PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με σαλιγκαρια


satking
20-06-05, 18:09
το φυλτρο μου εχει γεμισι σαλιγκαρια τι να κανω για να τα εξοντοσω χωρις να καταστρεψω τα βακτιριδια????


οσο για το ενυδρειο θα αδειαστει θα βραστουν ολα και θα ξαναστηθη

qstavrosq
20-06-05, 18:40
satking μην τρελαίνεσαι ! Σιγά μην το βάλεις και στον κλίβανο !!!
Τα σαλλιγκάρια είναι τα κλασικά καφετί; Δεν είναι τίποτα τα σαλλιγάρια. Υποθέτω οτι έχεις εσωτερικό φίλτρο. Βγάλε όσα σαλλιγκάρια μπορείς προσεκτικά από το φίλτρο και αν έχουν και τα σφουγκάρια τότε πλυνε τα με νερό του ενυδρείου.Όσο για τον έλεγχο του πλήθους των σαλιγκαριών υπαρχει η τεχνική του μαρουλόφυλου. Βράσε ένα μαρουλόφυλο και αστο ένα βράδυ μέσα στο ενυδρείο. Το πρώι πάρτο με όσα σαλλιγκάρια έχει επάνω. Γενικά υπάρχουν πολλά posts για σαλιγκάρια κάνε ένα search στο forum και θα δεις...

steady
21-06-05, 15:28
οντως τα σαλιγκαρια αφου δεν δημιουργουν κανενα προβλημα δεν καταλαβαινω γιατι γινεται τοση προσπαθεια για καταπολεμηση οχι και να ξεστησεις ολο το ενυδρειο ηρεμησε!και παλι καποιο θα ξεφυγει και θα αναπαραχθουν!εγω τα θεωρω ως ενα μερος ενος μικρου οικοσυστηματος που δημιουργουμε!

mikenuke
21-06-05, 16:17
Οταν γεμιζει και μεσα στο φιλτρο ομως τοτε δημιουργουν λιγο προβλημα.

steady
21-06-05, 17:24
ναι αλλα τοτε δεν ξεστηνεις το ενυδρειο απλα τα αφαιρεις με το χερι :wink:

iraklis
21-06-05, 17:50
εγω αφησα την φυση να ενεργησει,πολλαπλασιαζονται και εξαφανιζονται,δεν εχω δει κανενα πολυ μεγαλο,μαλλον ψοφανε ,ακομη απο τοτε που μπηκαν μεσα καταλαθος,το νερο ειναι καθαρο ,τα τζαμια επισης,και απο οτι διαβασα τρωνε και τα υπολειματα τροφων,και σιγουρα το πεθαμενο ψαρακι.....
ειναι και δεικτης οτι το οικοσυστημα σου λειτουργει....αλλιως βαλε ενα κλοουν να σου τα φαει....προσοχη σε νεογεννητα(αν εχεις).....

satking
21-06-05, 19:33
παιδια το προβλημα ειχε φτασει στα ορια του.μηλαμε για πολυ σαλιγκαρι :shock: :shock: :shock:

steady
21-06-05, 21:55
στα ορια απο ποια αποψη?σε ενοχλει ασθητικα?νομιζω οσο και να σενοχλει
το να ξαναστησεις το ενυδρειο δεν ειναι λυση φρικη ειναι :shock: προσπαθησε χειροκινητα

qstavrosq
21-06-05, 22:06
Κάνε αυτο που σου λέω με το μαρουλάκι !

satking
22-06-05, 15:04
παιδια το εκανα το καθαρισμα.το ξαναστισα και δεν περναει απο το μυαλο σας για τι σαλιγκαρι μηλαω...τωρα ολα καλα.