PDA

Επιστροφή στο Forum : betta tank 30L


hellas
17-11-14, 18:36
Το μικροβιο για τα ενυδρεια το ειχα κολησει απο τα 7 μου.Οι συνεπειες φανηκαν στα 18 μου!!! Μετα τα 2 ενυδρεια που εχω στην αθηνα σκεφτομουν να κανω και ενα μικρο.Τελικα περασα φλωρινα, επιασα εστια και επειδη επεφτε πολυ βαρεμαρα(ετσι νομιζα) ειπα ας φτιαξω ενα μικρο. Με την βοηθεια του tsala που μου εδωσε το ενυδρειο και ενα μερος του εξοπλισμου και τον georgemisir που μου εδωσε τα φυτα εφτιαξα το ενυδρειακι.

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 0.35x0,27x0,35
Συνολικά Λίτρα:30
Sump (λίτρα):οχι

Οργανισμοί
Φυτά: vallisneria, eleocharis parvula, rossefolia, egeria densa, anoubias barteri var. caladiifolia και hydrocotyle-tripartita
Ψάρια: crowntail betta male
Άλλα είδη: λαθρεπηβατες, ramshorn snails

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μαυρο
Πέτρες: οχι
Ξύλα: mopani
Άλλα διακοσμητικά : oxι
Υπόστρωμα: οχι
Βυθός: ασπρη αμμο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): led spot 4w 6000k (ψυχρο)
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: rc electrical 400l l/h
Θέρμανση/ Ψύξη: sunsun 100w
Λίπανση:seachem flourish
Παροχή CO2: ετοιμαζεται diy συστημα απο paintball

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 6 λιτρα την εβδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλωριο prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: οχι

basillis
17-11-14, 18:39
Αρχοντα τον εχεις, ωραιος.

gordon
17-11-14, 18:42
ωραίο !! μπράβο σου !!

hellas
17-11-14, 18:44
ευχαριστω παιδες, ναστε καλα!!!

nazgul
17-11-14, 18:52
Ωραιο ειναι και φαινεται προσεγμενο.

Μετρησεις κανεις καθολου? Αν δεν κανω λαθος, στη Φλωρινα εχετε μαλακο νερακι. Θα εκανα μεγαλυτερες εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και θα ανεβαζα τη θερμοκρασια στους 27.

Λιγο μηκος ακομα να ειχε το ενυδρειο για να ειναι πιο ανετα το ψαρακι, σιγουρα θα ηταν καλυτερα :wink:

Ειναι ανοιχτο απο πανω το ενυδρειο? Προσεχε μη θελησει να εξερευνησει το σπιτι σου.

hellas
17-11-14, 18:55
Ωραιο ειναι και φαινεται προσεγμενο.

Μετρησεις κανεις καθολου? Αν δεν κανω λαθος, στη Φλωρινα εχετε μαλακο νερακι. Θα εκανα μεγαλυτερες εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και θα ανεβαζα τη θερμοκρασια στους 27.

Λιγο μηκος ακομα να ειχε το ενυδρειο για να ειναι πιο ανετα το ψαρακι, σιγουρα θα ηταν καλυτερα :wink:

Ειναι ανοιχτο απο πανω το ενυδρειο? Προσεχε μη θελησει να εξερευνησει το σπιτι σου.

Ευχαριστω πολυ.Μετρησεις ακομα δεν κανω, το νερο οντως ειναι μαλακο αλλα εχει πολυ χλωριο, επισης βαζω και ενα δικο μου "ζουμι" απο πλατανοφυλλα.
Δεν ηθελα να ειναι πολυ μεγαλο γιατι τα καλοκαιρια θα το κατευαζω αθηνα μιας και θα κλεινει η σχολη.

basillis
17-11-14, 19:10
Ευχαριστω πολυ.Μετρησεις ακομα δεν κανω, το νερο οντως ειναι μαλακο αλλα εχει πολυ χλωριο, επισης βαζω και ενα δικο μου "ζουμι" απο πλατανοφυλλα.
Δεν ηθελα να ειναι πολυ μεγαλο γιατι τα καλοκαιρια θα το κατευαζω αθηνα μιας και θα κλεινει η σχολη.

