μου μη ταίσεις για 4 ημέρες και βάλε Epsom salt, 1 κουταλάκι του γλυκού ανα 25 λίτρα, και φυσικά παρακολούθηση. Ενημέρωσέ μας με τη κατάσταση του ψαριού σου

ΧΑΡΗΣ
30-11-14, 09:17
Ok αρα καραντινα και κανω αυτο που ειπες.

Τάκης
30-11-14, 09:33
Δεν θα παθουν κάτι τα υπόλοιπα με αυτή τη θεραπεία, και αφου δεν μιλάμε για κάτι που δεν είναι μικροβιακό και κολλητικο δεν είναι αναγκη να το στρεσσάρουμε και αλλο, αν έχεις καραντίνα και στο μέλλον χρειαστεί να μπουν φάρμακα, τοτε ναι να τη χησιμοποιήσεις. Λιγο νηστεία και στα υπόλοιπα, δεν θα τους κάνει κακο

ΧΑΡΗΣ
30-11-14, 09:34
Δηλαδη το αλατι και η 4ημερη νηστεια δεν θα επηρεασει τα αλλα ψαρακια;

Τάκης
30-11-14, 09:35
Μετά απο αυτό ταισέ τα λίγο αρακά ζεματισμενο και ξεφλουδισμενο με λίγο σκορδοζουμο, μη τα πλακώσεις στο φαί. Εμερώσε μας μετα τις 4 ημέρες πως πάει.

ΧΑΡΗΣ
30-11-14, 09:35
Οκ ευχαριστώ

Τάκης
30-11-14, 09:37
Δηλαδη το αλατι και η 4ημερη νηστεια δεν θα επηρεασει τα αλλα ψαρακια;
Οχι, καθόλου, τα χρυσόψαρα αντέχουν και 15+ ημέρες νηστικά, όχι αλατι ε , espom salt
(επταϋδρικό Θειικό Μαγνήσιο MgSO4*7H2O) πρέπει να μπορεις να βρεις σε φαρμακειο

ΧΑΡΗΣ
30-11-14, 09:41
Αυριο πρωι στο φαρμακειο τοτε. Σε ευχαριστω πολυ!
-------------------------
To epsom salt μονο μια φορα να το βαλω;

Τάκης
30-11-14, 09:45
Αυριο πρωι στο φαρμακειο τοτε. Σε ευχαριστω πολυ!
-------------------------
To epsom salt μονο μια φορα να το βαλω;
Ναι, για 4 ημέρες

ΧΑΡΗΣ
30-11-14, 09:48
Να βαζω καθε μερα για 4 ημερες; δηλαδη αν το ενυδρείο ειναι 180 λιτρα, να βαλω 7 κουταλακια την Δευτέρα, 7 την Τρίτη, 7 την Τετάρτη και 7 την Πέμπτη;

Τάκης
30-11-14, 09:49
Ξέχασα το σημαντικότερο, μετά τις 4 ημέρες μικρές και τακτικές αλλαγες, για να φύγει το epsom salt σιγα σιγα και όχι απότομα, δηλαδή 10%-20% κάθε ημέρα για καμια βδομάδα, το υπόλοιπο θα φύγει με τις κανονικές αλλαγές. Να ξέρεις πως το epsom salt κανει καλο στα λουλουδια
-------------------------
Να βαζω καθε μερα για 4 ημερες; δηλαδη αν το ενυδρείο ειναι 180 λιτρα, να βαλω 7 κουταλακια την Δευτέρα, 7 την Τρίτη, 7 την Τετάρτη και 7 την Πέμπτη;
Οχι , μια φορα θα βάλεις και θα το κρατήσεις 4 ημέρες

ΧΑΡΗΣ
30-11-14, 09:51
Αρα θα βαλω 7 κουταλακια αυριο και απο την Παρασκευη θα αρχισω καθημερινες 15% αλλαγες για 7 μερες;

Τάκης
30-11-14, 09:55
Αρα θα βαλω 7 κουταλακια αυριο και απο την Παρασκευη θα αρχισω καθημερινες 15% αλλαγες για 7 μερες;
Ναι, τη Παρασκευή ενημερώσε μας πως είναι το ψάρι

delta66
30-11-14, 12:48
Τι τροφες ταιζεις?
Ποσες φορες την ημερα?
Θερμοκρασια νερου?

