PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι λέτε να το κάνω το λάθος? Ωπα !! το έκανα


niouch
21-06-05, 22:05
Καλισπέρα παιδιά,
Εδώ και καιρο ψάχνωμαι για να ενα καινούργιο ενδρείο για να μην νιώθουν μόνα τα σκαλάρια μου :D
Το ενυδρίο που κατέληξα για να πάρω είναι το Juwel Trigon 350 lt. Ξέρω είναι σχετικά λιγα τα λίτρα αλλα είναι το πιο κατάληλο μεχρι να αλαξω σπίτι κάθότι μικρό και άβολο γι ενυδρεία. Να σκεφτείτε ότι ελεγα να φιαξω ένα custom 100 Χ50 Χ60 Μ/Π/Υ αλλα για τον χώρο που έχω το Trigon είναι η καλύτερη περίπτωση στο θέμα χώρου.
Μετά λοιπόν κάθομαι και σκέφτομαι έχω ήδη αγοράσει ενα φίλτρο Eheim 2028 και το ενυδρείο αυτό έχει κομπλέ ένα μέσα οπως και βάσεις για λάμπες. Ούτως ή άλως θα κάνω που θα κάνω επιδρομή στην τράπεζα, support θα υπάρχει χάρην στο σύλογο,( ας είναι καλα :) ) να μην βάλω και κανένα χιλίρικο ακόμα για να ξεκινησω ενα θαλασινό?
θέλω να φτάσω μεχρι Fish only. Ζωντανό βράχο και μερικα ψαράκια, δεν πάω για reef.
Εκανα μερικές βόλτες στο Site και ξεκινησα να διαβάζω posts και links για να πάρω μια ιδέα καθότι παντελως ασχετος με θάλασσα και ξέρω περίπου τι με περιμένει αλλα λέω πρίν αγοράζεις βιβλία για το καλοκαίρι δεν βάζεις ενα post στους ειδικούς μήπως και το ενυδρείο είναι ακατάληλο για να ξεκινησεις οτιδήποτε τετοιο?
Λοιπόν τι λέτε να το κάνω το λάθος :?:

manosdr
22-06-05, 00:30
Καλώς τον στην παρέα. :smt039 Κατ'αρχάς δεν είναι λάθος αυτό που σκέφτηκες. :wink: Το fish only είναι σαφώς πιό εύκολο και οικονομικό
από το reef. :!: Το ενυδρείο που αναφέρεις νομίζω ότι κάνει μιά χαρά
για fish only αλλά δεν θα βάλεις πολλά ψάρια.Ο βράχος νομίζω είναι
απαραίτητος για πολλούς λόγους με κυριότερους την βιολογία,τις
κρυψώνες που προσφέρει στα ψάρια άρα λιγότερο stress γι'αυτά και
την όμορφη εικόνα που δημιουργεί. :wink: Προχώρα λοιπόν και ότι
απορίες έχεις εδώ είμαστε. :D

jpatou
22-06-05, 08:24
Ζωντανό βράχο και μερικα ψαράκια, δεν πάω για reef.
Όλοι έτσι ξεκίνησαν και κατέληξαν σε reef :lol:
Άντε με το καλό να ξεκινήσεις και εσύ σιγά σιγά και μην σε νοιάζει το κελι 33 στον κορυδαλό για τους reefάδες είναι :D

TAN
22-06-05, 13:14
Καλός ηρθές στη παρέα μας.
Είναι σοφή η επιλογή ενός fish only με ζωντανό βράχο πέρα από την extra βιολογία που θα έχεις και το όμορφο οπτικό αποτέλεσμα όπως σου ανέφερε ο φίλος Manos
Αργότερα μπορείς να το γυρίσεις πολύ πιο ομαλά σε reef.
Αν αφήνεις ανοιχτό αυτό το ενδεχόμενο για το μέλλον θα πρέπει να κάνεις και σωστή επιλογή ψαριών(reef safe fish) από τώρα που θα το έχεις fish only....