Τι ειναι αυτο το ''ζουμι'' που φτιαχνεις και τι ακριβως κανει; Για πες μας τις μαγικες συνταγες σου...:confused:

ChocolatePuma
17-11-14, 19:32
Ωραίο το ενυδρειάκι! Να τον χαίρεσαι τον ψαρή σου :smt041

Κάνε μετρήσεις όπως ειπε ήδη ο Θοδωρής, βάλε μια πλάτη στο ενυδρείο απο χαρτόνι, μετακίνησε το θερμόμετρο στο πλάι (μας χαλάει την εικονα:D), βάλε τις βαλισνέριες πιο πισω (πίσω απ το ξύλο) και μάζεψε τις πετσέτες δεξιά του ενυδρείου :p

Τη θερμοκρασία, προσωπικά θα την ανέβαζα στους 26.5

Για να πετύχεις black water, νομίζω πως θέλει αρκετά ακόμη πλατανόφυλλα (εκτός κι αν οι φωτογραφίες αδικούν την εικόνα του νερου) ;)

hellas
17-11-14, 19:38
Τι ειναι αυτο το ''ζουμι'' που φτιαχνεις και τι ακριβως κανει; Για πες μας τις μαγικες συνταγες σου...:confused:

Τιποτα περιεργο. Εβαλα μερικα πλατανοφυλλα σε πολυ ζεστο νερο για να απελευθερωσουν τις ταμινες τους και το αποθηκευσα σε μπουκαλια και σε σκοτεινο μερος. Σε καθε αλλαγη νερου βαζω 5ml. Εαν βαλεις πολλα πλατανοφυλλα θα σου φτιαξει καταπληκτικο black water!
-------------------------
Ωραίο το ενυδρειάκι! Να τον χαίρεσαι τον ψαρή σου :smt041

Κάνε μετρήσεις όπως ειπε ήδη ο Θοδωρής, βάλε μια πλάτη στο ενυδρείο απο χαρτόνι, μετακίνησε το θερμόμετρο στο πλάι (μας χαλάει την εικονα:D), βάλε τις βαλισνέριες πιο πισω (πίσω απ το ξύλο) και μάζεψε τις πετσέτες δεξιά του ενυδρείου :p

Τη θερμοκρασία, προσωπικά θα την ανέβαζα στους 26.5

Για να πετύχεις black water, νομίζω πως θέλει αρκετά ακόμη πλατανόφυλλα (εκτός κι αν οι φωτογραφίες αδικούν την εικόνα του νερου) ;)

Οντως καποια πραγματα πρεπει να τακτοποιηθουν. Tις βαλισνεριες επιτηδες τις εβαλα εκει,εχω φτιαξει κρυψονα ετσι ωστε να εχει χωρο μπρος,πισω και κατω απο το ξυλο για τον μικρο. Α και ευχαριστω :D

ChocolatePuma
17-11-14, 20:28
Τιποτα περιεργο. Εβαλα μερικα πλατανοφυλλα σε πολυ ζεστο νερο για να απελευθερωσουν τις ταμινες τους και το αποθηκευσα σε μπουκαλια και σε σκοτεινο μερος. Σε καθε αλλαγη νερου βαζω 5ml. Εαν βαλεις πολλα πλατανοφυλλα θα σου φτιαξει καταπληκτικο black water!


Μήπως βάζεις λίγο, αναλογικά με τα 6 lt νερού που αλλάζεις?

hellas
17-11-14, 20:32
Μήπως βάζεις λίγο, αναλογικά με τα 6 lt νερού που αλλάζεις?

Στις φωτογραφιες το ειχα 1 βδομαδα χωρις το "ζουμι", επισης με 5ml το ψιλο κιτρινιζει. Απο την αλλη βδομαδα θα ανεβασω την ποσοτητα και μπορει να κανω και καμια αναμιξη με βελαδια.

