PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για στρωσιμο του φιλτρου


gemen
14-11-14, 19:18
καλησπερα σας παιδια.
σημερα μετα απο καποιες συνομιλες σε καποιους σχολιασμους μου για στρωσιμο του φιλτρου εμαθα κατι καινουργιο.
και θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας.

1)γνωριζω τον τροπο στρωσιματος με το μπολι,που βαζεις απευθειας ψαρια μεσα στο ενυδρειο και αυτον εχω κανη και εγω μεχρι τωρα σε οσα ενυδρεια εχω.
2)γνωριζω οπως οταν καποιος δεν θελη να κανη την διαδικασια με το μπολι,κανη το στρωσιμο με αμωνια απο φαρμακειο, που κραταει περιπου ενα μηνα και αφου μηδενιστουν αμωνια και νιτρωδη και εχεις μετρησιμα νιτρικα βαζεις ψαρια παλη μεσα.

επειδη εχω καποιες αμφιβολιες
(εκτος απο αυτους τους τροπους που ξερω εως τωρα εγω)
και μου ειπαν για καινουργιους τροπους στρωσιματος,και οχι επωδινους για τα ψαρια και γληγορους για τους χομπιστες και ειδικα τους καινουργιους φιλους του χομπι,
και επειδη δεν εχω παει σε σεμιναρια για να ξερω τι ακριβως γινεται σημερα και ποσο εχει προχωρηση η τεχνολογια στο θεμα αυτο,
και εχουμε καινουργιες και ποιο απλες μεθοδους,
ρωτω το εξης.

1)με τα ζουμιά/βακτήρια που κυκλοφορουν στο εμποριο και αγοραζουν, είναι η σίγουρη και ασφαλής μέθοδος για να ξεκινησεις ενα φιλτρο - ενυδρειο καινουργιο?
ταλαιπωρουνται ετσι τα ψαρια βαζοντας τα κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο?
γινεται δηλαδη αμεσως η διασπαση της αμωνιας και ολων αυτων τον δηλητιριων απευθειας χωρις καν τους παραπανω τροπους?
δηλαδη βαζοντας ενα Αντιχλώριο και επειτα ζωντανά βακτήρια εχουμε στρωση το φιλτρο μας απευθειας και την επομενη βαζουμε ψαρια μεσα χωρις κανενα προβλημα?

2)εαν ισχυουν οντως,οι παραπανω τροποι ( μπολι δηλαδη ασπουμε ) ειναι πλεον αχρηστοι?

θα ηθελα την γνωμη σας, γιατι σημερα διαβασα καποια πραγματα που δεν τα γνωριζα και ειδα καποιους να λενε οτι οντως ισχυει ο τροπος αυτος με τα ζουμια(ετσι θα τα πω εγω) εως να δω τι θα μου πειτε εσεις περισσοτερα, ακομη και καινουργιους χομπιστες εαν ξεκινησαν ετσι οντως τα ενυδρεια τους και δεν ειχαν πλεον μετρησιμη αμωνια και νιτρωδη και οτι το ψαρι δεν επαθε κατι και οτι δεν ταλαιπωριθηκε με τον τροπο αυτον.
εχω της αμφιβολιες μου και επειδη δεν γνωριζω οπως σας ειπα για αυτων τον καινουργιο τροπο,να δω τι θα μου απαντησετε οσοι ξερετε περισοτερο καλυτερα απο εμενα αυτην την διαδικασια.

Τάκης
14-11-14, 20:00
Οταν ξεκίνησα (πριν 2,5 χρόνια) και εγώ φίλε μου, χάλασα πολλά λεφτα σε ζουμια και σε ματζούνια, και φως δεν έβλεπα, η αμμωνία ήταν στο θεό, και τα ψάρια να ταλαιπωρούνται, αλλαγές νερού καθημερινές, τεστ πρωι βράδυ. Τώρα σε 1 εβδομάδα σου στήνω και σου στρώνω ενυδρείο , χαλαρά και χωρίς ταλαιπωρία σε κανέναν, ουτε σε άνθρωπο ούτε σε ψάρια. Η λύση είναι μία, μπόλι και πάλι μπολι, αρκει βέβαια να γίνουν όλα σωστά, και δεν χρειάζεται να ταλαιπωρούντε τα ψάρια, προσωπικά ουτε τα ζουμια δεν τα εμπιτεύομαι και ούτε τα προτείνω άλλους.
Βιάζεσαι ; βάζεις αμμωνία και μπόλι και σε 7-10 ημέρες είσαι έτοιμος,
θες πιο χαλαρα ; βάζεις τροφή , περιμένεις να ανεβάσει αμμωνια κανα 2 ημέρες, βάζεις μπόλι και τροφή το παρακολουθείς και αλλάζεις τροφή λίγο πριν μουχλιάσει και σε 10-15 ημέρες είσαι έτοιμος,
θες ακόμα πιο χαλαρα ; βάζεις τροφή, το παρακολουθείς και αλλάζεις τροφή λίγο πριν μουχλιάσει και σε κανα μήνα είσαι έτοιμος,
έχεις τα ψάρια και έχεις άστρωτο φίλτρο ; βάζεις μπόλι, πολύ ελαφρύ τάισμα, αλλαγές νερού αν χρειαστεί και στενή παρακολούθηση.
Προσωπικά μόνο αυτούς θεωρώ σωστούς τρόπους, και σίγουρους