ΧΑΡΗΣ
30-11-14, 12:55
Pellets και flakes της omega ως επι το πλείστον. Αραια δινω και spirulina της sera και αρακα και βρωμη. Ταιζω πρωι και βραδυ, καθε μερα. Δεν κανω μια μερα νηστεια. Θερμοκρασια νερου 19-20 βαθμοι.

delta66
30-11-14, 13:24
Omega για χρυσοψαρα?
Η βρωμη ειναι μουσκεμενη καλα πριν ταιστει? (τριπλασιαζεται σε ογκο μεσα στο στομαχι αν ταιστει στεγνη)

ΧΑΡΗΣ
30-11-14, 13:26
Ναι για χρυσόψαρα. Ναι ολες τις τροφες τις αφηνω να μουλιασουν 5 λεπτα πριν ταισω

delta66
30-11-14, 13:47
Παρατηρησε αν συμβαινει μετα απο ταισμα με βρωμη.
Και γενικοτερα μετα απο ταισμα.
Ισως του καθεται δυσπετη η τροφη.

ΧΑΡΗΣ
30-11-14, 13:49
Ναι αυτο που λες ισχυει 100%. Το προβλημα επιδυνωνεται μετα απο ταισμα.

delta66
30-11-14, 13:50
Παρατηρησε μετα απο ποια τροφη και σταματησε/αλλαξε τη.

ΧΑΡΗΣ
30-11-14, 13:52
Συμβαινει με ολες τις τροφές.

tsala
30-11-14, 16:59
νομιζω με εναν αρακα θα "ξεφουσκωσει" ...
απο την τροφη ειναι προφανως , ελεγξε οπως σου ειπε ο Σπυρος τι τροφη το επηρεασε ..
η βρωμη οχι πολυ συχνα..

delta66
30-11-14, 21:07
Συμβαινει με ολες τις τροφές.
Δοκιμασε μια διαφορετικη. (αφου ξεφουσκωσει το ψαρι)
πχ http://www.tropical.pl/en/products/aquarium/foods/premium-line/other/super-goldfish-mini-sticks/
http://www.tropical.pl/en/products/aquarium/foods/premium-line/other/goldfish-colour-pellet/

ΧΑΡΗΣ
01-12-14, 14:40
Έστειλα την γυναικα μου στο φαρμακειο και εφερε αυτο:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/45777256/2014-12-01%2013.18.43.jpg

Το ιδιο ειναι;

Τωρα αυτό το ανοιγω και ριχνω 7 κουταλακια στο ενυδρειο ετσι οπως ειναι;

Τάκης
01-12-14, 14:47
Έστειλα την γυναικα μου στο φαρμακειο και εφερε αυτο:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/45777256/2014-12-01%2013.18.43.jpg

Το ιδιο ειναι;

Τωρα αυτό το ανοιγω και ριχνω 7 κουταλακια στο ενυδρειο ετσι οπως ειναι;
Ναι αυτό είναι
http://www.zachospharmacy.gr/el/-enydatosi-somatos-egkaumata/1336-alata-epsom-alata-ueiiokoy-magnhsioy-alaw-ueiikoy-magnhsioy-mgso4.html

ΟΧΙ , μη το ρίξεις έτσι
θα πάρεις νερό από το ενυδρείο σε ένα κουβαδάκι, θα ρίξεις 2 κουταλάκια του γλυκού Epsom Salt, θα το ανακατέψεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ να διαλυθεί τελείως και ρίχνε το νερό πάλι μέσα, μετά αλλά 2 κουταλάκια κοκ, σου λέω 2 κουταλάκια για να διαλυθεί πολύ καλά, όχι για άλλο λόγο. Όταν το χρησιμοποίησα μια φόρα το χτύπαγα με το μιξεράκι του φραπέ κουταλιά κουταλιά, μέχρι που διέλυσα όσο ήθελα
Αν το ρίξεις έτσι , μπορεί τα ψάρια να το νομίσουν για φαί και να το καταπιούν , και τότε θα έχουμε πρόβλημα

ΧΑΡΗΣ
01-12-14, 14:49
Ωχ ευτυχως που ρώτησα! Ευχαριστώ.

Τάκης
01-12-14, 14:52
Για να ξέρεις, όλα αυτά τα στερεά , όπως Epsom Salt ή το κοινό αλάτι, όταν και αν χρειαστεί (που αχρείαστα να είναι) τα διαλύουμαι πάντα πολύ καλα πριν τα ρίξουμε μέσα, γιατί αδιάλυτα μπορεί να κάνουν ζημιά

ΧΑΡΗΣ
01-12-14, 21:08
Μπηκε το epsom salt.

Ερώτηση: Πωλειται ετοιμο σκορδοζουμο στα πετ σοπ; Δεν ειμαι πολυ καλος στα DIY.