niouch
22-06-05, 23:04
Ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο και εκ των προτέρων την βοήθεια που είμαι σίγουρος οτι θα έχω :)
Θα αγοράσω το εδυδρείο τώρα και κανα βιβλίο και θα τα ξαναπουμε μετα το πρώτο κυμα +-4 τος για απορίες. :wink:

niouch
04-07-05, 01:13
Αργότερα μπορείς να το γυρίσεις πολύ πιο ομαλά σε reef.
Αν αφήνεις ανοιχτό αυτό το ενδεχόμενο για το μέλλον θα πρέπει να κάνεις και σωστή επιλογή ψαριών(reef safe fish) από τώρα που θα το έχεις fish only....

Εχεις δίκιο σε αυτο φίλε ΤΑΝ θέλω να έχω όλες τις προοπτικες ανοιχτες.
Αυτη την στιγμή με απασχολεί η κατασκευη της βάσης που θα είναι custom σιδερενια.
Και με προβληματιζουν πολυ οι προδιαγραφές ενός sump/refugium που ενδεχομένως θα μπει στο μέλον. Αν μπορειτε να με βοηθήσετε σχετικα με κάποιες ιδέες για τα λιτρα του Sump και Μ/Π/Υ ή και τί άλλω θα πρεπει να λαβω υπόψιν για την βάση που θα το βρώ στο μέλλον μπροστα μου για να τελειώνω με την βάση θα σας ήμουν υποχρεος.
Απο βιβλία αγόρασα τα εξής: Interpet Questions and Answers Manual of the Marine Aquarium (Nick Dakin) το οποιο και ξεκινησα να διαβάζω γι να μην σας ζαλισω με τις αρχικες ερωτήσεις, New Marine Aquarium (Michael Palletta) και το Natural Reef Aquariums (Tullock).

niouch
04-07-05, 01:20
Ζωντανό βράχο και μερικα ψαράκια, δεν πάω για reef.
Όλοι έτσι ξεκίνησαν και κατέληξαν σε reef :lol:
Άντε με το καλό να ξεκινήσεις και εσύ σιγά σιγά και μην σε νοιάζει το κελι 33 στον κορυδαλό για τους reefάδες είναι :D

Το ξέρω τα ξερω :lol: γιαυτό και λέω να αφήσω αυτο το ενδεχόμενο ανοιχτό. Πάντως αν το κάνω με βλέπω να γίνεται μετά απο 1-1,5 χρόνο τουλάχιστον. Μην κανουμε και εδω τα παιδικά μας λάθη του γλυκου νερου

ahar
04-07-05, 09:31
Το ξέρω τα ξερω :lol: γιαυτό και λέω να αφήσω αυτο το ενδεχόμενο ανοιχτό. Πάντως αν το κάνω με βλέπω να γίνεται μετά απο 1-1,5 χρόνο τουλάχιστον. Μην κανουμε και εδω τα παιδικά μας λάθη του γλυκου νερου

Και ο γαυρος για fishonly πηγε και ΄τωρα οι κιχλιδες στο 600αρι έχουν αρχισει και ιδρωνουν και ξειδρωνουν κοιταντας τα κοραλια διπλα που επεκτηνονται προς το μερός τους....

:D :D :D :D

Discos
04-07-05, 11:38
Δεν υπαρχουν καποιες στιγμες που ειστε στην θαλλασα και θα θελατε αυτον τον κολπο που τσαλαβουτατε να ειναι το...ενυδρειο σας? Εγω την εχω πατησει πολακις...Ετσι λοιπον ξεκιναμε με μια μικρη γωνιτσα στο σπιτι μας και καμαρωνουμε για το μικροκοσμο που εχουμε φτειαξει.