ChocolatePuma
17-11-14, 20:37
Στις φωτογραφιες το ειχα 1 βδομαδα χωρις το "ζουμι", επισης με 5ml το ψιλο κιτρινιζει. Απο την αλλη βδομαδα θα ανεβασω την ποσοτητα και μπορει να κανω και καμια αναμιξη με βελαδια.

Προσωπικά θα ξεκινούσα με 100 ml...και βλέπουμε

Αντί για βελανίδια (υποθέτω ότι εννοεις), προτίμησε alder cones. Δίνουν τρομερό χρώμα στο νερό

hellas
17-11-14, 21:01
Προσωπικά θα ξεκινούσα με 100 ml...και βλέπουμε

Αντί για βελανίδια (υποθέτω ότι εννοεις), προτίμησε alder cones. Δίνουν τρομερό χρώμα στο νερό

ναι αυτο εννοουσα (απλως τυχαινει να εχω βρει αρκετα φυλλα απ'αυτην και απο πλατανο-for the records- ). 100ml παιζει αν ειναι πολλα και δεν ξερω μηπως πηραξει τον μικρο. Τα alder cones απο σημιδια δεν ειναι?

ChocolatePuma
17-11-14, 21:42
ναι αυτο εννοουσα (απλως τυχαινει να εχω βρει αρκετα φυλλα απ'αυτην και απο πλατανο-for the records- ). 100ml παιζει αν ειναι πολλα και δεν ξερω μηπως πηραξει τον μικρο. Τα alder cones απο σημιδια δεν ειναι?

Ναι
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CF%8D%CE%B4%CE%B1

Για τα 5 ml ή τα 100, ξεκίνα αυξάνοντας την αναλογία και σταδιακά βλέπεις συμπεριφορές μονομάχου και χρώμα νερού...

Εντός του φόρουμ θα βρεις πολλά θέματα για black water ;)

hellas
17-11-14, 21:46
Ναι
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CF%8D%CE%B4%CE%B1

Για τα 5 ml ή τα 100, ξεκίνα αυξάνοντας την αναλογία και σταδιακά βλέπεις συμπεριφορές μονονάχου και χρώμα νερού...

Εντός του φόρουμ θα βρεις πολλά θέματα για black water ;)

ok man θα αρχισω να ανεβαζω ανα 10ml και βλεπουμε.

ChocolatePuma
17-11-14, 21:54
ok man θα αρχισω να ανεβαζω ανα 10ml και βλεπουμε.

Βλέπουμε = Κάνουμε μετρήσεις να δούμε τις αλλαγές στις παραμέτρους του νερου ;)

Δες και τα παρακάτω, ίσως βοηθήσουν
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=636856&postcount=28
(George που πήγαν οι φωτο ρέι????)

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64511&highlight=black+water

http://www.seriouslyfish.com/all-the-leaves-are-brown/

hellas
17-11-14, 21:57
Βλέπουμε = Κάνουμε μετρήσεις να δούμε τις αλλαγές στις παραμέτρους του νερου ;)

Δες και τα παρακάτω, ίσως βοηθήσουν
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=636856&postcount=28
(George που πήγαν οι φωτο ρέι????)

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64511&highlight=black+water

http://www.seriouslyfish.com/all-the-leaves-are-brown/

no money για μετρησεις. αλλα ευτηχως λιγο πιο κατω ειναι το εργαστηριο της χημειας μαλλον θα με βολεψουν εκει. τι μετρησεις να κανω?

ChocolatePuma
17-11-14, 22:06
no money για μετρησεις. αλλα ευτηχως λιγο πιο κατω ειναι το εργαστηριο της χημειας μαλλον θα με βολεψουν εκει. τι μετρησεις να κανω?

pH,Αμμωνια, Νιτρώδη & Νιτρικά (για να δεις αν εχεις στρωμένο ενυδρείο)

Κι εφόσον αρχίσεις να αυξάνεις την ποσότητα του "τσαγιού", μέτρα το pH να δεις πόσο το μειώνει η ποσότητα που προσθέτεις

hellas
17-11-14, 22:08
pH,Αμμωνια, Νιτρώδη & Νιτρικά (για να δεις αν εχεις στρωμένο ενυδρείο)

Κι εφόσον αρχίσεις να αυξάνεις την ποσότητα του "τσαγιού", μέτρα το pH να δεις πόσο το μειώνει η ποσότητα που προσθέτεις

οκ ευχαριστω

ChocolatePuma
17-11-14, 22:10
οκ ευχαριστω

Να σαι καλα!!