Κλεόβουλος
14-11-14, 20:17
Στο πρώτο ερώτημα απαντήσεις και διαφορετικές απόψεις υπάρχουν εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50568
Στο δεύτερο ερώτημα η δική μου άποψη είναι πως, όταν μπορούμε να βρούμε μπόλι από υγιές ενυδρείο, αυτή είναι η πιο ασφαλής και άμεση λύση για το στρώσιμο και την άμεση εισαγωγή ψαριών στο ενυδρείο (με μετρήσεις και παρακολούθηση φυσικά). Αν δεν μπορούμε να βρούμε μπόλι στρώνουμε με την αργή μέθοδο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 - εγώ προτιμώ την μέθοδο με τροφή, υπομονή για 4-6 βδομάδες και μετρήσεις μέχρι να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Όσοι πιστεύουν στα μπουκαλάκια με τα διάφορα σκευάσματα που υπόσχονται θαύματα, εγώ θα ζητούσα να μας πουν αν έχουν κάνει το πείραμα, δηλ. αφού ρίξουν το σκεύασμα να ρίξουν μετά και αμμωνία και τι μετρήσεις έχουν μετά.
Στρωμένο σημαίνει να μην υπάρχει μέτρηση αμμωνίας - νιτρωδών και να υπάρχει μέτρηση νιτρικών.

delta66
14-11-14, 21:16
καλησπερα σας παιδια.
σημερα μετα απο καποιες συνομιλες σε καποιους σχολιασμους μου για στρωσιμο του φιλτρου εμαθα κατι καινουργιο.
και θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας.

1)γνωριζω τον τροπο στρωσιματος με το μπολι,που βαζεις απευθειας ψαρια μεσα στο ενυδρειο και αυτον εχω κανη και εγω μεχρι τωρα σε οσα ενυδρεια εχω.
2)γνωριζω οπως οταν καποιος δεν θελη να κανη την διαδικασια με το μπολι,κανη το στρωσιμο με αμωνια απο φαρμακειο, που κραταει περιπου ενα μηνα και αφου μηδενιστουν αμωνια και νιτρωδη και εχεις μετρησιμα νιτρικα βαζεις ψαρια παλη μεσα.

επειδη εχω καποιες αμφιβολιες
(εκτος απο αυτους τους τροπους που ξερω εως τωρα εγω)
και μου ειπαν για καινουργιους τροπους στρωσιματος,και οχι επωδινους για τα ψαρια και γληγορους για τους χομπιστες και ειδικα τους καινουργιους φιλους του χομπι,
και επειδη δεν εχω παει σε σεμιναρια για να ξερω τι ακριβως γινεται σημερα και ποσο εχει προχωρηση η τεχνολογια στο θεμα αυτο,
και εχουμε καινουργιες και ποιο απλες μεθοδους,
ρωτω το εξης.

1)με τα ζουμιά/βακτήρια που κυκλοφορουν στο εμποριο και αγοραζουν, είναι η σίγουρη και ασφαλής μέθοδος για να ξεκινησεις ενα φιλτρο - ενυδρειο καινουργιο?
ταλαιπωρουνται ετσι τα ψαρια βαζοντας τα κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο?
γινεται δηλαδη αμεσως η διασπαση της αμωνιας και ολων αυτων τον δηλητιριων απευθειας χωρις καν τους παραπανω τροπους?
δηλαδη βαζοντας ενα Αντιχλώριο και επειτα ζωντανά βακτήρια εχουμε στρωση το φιλτρο μας απευθειας και την επομενη βαζουμε ψαρια μεσα χωρις κανενα προβλημα?