Ομορφη αισθηση, εχει κατι απο δημιουργια αλλα εχει και το προσωπικο μας μερακι και αισθητικη. Καλη αρχη να σου πω και εγω με την ευκαιρια και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε. Η επιλογη σου ειναι πολυ καλη και ειδικα με βαθος πεδιου ειναι απαικτη.

Καλως ηλθες. :wink:

niouch
11-07-05, 23:40
Δεν ξέρω τι να πώ!
με όλα αυτα που λέτε μονο θάρος μπορω να πάρω :)
Ψάχνωντας στο web βρήκα πολές ιδέες για το setup αλλα έχω και πολές απορίες οπως:
1-Σκεφτομαι να ξεκινήσω το στρώσιμο με 20 κιλα νεκρο αραγονίτη και μετα 15-20 ημέρες που θα στραθεροποιηθει το πράγμα να προσθεσω 10 κιλα ζωντανο αραγωνίτη και 30 κιλά ζωντανο βράχο.Τι λέτε να το κάνω έτσι ή να αφήσω τον βράχο για μετά απο κανένα μήνα?
2-Οσα setup ειδα και ήχαν ακόμη το εσωτερικό φίλτρο όλοι χρησιμοποιούσαν το εσωτερικό για βιολογικό και ενα canister για χημικό.
Εγώ σκέφτομαι για αρχή να κάνω το αντίθετο μιας και έχω ηδη το 2028 με όλα τα υλικα μετο φιλτρο καινούργια. και μετά απο 3-4 μήνες να αγοράσω ένα καλο skimmer και ενα φίλτρο αμου για βιολογία μιας και το κόστος ειναι μικρό και γυρίζω σε χημικο το 2028. Η γνώμη σας?
3-Αν πάρω κρεμαστό σκίμερ τραβάμε κανενα ζόρι αργότερα αν έχουμε sump να κρεμαστει στο sump? τα λιτρα στο skimmer παιζουν όπως και στα φίλτραμας του γλυκού νερου π.χ. 2Χ τα λίτρα μας?
Σε αυτο το θέμα θελω να είμαι προσεκτικός απο την άποψη ότι δεν θελω να πάρω ενα skimmer τωρα και ενα όταν θα γυρίσω σε reef

Discos
12-07-05, 08:40
1. Αφου φτιαξεις το νερακι σου και δουλεψει για κανα 2-3 ημερες να διαλυθει 100% το αλατι. Θα βαλεις κατω κατω ενα φελιζολ, να πατησει πανω του ο βραχος, και αφου τον φτιαξεις οπως θες θα βαλεις και τον αραγωνιτη. Καλυτερα να τους βαλεις μαζι, ζωντανο και νεκρο, ανακατεμενο. Ετσι ειναι οτι καλυτερο. Αφου λοιπον το ολοκληρωσεις, το αφηνεις κανα 2 βδομαδες στο σκοταδι, αν και εγω θα το αφηνα για κανα μηνα. Μετρας στο μεταξυ καθε λιγες ημερες για να βεβαιωθεις πως η αμμωνια θα ειναι σιγουρα στο 0. Οταν γινει αυτο μπορεις να ανηξεις σιγα σιγα τα φωτα και στην πορεια να βαλεις και απο 1 (αυστηρα αυτο) ψαρακι την φορα.

2. Ουτε για αστειο δεν θα αφησεις το εσωτερικο στο ενυδρειο. Ειναι εγκλημα. Αρχικα μαζευει βρωμα και την παγιδευει μεσα στο ενυδρειο με αποτελεσμα να εχεις ιχνη αμμωνιας και detritus. Οποτε μετα λες που βρηκες φωσφωρικα κτλ. Ασε που σου κλεβει και χωρο, συν οτι σου παγιδευει βρωμα και οταν πας να βγαλεις τα εσωτερικα μηχανικα φιλτρα, τα μισα επιστρεφουν μεσα στο ενυδρειο. Σε ενα reef ειδικα αυτο ειναι απαγορευμενο δια ροπαλου. :smt021 :twisted:

Οτι κανεις θα το κανεις σε εξωτερικο φιλτρο. Αν και οταν θα πας για reef, την βιολογια καλο ειναι να την αναλαβη ο βραχος σιγα σιγα. :wink:

3.Κρεμαστο λοιπον, το θεμα δεν ειναι εαν κανει να μπει στο σαμπ. θα κανει, το θεμα μας ειναι εαν θα ειναι καλο για το ενυδρειο, η μαλλον για να το πω σωστα, εαν θα ειναι αρκετο για το ενυδρειο σου. Ξεχασε τα κρεμαστα πρισμ, της red sea. Δεν κανουν για τα λιτρα σου, ουτε για αστειο. Και 3 να βαλεις, παλι μειων θα εισαι. Πρεπει να βρεις μια αλλη λυση. Μια πολυ καλη λυση για εσενα ειναι το Aqua medic Turboflotor Multi SL. Εξαιρετικο για τα λιτρα σου και δοκιμασμενο. Στα συν οτι ειναι και κρεμαστο... http://www.aqua-medic.de/index0.html 8)

Αυτα απο εμενα, μην βιαστεις και ρωτα. Πως σκεφτεσε να κανεις την υπερχειληση για το sump?

niouch
13-07-05, 22:13
1. Σε ενα reef ειδικα αυτο ειναι απαγορευμενο δια ροπαλου. :smt021 :twisted:
Γιατι βαρας Βoss αφου ακομα δεν ειναι reff :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Μια πολυ καλη λυση για εσενα ειναι το Aqua medic Turboflotor Multi SL. Εξαιρετικο για τα λιτρα σου και δοκιμασμενο.
Εδώ είναι μια αλλη μεγαλη κουβέντα αφου ολοι προτεινουν Turboflotor Multi SL αλλα οταν η κουβεντα παει σε συγκριση με το Aqua-c Remora
οι ιδιοι λενε οτι το remora ειναι σε γενικες γραμμες καλύτερο. Προσωπικα σκεφτομουν το Remora Pro απο το premium aquatics

Πως σκεφτεσε να κανεις την υπερχειληση για το sump?
Καποιους που είδα στο www.aquarist-classifieds.co.uk που ειχαν το Trigon 350 reef χρησιμοποιουσαν την υπερχειλιση της Tunze και μεχρι στιγμής λεω να ακολουθήσω και εγώ την πεπατημένη. Βεβαια απο φθινοπορο θα εχουμε να συζητάμε ολο για αυτο καθως δεν βιαζομαι να το φτιάξω τώρα και πιστευω να βρούμε την καλυτερη και πιο σιγουρη λύση.

TAN
14-07-05, 12:52
Εδώ είναι μια αλλη μεγαλη κουβέντα αφου ολοι προτεινουν Turboflotor Multi SL αλλα οταν η κουβεντα παει σε συγκριση με το Aqua-c Remora
οι ιδιοι λενε οτι το remora ειναι σε γενικες γραμμες καλύτερο. Προσωπικα σκεφτομουν το Remora Pro απο το premium aquatics

Σε καμιά περίπτωση το remora δεν ωφελείται από την σύγκριση του με το Aqua medic Στο πρώτο μου θαλασσινό το είχα επιλέξει και μόνο ικανοποιημένος δεν έμεινα.
Δούλεψε για μια βδομάδα και μετά το χάος. Έχω και αρκετά παραδείγματα φίλων
Που το είχαν και τους έκανε τα ίδια κόλπα. Ανεπιφύλακτα σου προτείνω το Aqua medic Turboflotor Multi SL

Discos
14-07-05, 14:58
Εδώ είναι μια αλλη μεγαλη κουβέντα αφου ολοι προτεινουν Turboflotor Multi SL αλλα οταν η κουβεντα παει σε συγκριση με το Aqua-c Remora
οι ιδιοι λενε οτι το remora ειναι σε γενικες γραμμες καλύτερο