Τάκης
01-12-14, 21:12
Μπηκε το epsom salt.

Ερώτηση: Πωλειται ετοιμο σκορδοζουμο στα πετ σοπ; Δεν ειμαι πολυ καλος στα DIY.
Πάρε μια σκελίδα σκόρδο , διάλυσέ τη, βάλε τη σε ένα κρασοπότηρο, ρίξε πολύ λίγο νεράκι , σούρωσέ το με ένα μικρό σουρωτήρι, και σε αυτό το ζουμί ρίξε τον ζεματισμένο αρακά και άσε τον κανα 5λεπτο, μετά ρίχτω στο ενυδρείο, το φρέσκο σκόρδο είναι αναντικατάστατο με τα έτοιμα

ΧΑΡΗΣ
01-12-14, 21:14
Οκ ευχαριστώ!

ΧΑΡΗΣ
06-12-14, 13:42
Ακολουθησα τις οδηγιες κατα γραμμα. Δυστυχως το ψαρακι εξακολουθει να εχει το ιδιο προβλημα ακομα και με την καινουρια τροφη που μου προτεινε ο delta.

Τρωει το πρωι γυρω στις 8 και κατα το μεσημερι το παθαινει. Κολυμπαει προς τα κατω και μολις σταματησει ανεβαινει πανω σαν μπαλονι. Μη μπορωντας να κανει κατι μενει στην επιφανεια σε γωνια 45 μοιρων με το κεφαλι προς τα πανω. Μετα απο αρκετη ωρα ξεφουσκωνει και κολυμπαει κανονικα.

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω;

delta66
06-12-14, 16:51
Οταν εκανες epsom θεραπεια, εισαι σιγουρος οτι "αδειασε" το ψαρι?
Εγω την κανω σε αλλο δοχειο, γυμνο απο διακοσμηση, και βλεπω τα κοπρανα.

Απο εκει και μετα δες αυτο για Flagyl http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611&highlight=bloat

ΧΑΡΗΣ
06-12-14, 17:15
Το ενυδρειο ειναι 180L με 3 fancy χωρις διακοσμηση και η αληθεια ειναι πως δεν εβλεπα κοπρανα.

Οκ θα διαβασω και αυτο για το Flagyl.

delta66
06-12-14, 17:18
Πριν την αντιβιωση δοκιμασε και σε κουβα μπανιο με epsom

ΧΑΡΗΣ
06-12-14, 17:21
Και παλι να το αφησω 4 μερες νηστικο;

delta66
06-12-14, 17:30
Οσο κανει μπανιο με epsom και μεχρι να αδειασει
-------------------------
Μισαωρο μπανιο με 1-2 κουταλακια, ανα 5 λιτρα.

ΧΑΡΗΣ
06-12-14, 17:41
Τι εννοεις "μισαωρο μπανιο";

delta66
06-12-14, 17:58
Πχ σε 10λιτρο κουβα (καθαρο) νερο απο το ενυδρειο, αεραντλια, διαλυεις καλα 2-4 κουταλάκια epsom και το ριχνεις.
Βαζεις το ψαρι εκει για μιση ωρα, υποπαρακολουθηση.
Επαναλαμαβανεις δυο φορες την ημερα αν χρειαστει.

Μπορεις αναλογα το ψαρι και τις αντοχες του, να προσαρμοσεις τη δοσολογια.
Πχ μπορεις να βαλεις λιγοτερη δοση (πχ τη μιση) και να το αφησεις εκει μεχρι να αδειασει (συνηθως σε λιγοτερο απο 24 ωρες) ή αυξανεις λιγο τη δοσολογια.
Εγω εχω βαλει μεχρι 2 κουταλιες της σουπας σε 15 λιτρο κουβα για 12 ωρες.
(1 κουταλια της σουπας = 3 κουταλακια του γλυκου)

ΧΑΡΗΣ
10-12-14, 18:53
Να ενημερωσω οτι δοκιμασα να μειωσω το ταισμα στην μια φορα την ημερα αντι δυο και φαινεται πως δουλευει.

Εδω και 4 μερες ταιζω μονο πρωι και το ψαρακι δεν παρουσιαζει το προβλημα.

Επισης να σημειωσω οτι σε αυτες τις 4 μερες εδωσα και τις 4 τροφες που εχω αρα το προβλημα εικαζω πως δεν ειχε να κανει με συγκεκριμενη τροφη αλλα με την ποσοτητα.

Αν παρατηρησω κατι αλλο θα σας ενημερωσω.