Τα χαιρετίσματα μου...σε Αμύνταιο, Πρέσπες, Φιλώτα και Ξυνό Νερό :D

korasidikos
17-11-14, 22:36
πολυ ωραιο το εχεις κανει μπραβο!!

hellas
12-12-14, 15:41
μετα απο 2 μηνες λειτουργιας
και με λαμπα led spot 4w 6000k (ψυχρο)

hellas
13-01-15, 10:27
Μερικες φωτογραφιες μετα τις χριστουγεννιατικες διακοπες , και με τον νεο (προσωρινο) συγκατοικο.

platy
13-01-15, 11:36
σαν λιγο κίτρινα τα βλέπω τα φυτάκια σου.....!! εκτος αν αδικει ο φωτισμός ή η φωτο

ο ανσιστρους πάλι πως εμφανιστηκε εκει μεσα...πρόσεχε γιατι μπορει να ερθουν τουμπα ολα απο τη μια στιγμη στην αλλη τώρα που δεν εχεις μετρησεις :smt073

hellas
13-01-15, 12:21
σαν λιγο κίτρινα τα βλέπω τα φυτάκια σου.....!! εκτος αν αδικει ο φωτισμός ή η φωτο

ο ανσιστρους πάλι πως εμφανιστηκε εκει μεσα...πρόσεχε γιατι μπορει να ερθουν τουμπα ολα απο τη μια στιγμη στην αλλη τώρα που δεν εχεις μετρησεις :smt073


φαινονται κιτρινα λογο φωτισμου, ο ανσιστρους προοριζετε για εναν φιλο και προς το παρων θα τον φιλοξενω εγω (το ειχα μαζι με τον μονομαχο απο τα χριστουγεννα σε αλλο ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα)

hellas
27-03-15, 17:11
Ένα ακόμα update

Οργανισμοί
Φυτά: vallisneria, rotala indica anoubias giga, bacopa και hydrocotyle-tripartita,cabomba caroliniana, glossostigma elatinoides, hygrophila corymbosa, cryptocoryne wenti
Ψάρια: crowntail betta male
Άλλα είδη: blue ramshorn snails, red ramshorn snails

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μαυρο
Πέτρες: οχι
Ξύλα: mopani
Άλλα διακοσμητικά : oxι
Υπόστρωμα: οχι
Βυθός: ασπρη αμμο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): led spot 7w 6000k (ψυχρο),led bulb 7w 6000k, led spot 7w 4500k (θερμο)
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: κινεζικο κραμαστο 300l l/h
Θέρμανση/ Ψύξη: sunsun 100w
Λίπανση:seachem flourish, ταμπλετες βυθου sera
Παροχή CO2: μου λειπει μονο το βανακι για να ρυθμιζω την ροη και δεν το βρισκω πουθενα στην ελλαδα.

Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 6 λιτρα την εβδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:μια μερα πριν με αντιχλωριο prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: οχι

Πάνος
27-03-15, 18:54
πολύ ωραιο το μποστανακι σου! και ο ψαρης το ιδιο.
εχεις παρατηρησει να αλλοιώνεται το χρωμα στα ramshorn σου από μειξη 2 διαφορτικων χρωματισμων? ή γεννιουνται ειτε κοκκινα ειτε μπλε?

hellas
27-03-15, 18:58
πολύ ωραιο το μποστανακι σου! και ο ψαρης το ιδιο.
εχεις παρατηρησει να αλλοιώνεται το χρωμα στα ramshorn σου από μειξη 2 διαφορτικων χρωματισμων? ή γεννιουνται ειτε κοκκινα ειτε μπλε?

δεν εχουν ιδιαιτερες αλλιωσεις και γεννες μεχρι στιγμης πρεπει να εχω απο τα κοκκινα.