Εχει τυχει να ειχα το Ρεμορα, σε καμοια περιπτωση δεν εμεινα ικανοιποιημενος. Και δεν εχω δοκιμασει ενα, αλλα τρια!! Τα δυο μαλιστα τα ειχα παραγγειλει απο αμερικη με καραβι, και οταν ηλθαν δεν ηθελα ουτε να τα δω! Το πρωτο μαλιστα μου το ειχε δανειση ενας παλιος γνωστος και οντως την πρωτη βδομαδα εβγαλε. Στην πορεια ομως απλα σταματησε η εβγαζε αστεια πραγματα. Ετσι οδηγηθηκε ενα ολοκληρο ενυδρειο (με τις ευλογιες του γνωστου... :smt017 ) στην αλγη. Οταν το πηρε πισω και εβαλα το Aquamedic, ξαφνικα ολα αρχισαν και πηγαιναν προς το καλυτερο! Μα ολα προς το καλυτερο! Η αλγη αρχισε να κοβει, το redox ανεβηκε και ειχα μια συμαντικη σταθεροποιηση του Ph. :twisted:

Δεν λεω, σε σχεση με κατι σκιμμερ τυπου Prism η Berlin ηταν ανωτερο, αλλα μολις δοκιμασα αλλα σκιμμερ, ολα φυσικα τυπου Venturi και οχι gravity fed, ολα αρχισαν να πηγαινουν προς το καλυτερο. Πραγματικα το λεω πως καλο το ρεμορα το λεει μονο οποιος δεν εχει δοκιμασει αλλα σκιμμερ, για να δει την διαφορα. :wink:

Και μια αποδειξει περα απο αυτα που λεω, εχει τυχη να μιλησω με καποιο παιδι που εχει και τα 2 συγκεκριμενα σκιμμερ στο ενυδρειο του, και μου ειπε πως το Aquamedic εβγαζε περισοτερο παλια, αλλα τωρα βγαζει το ρεμορα παραπανω. Τον ρωταω εαν το εχει καθαρισει τελευταια και μου ειπε πως τους τελευταιους 2 μηνες δεν το εχει καθαρισει. Σκιμμερ χωρις καθαρισμα καθε βδομαδα για να πεταμε την μουργα που πιανει μεσα στον σωληνα δεν γινετε. Ετσι κανενα δεν δουλευει σωστα. Αυτο ισχυει για ολα.

Και για τελος, ετυχε να πετυχω σε ενα φορουμ στην αμερικη μια ψηφοφορια για το εαν το συγκεκριμενο σκιμμερ δουλευει καλα. Τα ποσοστα ηταν τα εξεις. 52% δουλευει μια χαρα. 18 τις εκατο μια ετσι μια αλλιως, 5 τις εκατο σχεδον καθολου και 25% καθολου και φυσικα δεν ηταν καθολου ευχαριστημενοι. Και μονο που γινεται μια τετοια ψηφοφορια,
κατι δειχνει οτι ειναι λαθος... :?

Πιστευω να ημουν χρησιμος. :wink:

chrisstam
14-07-05, 16:25
συγνωμη discos που επεμβαινω..εχω δυο εσωτερικα στο reef μου fluval plus 3,συν βεβαια το εξωτερικο.αν καταλαβα καλα λες οτι πρεπει να φυγουν απο κει?στο ενα βαζω ανθρακα και αντιφωσφορο και στο αλλο μονο υαλοβαμβακα.δηλαδη ειναι αχρηστα?σορυ αν αλλαζω το θεμα στην κουβεντα σας.

