PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί τεστ


qstavrosq
24-06-05, 22:51
Έχω πάρει τεστ της aquarium pharmaceuticals για gh και για kh. Σε αυτά τα τεστ προσθέτεις σταδιακά σταγόνες και όταν αλλξει το χρώμα όσες σταγόνες έχεις ρίξει τόση η σκληρότητα. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν γνωρίζουμε ότι η σκληρότητα θα είναι γύρω στο 12-13 αν ρίξουμε μαζεμένα τις 10 πρώτες σταγόνες και μετά πάμε μια μια πειράζει; Η λογική μου και οι λίγες γνώσεις μου στη χημεια περι δεικτών μου λένε οχι αλλά ρωτάω για σιγουριά :wink:

Ιορδάνης
24-06-05, 22:58
Καλησπέρα μια φορά που έκανα το εξής πείραμα την μία χορηγώντας 10 σταγόνες και μετά σταδιακά μια προς μία και μετά βάσει των οδηγιών είχα διαφορετικά αποτελέσματα και εννοείτε πως το εν λόγο εγχείρημα έλαβε θέση στο ίδιο νερό.Ταπεινή μου άποψη λοιπόν είναι go by the book αυτοί κάτι ξέρουν.
Φιλικά Ιορδάνης.

lasal
24-06-05, 23:02
Φυσικά ενα κουνηματάκι μετά τις 10 χρειάζεται
Αν οι τιμές δεν έχουν αποκλίσεις δεν πειράζει.
Φαντάζεσαι να αλλάξει το χρώμα με τις πρώτες 10 που θα ρίξεις?
Αντε φτού κι απο την αρχή :wink:

Ιορδάνης
24-06-05, 23:11
Και αφού ξανά μανά απ' την αρχή κάποιος σου λέει κάτι και χάνεις το μέτρημα.Την καταδίκη μου :smt092 .Φτου φτου μακριά από μας. :D :D :D
Φιλικά Ιορδάνης

qstavrosq
24-06-05, 23:21
Και μόλις ξαναρχίσεις λίγο πριν πέσει η δωδέκατη σταγόνα και αλλάξει το χρωματάκι που τόσο περίμενες πηδάει ο γάτος σου επάνω στο γραφείο και σου πετάει το μπουκαλάκι κάτω και το σπάει κιόλας !!! :evil: :evil: Μου έχει γίνει και αυτό !

Ιορδάνης
25-06-05, 00:28
Το βιντεάκι με την γάτα και τον ανεμηστήρα οροφής το έχεις δει; :D :D :D

netblues
25-06-05, 08:55
Πως φαινονται αυτοι που εχουν σκληρα νερα.....
(χανουν το μετρημα στις σταγονες..) :D :D

Ιορδάνης
27-06-05, 18:33
Καλησπέρα, μα ποιος είπε οτι έχω σκληρό νερό;; :D :D :D :D !!!
Φιλικά Ιορδάνης.

Apostolis
28-06-05, 08:33
Καλησπέρα, μα ποιος είπε οτι έχω σκληρό νερό;; !!!
Φιλικά Ιορδάνης.

Πήρες R/O για το 30άρι με το Gurami??? :shock: