PDA

Επιστροφή στο Forum : Fluorescent Lamps in Series


qstavrosq
17-06-05, 23:12
Ρε παιδιά προσπαθώ να συνδέσω δύο λάμπες ύστερα από παντέντα που έκανα και τις χώρεσα στο καπάκι αλλά δεν μπορώ να τις καταφέρω να δουλέψουν! Το έχω κάνει σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο. Έχω ένα balast το οποίο επάνω λέει 1χ36 w 2χ18 W. Οι λάμπες μου είναι δύο sylvania 18 W

halvas69
17-06-05, 23:16
Σωστά τις έχει συνδέσει αλλά επειδή είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα λύθηκε ως εξής....αλλαγή στάρτερ.
Προσπάθησε να βάλεις στάρτερ με μικρό εύρος watts πχ στο δικό μου ενυδρείο όταν έβαλα κάτι πρασινωπά OSRAM 4w-22w άναψαν αμέσως και οι 2.

qstavrosq
17-06-05, 23:26
οκ θα το δοκιμάσω αύριο που θα πάω να πάρω starter γιατι τωρα δεν έχω να το δοκιμάσω. Τα starter που χρησιμοποιώ είναι 4-65 W. Μακάρι να λυθεί έτσι γιατι έφαγα την ζωή μου ψάχνοντας να βρώ λάθος

torm
18-06-05, 13:29
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ηλεκτρονικό μπάλαστ που δε χρειάζεται τα στάρτερ και παράγει, παράγει πολύ λιγότερη θερμοκρασία (σημαντικό τώρα το καλοκαίρι), ανάβει τις λάμπες χωρίς τρεμόπαιγμα που τρομάζει τα ψάρια και κάνει γύρω στα 6 ευρώ..

qstavrosq
18-06-05, 16:50
Λοιπόν τελικά το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας τα starter. Καλό αυτό με το ηλεκτρονικό balast. Θα γίνει κάποια στιγμή στο μέλλον. Μπορεί μήπως να εξηγήσει κάποιος από τεχνικής πλευράς γιατί δεν δούλεψε με τα starter 4-36 W ;

stel
18-06-05, 17:12
Δεν νωμιζω οτι εχει σχεση με την υσχη του εκκινητη σε βατ αλλα αρκετα συχνα ειναι ελατωματικα σα εξαρτηματα απο την αρχη

qstavrosq
18-06-05, 17:37
To θέμα είναι ότι σε μία λάμπα τα starter δουλεύανε μια χαρά. Δηλαδή τα 4-36W την μία λάμπα την ανάβανε μία χαρά...

netblues
18-06-05, 18:03
Αυτο που παρατηρησες ειναι γνωστο φαινόμενο και συμβαινει γενικά.
Μερικα σταρτερ ειναι πιο "αναισθητα" και δεν καταλαβαινουν το αρχικο ρευμα οταν ειναι σε σειρα δυο λαμπες, με αποτελεσμα να μην ξεκινουν...