manosdr
14-07-05, 20:30
Σίγουρα το εξωτερικό φίλτρο καθαρίζεται καλύτερα και δεν επιστρέφει
βρωμιά στο ενυδρείο. :!: Τα εσωτερικά ειδικά της Juwel που εχω εγώ
απλά καθαρίζονται πολύ εύκολα,δεν λέω ότι είναι καλύτερα απλά εγώ
δεν έχω προς το παρόν κανένα πρόβλημα. :wink:
Τώρα όσον αφορά το Remora τί πάθατε και το κατηγορείτε έτσι :?:
Πρίν λίγο καιρό λέγατε ότι είναι κορυφαίο και άριστη επιλογή. :!: Δεν έχω
εμπειρία στα skimmer της Aqua Medic αλλά έχω το Remora ενα χρόνο
και δουλεύει άψογα,και θα έλεγα οτι έχει συμβάλλει πολύ στην βελτίωση
της ποιότητας του νερού μου :!: :wink: Τώρα άν είναι χειρότερο ή καλύτερο από το skimmer της Aqua Medic μόνο ένας που έχει δουλέψει
και τα δύο μπορεί να το πεί απλά το Remora πιστεύω ότι είναι ένα πολύ
καλό skimmer. :smt069 :D

niouch
14-07-05, 23:06
Ωραία :) Τωρα θελω να Φαγωθειτε...να Σκοτωθείτε... και οποιος νικησει θα έρθω να του πάρω το σκίμμερ :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Το μόνο που με προβληματιζει με το Turboflotor Multi SL είναι τα 55 cm υψος του καθότι είναι λιγο ογκώδες και συμφωνα με την βαση που φτιάχνω ισα ισα θα χωραει το υψος του μεσα στο sump.
Τελικα θα κάνω χημικό το 2028. Τα υλικά που θα χρειαστώ είναι ανθρακας, αντιφώσφορο και αντι νιτρικα σωστά? Χρειάζομαι κατι άλλο?
μην πούμε σε μάρκες γιατι θα πιασουμε φιλολογική συζήτηση και πρεπει να κλείσω την παραγγελια απο το aquaristic. θα προτιμήσω για αρχή της Seachem που την ξέρω χρόνια και την εμπιστέυομαι.

Discos
15-07-05, 12:59
Τώρα όσον αφορά το Remora τί πάθατε και το κατηγορείτε έτσι :?:
Πρίν λίγο καιρό λέγατε ότι είναι κορυφαίο και άριστη επιλογή. :!:
Μανο, ξερεις ποσο καιρο λεω πως το Ρεμορα δεν δουλευει οπως πρεπει? Προσωπικα περα απο εμενα ξερω αλλα 3 ατομα που με το ρεμορα δεν ηταν ικανοποιημενοι. Εαν κανεις ενα search για αυτους που αγοραζουν Euro-reef για παραδειγμα και δεις κριτικες, οι περισοτεροι το ρεμορα ειχαν και μετα λενε πως δεν περιμενανε με τιποτα τετοια διαφορα. Κλασεις ανωτερο. Μιλαμε για κοντινα χρηματα παντα.

Σιγουρα σε ενα ενυδρειο, ενα μετριο σκιμμερ ειναι κλασεις ανωτερο απο καθολου (για αυτο και πρεπει ενα θαλλασινο να εχει παντα σκιμμερ), αλλα και ενα κορυφαιο σκιμμερ ειναι σε αλλη κλαση απο ενα μετριο. Εαν δοκιμασεις ενα καλυτερο σκιμμερ, δεν θα πιστευεις στα ματια σου τι θα βγαζει. :smt119 Ετσι ελεγα και εγω, μα που τα βγηκε? Στα συν ειναι βεβαια πως ενα αλλο σκιμμερ θα σου ριξει και αλλο τα φωσφωρικονιτρικα σου.

Ωραία :) Τωρα θελω να Φαγωθειτε...να Σκοτωθείτε... και οποιος νικησει θα έρθω να του πάρω το σκίμμερ :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Γκρρρρρρρ........ :smt066 :smt065 :smt067 :smt076

Τα υλικά που θα χρειαστώ είναι ανθρακας, αντιφώσφορο και αντι νιτρικα σωστά?