2)εαν ισχυουν οντως,οι παραπανω τροποι ( μπολι δηλαδη ασπουμε ) ειναι πλεον αχρηστοι?

θα ηθελα την γνωμη σας, γιατι σημερα διαβασα καποια πραγματα που δεν τα γνωριζα και ειδα καποιους να λενε οτι οντως ισχυει ο τροπος αυτος με τα ζουμια(ετσι θα τα πω εγω) εως να δω τι θα μου πειτε εσεις περισσοτερα, ακομη και καινουργιους χομπιστες εαν ξεκινησαν ετσι οντως τα ενυδρεια τους και δεν ειχαν πλεον μετρησιμη αμωνια και νιτρωδη και οτι το ψαρι δεν επαθε κατι και οτι δεν ταλαιπωριθηκε με τον τροπο αυτον.
εχω της αμφιβολιες μου και επειδη δεν γνωριζω οπως σας ειπα για αυτων τον καινουργιο τροπο,να δω τι θα μου απαντησετε οσοι ξερετε περισοτερο καλυτερα απο εμενα αυτην την διαδικασια.
Δοκιμασε μονος σου.
Αρχαριος δεν εισαι, παρακολουθεις με μετρησεις κι αν παει κατι στραβα, το διορθωνεις.
Ακουλουθησε επ'ακριβως τις οδηγιες (για να μην υπαρχουν δικαιολογιες οτι δεν το εκανες σωστα και για αυτο δεν πετυχε).

ChocolatePuma
14-11-14, 22:05
Εγώ πάντως θα κάνω τον συνηγορο του διαβόλου και θα πω, πως στο θαλασσινό τα ζουμια προτείνονται σχεδον απ όλους - σε αντίθεση με το γλυκό

Στο γλυκό ειμαι φαν του μπολιου :D

johnpecn`
14-11-14, 22:21
Στο θαλασσινό προτείνουν ζουμιά και εισαγωγή ψαριού την επόμενη μέρα;
Ρωτάω γιατι με ενδιαφέρει;

ChocolatePuma
14-11-14, 22:57
Στο θαλασσινό προτείνουν ζουμιά και εισαγωγή ψαριού την επόμενη μέρα;
Ρωτάω γιατι με ενδιαφέρει;

Πουθενα δεν το προτείνουν αυτό (εννοω ουτε σε γλυκο ουτε σε αλμυρο)

Απλα στο αλμυρο, επιταχύνουν το στρώσιμο με τη βοηθεια σκευασματων
Ψάρια μπαίνουν όταν το ενυδρειο ειναι ετοιμο - κι αυτο φαινεται μονο με μετρησεις

johnpecn`
14-11-14, 23:01
Η εταιρίες που βγάζουν τα έτοιμα βακτήρια πάντως το προτείνουν!

https://www.sera.de/fileadmin/gbi/03730_03740_03750_03760_03779_03780_sera_bio_nitri vec_2012-03_INT.pdf

delta66
14-11-14, 23:09
Αυτο το "εισαγετε μερος των ψαριων μετα απο 24 ωρες" .... πολυ κατατοπιστικο.
Απο την ουρα ή απο το κεφαλι?

Τάκης
14-11-14, 23:19
Η εταιρίες που βγάζουν τα έτοιμα βακτήρια πάντως το προτείνουν!

https://www.sera.de/fileadmin/gbi/03730_03740_03750_03760_03779_03780_sera_bio_nitri vec_2012-03_INT.pdf
Ετσι τη πάτησα και εγω, πριν 2 χρόνια που έστησα το τροπικό, αυτό διάβασα και το έκανα , και μετά μέτραγα αμμωνία 8 και ετρεχα σαν το παλαβο, και είχα βάλει 2 μικρά χρυσόψαρα σε 130 λίτρα (μικρά ήταν τότε) σε σημείο που το ένα είχε αλλάξει χρώμα γιατί το δέρμα του καιγοταν απο την αμμωνία, παρεπιπτόντως αυτό το χρυσόψαρο ζει σε ένα ενυδρείο ενός φίλου, είναι απο αυτά που χάρισα

ChocolatePuma
14-11-14, 23:40
Η εταιρίες που βγάζουν τα έτοιμα βακτήρια πάντως το προτείνουν!

https://www.sera.de/fileadmin/gbi/03730_03740_03750_03760_03779_03780_sera_bio_nitri vec_2012-03_INT.pdf


Και οι ίδιες εταιρείες μόλις το ψάρι αρρωστήσει, πουλάνε τις αντιβιώσεις... ;)