Τάκης
10-12-14, 19:43
Να ενημερωσω οτι δοκιμασα να μειωσω το ταισμα στην μια φορα την ημερα αντι δυο και φαινεται πως δουλευει.

Εδω και 4 μερες ταιζω μονο πρωι και το ψαρακι δεν παρουσιαζει το προβλημα.

Επισης να σημειωσω οτι σε αυτες τις 4 μερες εδωσα και τις 4 τροφες που εχω αρα το προβλημα εικαζω πως δεν ειχε να κανει με συγκεκριμενη τροφη αλλα με την ποσοτητα.

Αν παρατηρησω κατι αλλο θα σας ενημερωσω.
Ωραία τότε, μήπως αν δοκίμαζες η ποσότητα που δείνεις τη μία φορα τη σπάσεις σε 2 δόσεις ;

ΧΑΡΗΣ
10-12-14, 19:57
Θα το δοκιμασω και αυτο φιλε μου.

delta66
13-12-14, 22:24
Δεν ρωτησα, τα νιτρικα ποσα ηταν (πριν αλλαξεις νερο).
Εγινε καποια αποτομη μεταβολη θερμοκρασιας?
Οι σωληνες που χρησιμοποιεις για αλλαγη νερου ειναι καθαροι μεσα? Μενουν γεματοι νερο?

ΧΑΡΗΣ
24-12-14, 14:13
Πχ σε 10λιτρο κουβα (καθαρο) νερο απο το ενυδρειο, αεραντλια, διαλυεις καλα 2-4 κουταλάκια epsom και το ριχνεις.
Βαζεις το ψαρι εκει για μιση ωρα, υποπαρακολουθηση.
Επαναλαμαβανεις δυο φορες την ημερα αν χρειαστει.

Μπορεις αναλογα το ψαρι και τις αντοχες του, να προσαρμοσεις τη δοσολογια.
Πχ μπορεις να βαλεις λιγοτερη δοση (πχ τη μιση) και να το αφησεις εκει μεχρι να αδειασει (συνηθως σε λιγοτερο απο 24 ωρες) ή αυξανεις λιγο τη δοσολογια.
Εγω εχω βαλει μεχρι 2 κουταλιες της σουπας σε 15 λιτρο κουβα για 12 ωρες.
(1 κουταλια της σουπας = 3 κουταλακια του γλυκου)

Μεταξυ του μισαωρου μπανιου και του 12ωρου, ποιο θεωρεις καλυτερο;

Τελικα το ψαρακι εχει ακομα το προβλημα, απλα καποιες μερες δεν ειναι εμφανες και με ξεγελασε.

delta66
24-12-14, 16:28
Τοτε πας εδω με Flagyl. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611
Σε καραντινα. Οχι στο κυριως ενυδρειο.
Μπορεις να παρεις ενα ανετο δοχειο samla απο το ikea με πολυ λιγα χρηματα και να βαλεις μια δυνατη αεραντλια μονο.
Φιλτρο δεν χρειαζεται. Φαγητο δεν θα ριχνεις ετσι κι αλλιως.
Νερο στην καραντινα απο το κυριως ενυδρειο, και θα του κανεις μετα την εισαγωγη του ψαριου και πριν την εναρξη της θεραπειας μια σωστη (θερμοκρασιες κλπ) αλλαγη νερου.

Καλη επιτυχια κλαι συγχαρητηρια για την επιμονη σου και τη βοηθεια που προσπαθεις να δωσεις στο ψαρακι.

ΧΑΡΗΣ
24-12-14, 16:39
Να μην δοκιμάσω μισάωρο ή δωδεκάωρο μπανιο με epsom πριν το flagyl; μεχρι τωρα εκανα 4ημερη θεραπεια στο κυρίως ενυδρείο με 1 κ.γ. ανά 25 λίτρα μόνο. Και με ειχες συμβουλευσει να κανω μισαωρο μπανιο σε καραντινα με περισσοτερη δοση epsom αλλα δεν εκανα γιατι νομιζα πως πετυχε η πρωτη θεραπεία.

delta66
24-12-14, 16:58
Δοκιμασε.

ΧΑΡΗΣ
24-12-14, 17:01
Μεταξυ του μισαωρου μπανιου με 2-4 κουταλακια σε 10λιτρο, και του 12ωρου μπανιου με την μιση δοση, ποιο απο τα δυο θεωρεις οτι ειναι καλυτερο;

delta66
24-12-14, 17:24
Το δευτερο.