Τι? Βγηκε υλικο νιτρικων??Χαθηκαμε!! :smt087 :smt089

niouch
15-07-05, 16:57
Τέτοιο δηλαδή να μην βάλω?
http://www.seachem.com/products/product_pages/denitrate.html
Το ενυδρείο θα ξεκινησει με 10-15 κιλα βράχο το πολύ, και προβλέπω να έχω φτάσει στα 40-50 κιλα προς Δεκεμβριο για να πλησιαζω την βιολογία που προβλέπεται για reef. Δεν προβλέπεται να μπουν 20-30 κιλα ακομα σε 40-50 ημέρες, αλλα σιγα σιγα. θα "κρατήσει" το ενυδρείο βιολογικά με λιγο βράχο. Γιατι καλα λεμε οτι θα ξεκινησουμε με ενα ψαρι και σιγα σιγα, αλλα μολις μπει το νερο δυσκολα με βλεπω να κρατιεμαι και μερικα ψαρακια θα τα βάλω να κοβουν βόλτες. Μη τα δω και ανάσκελα απο νωρίς

Discos
15-07-05, 17:09
Ελα, πλακα εκανα!! :D :D

Απλα απλα το εγραψες "αντι νιτρικα" και οχι "αντι-νιτρικα", αν και δεν ξερω εαν ειναι σωστη αυτη η εκφραση σαν μεταφραση. :? Λογικα θα μπορουσε να λεγετε "βιολογικο μεσο μειωσης νιτρικων" αλλα ειναι λιγο...τρενο, οποτε καπως θα πρεπει να πουμε στα ελληνικα το "denitrator" αν και οπως και να το κανουμε πολλες λεξεις επιστημονικες ναι μεν εχουν την γλωσα μας σαν βαση, αλλα πολλες λεξεις ιδιομορφες τις λεμε ακομα με την αγγλικη ορολογια σκιμμερ, dsb, sump κτλ κτλ.

Ο...κυριος Μπαμπινιωτης τι θα ελεγε?? :lol:

niouch
15-07-05, 23:54
Καλα ναι ... το εκανα και εγω λίγο κουκουρουκου λογο βιασύνης.
Το "βιολογικο μεσο μειωσης νιτρικων" είναι σίγουρα πιο ορθό άσχετα αν εμεις το κατηγοριοπιούμε στα χημικά μέσα. Οσο για τον Μπαμπινιώτη αν κρίνουμε απο την μεταφραση των ορων της πληροφορικης που έκαναν ολοι αυτοι οι "Φωστηρες" μαλον θα το εκανε σαν και εμένα.
Μήπως θα έπρεπε να ανοίξουμε ενα τοπικ για το συγκεκριμένο θέμα μήπως και αξιοθούμε καμια μέρα να δούμε και κανενα βιβλίο μεταφρασμένο στην Ελληνική? Γιατι αν μεταφρασω τον Κο Παουλέτα με την τεχνική των μεταφράσεων σημερα, εαν το διαβάσει άνθρωπος και δεν εχει ασχοληθει με ενυδρίο πρίν, μάλον θα μου φέρει το βιβλίο στο κεφάλι.

Το θέμα είναι ότι με το ύψος του σκίμερ με βάλατε σε σκέψεις και τα 59 cm που είχα σχεδιασει για ωφέλιμο υψος κάτω απο το ενυδρίο ισως αποδειχθούν λίγα. ...Αντε ξανα χαρακα και μολύβι... Στο τέλος θα μου φέρει ο σιδερας τα σχεδια κολάρο :D :D :D

niouch
17-07-05, 22:15
Μπορει να μου πει καποιος για το Turboflotor Multi SL ποση είναι η διαμετρος του σωλήνα του skimmer και πόσο είναι το minimum κενό που πρέπει να έχω πίσω απο το ενυδρίο για να το κρεμάσω?