ΧΑΡΗΣ
24-12-14, 17:48
Οκ θα του κάνω την Παρασκευή epsom bath maximum 24 ωρες. Σε μικρη 15λιτρη γυαλα με νερο απο το μεγαλο ενυδρειο και μονο με αεραντλια. Μετα τις 24 ωρες θα το ξαναβαλω πισω στο μεγαλο ενυδρειο ασχετα απο το αποτελεσμα.

Ταιζω καθε πρωι στο μεγαλο ενυδρειο.

Αυριο να το ταισω;

Την Παρασκευη πρωι πριν το epsom bath να το ταισω;

delta66
24-12-14, 18:57
Κανε νηστεια καλυτερα.

ΧΑΡΗΣ
26-12-14, 10:01
Καλημερα και χρονια πολλα.

Εβαλα σε 10λιτρη γυαλα 1 γεματο κουταλακι γλυκου θειικο μαγνησιο και αεραντλια, και εβαλα μεσα το ψαρακι (γιατι βαλαμε αεραντλια; )

Αρχικο μου πλανο ηταν να το αφησω 24 ωρες.

Μεσα σε δεκα λεπτα ομως ειδα λιγα κοπρανα. Ηταν ομως περιεργα, ηταν σαν αλγη. Σαν κομματι απο σπανακι. Και διαλυοταν σε κομματακια.

Να μην πολυλογω, στην μια ωρα το εβαλα πισω στο μεγαλο ενυδρειο γιατι αρχισε να καθεται ακινητο στον πατο και δεν μου αρεσε. Επισης ειχα κατα νου οτι "ο σκοπος επιτευχθη" (κοπρανα).

Στο μεγαλο ενυδρειο ταισα οση ωρα ηταν το μικρο ψαρακι σε καραντινα αρα αυριο πρωι θα ταισω παλι. Το μικρο ψαρακι εφαγε τελευταια φορα την Τεταρτη.

Θα σας ενημερωσω μεσα στο Σ/Κ για την εξελιξη.

ΧΑΡΗΣ
08-02-15, 12:18
Χτες το πρωι ταισα αρακα ζεματισμενο. Δειτε στην φωτογραφια μετα απο λιγες ωρες...

https://dl.dropboxusercontent.com/u/45777256/IMG_5016.JPG

Κοπρανα σαν κλωστη με φουσκαλες, να αιωρειται για αρκετες ωρες μεχρι να βγει.

Μας λεει κατι αυτο το "σημαδι";

delta66
08-02-15, 19:03
Μαλλον εσωτερικο παρασιτο (εφοσον ειναι πολυ νεαρο το ψαρι νομιζω για να ειναι επαναρροφηση των αυγων του).
Μαλλον πρεπει να πας σε flagyl.

ΧΑΡΗΣ
09-02-15, 20:40
Παω στο πετ σοπ και ζηταω flagyl;

Γιατι που το ψαχνω στο ιντερνετ μου βγαζει φαρμακο για ανθρωπους.

Τάκης
09-02-15, 20:44
Παω στο πετ σοπ και ζηταω flagyl;

Γιατι που το ψαχνω στο ιντερνετ μου βγαζει φαρμακο για ανθρωπους.
Στο φαραμακείο το ζητάς, και όταν ειχα ρωτήσει τον γιατρό μου μπορεις να το πάρεις και χωρίς συνταγή

Κλεόβουλος
09-02-15, 20:54
Αυτό θα πάρεις από φαρμακείο (δεν χρειάζεται συνταγή)
https://www.adlershop.ch/p3138/4181/flagyl-filmtabl-500-mg-20-stk-800x800.jpg

delta66
10-02-15, 00:37
Σε καψουλες το βρισκεις σε φαρμακειο
30 χ 500mg στο κουτι
4 ευρω περιπου

ΧΑΡΗΣ
22-03-15, 18:59
η θεραπεια με flagyl πρεπει να γινει σε καραντινα η πρεπει να γινει στο κυριως ενυδρειο με τα 3 ψαρακια;

Κλεόβουλος
22-03-15, 19:15
Απ' τον Φλεβάρη ακόμα δεν το αποφάσισες? :confused:
Εδώ είναι η θεραπεία http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611
Εγώ θα έλεγα να την κάνεις σε όλο το ενυδρείο.

ΧΑΡΗΣ
23-03-15, 07:34
Ειχα κανει θεραπεια με epsom και νομιζα πως του περασε αλλα χτες το ειδα παλι να το παθαινει, σε πιο ηπιο βαθμο. Τα συμπτωματα πλεον ειναι πολυ ηπια, σε βαθμο που δυσκολευομαι να καταλαβω αν εξακολουθει να εχει το προβλημα.